Jump to content

Προυπολογισμός Nano Reef.


jimakosR21

Recommended Posts

Γεια σας θαλασσινοί.. Είμαι σε σκέψη μήπως δημιουργήσω κάποιο nano reef καθώς μ'αρέσει πάρα πολύ ως ιδέα και ως αποτέλεσμα..

Όμως αυτό που με φοβίζει είναι το κόστος..

Θέλω να μου προτείνεται μια οικονομική λύση ενός nano reef .. Τον πλήρη εξοπλισμό..Πλήρη όμως

Ενυδρείο ! Σκεφτόμουν από 60-100 λίτρα.. Για να μπορώ να βάλω κανένα ψαράκι μέσα (κανένα ζευγάρι nemo κλπ) Αν μπορείτε να μου προτείνετε οικονομικές γυάλες.. (πχ μην πάμε σε juwel που πάει ψηλά το ποσό)

Skimmer (αν χρειαστεί)

Φίλτρο , κυκλοφορητές , θερμομετρα , θερμοστάτες , αλάτια , τεστ , πυκνόμετρα .. Βράχος ζωντανός αραγωνίτης κλπ..φωτισμός! (βασικό!)

Πόσο θα μου πάει περίπου... Για να ξέρω αν θα προχωρήσω σε κάτι τέτοιο.. Πιστέψτε με το θέλω πολύ.

Αλλά και φοβάμαι πολύ.. Γιατί πχ στο γλυκό νερό τώρα ξέρω πάνω κάτω τι μου χρειάζεται να μην πάρω περιττά πράγματα κλπ..

ΥΓ: Εψαξα και εγώ στο internet σε ελληνικά e-shop. Βρηκα πολύ φθηνά ενυδρεία κλπ αλλά δεν είμαι σίγουρος για το τι θα μου χρειάστει...

Σας παρακαλώ τα φώτα σας! :bowdown:

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γεια χαρά,

Μια ωραία και επιτυχημένη κατασκευή είναι το red sea max

http://www.redseamax.com/redseamax/Red_Sea_MAX_specs.html

http://www.redseafish.com/redseamax/250Tem...X_specs250.html

κάνε μια αναζήτηση στις αγγελίες του aquazone ίσως υπάρχει κάποιο μεταχειρισμένο

και ενημέρωσέ μας για ότι άλλο ενδιαφέρον βρίσκεις

να υπολογίσεις ακόμα ένα refractometer και μια αντίστροφη όσμωση με di

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Α! Εσείς είστε υπέρ των all in one κατασκευών?? είναι το ίδιο καλές??

Κομπλε μου φαίνεται όμως δεν βλέπω τιμή και τρομάζω!

Link to comment
Share on other sites

συνήθως τα <όλα σε ένα > συστήματα δεν είναι καλή λύση και είναι μεγάλα ενυδρεία με sump που περιλαμβάνει κάποιους χρήσιμους μηχανισμούς και κάποιους όχι χρήσιμους , η ποιότητα των χρήσιμων δεν είναι πάντα η καλλίτερη δυνατή για το κόστος τους

το red sea max εισάγεται και θα το βρεις σε μαγαζιά εδώ

εναλλακτικά μπορείς να φτιάξεις ένα ενυδρείο όπως το θέλεις με υπερχείλιση και sump η να πάρεις ένα απλό ενυδρείο που θα το τροποποιήσεις ώστε να καλύψει τις ανάγκες σου

αν θέλεις να βάλεις μόνο δυο ψάρια και τίποτα άλλο δε θα χρειαστεί ιδιαίτερες μετατροπές ούτε ακριβό εξοπλισμό , το skimmer μπορείς να το αποφύγεις σε αυτή τη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

συνήθως τα <όλα σε ένα > συστήματα δεν είναι καλή λύση και είναι μεγάλα ενυδρεία με sump που περιλαμβάνει κάποιους χρήσιμους μηχανισμούς και κάποιους όχι χρήσιμους , η ποιότητα των χρήσιμων δεν είναι πάντα η καλλίτερη δυνατή για το κόστος τους

το red sea max εισάγεται και θα το βρεις σε μαγαζιά εδώ

εναλλακτικά μπορείς να φτιάξεις ένα ενυδρείο όπως το θέλεις με υπερχείλιση και sump η να πάρεις ένα απλό ενυδρείο που θα το τροποποιήσεις ώστε να καλύψει τις ανάγκες σου

αν θέλεις να βάλεις μόνο δυο ψάρια και τίποτα άλλο δε θα χρειαστεί ιδιαίτερες μετατροπές ούτε ακριβό εξοπλισμό , το skimmer μπορείς να το αποφύγεις σε αυτή τη περίπτωση

Σκεφτόμουν να πάω σε ένα ενυδρείο με 2-3 ψάρια αλλά όχι only fish .. Κάποια κοράλια και αν μπορέσω και καμία ανεμόνη..

Θέλω να πάω σε κάτι που δεν θα πάει τοοσο ψιλά.. Άσχετα με τις τιμές των ψαριών των κοραλιών κλπ..

Θέλω ένα οικονομικό σύστημα (ενυδρείο κλπ ) με τον εξοπλισμό του... Και στην τιμή η τιμή του βράχου και του αραγωνίτη.. Δηλαδή όχι οι κάτοικοι αλλά όλα τα υπόλοιπα.. Το all in one red sea max που μου προτείνεις πόσο κάνει? πόσο θα το βρώ??? Τι του λείπει ξέρουμε?

Όσο αναφορά το διάβασμα που έχω ρίξει περι θαλασσινού.Έχω διαβασει τα άρθρα του AZ και έχω κάνει αναζητήσεις σε θέματα από αρχάριους.. Κατάλαβα κάποια πράγματα και κάποια άλλα όχι που θα χρειαστώ προσωπική επεξήγηση απο εσάς .. Γιατί είναι άλλο πράγμα να ρωτάω.

Όσο αναφορα τώρα τον εξοπλισμό:

Έλεγα να μην χρησιμοποιήσω sump .. Αν και έχω διαβάσει πως είναι αρκετά σημαντικό και γλιτώνεις από πολλά προβλήματα. Έλεγα να χρησιμοποιήσω φίλτρο με άνθρακα και φώσφορο και φίλτρο με μακαρόνι για την βιολογία .. Skimmer έχω διαβάσει ότι σε μερικές περιπτώσεις ίσως δεν είναι απαραίτητα σε μικρά κυρίως ενυδρεία .. Μετά γιγνώσκο για κυκλοφορητές , για τα γνωστά βράχους κλπ (αναλογία δεν ξέρω ούτε τιμές! ) .

Το φτιάξιμο του νερού με αλάτια δεν έχω ιδέα πως γίνεται..

Εσείς τι λέτε?? Να πάω σε all in one?? Να κάνω την αρχή σε κάτι που θα με βολέψει οικονομικά και μετά να προχωρήσω σε ότι αλλαγές θέλω? Η στην πορεία θα αρχίσω να τα βρίσκω όλα μούφα και θα πετάξω όλο το παλιό σύστημα??

Εντάξει δεν είμαι και απαιτητικός χρήστης ούτε έμπειρος χομπίστας .. Θέλω όμως να φτιάξω κάτι όμορφο που θα αξίζει την ομορφία του..

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

E κάτι ακόμα.... Δεν έχω ιδέα τι παίζει με την αντίστροφη όσμωση... :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα θελεις να φτιαξεις ενα καλο reef με full κοραλλι και κανα δυο ψαρακια ,σωστα?(νομιζω οτι σε βαθος χρονου θα καταλαβεις οτι ενα κομπλε ενυδρειο δεν θα σε καλυπτει γιαυτο που θα χεις στο μυαλο σου)οποτε σε αυτην την περιπτωση τα ξεχνας ετοιμα... αποψη μου να πας σε ιδιοκατασκευη με σαμπ κτλπ,ισως βρεις κατι καλο μεταχειρισμενο στο forum... την βιολογια θα την στηριξεις μονο σε Ζ.Β. και αραγωνητη χωρις δλδ σφουγγαρια ,μακαρονια,...επισης θα χρειαστεις πολυ καλο σκιμμερ(2πλασιο απο τα λιτρα σου) ,καλη κυκλοφορια και δυνατο φωτισμο ιδιος αν βαλεις ανεμωνη κτλπ. να ξερεις οτι ειναι δυσκολο γενικα το ενγειρημα αλλα με υπομονη,ερωτησεις , και σωστες επιλογες εξοπλισμου που ολα θα ξεκινησουν απο το βασικο δηλαδη διαστασεις ενυδρειου αλλα και σαμπ μετα βημα βημα θα σου δινονται και οι διαφορες απαντησεις.... επισης καλο θα ηταν να κοιταξεις στα ενυδρεια μελων νανο reef καποιες φωτο οπως για πχ του lans , του stathis200, αλλα και αλλων παιδιων για να καταλαβεις τι εννοω.... ελπιζω να σε βοηθησα .... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα θελεις να φτιαξεις ενα καλο reef με full κοραλλι και κανα δυο ψαρακια ,σωστα?(νομιζω οτι σε βαθος χρονου θα καταλαβεις οτι ενα κομπλε ενυδρειο δεν θα σε καλυπτει γιαυτο που θα χεις στο μυαλο σου)οποτε σε αυτην την περιπτωση τα ξεχνας ετοιμα... αποψη μου να πας σε ιδιοκατασκευη με σαμπ κτλπ,ισως βρεις κατι καλο μεταχειρισμενο στο forum... την βιολογια θα την στηριξεις μονο σε Ζ.Β. και αραγωνητη χωρις δλδ σφουγγαρια ,μακαρονια,...επισης θα χρειαστεις πολυ καλο σκιμμερ(2πλασιο απο τα λιτρα σου) ,καλη κυκλοφορια και δυνατο φωτισμο ιδιος αν βαλεις ανεμωνη κτλπ. να ξερεις οτι ειναι δυσκολο γενικα το ενγειρημα αλλα με υπομονη,ερωτησεις , και σωστες επιλογες εξοπλισμου που ολα θα ξεκινησουν απο το βασικο δηλαδη διαστασεις ενυδρειου αλλα και σαμπ μετα βημα βημα θα σου δινονται και οι διαφορες απαντησεις.... επισης καλο θα ηταν να κοιταξεις στα ενυδρεια μελων νανο reef καποιες φωτο οπως για πχ του lans , του stathis200, αλλα και αλλων παιδιων για να καταλαβεις τι εννοω.... ελπιζω να σε βοηθησα .... :bowdown:

Ναι απλά την περίπτωση του sump έλεγα μηηηπως την αποφύγω..

Στο sump τι θα βάλω?? Ανθρακα αντιφώσφορο κλπ?

Λοιπόν έχουμε και λέμε..

Ενυδρείο! :bowdown:

Sump

Θερμομετρο

Θερμοστατης

Κυκλοφορητές

Skimmer

Βράχος

Αραγωνίτης

Πυκνόμετρο

Τεστ

Είμαστε κομπλέ?? Σε οικονομικά πράγματα πόσο λέτε να μου πάει σε σύνολο.. (δηλαδή όχι juwel και ιστορίες ίσως βρώ καμια οικονομική γυάλα μεταχειρισμένη κλπ)

Αντίστροφη όσμωση? Τι παίζει? Θα βάλω? και που χρησιμεύει????

Τελος να ολοκληρώσω .. Την αγορά να την κάνω μαζικά?? (γιατί θα την κάνω σε κανα μήνα) ή μπορώ να ξεκινήσω με κάτι να το βάλω σε λειτουργία??? Δηλαδή το ενυδρείο ή να αρχίσω να φτιάχνω sump?

Επίσης sump πουλάνε ? Και μετά βάζω μέσα ότι θέλω?? Ή είναι μόνο diy?

Τέλος το sump το συνδέω με το ενυδρείο μόνο με πατέντα????

Ευχαριστώ παιδιά! Δημήτρης. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι το sump να μην το αποφύγεις μιας και θα καταλάβεις αργότερα ότι είναι αρκετά χρήσιμο.Αντίστροφη όσμωση στο θαλασσινό ενυδρείο είναι απαραίτητη και καλό θα είναι να είναι από τις πρώτες σου αγορές(μια 3 στάδια +ρητίνη είναι καλά).Τέλος επειδή από τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου βλέπω ότι δεν έχεις καταλάβει κάποια πράγματα βασικά για το πως λειτουργεί το όλο πράγμα σου επισυνάπτω μια φωτογραφία που νομίζω ότι θα σε βοηθήσει.

post-11732-1277203206_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

H μια επιλογή που έχω είναι ένα all in one σύστημα που έχει το πετ σοπ ωκεανός απίστευτα οικονομικό για έναν αρχάριο ....

120 λίτρα με πολύ δυνατό φωτισμό... 4χ45 νομίζω με moonlight .. Skimmer 2 κυκλοφορητές και από πίσω φίλτρο που βάζεις ανθρακα φώσφωρο κλπ μακαρονι κλπ...

Ο μαγαζάτορας που ήταν ειλικρινής μου είπα να κάνω costum.. Με sump γιατί είναι 5 κλάσεις ανώτερο και γιατί θα πάρω πίσω τα λεφτά μου και με το παραπάνω... Τώρα περιμένω να δούμε πόσο θα πάει το όλο φτιάξιμο......

Εσείς λέτε αν δεν έχω λεφτά για costum να μην πάω σε κάτι έτοιμο?? Το έτοιμο είχε πολύ καλό φωτισμό κ ήταν και μεγάλο . 120 λίτρα!

Ενώ costum θα πάω γύρω στα 80......

Σε 80 λίτρα ενυδρείο μπορώ να βάλω ψαράκια? Clown ? Κανένα tang?

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ των δυο που αναφερεις,εγω θα προτιμουσα τα 40 λιτρα παραπανω που θα εχει το ετοιμο ενυδρειο.Ειναι πολυ σημαντικα αυτα τα λιτρα και κανουν τη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ των δυο που αναφερεις,εγω θα προτιμουσα τα 40 λιτρα παραπανω που θα εχει το ετοιμο ενυδρειο.Ειναι πολυ σημαντικα αυτα τα λιτρα και κανουν τη διαφορα.

Λές? Κοίτα με βολεύει αυτή η προσφορά απλά δεν υπάρχει sump έτσι?

Είναι 120 λίτρα.. Έχει δυνατό φωτισμό κρεμαστό απο πάνω με χρονοδιακόπτες .. Και moonlight..

Skimmer , κυκλοφορητή και στην πλάτη του το ενυδρείο έχει φίλτρο.. Είναι σαν σκάλες που μπορείς να βάλεις μακαρονι σφουγκάρι αντιφώσφορο ανθρακα...!Έχει τα πάντα θερμόμετρο θερμοστάτη. Και σε πολύ οικονομική τιμή.. Η μόνη προσθήκη που θα κάνω είναι άλλος ένας κυκλοφοριτής..

Χωρίς sump δεν θα έχω προβλήματα?????? Δεν ξέρω μπερδεύτηκα.. από την μία με sump θα είμαι κλάσης καλύτερος από την άλλη το έτοιμο συμφέρει τόσο πολύ.....

Τι λέτε?? Θα έχω πρόβλημα αν πάρω το έτοιμο?? δεν θα μπορέσω να βάλω αυτά που θέλω?: εύκολα κοραλάκια,ανεμόνη,ψαράκια...

Θα έχω προβλήματα με την βιολογία???? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μας πείς ποιάς εταιρείας είναι αυτό το έτοιμο που έχεις δεί.......

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι το sump να μην το αποφύγεις μιας και θα καταλάβεις αργότερα ότι είναι αρκετά χρήσιμο.Αντίστροφη όσμωση στο θαλασσινό ενυδρείο είναι απαραίτητη και καλό θα είναι να είναι από τις πρώτες σου αγορές(μια 3 στάδια +ρητίνη είναι καλά).Τέλος επειδή από τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου βλέπω ότι δεν έχεις καταλάβει κάποια πράγματα βασικά για το πως λειτουργεί το όλο πράγμα σου επισυνάπτω μια φωτογραφία που νομίζω ότι θα σε βοηθήσει.

post-11732-1277203206_thumb.jpg

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

Nαι όντως ήταν πολύ καλό αυτό που μου πρότεινε με βοήθησε πολύ να καταλάβω διάφορα...

Εσύ τι προτείνεις??

120λίτρα έτοιμο με αυτά που προανέφερα (χωρίς sump) ή 80λίτρα custum με sump..

Παιδιά αν τελικά πάω στο έτοιμο.. Θα έχω περιορισμούς σε ότι εντάξω στο ενυδρείο (κοράλια , ανεμώνη, ψάρια)...?

Είμαι πολύ μπερδεμένος.. :bowdown: Δε ξέρω σε τι να πάω... Δεν βιάζομαι βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα dsb τι υψος πρεπειο να εχει ο αραγωνητης? :bowdown:

min 12 ποντους...... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μας πείς ποιάς εταιρείας είναι αυτό το έτοιμο που έχεις δεί.......

Αχ δεν θυμάμαι... Σίγουρα όχι red sea .. Τραγικά ακριβό καλύτερα να πάω σε costum....!

το ένα ήταν boyu αν δεν κάνω λάθος.. Το άλλο δεν θυμάμαι.. Κινέζικο πάντως και αυτό.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα dsb τι υψος πρεπειο να εχει ο αραγωνητης? :bowdown:

το σωστό πάνω απο 10 cm..... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

το σωστό πάνω απο 10 cm..... :bowdown:

Και απαιτειται και αρκετος βραχος?? :bowdown:

Τα ετοιμα ενυδρεία για θαλασσα ειναι με samb??

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Και απαιτειται και αρκετος βραχος?? :bowdown:

Τα ετοιμα ενυδρεία ειναι με samb??

Δεν νομίζω.. Αυτά που έχω δεί εγώ όχι! Έχουν φίλτρα.. Με πολλές σκάλες για να τοποθετήσεις διάφορα.. αλλά είναι φίλτρα με περιορισμένο χώρο..

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι το σαμπ ειναι πολυ συμαντικο θα το εκανα 100 λιτρα με 40 λιτρα σαμπ και θα ηταν μια χαρα......

με ποοολλλλλλλλλεεεεεεεες προοπτικες.....

για την ακριβεια

60χ50χ 35(σταθμη νερου)

και ενα σαμπ 50 χ 25 χ50(40 σταθμη νερου)

λογο χαμηλου υψους θα το φωτισεις ευκολα και θα ειναι κατι πολυ ομορφο και ευκολο συντηρητο αφου τα λιτρα δεν θα ειναι κουραστικα λιγα....

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω.. Αυτά που έχω δεί εγώ όχι! Έχουν φίλτρα.. Με πολλές σκάλες για να τοποθετήσεις διάφορα.. αλλά είναι φίλτρα με περιορισμένο χώρο..

Απο οσο θυμαμαι αυτα που εχουν σκιμερ... και φιλτρο πλατης.... ειναι ολη η πλατη και μπορει να λειτουργησει ως σαμπ.

Αυτο που λες εσυ.... εχει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...