Jump to content

Προυπολογισμός Nano Reef.


jimakosR21

Recommended Posts

Απο οσο θυμαμαι αυτα που εχουν σκιμερ... και φιλτρο πλατης.... ειναι ολη η πλατη και μπορει να λειτουργησει ως σαμπ.

Αυτο που λες εσυ.... εχει?

ειναι περιορισμενος ο χωρος οπως ειπε και φιλος.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nαι στην ουσία είναι σαν sump στην πλάτη αλλά πολύ στριμωχτα!..

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια προσπάθεια θα κάνω έναν έλεγχο αγοράς να προσπαθήσω να πάω σε κάτι costum... Που θα με βολέψει εφόρου ζωής ενυδρείου και θα με καλύψει απόλυτα... Αν δω όμως οτι δεν μπορώ με τίποτα να σταθώ οικονομικά θα δοκιμάσω ένα έτοιμο συστηματάκι αφού πρώτα έχω κοιτάξει ότι την "παλεύει"..

Δυστυχώς η δεύτερη περίπτωση είναι πολύ πιο κοντά γιατί αν σκεφτεί κανείς ότι θα δώσω εξτρά και για A/O και πυκνόμετρο + 3 ακόμα τεστ (τα άλλα τα έχω από ενυδρείο γλυκού νερού)...

Κάποιες ερωτήσεις: 1)Έστω ότι πάω σε κάτι έτοιμο.. Με το sump στην πλάτη.. Και τα γνωστά ελατώματα.. (χαμηλής ποιότητας εξοπλισμός) ..

Λογικά θα δυσκολευτώ με το να διατηρήσω τις τιμές του νερού στα ιδανικά νούμερα.. Τι θα μπορέσει να αντέξει από ζωντανά? Κοράλια χαμηλών απαιτήσεων? Ανεμώνη? Ψαράκια (όπως clown anemone fish κλπ) ? Καμια cleaner shrimp ?

2) Στα 120λίτρα πόσα κιλά βράχο λέτε? Και πόσα αραγωνίτη?

ΥΓ: Να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον navy που μου εξήγησε όσο μπορούσε τα πράγματα πως έχουν στον τομέα... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια προσπάθεια θα κάνω έναν έλεγχο αγοράς να προσπαθήσω να πάω σε κάτι costum... Που θα με βολέψει εφόρου ζωής ενυδρείου και θα με καλύψει απόλυτα... Αν δω όμως οτι δεν μπορώ με τίποτα να σταθώ οικονομικά θα δοκιμάσω ένα έτοιμο συστηματάκι αφού πρώτα έχω κοιτάξει ότι την "παλεύει"..

Δυστυχώς η δεύτερη περίπτωση είναι πολύ πιο κοντά γιατί αν σκεφτεί κανείς ότι θα δώσω εξτρά και για A/O και πυκνόμετρο + 3 ακόμα τεστ (τα άλλα τα έχω από ενυδρείο γλυκού νερού)......... για τις μετρήσεις του θαλασσινού θα πρέπει να αγορασεις τα παρακάτω τεστ NH3-NH4, NO2, NO3, PH, KH, PO4, CA, MG....αυτά που έχεις για το γλυκό ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ

Κάποιες ερωτήσεις: 1)Έστω ότι πάω σε κάτι έτοιμο.. Με το sump στην πλάτη.. Και τα γνωστά ελατώματα.. (χαμηλής ποιότητας εξοπλισμός) ..

Λογικά θα δυσκολευτώ με το να διατηρήσω τις τιμές του νερού στα ιδανικά νούμερα.. Τι θα μπορέσει να αντέξει από ζωντανά? Κοράλια χαμηλών απαιτήσεων? Ανεμώνη? Ψαράκια (όπως clown anemone fish κλπ) ? Καμια cleaner shrimp ? ......την ανεμώνη να την ξεχάσεις απο τώρα

2) Στα 120λίτρα πόσα κιλά βράχο λέτε? Και πόσα αραγωνίτη?.........15 κιλά βραχο , και 15 με 20 κιλά αραγωνίτη

ΥΓ: Να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον navy που μου εξήγησε όσο μπορούσε τα πράγματα πως έχουν στον τομέα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ααα δεν κάνει κανένα του γλυκού? ΦΤΟΥ! Πάλι θα τα σκάσω για τεστάκια???

Ο clown όμως δεν θέλει ανεμόνη???

:bowdown: γιατί να την ξεχάσω?

Link to comment
Share on other sites

Ααα δεν κάνει κανένα του γλυκού? ΦΤΟΥ! Πάλι θα τα σκάσω για τεστάκια???

Ο clown όμως δεν θέλει ανεμόνη???

:bowdown: γιατί να την ξεχάσω?

Δεν ειναι απαραιτητο να την ξεχασεις αρκει να εχεις λιγη υπομονη κ να εισαι διατεθημενος να κανεις ενα ενυδρειο μονο για αυτην.Δηλαδη αν αποφασησεις να κανεις ενα καλο φωτιστηκο,να παρεις αντλιες με καλα καλυματα(σφουγγαρια),να μη βαλεις κοραλια γιατι θα τα χασεις απο την ανεμωνη, πιστευω πως εισαι οκ.Α κ μια ανεμωνη θελει ενυδρειο στημενο τουλαχιστον 6 μηνων το λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Tα clown είναι απαραίτητο να είναι σε ενυδρείο με ανεμόνες ?? Ή μπορούν και σε ενυδρείο με κοράλια?

Γιατί στο προφιλ τους λέει χωρίς ανεμόνη γίνονται επιθετικά προς τα κοράλια νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Tα clown είναι απαραίτητο να είναι σε ενυδρείο με ανεμόνες ?? Ή μπορούν και σε ενυδρείο με κοράλια?

Γιατί στο προφιλ τους λέει χωρίς ανεμόνη γίνονται επιθετικά προς τα κοράλια νομίζω..

Οχι τα κλοουν δεν εχουν προβλημα κ χωρις ανεμωνη αλλα αν βρουν κατι που μοιαζει με ανεμωνη οπως καποιο κοραλι με πλοκαμια/πολυποδες τοτε μπορει να το κατοικησουν με συνεπεια να το ενοχλουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η έρευνα αγορά συνεχίζετε..

Αρχικά προσπάθησα να μάθω τι έχουν μέσα τα έτοιμα ενυδρεία και έψαξα και λίγο πόσο θα μου πάει το costum...

Όσο αναφορά το ένα έτοιμο που σας λέω τόσο καιρό..

και έχω τις επιφυλάξεις μου.

Είναι κινέζικο (κλασσικα! :) )

Ονομασίας Sain Mao κάπως έτσι.. ! 120 λίτρα!

Έχει pl λάμπες (δυστυχώς δεν έμαθα το πιο σημαντικό , τα watt) και moonlight και χρονο διακόπτες.. (κρεμαστές οι λάμπες)

Δεν μπορούσα να δώ αναλυτικά τα χαρακτηρηστικά του εξοπλισμου αλλά προσπάθησα..

Tο skimmer είναι 25 Watt και έχει εσωτερικό κυκλοφορητή των 30 Watt.

Ενώ το σύστημα φιλτρανσης είναι τύπου trike. Το sump στην πλάτη του ενυδρείου στην ουσία!

Τιμή : 350ευρό..

Το άλλο είναι το BOYU ..

Με βασική διαφορά ότι έχει metal halide λάμπες...

Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά??

Τιμή: 570..

Αξίζει τα παραπάνω λεφτά το boyu??

ΥΓ: Εννοείτε πως αν πάω σε μια τέτοια λυση όπως οι παραπάνω θα προσθέσω και 2ο κυκλοφορητή..

Και θα βάλω ζωντανά μετά από πολλούς μήνες υπομονής.. Γιατί φαντάζομαι θα με δυσκολέψουν οι τιμές του νερού αφού δεν θα είναι τις ποιότητας ενός costum!

Η έρευνα αγορά συνεχίζετε......

Θέλω τις γνώμες σας ... :D

Γιατί ψάχνω για ειλικρίνια στα πετ σοπ και δεν τις βρίσκω.. Του λέω του άλλου πες μ ειλικρινά αφού έχεις reef τι πιστεύεις ότι θα αντέξει σ αυτά τα έτοιμα ενυδρεία.. Και μου λένε "τα πάντα". Ανεμόνες? "Ανετα". Κοράλια "Ανετα" . Ψάρια " Παίζει να μου πει καμια 20άρια είδη για ένα 120λιτρο.

:thumbup::thumbup:;):thumbup:

Σας χρειάζομαι θαλασσινοί!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το εχεις δει? http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44085

ειναι και αυτα τα ενυδρεια της sera που ειναι ιδια με τα boyu http://www.sera.de/index.php?id=888&L=...Fforum%2Fid.txt

αποψη μου ειναι πολυ καλη περιπτωση και με μερικες αλαγες σταδιακα γινεται ετσι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=26346&hl=

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

ΜΜΜ ναι όντως!! Πολύ καλό θα το σκεφτώ...

Για τα άλλα που είπα τι έχετε να πείτε...

Ευχαριστώ πολύ για την άμμεση απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχετε να μου προτείνετε καμια φθηνή Α/Ο?

Link to comment
Share on other sites

Τόσο σημαντική διαφορά θα έχουν οι metal halide λάμπες από τις PL που το Boyu κάνει 200Ευρό παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχετε να μου προτείνετε καμια φθηνή Α/Ο?

Για ριξε μια ματια EΔΩΘα βρεις σιγουρα αυτο που ζητας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Ψαροκαμμένοι θαλασσινοί! :)

Έχω βρεί σε πολύ καλές τιμές και το sera marin 130 litres και το boyu 120 litres... Σε εξαιρετικές τιμές μπορώ να πω!

ποιό θεωρείτε καλύτερο βάση εξοπλισμού χαρακτηριστικών κλπ? Πιο ποιοτηκό.. Δηλαδή ποιά από τα 2 είναι καλύτερη επιλογή.. value for money!

http://www.sera.de/index.php?id=888&L=...Fforum%2Fid.txt

http://www.boyu.us/eng/aquarium-kit/TL_550.htm

:(

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Ψαροκαμμένοι θαλασσινοί! :buttrock:

Έχω βρεί σε πολύ καλές τιμές και το sera marin 130 litres και το boyu 120 litres... Σε εξαιρετικές τιμές μπορώ να πω!

ποιό θεωρείτε καλύτερο βάση εξοπλισμού χαρακτηριστικών κλπ? Πιο ποιοτηκό.. Δηλαδή ποιά από τα 2 είναι καλύτερη επιλογή.. value for money!

http://www.sera.de/index.php?id=888&L=...Fforum%2Fid.txt

http://www.boyu.us/eng/aquarium-kit/TL_550.htm

:)

Εγω θα επαιρνα το boyu.Δεν υπαρχει καποιος λογος αλλα το sera δεν μου γεμιζει το ματι. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πάρω το boyu μάλλον με την metal halide την λάμπα..

Πόσους κυκλοφορητές λέτε να πάρω?? 3??

Οπότε έχουμε και λέμε από εξοπλισμό:

Boyu 130 λίτρα με metal halide

+

3 κυκλοφορητές

+

αλατόμετρο

+

υγρα τεστ

+

αντλία για αλλαγές νερού

+

Α/Ο.

Είμαστε κομπλέ??

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πάρω το boyu μάλλον με την metal halide την λάμπα..

Πόσους κυκλοφορητές λέτε να πάρω?? 3??

Οπότε έχουμε και λέμε από εξοπλισμό:

Boyu 130 λίτρα με metal halide

+

3 κυκλοφορητές

+

αλατόμετρο

+

υγρα τεστ

+

αντλία για αλλαγές νερού

+

Α/Ο.

Είμαστε κομπλέ??

+ ανθρακα

+ αντιφωσφορο

Link to comment
Share on other sites

+ ανθρακα

+ αντιφωσφορο

+ αλατάκι

+ 15 κιλά βράχος ζωντανός και 3-4 νεκρός

+20 κιλά αραγωνίτη

+ Ενυδρειακή κόλλα..!

Πωωω μαμααααααααααααα :)

Με τι λέτε να αρχίσω τσούκου τσούκου γιατί να τα σκάσω όλα αποκλίετε με την μία..

Με τι να κάνω την αρχή και ας το έχω να κάθετε? Κυκλοφορητή αντλία κλπ??

Γιατί αμα πάρω ζωντανό βράχο κλπ θα πρέπει να τα πάρω όλα να είναι έτοιμο..

Θέλω απλά να αρχίσω να μαζεύω κομμάτια...

:buttrock:

Απόστολε σε ευχαριστώ ιδιαίτερα!!!!! :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα να βαλεις σκαρα απο κατω για να πατησει εκει ο βραχος...ωστε να μην θαψεις μερος του και να μην χασεις βιολογια!

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα να βαλεις σκαρα απο κατω για να πατησει εκει ο βραχος...ωστε να μην θαψεις μερος του και να μην χασεις βιολογια!

Ναι θα δοκιμάσω κάτι.. Πλέξυ γκλάς γίνετε????

Δυστυχώς πάντως οι ποιότητα του εξοπλισμού θα είναι χαμηλή..

Αν δεν βρώ για παράδειγμα κάποιο καλό κυκλοφορητή μεταχειρησμένο σε χαμηλή τιμή θα πάω σε sun sun..

Α/Ο Από waterwaves με 60$ .. Μακάρι να πήγαινα να έχει και DI (μου εξήγησε ο navy την χρησιμότητα της) αλλα, πάμε σε διπλή τιμή..

Πυκνόμετρο φθηνό ..

Τεστάκια θα πάρω αργότερα.. Θα το αφήσω πρώτα να τρέχει και αργότερα θα πάρω σιγά σιγά αρχικά για τα ψάρια(No2 , NH3/NH4, No3 , PH) και εν συνεχεία τα υπόλοιπα..

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα δοκιμάσω κάτι.. Πλέξυ γκλάς γίνετε???? πλαστικη σκαρα φτηνη και κανει μια χαρα δουλεια

Δυστυχώς πάντως οι ποιότητα του εξοπλισμού θα είναι χαμηλή..

Αν δεν βρώ για παράδειγμα κάποιο καλό κυκλοφορητή μεταχειρησμένο σε χαμηλή τιμή θα πάω σε sun sun..μια χαρα ειναι οι sun sun για αρχη και βλεπεις

Α/Ο Από waterwaves με 60$ .. Μακάρι να πήγαινα να έχει και DI (μου εξήγησε ο navy την χρησιμότητα της) αλλα, πάμε σε διπλή τιμή..μπορεις να προσθεσεις di μετα :buttrock:

Πυκνόμετρο φθηνό ..με 30ε απο ebay!

Τεστάκια θα πάρω αργότερα.. Θα το αφήσω πρώτα να τρέχει και αργότερα θα πάρω σιγά σιγά αρχικά για τα ψάρια(No2 , NH3/NH4, No3 , PH) και εν συνεχεία τα υπόλοιπα..μια χαρα αλλα φροντισε να εχεις προμηθευτει πριν βαλεις ζωντανα μεσα

:)

Link to comment
Share on other sites

Thanx Χρήστο(?)...

Μεμβράνη να πάρω 100άρα???

Ναι τεστ θα προμυθευτώ εννοείτε πριν τα ζωντανά.. Αρχικά μόλις στρωθεί:

Σαλίγκαρος για άλγη.

Αργότερα θα είναι 1 ζευγάρι clown.. Ελπίζω για αναπαραγωγές και cleaner shrimp.

Πολύ αργότερα κοράλια εύκολα που θα μου προτείνετε εσείς (ευκολα) και θα διαλέξω αυτά που μ αρέσουν!

Ο κακός navy μου είπε να την ξεχάσω την ανεμώνη :)

Πάντως έχω σκοπό να το φτιάξω το ενυδρείο αργάααα αργά..

Και να αργήσω πολύ να βάλω το οτιδήποτε.. Να αρχίσω να εντάζω όταν ωριμάσει! Άντε τα σαλιγκάρια νωρίς...

Link to comment
Share on other sites

Thanx Χρήστο(?)...

Μεμβράνη να πάρω 100άρα???

Ναι τεστ θα προμυθευτώ εννοείτε πριν τα ζωντανά.. Αρχικά μόλις στρωθεί:

Σαλίγκαρος για άλγη.

Αργότερα θα είναι 1 ζευγάρι clown.. Ελπίζω για αναπαραγωγές και cleaner shrimp.

Πολύ αργότερα κοράλια εύκολα που θα μου προτείνετε εσείς (ευκολα) και θα διαλέξω αυτά που μ αρέσουν!

Ο κακός navy μου είπε να την ξεχάσω την ανεμώνη :)

Πάντως έχω σκοπό να το φτιάξω το ενυδρείο αργάααα αργά..

Και να αργήσω πολύ να βάλω το οτιδήποτε.. Να αρχίσω να εντάζω όταν ωριμάσει! Άντε τα σαλιγκάρια νωρίς...

Αργα στο reef σημαινει επιτυχια.Μην το ξεχασεις ποτε. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα 15κιλά ζωντανού βράχου και τα 20 ζωντανού αραγωνίτη είναι MUST στο ενυδρείο???

Ποιά είναι η αναλογία ζωντανού βράχου/αραγωνίτη ανά λίτρο???

Μπορώ να βάλω λιγότερα και να τοποθετήσω και νεκρό βράχο/αμμό?? Γιατί ακουώ αραγωνίτη αραγωνίτη και δεν έχω καταλάβει αν το υπόστρομα σας αποτελείτε από ζωντανή μόνο άμμο ή και νεκρή..

Και κάτι τελευταίο...

Έστω ότι βάζω και νεκρή πέτρα.. Σε αυτή δεν τοποθετώ κοράλια κλπ?? Ούτε όταν ωριμάσει??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...