Jump to content

Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 50 καθαρά

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): ένα μαύρο σφουγκαράκι

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): περίπου 5 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 ζευγάρι Apistogramma Cacatuoides και 5 neon

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 40% αλλαγή νερού κάθε βδομάδα. Τάισμα 3 φορές τη μέρα με Sera Vipachips, O-nip, και κατεψυγμένη αρτέμια και Sera fistamin περίπου 2 φορές την εβδομάδα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,6

- KH: 7

- GH: 9

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): περίπου 15

- Θερμοκρασία: 31oC λόγω καλοκαιριού

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: της API

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Θυληκό Apistogramma Cacatuoides

- Ιστορικό Ψαριού: Πριν κανά μηνα περίπου άρνηση για τροφή αποχρωματισμός γρήγορη αναπνοή ελάχιστη και ασταθής κολύμβηση και ξύσιμο σε ελάχιστες περιπτώσεις.Επίσης είχε βφάλει κάτι καρούμπαλα μικρά τότε κατά μήκος του σώματος εκτός του κεφαλιού και της ουράς. Αυτά τα συμπτώματα διήρκησαν για περίπου 1μιση βδομάδα και με συχνές μόνο αλλαγές νερού και χωρίς καμία αγωγή τα συμπτώματα χάθηκαν ξαφνικά μέσα σε 2 μέρες :bowdown: και επανήλθε σχεδόν σε τέλεια κατάσταση(έμειναν λίγα εμφανή άσπρα σημάδια από τα καρούμπαλα αλλά είχαν μικρύνει πάρα πολύ και σχεδόν σεν το καταλάβαινες αν δεν το είχες ξαναπαρατηρήσει το ψάρι) μέχρι και πριν 5 μέρες.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Πλέον ξαναεπανήλθαν όλα τα παραπάνω συμπτώματα και επιπλέον στο σώμα βγήκαν ξανά τα άσπρα καρούμπαλα τα οποία μέρα με τη μέρα μεγάλωναν και έχουν καλήψει μεγάλο μέρος του σώματος του ψαριού και είναι σαν όγκοι που βγαίνουν από το εσωτερικό του δέρματος πλέον πολύ μεγάλοι.Πρόσφατα που ξανααρρώστησε είδα και κάτι άσπρα περιττώματα νομίζω.. Σε άλλα σημεία δεν είναι ακριβώς φουσκωμένο το δέρμα αλλά σαν να έχουν ανοίξει τα λέπια και να φαίνεται το άσπρο του δέρματος το εσωτερικό. Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω καλύτερη περιγραφή!

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:Ξεκίνησα θεραπία το Σάββατο στις 19-6-10 με FURAN-2 της API 1 φακελάκι την ημέρα.Αύριο το πρωί είναι να κάνω 25% αλλαγή και να βάλω το 3ο. Νομίζω πως βλέπω μια μικρή βελτίωση(μείωση των όγκων) χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος..

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Θα παραθέσω αύριο φωτογραφίες κατά πάσα πιθανότητα γιατί είναι σχεδόν όλη τη μέρα κρυμένη.. :bowdown:

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια με το πρόβλημά μου!(και ένα μεγάλο μπράβο στην προσπάθεια για το Forum σας εδώ και μήνες διαβάζω και πέρνω πληροφορίες) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να περάσει ενα 48αωρο απο την έναρξη της θεραπείας και ωστόσο μας ενημερώνεις .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα το πρωί τη βρήκα ψόφια και δεν ξέρω ακόμα την αιτία.. Καμιά ιδέα για το τι έφτεξε?? :bowdown:

Σκέφτομαι να πάρω ένα άλλο θυληκό. Μήπως να αγοράσω κανένα Ektozon Melafix ή Pimafix ώστε να απολυμάνω πρώτα το ενυδρείο?? Είμαι μπερδεμένος γιατί δε θέλω να πάρω κάποιο άλλο και σε λίγες μέρες να αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα χωρίς να ξέρω τι να κάνω.. :bowdown: Δώστε μου τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα πριν κανεις οτιδηποτε να μελετησεις προσεκτικα τις αναγκες σε συνθηκες νερου και χωρου των ψαριων που θελεις να φιλοξενησεις ... με αυτο τον τροπο θα γλυτωσεις απο προβληματα και εξοδα.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα πριν κανεις οτιδηποτε να μελετησεις προσεκτικα τις αναγκες σε συνθηκες νερου και χωρου των ψαριων που θελεις να φιλοξενησεις ... με αυτο τον τροπο θα γλυτωσεις απο προβληματα και εξοδα.- :bowdown:

έλανα πάλι αλλαγή νερού και μέτρησα

NH4=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=10

pH > ή = του 7,6 ( το υγρό τεστ της API που έχω δεν δείχνει πάνω από 7,6 οπότε μιας και το χρώμα αντιστοιχεί στο 7,6 μπορεί να 'ναι τόσο ή/και παραπάνω σωστά?)

ΚΗ=7

GH=10

Εχω βάλει τύρφη αλλά το pH δε λέει να κατέβει :bowdown: Γιατί λέτε να συμβαίνει αυτό??? Μήπως ήταν αυτός ο λόγος της εκδήλωσης της ασθένειας??

Τελικά δε μου είπατε τι να κάνω ως επόμενο βήμα για να προλάβω πιθανή παρόμοια μόλυνση στο κοντινό μέλλον???

Παραθέτω και φωτό με το θυληκό Cacatuoides μια μέρα πριν ψοφήσει με εμφανεί τα τεράστια πλέον άσπρα εξογκώματα.. Τι αρρώστεια να είχε?????

post-20393-1277233236_thumb.jpg Συγνώμη για τα πολλά ερωτήματά μου αλλά νιώθω πως έχω πολλά ακόμα να μάθω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι ..... εχεις πολλα να μαθεις ... αλλα επειδη ειναι γραμμενα παρα πολλες φορες (γιατι οπως καταλαβαινεις δεν εισαι ο μονος) .... ριξε λιγο διαβασμα στο φορουμ και πολυ συντομα θα ξερεις τουλαχιστον τα βασικα (οπως π.χ. τι νερο θελουν τα ψαρια που φιλοξενεις και πως θα μπορεσεις να το πετυχεις) ... κριμα ειναι να γραφοντα ξανα και ξανα τα ιδια πραγματα. Οι κακές ή λάθος συνθηκες νερου οπως καταλαβαινεις ειναι σημαντικη αιτία .... για μελοντικα προβληματα.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να σου πούμε τι φταίει στην συγκεκριμένη περίπτωση χωρίς να έχει γίνει πρώτα διάγνωση της ασθένειας. Παρ'όλα αυτά όπως σου ειπώθηκε παραπάνω, πιθανόν οι λάθος συνθήκες να ευθύνονται λίγο ή πολύ για την κατάληξη του ψαριού σου.

Αν θες να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο, μη διστάσεις. Ναι μεν έχουν γραφτεί πολλές φορές, αλλά γι'αυτό είμαστε φόρουμ... για να συζητάμε. Δεν σε αποτρέπω βέβαια από το διάβασμα που είναι το πλέον απαραίτητο στο χόμπι μας.

Οπότε διάβασε κι εδώ είμαστε για ότι θες να ρωτήσεις :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να σου πούμε τι φταίει στην συγκεκριμένη περίπτωση χωρίς να έχει γίνει πρώτα διάγνωση της ασθένειας. Παρ'όλα αυτά όπως σου ειπώθηκε παραπάνω, πιθανόν οι λάθος συνθήκες να ευθύνονται λίγο ή πολύ για την κατάληξη του ψαριού σου.

Αν θες να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο, μη διστάσεις. Ναι μεν έχουν γραφτεί πολλές φορές, αλλά γι'αυτό είμαστε φόρουμ... για να συζητάμε. Δεν σε αποτρέπω βέβαια από το διάβασμα που είναι το πλέον απαραίτητο στο χόμπι μας.

Οπότε διάβασε κι εδώ είμαστε για ότι θες να ρωτήσεις :bowdown:

Τι εννοείς λάθος συνθήκες???

Οι μετρήσεις που πέρνω είναι οι εξής οι οποίες μου φαίνονται ικανοποιητικές (νομίζω.. :bowdown: )

NH4=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=10

pH > ή = του 7,6

ΚΗ=7

GH=10

όσο για το pH KH και GH σκέφτομαι να πάρω ένα βαρέλι προετοιμασίας όπου θα βάζω εκέι την τύρφη(αντί στο εσωτερικό μου φιλτράκι το οποίο δε χωράει και μεγάλη ποσότητα..) με ένα κυκλοφορητή για καλύτερα αποτελέσματα στις μειώσεις των τιμών τους..

Από το Melafix Pimafix και Ektozon πιο προτείνεις να πάρω καλύτερα για προληψη και ήπιας μορφής θεραπεία??????

Σας ευχαριστώ όλους για τη μέχρι τώρα βοήθειά σας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Επισης μην ξεχνάμε και τον παράγοντα ευαισθησία.

Τα συγκεκριμένα ψαρακια τα έχουν φιλοξενησει αρκετοι και έμπειροι χομπιστες και λίγοι μπορεσαν να τα κρατησουν ζωντανα πάνω απο 2-3 μήνες.

Ειναι ιδιαιτερα ευαισθητα όχι μονο στις συνθηκες νερου, αλλα και την παραμικρη μεταβολή τους μετα απο αλλαγή.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Raptor στις συνθηκες του νερου καλο ειναι που κοιταζεις για αμμωνια κλπ. αλλα οταν εχεις ψαρια που ζουν σε νερο με ΡΗ 5-6,5 και ειναι ιδαιτερα ευαισθητα στη χημεια του νερου ... πολυ συντομα θα αποκτησεις προβληματα. Πιθανοτατα εψαξες στο διαδυκτιο και βρηκες οτι αυτα τα ψαρια ζουν σε ψηλο ΡΗ γι'αυτο θεωρεις οτι το ενυδρειο σου ειναι ενταξει ... αλλα κατα την αποψη μου πρεπει να "πέσεις" κάτω απο το 6,8 για τα τα δεις καλά αυτα τα ψαρια ... και αυτο βέβαια θα πρεπει να γίνει με προσοχη.- :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...