Jump to content

Diy ανεμιστήράκι για ψύξη


Freeman

Recommended Posts

Μετα απο λίγο ψάξιμο κατάλαβα πως δεν ήταν και τόσο δύσκολο όσο νόμιζα στην αρχή και τελικά αποφάσισα να φτίαξω ένα mini σύστημα ψύξης για το 20L μου που μέχρι στιγμης είναι άδειο.

Υλικά που χρειάστικα:

1 τροφοδοτικό πολαπλής τάσης 1000mA (8 ευρώ)

1 ανεμιστήρα απο PC

-Καλάι και κολιτήρι για καλύτερη συγκόλιση

-Μονωτική ταινία

DSC01054.jpg

Αρχικά κόβουμε τα βύσματα απο το ανεμιστηράκι και το τροφοδοτικό και γυμνόνουμε λίγο απο το καλώδιο

DSC01055.jpg

DSC01059.jpg

Ενώνουμε το κόκκινο(ή μάυρο με λευκή ρίγα) καλώδιο του τροφοδοτικού με το κόκκινο καλώδιο του ανεμιστήρα και το μάυρο του τροφοδοτικου με το μάυρο του ανεμιστηρα

DSC01061.jpg

-Το κίτρινο καλώδιο του ανεμιστήρα δεν μας χρισημέυει σε τίποτα και γι'αυτό το κόβουμε και μονώνουμε την άκρη του με ταινία

Υστερα περνάμε τις ενώσεις μας με καλαι για να κολήσουν καλύτερα και τυλίγουμε με μονοτική ταινία

DSC01063.jpg

DSC01066.jpg

Ο ανεμιστήρας μας δουλέυει!!!!

DSC01068.jpg

Τώρα για να φτιάξω την βάση χρησιμοποίησα 2 τετράγωνες βέργες που βρήκα και πάτησα πάνω τον ανεμιστήρα.Με 4 μεγάλες βίδες τον σταθεροποίησα και στην άκρη των βέργων έβαλα αυτα τα καρφάκια με το άσπρο πράγμα που τα χρησιμοποιούμε για τα καλώδια :bowdown: (για να μην πέσει ο ανεμιστηρας με την βάση στο νερό)

DSC01069.jpg

DSC01070.jpg

DSC01071.jpg

DSC01072.jpg

DSC01075.jpg

DSC01073.jpg

Αυτό ήταν τόσο απλό!!!

Αποτελεσματικότητα

Ρύθμησα το τροφοδοτικό στα 3 Volt και κατέβασε την θερμοκρασία απο τους 30 στους 25 μέσα σε λίγες ώρες!!!

Τότε κατάλαβα πως ήταν πολύ μεγάλος ο ανεμιστήρας για το μικρό ενυδρείο μου.Ετσι πήρα έναν φορτιστή κινητου που έδινε ρέυμα 5,1 Volt και έκανα ακριβώς την ιδια διαδικασία με ένα μικρό ανεμιστηράκι απο CPU (Intel :bowdown: )

DSC01076.jpg

Μου κατέβασε την θερμοκρασία στους 26.Ηταν μια χαρά!!!!

Τον μεγάλο ανεμιστηρα(92mm!!!!)τον σύνδεσα μαζί με έναν 80mm και θα τους βάλω στο 125L μου με το μεγάλο τροφοδοτικό που πήρα (1000mA)

Είναι πραγματικά πολυ έυκολη πατέντα που μπορει να την κάνει ο καθένας μόνος του

(SORRY για την ποιότητα των φωτό αλλα η φωτογραφική μου μηχανή βρισκόταν στο Πόρτο Χέλι :bowdown: )

Πάντα φιλικά,

Παύλος

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Tέλειο το άρθρο και πολύ κατατοπιστικές οι (μέτριες είναι η αλήθεια :bowdown: ) φωτογραφίες.

Σε ευχαριστούμε πολύ, το βρήκα πολύ χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη πατέντα.Με την πρώτη ευκαιρία αντικατέστησε τις βίδες και τα καρφιά που χρησιμοποίησες με ανοξείδωτα για να μην έχεις προβλήματα λόγο οξείδωσης (σκουριά). :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη ευκαιρία αντικατέστησε τις βίδες και τα καρφιά που χρησιμοποίησες με ανοξείδωτα για να μην έχεις προβλήματα λόγο οξείδωσης (σκουριά). :bowdown:

Αφού δεν ακουμπούν οι βίδες στο νερό.Χρειάζεται να τις αλάξω?

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Μου έδωσες λύση την στιγμη ακριβώς που την χρειαζόμουν και ακριβώς για τα λίτρα μου....

Πολύ καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μπορει να μην χρειαστει αλλα σε λιγο μπορει να χρειαστει γιατι η υγρασια θα μπαινει απο μεσα στο ξυλο και στην βιδα και θα σκουριασει. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα παθει κατι αντιστοιχο στο παρελθον,το DIY ενυδρειο που ειχα αγορασει ειχε κατι χερουλακια στα καπακια για να τα ανοιγεις.

Με το καιρο και με τη υγρασια στο καπακι η βιδα σκουριασε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι

Υγρασια

Θα σταξει σκουρια

:bowdown::bowdown: Ακριβως η υγρασια θα σκουριασει την βιδα και η σκουρια θα πεφτει μεσα στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πήρες την απάντηση. :bowdown:

Είναι κρίμα για 5 λεπτά δουλειά να έχεις προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...