Jump to content

Sos Κατσαρίδα στο ενυδρείο


Recommended Posts

Παιδιά βοήθεια,άνοιξα σήμερα το καπάκι του ενυδρείου και μαζί με τα ψαράκια μέσα βρήκα και μία κατσαρίδα.Σιγουρα έπεσε μέσα στο νερό γιατί στην προσπάθεια μου να την βγάλω έκανε και βουτιά και περπάτησε και πάνω στο κερατόφυλλο,τέλος και χειρότερο νομίζω είναι ότι την ώρα που έκλεισα το καπάκι για να φέρω την απόχη μάλλον την πέτυχα και γυρίζοντας πίσω την είδα να επιλέει νεκρή και εκεί πλέων την έβγαλα.Έκανα ήδη μία αλλαγή νερού το 40%,τι άλλο πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα..

Τι ψάρια εχεις??

Αχχχ να έπεφτε στο δικό μου ενυδρείο τι είχε να πάθει... :bowdown:

Θα χόρτενε ο μονομάχος για κανα μήνα.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά δεν έγινε τίποτα, ζωάκι είναι και αυτό! Αηδία βέβαια αλλά ζωάκι ! Δεν παθαίνεις τίποτα. Αν είχες κάποιο άγριο είδος, δεν θα την έβρισκες κάν, θα την είχαν φάει !!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχε πεσει και σε εμενα κατσαριδα 1 φορα και εγινε σε 3sec μεζεδακι απο τα οσκαρ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα..

Τι ψάρια εχεις??

Αχχχ να έπεφτε στο δικό μου ενυδρείο τι είχε να πάθει... :bowdown:

Θα χόρτενε ο μονομάχος για κανα μήνα.... :bowdown:

Γκαπάκια έχω ,μάλλον γι ΄αυτό και την βρήκα.Ευχαριστώ ρε παιδιά για τις άμμεσες απαντήσεις σας και είχα αγχωθεί πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα μπορούσε να σου δημιουργήσει πρόβλημα είναι αν είχε έρθει σε επαφή με κατσαριδοκτόνο πριν...

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα μπορούσε να σου δημιουργήσει πρόβλημα είναι αν είχε έρθει σε επαφή με κατσαριδοκτόνο πριν...

Απο εμένα όχι ,τώρα αν είχε κάνει πουθενά αλλού επίσκεψη και την είχαν ψεκάσει δεν ξέρω,τί να πώ τώρα η Παναγιά μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε πανικοβάλω αλλά:

αν έχεις ταϊστρα κάνε έναν έλεγχο μήπως έχουν κάνει φωλιά μέσα σε αυτήν.

Επίσης τσέκαρε στο ντουλαπάκι σου και γενικά στην περιοχή του ενυδρείο όπου έχεις σκοτεινά, ζεστά και κοντά σε τροφή σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε πανικοβάλω αλλά:

αν έχεις ταϊστρα κάνε έναν έλεγχο μήπως έχουν κάνει φωλιά μέσα σε αυτήν.

Επίσης τσέκαρε στο ντουλαπάκι σου και γενικά στην περιοχή του ενυδρείο όπου έχεις σκοτεινά, ζεστά και κοντά σε τροφή σημεία.

Και οπου εχει υγρασια μεσα απο το καπακι. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και οπου εχει υγρασια μεσα απο το καπακι. :bowdown:

ήταν τα πρώτα που τσέκαρα :bowdown: ,είμαστε οκ(μαλλον,αν δεν έχει αφήσει τίποτα αυγά :bowdown: )

Link to comment
Share on other sites

Εγω λογο οτι ο πατερας μου ειναι απολυμαντης και παλιοτερα ειχα πολλα κατσαριδακια εβαλα ενα ειδικο φαρμακο που δεν πουλανε εδω περα το εβαλα και απο τοτε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημερωση ομως των υπολοιπων, σχεδον ολα τα εντομοκτονα ειτε ψεκαστικα ειτε εντομοαπωθητικό ειναι τοξικα για τα ψαρια και πρεπει να αποφευγονται στα δωματια με ενυδρεια.

Σε εντομοαπωθητικό Γερμανικης εταρειας (κατι ξερουν απο ενυδρεια οι Γερμανοι) που χρησιμοποιω σε αλλο δωματιο, εχει στο κουτι ενα τεραστιο σημα με ενα ψαρι και ενα Χ και τις σχετικες οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημερωση ομως των υπολοιπων, σχεδον ολα τα εντομοκτονα ειτε ψεκαστικα ειτε εντομοαπωθητικό ειναι τοξικα για τα ψαρια και πρεπει να αποφευγονται στα δωματια με ενυδρεια.

Σε εντομοαπωθητικό Γερμανικης εταρειας (κατι ξερουν απο ενυδρεια οι Γερμανοι) που χρησιμοποιω σε αλλο δωματιο, εχει στο κουτι ενα τεραστιο σημα με ενα ψαρι και ενα Χ και τις σχετικες οδηγιες.

να προσθεσω οτι γενικα ΟΛΑ τα εντομοκτονα αν δειτε στις προφυλαξεις λενε οτι πιο πολυ και μαλιστα σε εκθετικο βαθμο, βλαπτουν πρωτα τους υδροφορους οριζοντες και τα ψαρια. το ειδα πρωτη φορα τυχαια προχτες που κοιταγα το φαρμακο κατα των κουνουπιων και απο τοτε σε οσα διαβαζα αυτο λεει...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τα αποσμητικά χώρου,οι μπογιές σε σπρέυ και οποιαδήποτε χημική ουσία ίπταται μπορεί να προκαλέσει προβλήματα σε ένα ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...