Jump to content

Corydoras Panda


gixxer

Recommended Posts

:bowdown: Εχω 3 corydoras panda σε 20lt με έναν μονομαχο.

Συνυπάρχουν χωρις εντάσεις εδώ και μια εβδομάδα και θα ήθελα να ρωτησω τα εξής:

Τα λιτρα μου ειναι απαγορευτικά για αυτά τα ψαρακια?

Θα μπορούσαν να μεινουν σε αυτά τα λτ αν φυγει ο μονομάχος?

Εκτιμούν το ξύλο? Ρωταω γιατι βλέπω εκτός απο την αμμο καταναλώνουν χρονο και στο ξυλο.

Ειναι κινητικά και δινουν μια πολύ "χαρούμενη" εικονα στο ενυδρειάκι

Θα ήθελα πολύ να τα κρατησω αλλά οχι να τα βασανίζω...

Link to comment
Share on other sites

Για τα corydoras ειναι απαγορευτικα τα λιτρα για δυο λογους:

1. Ειναι λιγα τα λιτρα

2. Πρεπει να κρατιουνται σε ομαδες 8 και πανω

3. Οι τιμες(ph,gh,kh) στο 20λ αλλαζουν ευκολα

Σου προτεινω να αφησεις τον μονομαχο και να βγαλεις τα corydoras . :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι το hailea f20

Διαστάσεις: 360L x 240W x 310H mm

Τιμές: υγρα τεστ api

Αμμωνία 0 - 0,25 Δεν ειναι 0,25 ουτε μηδεν ομως, κανω καθημερινά μεγάλες αλλαγές και δεν ξεπερασε ποτε το 0,25

ΝΟ2 0

Θερμοκρασια 27-29

Το φιλτρο δεν ειναι το εικονιζομενο αλλά ενα hailea RP200 (το αλλαξα 2 μερες μετα)

Στην φωτο κρυβονται γιατι τους άναψα φλας και ηταν νεουδια στο ενυδειο πλεον δεν εχουν τετοια κολληματα αλωνιζουν συνέχεια.

Αρχικα ειχα διαβασει στον Τσαμη οτι τα λτ δεν παιζουν ιδιαιτερο ρολο - εδω δεν λεμε κατι για λτ και ετσι τα πηρα....

Στην συνεχεια έχω διαβασει τα παντα ολα :bowdown: πχ αλλοι λενε οτι θελουν τουλάχιστον 8 και αλλοι 4 ατομα ... το μονο στο οποιο συμφωνουν ολοι ειναι οτι οι θερμοκρασια τους δεν πρεπει να υπερβαινει τους 28 και γι' αυτο ψαχνω λύση με diy ανεμιστηράκι και προς το παρον αλλαγές/κλιματιστικο

post-18547-1276932711_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το Γιώργο ,

όλα τα cory αρέσκονται να ζουν κατά ομάδες, οπότε ένας αριθμός 6-8 θεωρώ είναι ο ελάχιστος.

στη θέση σου θα έβγαζα τα cory και θα άφηνα το μονομάχο :bowdown:

ή θα έπαιρνα μεγαλύτερο ενυδρείο και μερικά panda ακόμα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τους προλαλισαντες....καλυτερα τον μονομαχο μονο του! θα ειναι βασιλειας εκει μεσα! τα panta ειναι σνηνοψαρο και θελει τουλαχιστον 8 ατομα. επεισης θαλει και πολυ καλα στρωμενο βυθο γιατι ειναι πολυ καλοι καθαριστες, και θελουν και αμμο γιατι αλλιως τραυματιζουν τα μουστακια του ευκολα.....

καλυτερα να το ξανασκευτεις.....δεν νομιζω να περνανε καλα στο 20λιτρο με τον μπαμπουλα απο πανω τους :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις...

Ο μονομάχος έχει βγει αν και δεν τα ακουμπαγε - ειναι λιγο χαζουλης καμια σχεση με τον αλλο που εχω.

Φανταζομαι πως εχετε δικαιο... :bowdown:

Απλα ελπιζα έστω ενας να ελεγε οτι μπορουν να κρατηθουν υπο προυποθέσεις... μου αρεσαν πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλες το μονομάχο και άφησες 2 γατόψαρα μόνα τους???

Link to comment
Share on other sites

O μονομάχος έχει βγει, 3 ειναι... και δειχνουν καλά, δεν έχω αποφασισει ακομα τί θα τα κανω... προς το παρον κανω καθημερινές αλλαγές νερού και προσεχω πολύ την μέγιστη θερμοκρασια τους... χαλαλι τους ομως στιγμή δεν κάθονται...

Link to comment
Share on other sites

το περιεργο ειναι πως ολοι μας σου προτειναμε το αντιθετο απο αυτο που εκανες.... :bowdown:

αναρωτιεμαι επισης αφου(προφανως) το ειχες ηδη προαποφασισει,για ποιον λογο μας ρωτησες... :bowdown:

πραγματικα χριζουν σοβαρης απαντησης οι ερωτησεις που σου εθεσα. :bowdown:

φιλικα

κωστας.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα κατι ... συμφωνα λοιπον με τις πληροφορίες που ειχα αγορασα κατι που τυχαινει να ειναι και ζωντανο.

Στην συνέχεια ενημερώθηκα οτι έκανα λαθος επιλογη.

Αν μη τι αλλο και μεχρι να δω αν θα παρω αλλο ενυδρειο ή θα τα επιστρέψω ο μονομαχος μπήκε σε δικο του.

Που βρισκεις το κακο σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλησε κανεις για κακο,αλλα για ακαταλληλο.δεν προσπαθω τωρα να σου τραβηξω το αυτακι...απλως να τονισω για αλλη μια φορα πως καλο ειναι πρωτα να διαβαζουμε και να ξερουμε για τα ζωα που μας αρεσουν και μετα να τα αποκτουμε.

ετσι γλυτωνουμε απο προβληματα,στρες αρρωστειες,εξτρα χρηματα,αγχος κλπ που καλο ειναι να μην υπαρχουν στο χομπι.

απλα και ομορφα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ειχα διαβασει στον Τσαμη οτι τα λτ δεν παιζουν ιδιαιτερο ρολο - εδω δεν λεμε κατι για λτ και ετσι τα πηρα....

Δεν πηγα χυμα να τα παρω - επρεπε να διαβασω περισσοτερο ΟΚ αλλα δεν πήγα ανιδεη ηθελημενα.

Οπως και να χει ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω,αλλα ως γνωστον το διαδικτυο εχει πλεον παρα πολυ πληροφορηση.

επισης δεν θεωρω καμμια σελιδα αλαθητη,και καλο θα ειναι να διασταυρωνουμε παντα τις πληροφοριες για καλυτερη μας ενημερωση. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Ειναι δεδομένο οτι αλαθητος δεν ειναι κανεις... καποιους τους θεωρεις πιο αξιοπιστους αυτο ειναι ολο.

Μεσα στην εβδομαδα ή θα ειναι αλλου ή θα ειναι πίσω...

Link to comment
Share on other sites

:( Απο εχθες στεγνωνει η πρωτη μου - ελπιζω επιτυχημενη - προσπαθεια DIY

Ειναι 46Χ30Χ26 δηλ. 35.8λτ μικτα, ελπιζω 30 καθαρα.

Θυμιζω οτι ως τωρα διαβιουσαν σε 20λτ μικτα. :)

Αν πετυχει αυτη η κατασκευη και μεγαλωσουν θα τους φτιαξω και μεγαλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:excl: και μια σημερινή φωτο..

Τωρα που η αμμωνια μηδένισε σκεφτομαι να προσθεσω άλλα 2 ψαρακια (panda) αλλά λογω περιορισμένου χωρου δεν θελω να παω σε μεγαλύτερο ενυδρειο.

Προς το παρον λοιπον παραμενουν 3

post-18547-1279964322_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φόντος (Vang Gong) και πρωτότυπος :excl:

Σε ευχαριστώ πολύ :excl: Με σκετο μπλε εδειχνε μαλλον καλυτερα αλλά ειχα φαει κολλημα με τον συγκεκριμενο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! Μου αρέσει! :excl:

Φτιάξε και ένα ενυδρείο με Picasso :excl:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! Μου αρέσει! :thumbup:

Φτιάξε και ένα ενυδρείο με Picasso :excl:

:excl: Σε ευχαριστώ! Τον Picasso τον φοβαμαι λιγο... θα μου πεθανουν τα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα ! ηθελα να ρωτησω αν γινεται σε ενα 80λιτρο να βαλω καμια δεκαρια neon tetra και μια 8αδα panda cory ? ταιριαζουν ή θα υπαρχει προβλημα ?ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ! ηθελα να ρωτησω αν γινεται σε ενα 80λιτρο να βαλω καμια δεκαρια neon tetra και μια 8αδα panda cory ? ταιριαζουν ή θα υπαρχει προβλημα ?ευχαριστω !

Ταιριάζουν και γίνεται, αλλά τα Panda είναι δύσκολα κι ευαίσθητα ψάρια. Καλό είναι να έχεις καλά στρωμένο ενυδρείο χωρίς να έχει πρόσφατο ιστορικό ασθενειών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα δικα μου παντάκια είχαν μπει τις τελευταίες 15 μέρες σε 60λτ και πλέον μεταφέρθηκαν σε DYI 130λτ (μικτά).

Προστέθηκαν και άλλα και πλέον είναι 6.

Η αλήθεια είναι ότι κουράστηκα να τα κρατήσω ζωντανα. Η καλύτερη επιβράβευση είναι ότι 7-8 μέρες μετά την είσοδό τους στο 60λτ είδαμε γύρω στα 12 αυγουλάκια! Δυστυχώς δεν απομονώθηκαν και δεν ξέρω αν θα ζήσει κανένα. :buttrock:

Ειναι πολύ όμορφα και δραστήρια ψαράκια.

Αν σου αρέσουν προσπάθησέ το αλλά πρόσεχε την συμπεριφορά και το χρώμα τους (την ένταση του μαύρου χρώματος) καθημερινά.

Αν αποχρωματιστούν έστω και ελάχιστα κάτι δεν πάει καλά.

Καλή επιτυχία! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

;) Τελικά ένα παντάκι κατάφερε να ζήσει! Δεν είχαμε ιδέα ότι επιβίωσε αφού δεν φροντίσαμε για τα μικρά και μεταφέραμε τα πάντα στο μεγάλο ενυδρείο.

Ειδαμε όμως πριν ένα μήνα ένα μικράκι... και όσο περνάει ο καιρός ξεθαρεύει και τρέχει μαζί με τα μεγάλα...

Ελπίζω να καταφέρω να το φωτογραφίσω!

Ξερει κανείς πόσο καιρό "κυοφορεί" το θηλυκό πριν γεννηθούν τα αυγουλάκια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...