Jump to content

τι χρειαζομαι?


Recommended Posts

χαιρεται και καλως σας βρηκα τους θαλασσινους :bowdown:

λοιπον εχω ενα ενυδρειο 200 λιτρα και θελω να το κανω θαλασινο fish only με δυο-τρεις κλοουν για αρχη

και καποια στιγμη αργοτερα να μπορεσω βαλω και καποια μ****α κοραλια..

ετσι θελω να ρωτησω αν μπορει καποιος να μου πει τι θα χρειαστω απο εξοπλισμο γιατι δεν εχω καταφερει να

βγαλω ακρη μονος μου :bowdown: .

εχω σκοπο να φτιαξω ενα μικρο sub 70 lt για τη χημικη φιλτρανση και λοιπες χρησεις, ομως τη βιολογια θελω να την στηριξω σε ζωντανο βραχο. skimmer θα χρειαστω η οχι? ποιο φωτιστικο (1 μετρο μηκος εχω)?τι κυκλοφορια στο ενυδρειο και τι στο sub?

επισης αν εχει καποιος να προτεινει καποιο θεμα στο forum που να εξηγει τη λειτουργια ενος θαλλασινου ενυδρειου θα με βοηθουσε γιατι εχω ψιλοχαθει :bowdown: .

ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες φιλε μου :bowdown:

Ριξε μια ματια για αρχη εδω

και εδω καθως και εδω

Για οποιαδηποτε απορια σου οι θαλασσινοι της παρεας θα σε βοηθησουν :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τελικα πολλες απαντησεις σε βασικες αποριες μου βρηκα (και βρισκω) εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=117 :bowdown:

παντως αν μπορει καποιος να μου πει τι βασικο εξοπλισμο χρειαζομαι ωστε να αποφυγω τις κακοτοπιες

(που δεν απεφυγα στο τροπικο :bowdown: ) θα με βοηθουσε αφανταστα..

Link to comment
Share on other sites

δυνατη και σωστα μελετημενη κυκλοφορια μιας και θα στηριξεις την βιολογια στον βραχο. βραχο βαλε οσο πιο πολυ μπορεις....ενας ατυπος κανονας λεει 1κιλο βραχο για καθε 10λιτρα νερο ομως στην πραξη μπορει να σου φανει λιγο!

σκιμμερ ενοειται οτι θα χρειαστεις και καλο ειναι να ειναι 1-2 φορες πανω απο τα λιτρα σου.

θα χρειαστεις και ενα ψυκτικο γιατι θα κουραστεις με τους ανεμηστηρες και την εξατμηση που θα εχεις.

και προμηθευσου και μια οσμωση.....μαλλον το πιο σημαντικο στο θαλλασινο ενυδρειο!!!

Link to comment
Share on other sites

δυνατη και σωστα μελετημενη κυκλοφορια μιας και θα στηριξεις την βιολογια στον βραχο. βραχο βαλε οσο πιο πολυ μπορεις....ενας ατυπος κανονας λεει 1κιλο βραχο για καθε 10λιτρα νερο ομως στην πραξη μπορει να σου φανει λιγο!

σκιμμερ ενοειται οτι θα χρειαστεις και καλο ειναι να ειναι 1-2 φορες πανω απο τα λιτρα σου.

θα χρειαστεις και ενα ψυκτικο γιατι θα κουραστεις με τους ανεμηστηρες και την εξατμηση που θα εχεις.

και προμηθευσου και μια οσμωση.....μαλλον το πιο σημαντικο στο θαλλασινο ενυδρειο!!!

Το πιο σημαντικο στο θαλασσινο ενυδρειο ειναι η υπομονη.......................

Τυχεροι αυτοι που την εχουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπε ο Διας, κρατησε το ,ειναι η μιση επιτυχια ,ισως κ παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...