Jump to content

Εχουμε γεννητουρια...


Giannis_4

Recommended Posts

Γεια σας!!! :bowdown::bowdown::bowdown:

Γεννησανε τα δισκακια μου!!!Εχω την εντηπωση οτι υπαρχει ζευγαρι μιας και τις προηγούμενες δυο φορες που γεννησε η μπλε ο πορτοκαλαδας πηγενε και τα ετρωγε ενω τωρα καθετε μαζι με την κοπελια διπλα στα αυγα και δεν αφηνει κανεναν απο τους υπολοιπους τρεις μπομπηρες να πλησιάσουν(οχι πως εχουν σκοπο να πανε να τα φανε).

Γεννηστρα δεν εχω δυστυχως,υπαρχει ελπιδα να σωθουν τα μικρα στο κυριως ενυδρειο???

A 0

NO2 0

NO3 10

PH 6,9

KH 4

GH 6

Οριστε και μερικες φωτο..

post-18204-1277049985_thumb.jpg

post-18204-1277050005_thumb.jpg

post-18204-1277050015_thumb.jpg

post-18204-1277050026_thumb.jpg

post-18204-1277050037_thumb.jpg

post-18204-1277050048_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπορεις να πεις τις διαστασεις του ενυδρειου σου ?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πεις τις διαστασεις του ενυδρειου σου ?

99 x 41 x 40.

Link to comment
Share on other sites

99 x 41 x 40.

Δοκιμασε να βαλεις ενα σφουγγαρι και να χωρησεις το ενυδρειο σου , αλλα και παλι με λιγες πιθανοτητες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βαλεις ενα σφουγγαρι και να χωρησεις το ενυδρειο σου , αλλα και παλι με λιγες πιθανοτητες :bowdown:

Εσυ που εχεις περασει απο το θεμα αναπαραγωγης ποιο θα ειναι το προβλημα μου πιστευεις?

Θα τα φανε τα υπολοιπα?

Οι τιμες νερου? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ που εχεις περασει απο το θεμα αναπαραγωγης ποιο θα ειναι το προβλημα μου πιστευεις?

Θα τα φανε τα υπολοιπα?

Οι τιμες νερου? :bowdown:

οταν ειχα την αναπαραγωγη ειχα σχεδον τις ιδιες παραμετρους με σενα ,

γεννησαν στο κυριος ενυδρειο , περιμενα να δω εαν εχουν γονιμοποιηθει και οταν εσκασαν ουρες τπηρα τους γονεις και τους εβαλα σε γεννηστρα και τα μικρα τα ρουφηξα με μια μεγαλη συριγγα και τα εβαλα μαζι με τους γονεις ,

ποσους δισκους εχεις ακομα μεσα στο ενυδρειο σου εκτος απο το ζευγαρι ?

Γνωμη μου ειναι πως θα ειναι αρκετα δυσκολο να την βγαλουν καθαρη τα μικρα στο κυριος ενυδρειο .

Πιθανα προβληματα ...

Να τα φανε οι υπολοιποι κατοικοι

Λογο του οτι ειναι μεγαλος ο χωρος να μην ''βρουν'' τα μικρα τους γονεις

Προβλημα με τις αλλαγες σου .

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα την αναπαραγωγη ειχα σχεδον τις ιδιες παραμετρους με σενα ,

γεννησαν στο κυριος ενυδρειο , περιμενα να δω εαν εχουν γονιμοποιηθει και οταν εσκασαν ουρες τπηρα τους γονεις και τους εβαλα σε γεννηστρα και τα μικρα τα ρουφηξα με μια μεγαλη συριγγα και τα εβαλα μαζι με τους γονεις ,

ποσους δισκους εχεις ακομα μεσα στο ενυδρειο σου εκτος απο το ζευγαρι ?

Γνωμη μου ειναι πως θα ειναι αρκετα δυσκολο να την βγαλουν καθαρη τα μικρα στο κυριος ενυδρειο .

Πιθανα προβληματα ...

Να τα φανε οι υπολοιποι κατοικοι

Λογο του οτι ειναι μεγαλος ο χωρος να μην ''βρουν'' τα μικρα τους γονεις

Προβλημα με τις αλλαγες σου .

Εχω αλλα τρεια δισκακια αρκετα μικρα(ακομα δεν εχει ολοκληρωθει ο χρωματισμος τους)

Αυτο με τις αλλαγες με προβληματησε κι εμενα γιατι την Τριτη εχω την προγραμματισμενη αλλαγη και αν πανε ολα καλα με τα αυγα δεν ξερω αν θα ηταν καλο να γηνει.Καθε 7 μερες κανω αλλαγη.

Οταν εχεις νεογεννητα χρειαζεται κατι παραπανω απο τις συνηθησμενες ρουτινες?

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλα τρεια δισκακια αρκετα μικρα(ακομα δεν εχει ολοκληρωθει ο χρωματισμος τους)

Αυτο με τις αλλαγες με προβληματησε κι εμενα γιατι την Τριτη εχω την προγραμματισμενη αλλαγη και αν πανε ολα καλα με τα αυγα δεν ξερω αν θα ηταν καλο να γηνει.Καθε 7 μερες κανω αλλαγη.

Οταν εχεις νεογεννητα χρειαζεται κατι παραπανω απο τις συνηθησμενες ρουτινες?

Σε αυτο δεν μπορω να σου απαντησω μιας και εγω μετεφερα τα μικρα στη γεννηστρα για κανω καθημερινες αλλαγες .

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο δεν μπορω να σου απαντησω μιας και εγω μετεφερα τα μικρα στη γεννηστρα για κανω καθημερινες αλλαγες .

και στην μεταφορά υπάρχει περίπτωση να έχεις κάποια απώλεια,ΠΡΟΣΟΧΗ και να σου ζήσουν....... :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

και στην μεταφορά υπάρχει περίπτωση να έχεις κάποια απώλεια,ΠΡΟΣΟΧΗ και να σου ζήσουν....... :bowdown::bowdown:

τη πρωτη φορα που δοκιμασα τη μεταφορα απο λαθος δικο μου εχασα αρκετα μικρα , μιας και ηταν οι γονεις μεσα και οταν πλησιαζα τα αυγα να τα ρουφηξω με τη συριγγα με κουναγαν και πεφτανε στην αμμο τα μικρα ....

Τη δευτερη φορα ηταν ποιο ευκολα τα πραγματα , πηρα ενα μικρο λεκανακι το εβαλα στο ενυδρειο μεσα , εβαλα το κομματι το ξυλο που ειχαν γεννηση ( ηταν μικρο το ξυλο ) και οπως ηταν το μετεφερα στη γεννηστρα :bowdown:

Σκοπος ειναι να μην βγουν απο το νερο τα αυγα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

και στην μεταφορά υπάρχει περίπτωση να έχεις κάποια απώλεια,ΠΡΟΣΟΧΗ και να σου ζήσουν....... :bowdown::bowdown:

Στην περιπτωση μου ομωςδεν υπαρχει γεννηστρα...γι αυτο ρωταω αν υπαρχει περιπτωση να σωθουν καποια.

Εχει βγαλει γεννα καποιος σε κυριως ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση μου ομωςδεν υπαρχει γεννηστρα...γι αυτο ρωταω αν υπαρχει περιπτωση να σωθουν καποια.

Εχει βγαλει γεννα καποιος σε κυριως ενυδρειο?

χωρις να το εχω κανει ....

Πιστευω πως εαν χωρισεις το ενυδρειο με ενα σφουγγαρι ισως ΛΕΩ ισως να κανεις κατι , αλλα ειναι αρκετα δυσκολο , μακαρι να σου πανε ολα καλα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τα αυγά δεν πρέπει να βγουν από το νερό στην καμιά περίπτωση και για έμενα το καλύτερό είναι να έχουν δικό τούς ενυδρείο ασ μην είναι το κυρίως ενυδρείο,άπλα εκεί να μείνουν μετά χωρίς τούς γονείς......έτσι πιστεύω δεν θα ΥΠΑΡΧΕΙ σχεδόν ΚΑΜΙΑ απώλεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το μικροτερο ενυδρειο κατα την γνωμη σας που μπορει να γηνει γεννηστρα?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το μικροτερο ενυδρειο κατα την γνωμη σας που μπορει να γηνει γεννηστρα?

50χ50χ50 εισαι αψογος.

60χ60χ60 εισαι πολυ αψογος!!!!!!!!

40χ40χ40 δυσκολα αλλα οχι απαγορευτικο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυσκολο να σου μεινουν μικρα στο κυριως ενυδρειο με αλλα ψαρια μαζι.

Το καλυτερο για μενα θα ηταν να στησεις μια μικρη γενηστρα οπως σου προανεφεραν τα παιδια και να αφησεις εκει να γινει το παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Επισης το να χωρισεις το ενυδρειο σου το βλεπω λαθος μιας και θα στρεσαρεις τα υπολοιπα ψαρια σου γιατι θα τα περιορισεις για αρκετο διαστημα και εκτος αυτου θα πρεπει αν αποφασισεις να το χωρισεις στα 2 να κανεις πολυ καλη δουλεια γιατι και με 1 χιλιοστο κενο καπου τα μικρα ειναι ικανα να περασουν απεναντι.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχώς η γεννήστρα είναι απαραίτητη αν θές να δείς μωρά δισκάκια να μεγαλώνουν,

στο κυρίως ενυδρείο αν είσαι πολύ τυχαιρός ίσως να σωθόυν 1-2 το πολύ.

Σου εύχομαι να πάρεις γρήγορα γεννήστρα και να κάνεις πολλές πετυχημένες γέννες. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - nasos
Link to comment
Share on other sites

οπως και να χει καλο θα ειναι να υπαρχει ενα ενυδρειο στο σπιτι ευκαιρο ητε για καραντινα ητε για γεννηστρα .

Μην κανεις τιποτα αστα να δεις πως θα παε τα πραγματα , ετοιμασε ενα ενυδρειο , βαλε ενα κωνο βαλε και το ζευγαρι μεσα και σιγα σιγα θα ερθουν μονα τους τα υπολοιπα

Link to comment
Share on other sites

Δηλ παιδες εσεις βαζετε το ζευγαρι μεσα στην γεννηστρα πριν κανουν αυγα και περημενετε η γεννανε πρωτα στο κυριως ενυδρειο και μετα τα μεταφερετε ολα?

(για να κανω και μια ενημερωση,το ζευγαρι βαραει σκοπια ακομα μπροστα στα αυγα)

Έγινε επεξεργασία - Giannis_4
Link to comment
Share on other sites

Δηλ παιδες εσεις βαζετε το ζευγαρι μεσα στην γεννηστρα πριν κανουν αυγα και περημενετε η γεννανε πρωτα στο κυριως ενυδρειο και μετα τα μεταφερετε ολα?

(για να κανω και μια ενημερωση,το ζευγαρι βαραει σκοπια ακομα μπροστα στα αυγα)

Ναι , αφου ομως ειμαστε σιγουροι οτι ειναι Ζευγαρι :bowdown:

Περιμενε να δεις εαν εχουν γονιμοποιηθει τα αυγα και απο εκει και περα κανονιζεις :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ποσο θελει για να πεταχτουν ουριτσες?

Το πολυ 5 αυγα εχουν ασπρισει,τα υπολοιπα ειναι πορτοκαλι.

Link to comment
Share on other sites

μετα τις 48 ωρες αρχιζουν και σκανε , προσωπικα σε μενα ειχαν σκασει στις 49 ωρες .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...