Jump to content

Oscar ενυδρείο 600 λίτρα


elk

Recommended Posts

Γεια σε όλους, θα ήθελα να παρουσιάσω το ενυδρείο μου το οποίο τρέχει επί 3 μήνες...

Το ενυδρείο είναι 190χ50χ70 με ύψος νερού 63 εκατοστά γύρω στα 600 λίτρα, η βάση είναι από κοιλοδοκό πεντάρι και έχω προσθέσει όπως θα δείτε και δύο δοκάρια ένα εκ των οποίων χρησιμοποιέιται και για την στήριξη του ντουλαπιού και των μπάλαστ του φωτισμού.

Η φίλτρανση αποτελείται από ένα ecco pro 200 το οποίο χρησιμοποιέιται ώς χημικομηχανικό φίλτρο και 2 eheim 2217 γεμάτα siporax και 2-3 σφουγγάρια, συνολικά έχω 6 λίτρα siporax 1 λίτρο de-nitrate, 600ml άνθρακα ,της api αν θυμάμαι καλά, ο οποίος θα φύγει μετά από έναν μήνα... και λίγο eheim mech στο ecco 200.... η συνολική ροή είναι 2600 λίτρα την ώρα περίπου 4,5 φορές τον όγκο του ενυδρείου...

O φωτισμός αποτελειται από 2 λάμπες 120cm και 36w έκαστη η μία λευκή και ή άλλη τροπικαλ της arcadia οι οποίες ανάβουν ως εξής

10:30-20:00 η λευκή

13:00-23:00 η ροζέ

επίσης υπάρχει και αεραντλία της eheim 400λτ/ώρα επειδή μ' αρέσουν οι μπουρμπουλήθρες αλλά και για οξυγώνωση του νερού η οποία λειτουργεί και αυτή με χρονοδιακόπτη από 20:00 μέχρι 11:00...

να σημειωθέι ότι το ένα 2217 λειτουργούσε στο μικρό ενυδρείο που φιλοξενούσε τα όσκαρ και έναν πλέκο επί 6 εβδομάδες και το ecco pro 200 λειτουργούσε με βιολογικό υλικό, το οποίο μεταφέρθηκε στο άλλο 2217, επί 8 μήνες όταν δηλαδή αγόρασα και το ένα μου όσκαρ μωράκι ακόμα...

ακολουθούν φωτογραφίες αναλυτικά και ιστορική αναδρομή...

εδώ ο ένας oscar albino μωρό ακόμη στο παλιό 100άρι

P1730_04-08-09-1.jpg

P173201_04-08-09.jpg

μετά από λίγο καιρό προστέθηκε και ένας ακόμη tiger , τον πρώτο καιρό δεν τα πήγαιναν και τόσο καλά εξού και τα σημάδια πάλης στον tiger...

IMG_0083.jpg

εδώ πριν από 3 μήνες και λίγο καιρό πριν από την μετακόμιση τους

IMG_0014.jpg

IMG_0018.jpg

και η κατασκευή του νέου...

P131701_05-03-10.jpg

P1709_12-03-10.jpg

P1710_12-03-10.jpg

P171101_12-03-10.jpg

το γέμισμα με 450 λίτρα από όσμοση 5 σταδίων και 150 λίτρα από νερό ύδρευσης με την χρήση αντιχλωρίου...

P2013_15-03-10.jpg

P1322_16-03-10.jpg

P132301_16-03-10.jpg

εδώ γεμάτο με τους κάτοικους να το εξερευνούν

IMG_0165.jpg

IMG_0167.jpg

P1352_19-03-10.jpg

IMG_0151.jpg

IMG_0152.jpg

και μία φωτογραφία από τα φίλτρα

IMG_0162.jpg

το ενυδρείο τρέχει όπως είπα εδώ και τρεις μήνες οι παραπάνω φωτογραφίες είναι από τις πρώτες μέρες. Mέχρι στιγμής δεν υπάρχουν προβλήματα... στο ενυδρέιο έχουν προστεθεί 2 geophagus brasiliensis, ένα flowerhorn αν θυμάμαι καλά το όνομα του και ένα clown knifefish. Ακόμα μπήκε και αρκετό κερατόφυλο αφού είναι το μόνο που δεν πειράζουν καθώς τις βαλισνέριες τις έχουν ρημάξει...

στα μελλοντικά μου σχέδια είναι και προσθήκη μίας μεγάλης ρίζας στα αριστερά...

θα ανεβάσω φωτογραφίες από την σημερινή του κατάσταση αργότερα, αφού η ψηφιακή μου είχε ένα ατύχημα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα και χαρούμενα τα oscar σου! στο νέο ενυδρείο τους

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ,oscar σε μεγάλων διαστάσεων ενυδρείο :bowdown:

Μπράβο σου :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο.. Συνέχισε έτσι.. Δώσε και άλλες φωτό να χορτάσει το μάτι μας!!! :bowdown:

Μπράβο.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια,

ορισμένες φωτογραφίες από τα 4 καινούργια ψαράκια μου πριν από 1 μήνα, συγνώμη για την ποιότητα αλλά είναι από χάλια μηχανή....

αυτή ήταν και η τελευτάια προσθήκη ζωντανών.... θα προστεθούν όπως είπα και πιο πάνω κερατόφυλλο και λίγες ρίζες και πέτρες ακόμη...

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

θα επανέλθω με καινούργιες φωτογραφίες από καλή μηχανή αυτήν τη φορά...

και αν πάνε όλα όπως τα έχω υπολογίσει την παρουσίαση ενός νέου ενυδρείου στην άλλη μεριά του τοίχου μικρότερου και θαλλασινού :bowdown:.... wish me luck... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρεσαι το ενυδρειο σου και τα ζωντανα σου φιλε μου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μπρααβοοοοοοοοο και απο μενα! να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο φίλε μου, είναι ευχάριστη έκπληξη να βλέπεις συν χομπιστες που έχουν την ιδία τρέλα με τα Οσκαρ! :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο φίλε μου, είναι ευχάριστη έκπληξη να βλέπεις συν χομπιστες που έχουν την ιδία τρέλα με τα Οσκαρ! :bowdown::bowdown::bowdown:

ωωω ναι είναι εκπληκτικό, μπράβο και σε σένα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να σε ρωτήσω τα φυτά στα αφήνουν άθικτα;;;; εμένα μου αφήνουν μόνο το κερατόφυλλο και κανα δύο φύλλα από τις ανούμπιες τα όλα άλλα τα ρήμαξαν....

Έγινε επεξεργασία - elk
Link to comment
Share on other sites

ωωω ναι είναι εκπληκτικό, μπράβο και σε σένα!!!!!

Σ`ευχαριστω! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να σε ρωτήσω τα φυτά στα αφήνουν άθικτα;;;; εμένα μου αφήνουν μόνο το κερατόφυλλο και κανα δύο φύλλα από τις ανούμπιες τα όλα άλλα τα ρήμαξαν....

Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τα Οσκαρ, ίσως γιατί από μικρά τα έχω μάθει να ζουν αρμονικά με τα φυτά, ο Flower είναι το πειραχτήρι γενικός!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ένα μικρό update...

πρώτα τα δυσάρεστα...

λόγω απουσίας μου και υπερβολικής ζέστης η θερμοκρασία του νερού ανέβηκε στους 33 βαθμούς με αποτέλεσμα το ζεύγος geophagus brasiliensis να μην αντέξει (από όσο γνωρίζω θέλει και λίγο πιο χαμηλές θερμοκρασίες από τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου μου)...

Για την αντιμετώπιση του προβλήματος επιστρατεύτηκαν 2 ανεμιστήρες 20 εκατοστών με μπλε led αγορασμένοι πριν από καιρό για τον υπολογιστή, στραβώνοντας τα ποδαράκια από 2-3 λεντάκια προς τα κάτω έχω και ένα υπέροχο moonlight.

P0941_08-08-10.jpg

το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο από ότι περίμενα μέσα σε 3 ημέρες η θερμοκρασία του νερού κατέβηκε από τους 33 στους 27-28 βαθμούς, τώρα βέβαια έχω εξάτμιση σύρω στα 10 λίτρα κάθε μέρα αλλά έιναι κάτι αποδεκτό και ευκολα αναπληρώσιμο από την όσμωση.

και τώρα τα ευχάριστα...

Εδώ και καιρό βλέπω μία ανησυχία στα όσκαρ τα οποία θέλω να πιστέυω ότι είναι ζευγάρι, όλο μετακινούν πράγματα κουνάνε ξύλα ξηλώνουν και μετακινούν το κερατόφυλλο και καθαρίζουν τον βυθό σε διάφορα σημεία.

Θέλοντας να τα βοηθήσω όσο μπορούσα, σκεφτόμενος ότι προσπαθούν να γεννήσουν κάπου, τους έφτιαξα ένα χώρο στην δεξία μεριά του ενυδρίιου με μία μεγάλη πέτρα στην μέση και δύο ξύλα γύρω της τα οποία την κρύβουν από κοινή θέα, έβαλα και λίγο κερατόφυλο πάνω στα ξύλα για περισσότερη κάλυψη.

Χθές δεν άφηναν κανένα να πλησιάσει στο σημείο, ένα δολλάριο που ξεστράτησε το tigger oscar το έβαλε το μισό στο στόμα και το απομάκρυνε "ευγενικά" το ψαράκι δεν έπαθε τίποτα και συνεχίσει κανονικά την ζωή του, μόνο που δεν ξαναπλησιάζει ξανα την περιοχή... Ακόμα και εμένα τον ίδιο που είναι ιδιαίτερα φιλικά μαζί μου,(τρώνε από το χέρι μου και με αφήνουν να τα αγγίζω που και που), με το που έβαζα μέσα το χέρι μου ορμούσαν

Σήμερα το πρωί αντίκρυσα αυτό... :):helpsmilie: !!!!!

P0931_08-08-10.jpg

και τώρα;;;;;;;; οι εμπειρία με γέννες που έχω είναι από guppies molies και τα λοιπά, ποτέ δεν έιχα αυγά ψαριών σε ενυδρείο μου...

προφανώς το ένα oscar είναι θυλυκό, υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβω από το χρώμα αν τα αυγά είναι γονιμοποιημένα και από την συμπεριφορά των ψαριών ποιο είναι το φύλλο τους;;

να αφήσω τα πράγματα να ελελιχθούν μόνα τους ή να κάνω κάτι με τα αυγά;;;

ps αν είμαι τυχερός και γονιμοποιηθούν έστω και μερικά από τα τόσα αυγά μάλλον θα πρέπει να κάνω στο υπόγειο πισίνα για να βάλω τόσα οσκαρ!!! :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και ψαρακια σου.Παλια και εγω ειχα αυτα τα πλασματα και τα χαιδευα οταν ηταν να φανε.Ελπιζω να σου επιβιωσουν μερικα αυγα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φοβερό το ενυδρείο να το χαίρεσε (καλά γενητούρια) ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ τα oscar έκαναν 4 φορές ακόμη αυγά αλλά ακόμα δεν έχω δει ψαράκια μετά από 2 ημέρες τα τρώνε αρχίζω να πιστέυω ότι είναι και οι δύο θυληκές ή ότι δεν έιναι ακόμη ώριμος ο αρσενικός...

μερικές πρόσφατες φωτογραφίες από το ενυδρείο

IMG_0178.jpg

IMG_0175.jpg

IMG_0181.jpg

IMG_0179.jpg

IMG_0172.jpg

IMG_0168.jpg

Έγινε επεξεργασία - elk
Link to comment
Share on other sites

φιλε συγχαρητηρια και απο μενα για την ενυδρειαρα που τους εστησες!!! τα μποτια δεν τρωνε τα αυγα? για το αν ειναι θηλυκα ή μικρος ο αρσενικος δεν ξερω γιατι δεν ειχα ποτε τετοια ψαρια..

και παλι μπραβο!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε συγχαρητηρια και απο μενα για την ενυδρειαρα που τους εστησες!!! τα μποτια δεν τρωνε τα αυγα? για το αν ειναι θηλυκα ή μικρος ο αρσενικος δεν ξερω γιατι δεν ειχα ποτε τετοια ψαρια..

και παλι μπραβο!!

ευχαριστώ πολύ!

Τα 2 οσκαρ δεν αφήνουν τίποτα να πλησιάσει στην περιοχή οταν γεννήσουν, μετά από λίγο όταν αρχίσουν και τα ίδια να τρώνε τα αυγά τους φεύγουν και τα παρατάνε στο έλεος... και αρχίζει το πάρτι ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σε όλους!!

παραθέτω νέες φωτογραφίες με την καινούργια φωτογραφική που επιτέλους αξιώθηκα να πάρω και με την προσθήκη νέων φυτών...

IMG_0252.jpg

IMG_0100.jpg

IMG_0095.jpg

IMG_0084.jpg

και 2 με το μαχαιρόψαρο που είναι πολύ ντροπαλό με τα φώτα αναμμένα...

IMG_0227-1.jpg

IMG_0198.jpg

θα ακολουθήσει και βίντεο full hd μόλις το καταφέρω... ακόμη προσπαθώ να βγάλω άκρη με τις ρυθμίσεις της μηχανής γίντεαι χαμός... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...