Jump to content

γαριδες και λιπασματα


Recommended Posts

Εχω διαβασει οτι ο χαλκος ειναι θανατηφορος στις γαριδες και γενικοτερα στα ασπονδυλα.

αλλα σε τι ποσοτητες?

σε οποιοδηποτε γενικο λιπασμα(υγρο) υπαρχουν ιχνη χαλκου. ειναι αυτα αρκετα για θανατο γαριδων?

Θα πρεπει να χρησιμοποιουντε μονο στοχεμενη λίπανση?πχ μονο με φοσφορο,η μονο με καλιο,μονο ανθρακας?

Στο νανο ενυδρειο που εχω δεν εχω ως τωρα τυχη με γαριδες,οσες πηρα με αφησαν μετα απο μερικες μερες.

ειχα χρησιμοποιησει μια φορα το ferropol που γραφει οτι εχει μια μικρη ποσοτητα χαλκου.

Δεν ξερω αν αυτο ηταν η αιτια,αλλα παντως τα σαλιγκαρια δεν επηρεαστηκαν καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχουν κάποιες βασικές πληοφορίες για τις γαρίδες.

Στην παράγραφο "Κίνδυνοι στο ενυδρείο" αναφέρει τα λιπάσματα, μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αλλά προσεχτικά και σε μικρές δόσεις.

Αυτο βεβαια εξαρτάται και απο τα φυτά που έχεις στο ενυδρειο και κατά ποσο ο πληθυσμός τους αρκει για να απορροφήσουν την δοση που ρίχνεις.

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το άρθρο.. Ρίσκο μου φαίνεται.. Ρίσκο .. Αν το λίπασμα έχει σίδηρο.. Που μπορώ να υπολογίσω την ποσότητα??

Link to comment
Share on other sites

Σε σωστές δόσεις τίποτα δεν αποτελεί προβλημα :bowdown: Εχω χρησιμοποιήσει λίπασματα κατα καιρους σε γαριδοενυδρεια χωρις προβλημα.

Το μελος μας viciouscicle νομίζω μετά απο μια μικρή έρευνα που είχε κάνει ειχε καταληξει οτι μεχρι και η τετραπλασια απο την δοση που συνισταται για το ενυδρειο δεν θα προξενήσει προβλημα. Δεν ειμαι σίγουρη ομως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...