Jump to content

Στρωσιμο ενυδρειου το καλοκαιρι και διακοπες


Recommended Posts

καλησπερα σας, νεος στο χωρο με ενα καινουργιο ενυδρειο 350 λιτρων. Εχω διαβασει πολλα εδω μεσα και ευχαριστω πολυ ολους που δινουν πλουσιοπαροχα τις γνωσεις τους. Λοιπον, θελω να αρχισω το στρωσιμο του ενυδρειου με αμμωνια και εχω καποιες αποριες και θα ηθελα την γνωμη σας. Θα αρχισω το στρωσιμο την επομενη εβδομαδα και το θεμα μου ειναι το εξης: Λογικα το στρωσιμο θα μου παρει 30-40 ημερες, ας πουμε μεχρι τελος Ιουλιου οποτε και θα φυγω για διακοπες. Πως θα μπορουσα να διατηρησω την βιολογια για περιπου ενα μηνα χωρις ψάρια? Δηλαδη αν εβαζα αυτοματη ταιστρα να ριχνει καθημερινα λιγη τροφη θα ήταν ενταξει? Διοτι εχω διαβασει εδω ότι αν μεινει η τροφη και σαπισει δεν ειναι καλο.

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Aquazone!

Γιατί δεν κάνεις υπομονή μέχρι την επιστροφή σου από διακοπές;

Θα έχεις την πλήρη παρακολούθηση του νέου σου ενυδρείου. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και μεγειές το ενυδρείο!

Το πρόβλημα είναι ότι με την ηλεκτρονική ταϊστρα θα ρίχνεις αναγκαστικά κάθε μέρα αρκετούτσικη τροφή "Χυμα" μέσα στο ενυδρείο πράγμα που είναι υπερβολικό να γίνει από την αρχή, κατά τη γνώμη μου.

Επίσης, έχω την αίσθηση πως το στρώσιμο με αμμωνία θέλει τακτική παρακολούθηση και ενδεχόμενες παρεμβάσεις από εσένα όταν χρειάζεται.

Θα σου πρότεινα, είτε να το κάνεις αφού γυρίσεις, είτε να αφήσεις απλά το ενυδρείο να λειτουργεί για όσο λείπεις χωρίς να προσθέσεις τίποτα (εκτός και αν θα έχεις φυτά εξ αρχής).

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το γεμιζα νερο.

θα εριχνα αντιχλωριο και λιγη τριμμενη τροφη και θα εφευγα διακοπες :bowdown:

+1000 :bowdown:

Kαι μια καλη δοση βακτηρια δεν θα εκανε κακο!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια και ευχαριστω για την υποδοχη σας και για τις αμεσες απαντησεις σας.

Εγω ελεγα να το στρωσω πρωτα (εννοειται παρακολουθωντας το στρωσιμο, αμμωνιες κλπ) και μετα φευγοντας για διακοπες να μπορουσα να συντηρησω την βιολογια χωρις ψαρια μεσα.

Αγαπητε delta66 αυτο που λες και συμφωνει και ο γιωργος ειναι αφου το εχω στρωσει και μετα αφου ριξω λιγη τροφη να το αφησω ετσι για την διατηρηση της βιολογιας μεχρι να γυρισω απο τις διακοπες?

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια και ευχαριστω για την υποδοχη σας και για τις αμεσες απαντησεις σας.

Εγω ελεγα να το στρωσω πρωτα (εννοειται παρακολουθωντας το στρωσιμο, αμμωνιες κλπ) και μετα φευγοντας για διακοπες να μπορουσα να συντηρησω την βιολογια χωρις ψαρια μεσα.

Αγαπητε delta66 αυτο που λες και συμφωνει και ο γιωργος ειναι αφου το εχω στρωσει και μετα αφου ριξω λιγη τροφη να το αφησω ετσι για την διατηρηση της βιολογιας μεχρι να γυρισω απο τις διακοπες?

Ευχαριστω πολυ

Έχω την αίσθηση, πως αυτό που προτείναμε οι περισσότεροι, είναι από το να μην κάνεις τίποτα, καλύτερα να κάνεις μια μέση λύση και να αφήσεις το ενυδρείο να "μουλιάζει" και τη φύση να κάνει τη δουλειά της.

Διατήρηση βιολογίας αφού θα λείπεις για τόσο καιρό δεν υφίσταται.

Μια επίσης λύση είναι: Ρίχνεις 1-2 ταμπλέτες βυθού (που θα διαλυθεί και δεν θα σαπίσει) μαζί με μια δόση για βακτηρια και φεύγεις. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αρα δηλαδη εχω δυο επιλογες, ή να το γεμισω νερο με τριμμενη λιγη τροφη ή να βαλω 1-2 ταμπλετες με βακτηρια και 1-2 ταμπλετες βυθου και να το αφησω να δουλευει ετσι μεχρι τελος Αυγουστου, αυτο λετε ετσι?

Μεχρι το τελος Αυγουστου θα εχει αναπτυχθει η βιολογια ή θα πρεπει να ξεκινησω στρωσιμο απο την αρχη?

Και επισης αλλη μια ερωτηση, αν βαλω φυτα μεσα τι αλλαζει στις ανωτερω διαδικασιες? πρεπει να κανω κατι αλλο?

Ελπιζω να μην σας κουραζω με τις ερωτησεις μου. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια και ευχαριστω για την υποδοχη σας και για τις αμεσες απαντησεις σας.

Εγω ελεγα να το στρωσω πρωτα (εννοειται παρακολουθωντας το στρωσιμο, αμμωνιες κλπ) και μετα φευγοντας για διακοπες να μπορουσα να συντηρησω την βιολογια χωρις ψαρια μεσα.

Αγαπητε delta66 αυτο που λες και συμφωνει και ο γιωργος ειναι αφου το εχω στρωσει και μετα αφου ριξω λιγη τροφη να το αφησω ετσι για την διατηρηση της βιολογιας μεχρι να γυρισω απο τις διακοπες?

Ευχαριστω πολυ

Λεω να το βαλεις να τρεχει απο τωρα (όποτε και να φυγεις).

Να προσεξεις να ειναι σωστα στημενο για το ειδος ψαριου που θα βαλεις (δλδ μη αμελησεις να γεμισεις αμμο και πετρα αν βαλεις αφρικανες ή αμμο και ξυλα αν βαλεις νοτιοαμερικανες ή καλη και δυνατη ροη σε πλεκο κλπ κλπ

Οταν γυρισεις θα βαλεις το πρωτο ψαρι (οχι ολα μαζι) και μετα σταδιακα και λιγα λιγα και τα υπολοιπα μεχρι σε 3-4 μηνες να ολοκληρωθει η τελικη ιχθυοφορτωση.

Μετρησεις για τυχων αλλαγες νερου που θα χρειαστουν και καλη συνεχεια. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει delta66 αυτο που λες θα κανω, θα το γεμισω και θα το βαλω να τρεχει απο τωρα αφου ριξω 1-2 φυλαρακια τροφη. Θα μπορουσα να βαλω απο τωρα μερικα φυτα? Χρειαζεται κατι αλλο να κανω αν βαλω τα φυτα?

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τα φυτα.

Αστα καλυτερα αφου δεν θα παρακολουθεις.

Πρεπει ομως να το δεις το ενυδρειο μερικες μερες πριν φυγεις πως λειτουργει.

Αν πανε ολα καλα, δλδ το φιλτρο πιο πολυ, να βαλεις και ενα χρονοδιακοπτη στα φωτα για να εχεις μια μικρη φωτοπιεριοδο, αναλογα ποσο θα μεινει μονο του να για να μη στερεψει και απο την εξτατμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τοτε δεν θα βαλω φυτα. Θα το ξεκινησω αυτη την εβδομαδα, θα το παρακολουθω μεχρι τελος Ιουλιου και θα το αφησω μονο του τον Αυγουστο. Φωτοπεριοδο θα βαλω 6 ωρες καλα δεν ειναι?

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλεις φυτά από τώρα, γιατί να χρησιμοποιήσεις φωτισμό κατά το στρώσιμο? Νομίζω πως δεν χρειάζεται....

Από κει και πέρα, αν σκοπεύεις να βάλεις εύκολα φυτά όπως π.χ. anubia τότε ακόμα και με το ελάχιστο φως, το φυτό δεν θα έχει πρόβλημα, ακόμα και όταν θα λείπεις.

by the way, τι ψάρια θα βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

και γενικα πολυ να ξερεις οτι τα βακτηρια θελουν καλη οξυγωνωση και οχι φως :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

και γενικα πολυ να ξερεις οτι τα βακτηρια θελουν καλη οξυγωνωση και οχι φως :bowdown:

Τα βακτηρια νιτροποιησης κατοικουν στην πλειοψηφεια τους μεσα στο φιλτρο, εκει δεν φτανει το φως σιγουρα αλλα και να εφτανε, οι απλες λαμπες του ενυδρειου δεν τα επηρεαζουν.

Εξαλλου δεν μιλαμε και για καποια τεραστια παραγωγη βακτηριων αφου δεν θα υπαρχουν σημαντικες πηγες ρυπων στο στρωσιμο του φιλου.

Η αποικιση με μεγαλο αριθμο βακτηριων θα γινει μετα την εισαγωγη των ψαριων, γι'αυτο και ειπα πιο πανω να γινει σταδιακα η εισαγωγη τους ακομα και αν τρεχει το ενυδρειο μονο του για μηνες.

Το εσωτερικο περιβαλλον ομως του ενυδρειου θα χρειαστει φως. Η ζωη θελει φως.

Αυτα που επηρεαζουν τα βακτηρια ειναι το χλωριο/χλωραμινες, η θερμοκρασια, το pH και το φως.

Χλωριο, μηδεν.

Θερμοκρασια, ιδανικες τιμες 25-30C

pH, 7.3-8

Φως, οχι UV λαμπες κατα το στρωσιμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...