Jump to content

Εχουμε γεννητουρια...


Giannis_4

Recommended Posts

Επειδη θα εχω σε λιγο καιρο ενα ενυδρειο το οποιο θα το κανω γεννηστρα δεν θελω να παω να δοσω τωρα κανενα 100αρι για να αγορασω.Υπαρχει παντος χωρος γιατι μενω μονος μου και εχω δωματιο αδειο,οποτε απο αυτην την αποψη ειμαι καλα.

Προς το παρων ειναι στο κυριως ενυδρειο(ο θεος να το κανει κυριως) το οποιο χωρησα με μπλε σφουγγαρι.

Απο τοτε που χωρησα το ενυδρειο το ζευγαρι ειναι μια χαρα αλλα τα αλλα τρεια που εχω (ειναι μικρα) ειναι πολυ φοβησμενα,ολη την ωρα κρυμμενα και αν τυχει και ξεμυτησουν μολις με δουν πανε να ξανακρυφτουν.

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα υπαρχει περιπτωση να εχει καποιο προβλημα η θηλυκια γι αυτο και να εχασα και την πρωτη γεννα.θα ανεβασω ενα βιντεο να δειτε κι εσεις και να μου πειτα αν παρατηρητε κατι στα βραγχια...

Η χαρουμενη πλευρα του θεματος ειναι οτι μολις πεταχτηκαν οι ουριτσες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και κατι ακομα παιδες,πηγα μετρησα το ενυδρειο που σας ειπα οτι προορίζετε για γεννηστρα και ειναι 65x25x30

κανει πιστευετε για την δουλεια που το θελω η ειναι μικρο?

Link to comment
Share on other sites

ειναι μικρο

Προτιμησε κατι σε διαστασεις

40χ40χ40

50χ50χ50

Η κατι παρομοιο

και αν γινεται με διαφανη σιλικονη.

Link to comment
Share on other sites

ειναι μικρο

Προτιμησε κατι σε διαστασεις

40χ40χ40

50χ50χ50

Η κατι παρομοιο

και αν γινεται με διαφανη σιλικονη.

γιατί;

Link to comment
Share on other sites

γιατί;

απο οτι λενε οι παλιοι τα μικρα οταν σκασουν και ειναι ετοιμα να πανε στους γονεις , τους βρισκουν λογο του οτι ειναι σκουροχρωμοι οι γονεις , υπαρχει περιπτωση τα μικρα να πανε και κολησουν πανω στη μαυρη σιλικονη αντι να κολησουν στους γονεις ( σπανιο μεν αλλα δεν αποκλιεται δε )

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτο που λεει ο geosid γιατι και στο κυριως ενυδρειο εχει μαυρη σιλικονη και πανε εκει τα μικρα αλλα δεν ειναι πιστευω κατι τοσο σημαντηκο αφου πανε και οι γονεις εκει με αποτελεσμα τα μικρα να πηγαινουν πανω τους.Τωρα αν εχουμε την επιλογη να διαλεξουμε εννοείτε διαφανη.

Αυτα τα παρατηρησα στην πρωτη γεννα.

Το φοβομουν οτι θα ειναι μικρο,οποτε παμε γι αλλα...Θα το χρησιμοποιήσω σαν νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

ειναι μικρο

Προτιμησε κατι σε διαστασεις

40χ40χ40

50χ50χ50

Η κατι παρομοιο

και αν γινεται με διαφανη σιλικονη.

Πρεπει να ειναι τετραγωνη μια γεννηστρα?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι τετραγωνη μια γεννηστρα?

κατα τη γνωμη μου χρειαζεσαι υψος στο ενυδρειο (για τους δισκους ) και μιας και θελουμε υψος τοτε με εναν κυβο εισαι (προσωπικα ειμουν ) καλυμενος .

Σαφως μιλαμε για bare bottom ενυδρειο .

Link to comment
Share on other sites

γιατί;

o μονος τροπος να το αποφυγεις αυτο (τοχω παθει και εγω),μιας ναι οι γονεις μαζευουν τα μικρα απο κατω η αυτα που ειναι στις σιλικονες αλλα αυτα πολλες φορες επιστρεφουν παλι κατω,ειναι να χαμιλωσεις την σταθμη του νερου οσο ποιο κατω μπορεις και καθε 2 μερες να ανεβαζεις και λιγο το νερο.

Link to comment
Share on other sites

κανοντας το ομως αυτο ελαχιστοποιεις και τα διαθεσιμα λιτρα της γεννηστρας ....

Δηλαδη σε γεννηστρα 60 λιτρων αν το νερο το εχεις στη μεση μιλαμε για 30 λιτρα , θελει αρκετη προσοχη στο τροπο των αλλαγων ...

Link to comment
Share on other sites

απο οτι λενε οι παλιοι τα μικρα οταν σκασουν και ειναι ετοιμα να πανε στους γονεις , τους βρισκουν λογο του οτι ειναι σκουροχρωμοι οι γονεις , υπαρχει περιπτωση τα μικρα να πανε και κολησουν πανω στη μαυρη σιλικονη αντι να κολησουν στους γονεις ( σπανιο μεν αλλα δεν αποκλιεται δε )

ok απλά μου φάνηκε λίγο κουλό στην αρχή :)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

ok απλά μου φάνηκε λίγο κουλό στην αρχή :hysterical:

και εγω στην αρχη κουλο το ακουγα :):buttrock: , ομως βαζοντας το ζευγαρι σε 2 διαφορετικες γεννηστρες ( dennerle 60 + juwel 60 ) ειδα διαφορετικες συμπεριφορες και στους γονεις αλλα και στα μικρα ,για παραδειγμα οταν τα μικρα εφυγαν απο το κωνο αλλα πηγα στους γονεις και αλλα στην γωνια κατω στη σιλικονη , οι γονεις προσεξαν τα μωρα που ειχαν πανω τους και οχι αυτα που ηταν στη σιλικονη ( ουτε καν ασχοληθηκαν με αυτα ) .

οσο για το κυβο μπορω να πω οτι το ζευγαρι κατα τη γνωμη μου ηταν καλυτερα γιατι ειχε ( υψος ) το ενυδρειο για να κινηθουν .

Link to comment
Share on other sites

Η δευτερη γεννα μου αρχησε να περνει σαρκα και οστα...ειναι η τριτη τους μερα.

Να σας δειξω και λιγα απο αυτα που βλεπω εγω...

post-18204-1278264159_thumb.jpgpost-18204-1278264180_thumb.jpgpost-18204-1278264170_thumb.jpgpost-18204-1278264187_thumb.jpgpost-18204-1278264148_thumb.jpgpost-18204-1278264131_thumb.jpgpost-18204-1278264141_thumb.jpgpost-18204-1278264123_thumb.jpgpost-18204-1278264104_thumb.jpgpost-18204-1278264113_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ημερα 4η,ολα καλα με τα μικρα πανω στην μαμα τους...

Το ζευγαρακι

post-18204-1278357086_thumb.jpg

Η μαμα τους

post-18204-1278359473_thumb.jpg

Τα μικρα πανω στην μαμα τους

post-18204-1278359505_thumb.jpgpost-18204-1278359513_thumb.jpgpost-18204-1278359523_thumb.jpgpost-18204-1278359533_thumb.jpgpost-18204-1278359543_thumb.jpgpost-18204-1278359557_thumb.jpgpost-18204-1278359580_thumb.jpg

Και ο χωρος τους

post-18204-1278359622_thumb.jpg

to be continue...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ρε παιδια...

Στον αρσενικο δεν παει κανενα μικρο ουτε για λιγο,μηπως πρεπει να τον βγαλω απο εκει που ειναι τα μικρα?

Link to comment
Share on other sites

Ο αρσενικος σου ειναι pigeon και αυτο ειναι συνηθες φαινομενο στις αναπαραγωγες γιατι δεν σκουραινουν. Τα μικρα δεν βλεπουν τους pigeon γονεις.

Σε μενα αυτο που δουλεψε κατευθειαν ηταν να παρω μια λαμπα πολυ θερμου φωτισμου ωστε να τονισω το πορτοκαλι του ψαριου. Με το που αναψε η λαμπα απλα τα μικρα βρηκαν την θυληκια μου που ειναι pigeon.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Στην προηγουμενη γεννα καποια μικρα πηγαίναν πανω στον αρσενικο ενω τωρα δεν τον καταδεχεται κανενα.

Γι αυτο λεω μηπως θα ηταν καλητερα να τον απομακρύνω.

Link to comment
Share on other sites

Στην προηγουμενη γεννα καποια μικρα πηγαίναν πανω στον αρσενικο ενω τωρα δεν τον καταδεχεται κανενα.

Γι αυτο λεω μηπως θα ηταν καλητερα να τον απομακρύνω.

ακομα ειναι νωρις για να φυγει καποιος απο το ζευγαρι :)

Υ.Γ : εαν δεις καποιον απο τους 2 να γινεται επιθετικος τοτε μην το σκεφτεις καθολου ...

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βλεπεις "περιεργες" κινησεις απο τον αρσενικο δεν χρειαζεται ακομα να τον απομακρυνεις.

Αν τον βλεπεις επιθετικο απεναντι στα μικρα η στην θυληκια τοτε μπορεις να τον βαλεις απο την αλλη μερια.

Του γονεις τους αφηνουμε με τα μικρα μεχρι να δουμε οτι αρχιζουν και ενοχλουνται. Στα δικα μου ζευγαρια αυτο συμβαινει μετα τις 40 πρωτες μερες και αυτο λογω κουρασης.

Link to comment
Share on other sites

ακομα ειναι νωρις για να φυγει καποιος απο το ζευγαρι :)

Νωρις δεν ειναι.

Υπαρχουν περιπτωσεις που ενας απο τους 2 γονεις δεν δεχεται τα μικρα και τα τρωει η κυνηγαει την θυληκια. Σε τετοιες περιπτωσεις μια χαρα μεγαλωνουν και με τον ενα απο τους 2.

Link to comment
Share on other sites

Νωρις δεν ειναι.

Υπαρχουν περιπτωσεις που ενας απο τους 2 γονεις δεν δεχεται τα μικρα και τα τρωει η κυνηγαει την θυληκια. Σε τετοιες περιπτωσεις μια χαρα μεγαλωνουν και με τον ενα απο τους 2.

Υ.Γ : εαν δεις καποιον απο τους 2 να γινεται επιθετικος τοτε μην το σκεφτεις καθολου ... :):buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε στην προηγουμενη γεννα ειχα καποιους τσαμπουκαδες αλλα σ αυτη ολα ειναι καλα,συνεχεια ειναι διπλα διπλα και ειναι πολυ ηρεμοι και οι δυο τους.

Αρα τους αφηνω ως εχουν και βλεπουμε στη πορεια...

Link to comment
Share on other sites

Και η δισκοτρελα με τα γεννητουρια συνεχιζεται...

9η μερα σημερα και ολα φαίνεται να πηγαινουν ρολόι!!!

post-18204-1278788725_thumb.jpgpost-18204-1278788733_thumb.jpgpost-18204-1278788739_thumb.jpgpost-18204-1278788747_thumb.jpgpost-18204-1278788755_thumb.jpgpost-18204-1278788765_thumb.jpgpost-18204-1278788772_thumb.jpg

Τα εδωσα αρτεμια πριν λιγο αλλα δεν τα ειδα να τρωνε.

Link to comment
Share on other sites

14η μερα και μετα. Θα το καταλαβεις οταν ταιζεις τους γονεις που θα φευγουν τα μικρα και θα κατεβαινουν στον βυθο για φαι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...