Jump to content

ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ ΣΕ Sea Red Max 250


p_douros1957

Recommended Posts

Το όνομά μου είναι Προκόπης - είμαι 53 χρονών και ασχολούμε με το χόμπυ από το 2008....

Λόγω της μεγαλης ζέστης των ημερών αποφάσισα να τοποθετήσω στο μπροστινό διπλό καπάκι του

SEA RED MAX 250 ανεμιστήρες........αυτή την περίοδο μου είναι αδύνατο να αγοράσω ψυκτικό μηχάνημα.....

Έτσι αγόρασα 4 ανεμιστήρες - 2 τεμάχια 120 mm. 2000 rpm 0.35A για να ρίχνουν αέρα μέσα... και

2 τεμάχια 80 mm. 2500 rpm 0.25Α για να διώχνουν τον θερμό αέρα έξω και ένα τροφοδοτικό 12V 2A.

post-7120-1277046907_thumb.jpg

Το διπλό καπάκι οπως είναι κλειστό.

post-7120-1277045940_thumb.jpg

Με ένα μικρό σιδηροπρίονο κόβουμε τα νεύρα του καπακιού για να χωρέσουν οι ανεμιστήρες.

post-7120-1277046476_thumb.jpg

Έτσι έγινε ο κατάλληλος χώρος για να μετρήσουμε και να τρυπήσουμε.

post-7120-1277046675_thumb.jpg

Με τα κατάληλα ποτηροτρύπανα ανοίγουμε τις 4 τρύπες.

post-7120-1277046792_thumb.jpg

Έτοιμο το πάνω καπάκι

post-7120-1277047038_thumb.jpg

Με το ίδιο τρόπο ανοίγουμε τρύπες και στο κάτω καπάκι....ΠΡΟΣΟΧΗ στο κάτω καπάκι την ωρα που τρυπάμε θέλει μεγάλη σταθεροποίηση

γιατι κάνει κούρμα και μπορεί να σας φύγει το ποτηροτρύπανο....

post-7120-1277047831_thumb.jpg

Βιδώνουμε τους 4 ανεμιστήρες

post-7120-1277048007_thumb.jpg

Συνδέουμε τις καλωδιώσεις παράλληλα και τοποθετούμε το μισό καπάκι στο ενυδρείο.

post-7120-1277048198_thumb.jpg

Βιδώνουμε το κάτω μέρος του καπακιού και είμαστε έτοιμοι....

post-7120-1277048839_thumb.jpg

Και από αισθητικής πλευράς το τελικό αποτέλεσμα....

Μετά από λειτουργία 4-5 ημερών με την μεγάλη ζέστη μου κράτησε

την θερμοκρασία στους 28 - 29 βαθμούς μέγιστο .... θα δείξει στο μέλλον...

Σας Ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ προσεγμενη και καθαρη δουλεια.

Ευχαριστουμε για την παρουσιαση :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή δουλειά !!

ευχαριστούμε !

το ενυδρείο πότε θα μας το παρουσιάσεις ? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Προκόπη είσαι όνομα και πράγμα φίλε :bowdown:

Τυνχάνει να έχουμε και το ίδιο ενυδρείο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=37395&st=0

Απο το μεράκι σου φαντάζομαι και το ίδιο αποτέλεσμα στο εσωτερικό του ενυδρείου, όπως πολύ σωστά ρωτάει και ο Τάσος, το ενυδρείο πότε θα μας το παρουσιάσεις? :bowdown:

Εγώ προς το παρόν δουλεύω με ψυκτικό, αν πάρω απόφαση να προσθέσω και ανεμιστήρες θα σου ζητήσω προσφορά κατασκευής :bowdown::buttrock:

Και πάλι μπράβο φίλε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυ ομορφη δουλεια ,φαινεται λες και ειναι ετσι ειναι το ενυδρειο απο την "μανα" του...Αξιος! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο, ωραια δουλεια :bowdown:

Ερωτησεις:

1. Οι τρυπες τι διαμετρο εχουν? ολες ιδια?

2. Οι βιδες και τα παξιμαδια ειναι ανοξειδωτες?

3. Θα βαλεις και ελεγκτη θερμοκρασιας?

4. Στο πισω μερος εχει και 5ο ανεμιστηρακι?

ΥΓ θυμισου καποια στιγμη στο μελλον να ενημερωσεις το τοπικ πως πηγαν με το αλατι τα μεταλικα μερη της εργασιας και τα φιλτρα σκονης

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα για τους ανεμιστήρες Φ 80 ποτηροτρύπανο Φ 64

& για τους ανεμιστήρες Φ 120 ποτηροτρύπανο Φ 90.

Οι βίδες είναι ανοξείδωτες.

Τον ελεγκτή θερμοκρασίας τον παραλαμβάνω αύριο και θα τοποθετηθεί τις επόμενες ημέρες.

Στο πίσω μέρος δεν έχει ανεμιστήρα απλώς άνοιξα τρύπα Φ 64 και έβαλα σίτα για απλό εξαερισμό.

Μπορείτε να μου πείτε σε τι βαθμούς πρέπει να ανοίγουν

και σε τι βαθμούς πρέπει να κλείνουν οι ανεμιστήρες ;

Ευχαριστώ πολύ........

Link to comment
Share on other sites

1. Χρησιμοποίησα για τους ανεμιστήρες Φ 80 ποτηροτρύπανο Φ 64

& για τους ανεμιστήρες Φ 120 ποτηροτρύπανο Φ 90.

2. Οι βίδες είναι ανοξείδωτες.

3.Τον ελεγκτή θερμοκρασίας τον παραλαμβάνω αύριο και θα τοποθετηθεί τις επόμενες ημέρες.

4. Στο πίσω μέρος δεν έχει ανεμιστήρα απλώς άνοιξα τρύπα Φ 64 και έβαλα σίτα για απλό εξαερισμό.

5. Μπορείτε να μου πείτε σε τι βαθμούς πρέπει να ανοίγουν

και σε τι βαθμούς πρέπει να κλείνουν οι ανεμιστήρες ;

Ευχαριστώ πολύ........

1. Εχεις λοιπον μικροτερες τρυπες απο οτι οι διαμετροι των ανεμιστηρων.

Πιστευω οτι εχεις περισσοτερο θορυβο ετσι.

Και φυσικα μικροτερη αποδοση.

2. :bowdown: ελπιζω ανοξειδωτο 316 να αντεξει λιγο παραπανω (εχε το νου σου, εχω διαβασει οτι ακομα και αυτο στο θαλλασινο θα σκουριασει, θα σου πει κανενας θαλασσινος για αυτο καλυτερα)

3. :bowdown:

4. :bowdown: πολυ καλη ιδεα

5. Αναλογα τις αναγκες των ψαριων σου.

πχ εχω ψαρια (γλυκου) που εχουν ιδανικη θερμοκρασια 24-28C. Εχω ρυθμισει να ανοιγει στους 28 και να κλεινει στους 27.8

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε σε τι βαθμούς πρέπει να ανοίγουν

και σε τι βαθμούς πρέπει να κλείνουν οι ανεμιστήρες ;

ΣΤΟ Θαλασσινό!!!

Ευχαριστώ πολύ........

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε σε τι βαθμούς πρέπει να ανοίγουν

και σε τι βαθμούς πρέπει να κλείνουν οι ανεμιστήρες ;

ΣΤΟ Θαλασσινό!!!

Ευχαριστώ πολύ........

Aυτο εξαρτατε απο τις οδηγιες στα προφιλ των οργανισμων που φιλοξενειτε,ειτε ειναι γλυκου ειτε ειναι θαλλασινου.

Αν το ενυδρειο σας πρεπει να εχει μια Α θερμοκρασια,τοτε θα το ρυθμησετε να ανοιγει ο θερμαντηρας οσο η θερμοκρασια ειναι μικροτερη του Α και να κλεινει οταν φτασει το Α.

Το ιδιο και για τα ανεμιστηρακια,να ανοιγουν οταν η θερμοκρασια ειναι μεγαλυτερη του Α και οταν φτανει στο Α να κλεινουν.

Εξαρτατε επισης και απο το πιο ελεγκτη εχετε,στον eliwell θελει προγραμματισμο,στον STC 1000 απλα δινετε την επιθυμητη θερμοκρασια,συνδεετε τις συσκευες στα αντιστοιχα ρελαι και τα κανονιζει μονο του ποτε ανοιγουν και κλεινουν με βαση τη τιμη που δωσατε.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

οι περισσοτεροι συνχομπιστες το καλοκαιρι θελουμε θερμοκρασια στο θαλασσινο μεχρι τους 27,5-28βαθμους οταν εχουμε διαφορα κοραλλια και ασπονδυλα...

Link to comment
Share on other sites

οι περισσοτεροι συνχομπιστες το καλοκαιρι θελουμε θερμοκρασια στο θαλασσινο μεχρι τους 27,5-28βαθμους οταν εχουμε διαφορα κοραλλια και ασπονδυλα...

Σε ευχαριστώ πολύ.............

Link to comment
Share on other sites

Προκόπη είσαι όνομα και πράγμα φίλε :bowdown:

Τυνχάνει να έχουμε και το ίδιο ενυδρείο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=37395&st=0

Απο το μεράκι σου φαντάζομαι και το ίδιο αποτέλεσμα στο εσωτερικό του ενυδρείου, όπως πολύ σωστά ρωτάει και ο Τάσος, το ενυδρείο πότε θα μας το παρουσιάσεις? :bowdown:

Εγώ προς το παρόν δουλεύω με ψυκτικό, αν πάρω απόφαση να προσθέσω και ανεμιστήρες θα σου ζητήσω προσφορά κατασκευής :bowdown::buttrock:

Και πάλι μπράβο φίλε :bowdown:

Τι να παρουσιάσω είδα το δικό σου φίλε μου και έπαθα σοοοοοκ........

Το δικό σου και του Στάθη είναι τα ωραιότερα που έχω δεί........ Μπράβο.....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα τα φιλτρα σκονης και πρεπει να ειναι ιδια με τα δικα σου τα 80mm.

Παρατηρησα οτι χωριζεται σε 2 κομματια και αναμεσα ειναι το φιλτρο σκονης.

Σκεφτηκα το εξης:

To πανω μερος ειναι καθαρα για αισθητικους λογους για να μην φενοντε τα κεφαλια απο τις βιδες και για να μην ειναι ακαλυπτο το ανεμιστηρακι.

Δεν θα ηταν καλυτερα να χωριστει το φιλτρο σε 2 κομματια,το κατω κομματι με τις φρεζατες τρυπες για τη βιδα να βιδωθει απο κατω απο το ανεμιστηρακι για να μην πυδηξει κανενα ψαρι και γινει κομματια,και το πανω μερος που ειναι σαν καπακι να πατησει πανω απο τις βιδες και να κρυψει το ανεμιστηρακι και τις βιδες εχοντας και το φιλτρο φυσικα.

Οπως ηταν σαντουιτς το φιλτρο σκονης,με τον ιδιο τροπο να γινει σαντουιτς ο ανεμιστηρας μαζι με το φιλτρο σκονης.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από ένα περίπου μήνα οι ανεμιστήρες λειτουργούν άψογα και αθόρυβα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από ένα περίπου μήνα οι ανεμιστήρες λειτουργούν άψογα και αθόρυβα....

Προκόπη σε τι θερμοκρασία στο κράτησε στις μεγάλες ζέστες?

Τα μεταλικά μέρη πως πήγαν με το αλάτι?

Μια μικρή ανασκόπιση θα μας βοηθούσε τους κάτοχους των RSM250 :)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, είχα τοποθετήσει και στο δικό μου ανεμιστήρες προσαρμοσμένους με ανοξείδωτες βίδες/παξιμάδια (από ναυτιλιακά είδη), καθώς μεταλλικό πλέγμα ανοξείδωτο και αυτό από εκεί που αγοράστηκαν οι ανεμιστήρες (στοά ηλεκτρονικών).

Οι βίδες εδώ και τρία χρόνια δεν σκούριασαν ούτε και το πλέγμα, αλλά πιάνουν μια κρούστα επάνω τους που έχει την όψη της σκουριάς οι οποία με λίγο ξύδι και τρίψιμο φεύγει.

Καλό είναι πάντως οι κατασκευές με ανεμιστήρες να μπορούν να αφαιρεθούν εύκολα για τον καθαρισμό τους μιας και μαζεύουν σκόνες.

Link to comment
Share on other sites

Προκόπη σε τι θερμοκρασία στο κράτησε στις μεγάλες ζέστες?

Τα μεταλικά μέρη πως πήγαν με το αλάτι?

Μια μικρή ανασκόπιση θα μας βοηθούσε τους κάτοχους των RSM250 :)

Απο 28 - 28,9 δηλαδή βαση κοντρόλερ οι ανεμηστήρες ανοίγουν στους 28,9 βαθμούς και κλείνουν στους 28.

Αυτή τη στιγμή που η θερμοκρασία έξω είναι 33 βαθμοί στο ενυδρείο έχω 28.4 βαθμούς.....

Το ίδιο μπορώ να πώ και με τις μεγαλύτερες θερμοκρασίες..........

Τα μεταλικά μέρη εννοείς τις βίδες πολύ καλά.......

Τα καπάκια που καλύπτουν τους ανεμιστήρες είναι πλαστικά......

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! :)

Δεν παίζεις πολύ ψηλά όμως βρε Προκόπη με τέτοιες θερμοκρασίες ? , αν και βέβαια δεν ξέρω τι ζωντανά έχεις μέσα τα οποία μπορεί να μην έχουν πρόβλημα ;)

p.s.

Σου έχω στήλει p.m. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...