Jump to content

Εξωτερικό φίλτρο να τραβάει απο φίλτρο βυθού;


tsoum

Recommended Posts

Εχω το 2213 και στο καινούργιο μου ενυδρείο θα έχω χαλικάκι 0,3-0,5 mm. Σκέφτικα αντι για πρόφιλτρο, εφόσον θα έχω το χαλικάκι αυτό να βάλω σε ένα μικρό μερος του ενυδρείου φίλτρο βυθού. Ετσι θα κερδίσω πολυ χωρο για βιολογικό υλικό στο φίλτρο αφου δεν θα πρέπει να βάζω τόσα σφουγγάρια μεσα.

Επίσης επειδη τα ψάρια που θα έχω θέλουν αρκετή ροη, μπορω ανετα να βαλω αλλη μια αντλιουλα στην αλλη ακρη του φίλτρο βυθού.

Είναι καλή ιδεα; Θα μπορεί το 2213 να λειτουργήσει σωστά τραβώντα απο το φίλτρο βυθού, δεδομένου του οτι έχει ροη 440 l//h ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αυτό είναι το πρόφιλτρο. Εγω εννοώ τα παλία, τα κλασσικά φιλτρα βυθού, που λειτουργουν με σχαρίτσα πάνω στην οποία μπαινει το χαλίκι και με αντλίες.

Link to comment
Share on other sites

Για να γλυτωσεις τα σφουγγαρια μεσα στο φιλτρο ... βαλε ενα εξωτερικα στο σωληνα εισοδου και καθαριζε το καθε εβδομαδα.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω συνδέσει έτσι όπως το λες σε φίλτρο βυθού και λειτουργεί μέχρι στιγμής απροβλημάτιστα εδώ και 4 μήνες.

Βέβαια το έκανα αυτό γιατί είναι γαριδάδικο το ενυδρείο και δεν ήθελα να βάλω προφίλτρο ή σφουγγάρι στην είσοδο για να μην το καθαρίζω κάθε τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Απροβληματιστα μπορει να λειτουργει ... το τι μαζευει στο χαλικι πανω απο το φιλτρο βυθου ... το σκεφτηκες; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Απροβληματιστα μπορει να λειτουργει ... το τι μαζευει στο χαλικι πανω απο το φιλτρο βυθου ... το σκεφτηκες; :bowdown:

Γιατί αν δουλεύεις με το εξωτερικό κανονικά δεν μαζεύει; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για να γλυτωσεις τα σφουγγαρια μεσα στο φιλτρο ... βαλε ενα εξωτερικα στο σωληνα εισοδου και καθαριζε το καθε εβδομαδα.- :bowdown:

Αυτο δεν λειτουργει απροβληματιστα παντα.

Ισως επαιξε ρολο σε μενα το οτι ηταν ψιλοτρυπο το σφουγγαρι, αλλα .....

ειχα βαλει σε eheim 2026 στο ποτηρακι εισαγωγης αυτο το σφουγγαρι (μονο το μπλε) και το αποτελεσμα ηταν οτι επιαναν τεραστια ποσοτητα γλιτσα μεσα οι σωληνες που αναγκαζομουν αφου επεφτε η ροη στο μηδεν να τους καθαριζω καθε εβδομαδα!!!!!

Εκανα υπομονη για ενα μηνα. (και πολυ ηταν)

Μετα επανηρθε στην αρχικη του λειτουργια χωρις σφουγγαρι και η συντηρηση επανηρθε στο 4μηνο/6μηνο.

(Οχι για λογους ροης αλλα για να μην εχω ανεβασμενα νιτρικα. Ειναι ομως αναλογα και το καθε ενυδρειο. Εμενα ανεβαζει μετα το 5μηνο/6μηνο).

Τωρα εδω και μια εβδομαδα εχω βαλει σε αλλο φιλτρο (2211) (αναγκαστικα γιατι το ενυδρειο ειναι για αναπαραγωγη) ενα χοντροτρυπο σφουγγγαρι.

Η ροη εχει πεσει στο μισο αλλα μαλλον ειναι απο το υλικο (βρωμια) που εχει πιασει στο σφουγγαρι.

Δεν το εχω βγαλει ακομα να το καθαρισω για να μην ενοχλησω τα ψαρια.

Αν το καθαρισω και η ροη ειναι παλι μικρη, και εχω παλι τα ιδια (γλιτσα στου σωληνες) θα ειναι φανερο τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...