Jump to content

Καλος σας βρηκα!!!


mikekoz

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες,καταρχας θελω να σας συνχαρω για την πολυ καλη δουλεια που κανατε στο forum!κατακαιρους ασχολιθικα με διαφορα χομπι και μακαρι να ειχαν ολα ενα τοσο ενημερωμενο ιστιοχωρο σαν το aquazone αντιστοιχα!Ειμαι νεος με το χομπι του ενυδριου και ξεκινησα πριν απο 2 μηνες περιπου απο το 0 διαβαζοντασ απο δω μεσα,πλεον μετα απο πολλες ωρεσ μελετης στο forum σας καταφερα και εστησα ενα ενυδρειο 60 λιτρων και θα ηθελα λογο απειριας να σας πω λιγα λογια γιαυτο ωστε να λαβω και της καταληλες διορθωσεις...

Επεσε πολυ καλο πλησυμο της γυαλας και του χαλικιου το οποιο ειναι χοντρο και πολυχρωμο,μετα εστρωσα το ενυδριο με υποστρωμα για φυτα 2 cm και το χαλικι 3 cm,εβαλα 2 διακοσμιτηκα και ετοιμαζω και ενα ξυλο κληματαριας(το εχω καθαρισει και ειμαι ακομα στο βρασιμο :bowdown:),θερμοστατη 50W,φυλτρο της eheim(ειχε μονο σφουγγαρι μεσα και προσθεσα βιολογικο υλικο της bioceramax μεσα),θερμομετρο αναλογικο και οξυγονο(οπου δεν ξερω ποσο βγαζει το λεπτο),γεμισα με νερο βρυσης και εβαλα μεσα αντιχλωριο της aquavital(αναλογη ποσοτητα με τα λιτρα μου) και βακτηρια παλι της aquavital(nitrigon1-nitrigon2),μετα απο 5 μερες αφου το γεμισα εβαλα και 1 anybia και 2 κερατοφυλλα,επισεις εβαλα και ταμπλετες λιπασματος τησ serra,απο φωτησμο εχω 15 watt,το ενυδριο προοριζετε για guppy,ξυφοφορους και καμια redcherry...

Τωρα οι απορειες που εχω σαν αρχαριος ειναι οι εξεις....απο το petshop μου ειπαν οτι αμα βαλω 1 φακελακι nitrigon1 για 10 μερες και μετα προσθεσω και 1 φακελακι nitrigon 2 οτι το ενυδριο μου θα ειναι στρωμενο και ετοιμο να φιλοξενισει ψαρακια απο την 10η μερα,εχει χρησιμοποιησει καποιος αυτην την αγωγη βακτηριων?μηπως δεν μου τα λεει καλα ο υπαληλος του petshop,εχω διαβαση για τον κυκλο του αζωτου και το στρωσημο και δεν πιστευω οτι σε 10 μερες θα ειναι ολα καλα...τωρα ειμαι στην 8η μερα και το νερο ειναι ακομα θολο με λευκα αιωρουμενα σωματιδια οπου οπωσ εχω διαβασει ειναι φυσιολογικο...απο μετρισεις δεν εχω κανει τιποτα ακομα αλλα μου ειπανε απο το petshop να κανω την 10η μερα,συγνωμη για το κατεβατο και ευχαριστω για τον χρονο σας!!!(φωτογραφια δεν ειναι εφικτη προστοπαρων,με την πρωτη ευκερια θα ανεβασω).

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!!!Για το στρωσιμο ενος ενυδρειου χρειαζετε 2 βδομαδες με ενα μηνα περιπου για να στρωσει.Απο τεστ τι εχεις? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το καλοσορισμα!απο test δεν εχω τιποτα ακομα,τα πρωτα θα τα κανω στο petshop..θα ανεβασω και της μετρισεις μολις γεινουν!!!δηλαδη να μην βαλω τιποτα στην 10η μερα οπως μου ειπαν...

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να παρεις τεστ της API αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα.

:bowdown: Κανε μετρησεις και μολις μηδενισουν η αμμωνια και τα νιτρωδη τοτε μπορεις να βαλεις και ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

οταν κανω τα πρωτα στο petshop για να μαθω και τον τροπο θα παρω και για να εχω!!!σκεφτομαι να βαλω και λιγο ανθρακα στο φυλτρο,λετε να εχω καποιο προβλημα με το στρωσημο??

Link to comment
Share on other sites

οταν κανω τα πρωτα στο petshop για να μαθω και τον τροπο θα παρω και για να εχω!!!σκεφτομαι να βαλω και λιγο ανθρακα στο φυλτρο,λετε να εχω καποιο προβλημα με το στρωσημο??

Ο ανθρακας δεν χρειαζετε μονο στην αρχη τον βαζουμε(για 2-3 μερες) για να τραβηξουμε τις αχρηστες ουσιες.

Τα τεστ ειναι πολυ αναλυτικα δεν χρειαζετε να τα κανεις στο πετ σοπ για να καταλαβεις πως γινονται. :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω!!!τουλαχιστον δεν πηραμε καποιο αρνητικο σχολιο!!η δεν καναμε καμια πρωταρα γκαφα!!περιμενω να κανω της μετρησεις λοιπον και βλεπουμε αποτελεσματα!!!ελπιζω να πανε ολα καλα και να το γεμισω τελικα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο Aquazone!

Μερικές συμβουλές:

Πρόσεξε πολύ με το ξύλο που θέλεις να βάλεις.Πρέπει να είναι τελείως ξερό για να μην εκκρίσει επικίνδυνες ουσίες στο νερό ακόμη και μετά το βράσιμο.Αν δεν είσαι σίγουρος μην το βάλεις.

Όσον αφορά τη λίπανση.Έχεις νέο υπόστρωμα οπότε οι ταμπλέτες δε χρειάζονται.Μην πιέζεις το σύστημά σου.

Τα φυτά που έχεις μέσα είναι εύκολα.Οι ανούμπια καλό θα ήταν να δεθεί σε πέτρα ή ξύλο.Αν φυτευτεί με τον κορμό της μέσα στο χαλίκι θα σαπίσει.Το κερατόφυλλο είναι φυτό επιφανείας.Αν το φυτέψεις επίσης υπάρχει πιθανότητα να σαπίσει.

Επιπλέον οξυγόνωση δε χρειάζεται αν το φίλτρο σου κάνει καλή ανατάραξη στην επιφάνεια.

Πάρε δικά σου υγρά τεστ και μην εμπιστεύεσαι κανέναν.Εσύ ελέγχεις το ενυδρείο σου κι εσύ πληρώνεις το οποιοδήποτε λάθος.Τα προϊόντα που χρησιμοποίησες για το στρώσιμο δεν τα γνωρίζω οπότε δεν έχω γνώμη.

Δώσε χρόνο στο στρώσιμο και μέτρα συχνά.

Καλή συνέχεια! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...