Jump to content

Αλλαγή ενυδρείου...


Recommended Posts

Για βοηθήστε με σας παρακαλώ.

Θέλω να αλλάξω ενυδρείο, από ένα 60 λίτρα θα πάω σε 120 λίτρα!

Σαν υπόστρωμα θα μπει χαλίκι. Μαζί με το καινούριο να βάλω και το χαλίκι που βρίσκεται στο παλιό ενυδρείο;

Το βιολογικό υλικό από το εσωτερικό φίλτρο του παλιού, θα μπει όλο στο νέο.

Από εκεί και πέρα είμαι έτοιμος, ρίχνω τα ψάρια μέσα; (2 κογκολέζοι + 2 φάνσι + γαρίδες+σαλιγκάρια)

Μήπως θα ήταν καλύτερα να το άφηνα κάποιες μέρες να τρέξει χωρίς τα ψάρια;

Για δώστε πληροφορίες όσοι το έχετε ξανά κάνει για να μην έχω θύματα καλοκαιριάτικα...

Σας ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη στο νεο ενυδρειο καταρχας. οπωσδηποτε να μπει το παλιο χαλικι (εχει και αυτο βιολογια πανω), το νερο βαλτο ολο απο το παλιο οπως και τα υλικα του φιλτρου. αν βαλεις τα ψαρια κατευθειαν μεσα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα. βεβαια ακου και τους εμπειρους να σου πουν :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το ότι θα χρησιμοποιήσεις τα υλικά από το παλιό ενυδρείο θα βοηθήσει πολύ, αλλά για Κανά δυο εβδομάδες θα πρέπει να ταΐζεις με φειδώ και λίγο και θα πρέπει να κάνεις καθημερινά μετρήσεις γιατί πιθανότατα θα έχεις λίγο αμμωνία και ΝΟ2. Γιαυτο θα πρέπει να είσαι πάντα σε ετοιμότητα με προετοιμασμένο νερό βακτήρια και αντιχλωριο.

Θα σου πρότεινα να βάλεις το καινούργιο χαλίκι σαν πρώτη στρώση στον πάτο και από επάνω να απλώσεις το χαλίκι από το στρωμένο, δεύτερων το νερό από το 60 αρι να το βάλεις όλο στο καινούργιο και να το συμπληρώσεις με φρέσκο προετοιμασμένο νερό. Βαλε τα φίλτρα από το παλιό και συμπλήρωσε με βιολογικό μακαρόνι το υπόλοιπο και πρόσθεσε και βακτήρια για να βοηθήσεις την όλη μετάβαση. Σε αυτό το διάστημα των δυο εβδομάδων μην προσθέσεις άλλα ζωντανά ούτε λιπάσματα και τύρφες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα στο καινούριο σου να βάλεις άμμο και όχι το χαλίκι αφού αν κάποια στιγμή θέλεις να κάνεις μια αλλαγή στο setup σου και θέλεις να βάλεις cory η κανα pleco δεν θα έχεις το χαλίκι να σε περιορίζει για σκέψου το +με την άμμο θα μπορείς αν θελήσεις κάποια στιγμή να βάλεις και πιο δύσκολα φυτά και χωρίς υπόστρωμα , αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι έμπυροι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...