Jump to content

λειτουργια σκιμμερ Deltec Mce 600


Recommended Posts

Εχω ενα προβλημα. Το σκιμμερ τωρα που το εσβησα κ το ξανα αναψα δεν απορροφα η αντλια του νερο. Ο πωλητης του μου είπε την πρωτη φορα που μου συνεβει μολισ το πηρα, να κλεισω την εισαγωγη του αερα τελειος και να δωκιμασω 2,3 φορες κ θα τραβηξει νερο, πραγμα που εγινε. Τωρα ομως εχω το ιδιο προβλημα κ το αναβω σβηνω 10 φορες. Το σκιμμερ ειναι καθαρο, με ψηλη σταθμη του νερου.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα. Το σκιμμερ τωρα που το εσβησα κ το ξανα αναψα δεν απορροφα η αντλια του νερο. Ο πωλητης του μου είπε την πρωτη φορα που μου συνεβει μολισ το πηρα, να κλεισω την εισαγωγη του αερα τελειος και να δωκιμασω 2,3 φορες κ θα τραβηξει νερο, πραγμα που εγινε. Τωρα ομως εχω το ιδιο προβλημα κ το αναβω σβηνω 10 φορες. Το σκιμμερ ειναι καθαρο, με ψηλη σταθμη του νερου.

Ευχαριστω.

Δουλεύω απο τότε που ξεκίνησα την ενασχόληση μου με το χόμπι μόνο με αυτό το σκίμερ, θα σου πω ότι είναι κορυφαίο στην κατηγορία του αν κάνεις κάποια βήματα σωστά χωρίς να ταλαιπωρείς την αντλία.

Καταρχάς όταν το σβήνεις και πας να το ξανα ανάψεις τοποθέτησε το δάχτυλο σου απλά στην εισαγωγή αέρα μέχρι να αρχίσει να τρέχει νερό απο την εξαγωγή, ποτέ η αντλία να μην την βάλεις μπροστά αν αδειάζει όλο το διαμέρισμα της και δουλεύει εκτός νερού γιατί θα πάρει αέρα και δεν θα σου τραβάει με τίποτα. Αν τραβήξει αέρα και μετά βάλεις νερό στο διαμέρισμα δεν θα πετίχεις και πολλά, βγάλε την αντλία απο την θέση της στο διαμέρισμα για να πληρωθεί ο χώρος στον μπροστά σωλήνα με νερό για να κάνει αναρόφηση για να ''πιάσει'' το νερό.

Ανάβεις σβήνεις 10 φορές που λες εννοείς μέχρι να πάρει κανονικά? ή δεν παίρνει μπροστά?

Αν εννοείς ότι δεν παίρνει μπροστά καθόλου μπορεί να έχει κολλήσει η προπέλα, πράγμα που έχω πάθει και εγώ 2 φορές, βγάζεις την αντλία, ξεβιδώνεις το καπάκι μπροστά απο την προπέλα, καθαρίζεις επανατοποθετείς, υπάρχει περίπτωση ακόμη και το καπάκι να είναι ξεβιδωμένο. Για δες και πες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οκ nervas θα κανω αυτα που μου ειπες αλλα το απογευμα που θα σχολασω κ θα σας ενημερωσω. Την αναψα κ εσβησα 10 φορες με ανοιχτο αερα κ κλειστο μπας κ τραβηξει αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

έβγαλε την αντλία απο την θέση της και την ξαναεβαλα. Φαινεται πως τραβηξε αερα γιαυτο δεν επερνε με τιποτα. Τωρα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να κάνεις κάτι για να μη ξανασυμβεί ?

Ναι, μετα το σκεφτηκα. Αν αφηνα γεματο το σκιμμερ νερο και το εβγαζα εξω απο το ενυδρειο λιγο για να βγει η σωληνα της εισαγωγης νερου του σκιμμερ απο το νερο του ενυδρειου που ηταν βουτηγμενη μεσα θα εβγαινε ο αερας απο την αντλια λογο της αποσυμπιεσης και θα λειτουργουσε. Με την προυποθεση οτι δεν εχει κολλησει η προπελα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...