Jump to content

ψυξη σε Rio 125


VAGGELIS BAL

Recommended Posts

Με ποσα ανεμιστηρακια 60αρια(λογω μεγεθους μονο 60αρια χωρανε) νομιζεται οτι θα κανω δουλεια σε 120 ενυδρειο για να εχω ενα καλο αποτελεσμα ψυξης; 2 ,3 ,4 ;

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται το πως θα τα βαλεις, τη θερμοκρασια που πιανει το δωματιο, τη φωτοπεριοδο και φυσικα την επιθυμιτη θερμοκρασια του ενυδρειου σου. θα μπορουσες να εκανες δουλεια και με ενα, αλλα για μενα αν μπορεις βαλε οσο το δυνατον περισσοτερα, να εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Στο δικό μου ενυδρείο Record800 της Juwel (112λτ) έβαλα έναν 80άρι να βάζει αέρα και έναν ίδιο να βγάζει.

Στο σαλόνι μου αυτές τις μέρες έχω θερμοκρασία 30-33 βαθμούς max. Τα ανεμιστηράκια κάνουν φαντασική δουλειά. Αν τα βάλω στα 12V όλη μέρα, η θερμοκρασία δεν ξεπερνα τους 26. Αλλά έχω 2,5 λτ εξάτμιση νερού τη μέρα.

Από προχτές που δρόσισε τα έχω βάλει να δουλεύουν στα 7,5 βολτ και έχω max θερμοκρασία 27 βαθμούς.

Είσαι σίγουρος πως δεν σου χωράνε τα 80άρια, γιατί και εγώ έτσι νόμιζα (εννοείται βέβαια πως 4 80άρηδες δεν θα χώραγαν).

Αν σου χωράνε τα 80αρια, με 2 θα είσαι οκ πιστεύω, αλλιώς θα χρειαστείς 2 60άρια να βάζουν και 1-2 να βγάζουν.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θαναση σε ορισμενες περιπτωσεις καλύτερα να μην υπερβαλουμε. :bowdown:

Φανταζεσαι να βαλει 18 ανεμηστηρακια.... τα χωραει... :bowdown:

Στο θεμα μας τωρα.

Εγω εχω 2 των 80mm και ΔΕΝ εχω κανενα απολυτος προβλημα.

Με θερμοκρασια δωματιου 33 μου το κρατουσαν ανετα στους 26,5.

Απλα ειχα μεγαλη εξατμηση. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κατι που θα πρεπει να προσεξεις ειναι τα ποσα μπορει να κρατησει το καπακι σαν βαρος,μην το γεμισεις ανεμιστηρακια επειδη χωρανε και κρεμασει το καπακι.

Μετα πρεπει να επιλεξεις ανεμιστηρακια με οσο το δυνατον μεγαλυτερο Air Flow (CFM),αν το ενυδρειο βρισκεται σε υπνοδοματιο τοτε πρεπει να κοιταξεις και τα DB ηχου που εχει,ωστε να ειναι με καλο CFM και χαμηλο DB.

Αν χωραει 80mm που πιστευω οτι τα χωραει οριακα αν δεν εχεις βαλει με πατεντα προσθετες λαμπες, βαλε 80mm και οχι 60mm(οσο μεγαλυτερη διαμετρο τοσο καλυτερη αποδοση σε λιγοτερες στροφες και λιγοτερα DB).

Εγω θα εβαζα 2 80mm αν δεν ειχα ελεγκτη η' 3 80mm με ελεγκτη.

Το ποσα θα φυσανε και ποσα θα ρουφανε εξαρτατε απο πολλους παραγοντες,δοκιμασε τα μισα να ρουφανε τα μισα να φυσανε,αν ειναι μονος αριθμος ανεμιστηρων(πχ 3 80mm η' 5 60mm) παλι δοκιμασε τα αναλογα με τη περιπτωση σου(σε μερικες περιπτωσεις οφελει καλυτερα να ρουφανε περισσοτερα εχοντας και λιγοτερη εξατμηση απο το να φυσανε ολοι).

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

To καπακι ειναι 13,5 cm.Αν υπολογισουμε 1 cm κενο για το <<δοντι>> να πιανει στο ενυδρειο,αλλο 1 cm το καναλι που θα μπουν τα καλωδια και αλλα 5cm για να μην πεσουν οι ανεμιστηρες πανω στη λαμπα εχουμε συνολο 7 cm και 6 cm τα 60αρια ισον 13 cm.An τα υπολογιζω σωστα δεν χωρανε τα 80αρια.

Link to comment
Share on other sites

............................

Εγω εχω 2 των 80mm και ΔΕΝ εχω κανενα απολυτος προβλημα.

..................

Στο RIO125

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

εγω προτεινω να βαλεις 2 για αρχη και βλεπεις. πιστευω οτι αρκουν, αλλα αν το δωματιο σου εχει 33 βαθμους, θελεις θερμοκρασια στο ενυδρειο 25 και φωτοπεριοδο 10 ωρες και πανω, ισως χρειαστουν περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

To καπακι ειναι 13,5 cm.Αν υπολογισουμε 1 cm κενο για το <<δοντι>> να πιανει στο ενυδρειο,αλλο 1 cm το καναλι που θα μπουν τα καλωδια και αλλα 5cm για να μην πεσουν οι ανεμιστηρες πανω στη λαμπα εχουμε συνολο 7 cm και 6 cm τα 60αρια ισον 13 cm.An τα υπολογιζω σωστα δεν χωρανε τα 80αρια.

Μπορεις να κλεψεις λιγο απο το δοντι και λιγο απο τις λαμπες αν χρειαστει.

Αντι για καναλακι μπορεις να βαλεις σωληνακι η' ακομα και καλαμακια το ενα μεσα στο αλλο και να κερδισεις παλι χωρο γιατι δεν ειναι αναγκη να ακουμπανε πανω στο καπακι.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω οτι χωρανε με καναλακι!!

Το βραδυ θα παραθεσω φωτο.

Υ.Γ. Το καναλακι ειναι 0,5cm και περναει στο υψος που ειναι οι λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

Νikoloutso και εγω rio 125 εχω αλλα οπως εγραψα στο μετρημα δεν μου βγαινει εκτος αν πεσουν πανω στη λαμπα.Η θερμοκρασια στο δωματιο ειναι max 31-32 βαθμοι προχτες με τη πολυ ζεστη ενω στο ενυδρειο μεσα χωρις τιποτα για ψυξη ηταν 29-30 βαθμοι.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που θα πρεπει να προσεξεις ειναι τα ποσα μπορει να κρατησει το καπακι σαν βαρος,μην το γεμισεις ανεμιστηρακια επειδη χωρανε και κρεμασει το καπακι.

Μετα πρεπει να επιλεξεις ανεμιστηρακια με οσο το δυνατον μεγαλυτερο Air Flow (CFM),αν το ενυδρειο βρισκεται σε υπνοδοματιο τοτε πρεπει να κοιταξεις και τα DB ηχου που εχει,ωστε να ειναι με καλο CFM και χαμηλο DB.

Αν χωραει 80mm που πιστευω οτι τα χωραει οριακα αν δεν εχεις βαλει με πατεντα προσθετες λαμπες, βαλε 80mm και οχι 60mm(οσο μεγαλυτερη διαμετρο τοσο καλυτερη αποδοση σε λιγοτερες στροφες και λιγοτερα DB).

Εγω θα εβαζα 2 80mm αν δεν ειχα ελεγκτη η' 3 80mm με ελεγκτη.

Το ποσα θα φυσανε και ποσα θα ρουφανε εξαρτατε απο πολλους παραγοντες,δοκιμασε τα μισα να ρουφανε τα μισα να φυσανε,αν ειναι μονος αριθμος ανεμιστηρων(πχ 3 80mm η' 5 60mm) παλι δοκιμασε τα αναλογα με τη περιπτωση σου(σε μερικες περιπτωσεις οφελει καλυτερα να ρουφανε περισσοτερα εχοντας και λιγοτερη εξατμηση απο το να φυσανε ολοι).

Aναποδα τα εγραψα :bowdown:

Νikoloutso και εγω rio 125 εχω αλλα οπως εγραψα στο μετρημα δεν μου βγαινει εκτος αν πεσουν πανω στη λαμπα.Η θερμοκρασια στο δωματιο ειναι max 31-32 βαθμοι προχτες με τη πολυ ζεστη ενω στο ενυδρειο μεσα χωρις τιποτα για ψυξη ηταν 29-30 βαθμοι.

Περιμενε το nikoloutso ισως εχει κανει κατι που δεν το εχεις υπολογισει.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ξέρεις καλύτερα, αλλά και 2cm να αφήσεις από τις λαμπες δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έβαλα δύο δωδεκάρια με αυτή την πατέντα

(κάθονται στο χείλος στις δύο γωνίες και και είναι σταθερά, το καπάκι κόπηκε ανάλογα)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=8927

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=8928

Απλά εξέχουν πάνω από τα καπάκια αλλά αυτό δε με ενοχλεί

(δίνει και μία φουτουριστική χροιά αφού όλοι νομίζουν ότι είναι κάτι hitech :bowdown::bowdown: )

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έβαλα δύο δωδεκάρια με αυτή την πατέντα

(κάθονται στο χείλος στις δύο γωνίες και και είναι σταθερά, το καπάκι κόπηκε ανάλογα)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=8927

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=8928

Απλά εξέχουν πάνω από τα καπάκια αλλά αυτό δε με ενοχλεί

(δίνει και μία φουτουριστική χροιά αφού όλοι νομίζουν ότι είναι κάτι hitech :bowdown::bowdown: )

Ειναι και αυτη μια εναλακτικη λυση,αν και εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει να φενοντε οι ανεμιστηρες,θελω να φενεται σαν εργοστασιακη κατασκευη.

Ο ελεγκτης δεν ειναι επικινδυνος εκει που ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και αυτη μια εναλακτικη λυση,αν και εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει να φενοντε οι ανεμιστηρες,θελω να φενεται σαν εργοστασιακη κατασκευη.

Ο ελεγκτης δεν ειναι επικινδυνος εκει που ειναι;

Επικίνδυνος ως προς τι ?

(είναι 24 volt)

Link to comment
Share on other sites

Επικίνδυνος ως προς τι ?

(είναι 24 volt)

με καλυψες :bowdown:

Μπορει να χαλασει ομως αν πεσουν καταλαθος νερα η' απο την υγρασια.

Link to comment
Share on other sites

με καλυψες :bowdown:

Μπορει να χαλασει ομως αν πεσουν καταλαθος νερα η' απο την υγρασια.

Μπα, είναι καλυμμένο με καναλάκι και είναι έτσι 6-7 χρόνια ίσως και παραπάνω :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπα, είναι καλυμμένο με καναλάκι και είναι έτσι 6-7 χρόνια ίσως και παραπάνω :bowdown::bowdown:

Oποτε και να χαλασει καποια στιγμη τα εβγαλε τα λεφτα του :bowdown:

Χρειαστηκε να αλλαξεις αισθητηρα ολο αυτο το διαστημα;

Link to comment
Share on other sites

Oποτε και να χαλασει καποια στιγμη τα εβγαλε τα λεφτα του :bowdown:

Χρειαστηκε να αλλαξεις αισθητηρα ολο αυτο το διαστημα;

Όχι.

αλλά ας μην συνεχίσουμε το διάλογο γιατί σπαμάρουμε το θέμα του Βαγγέλη ασύστολα πλέον. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Aναποδα τα εγραψα :bowdown:

Καλα το εγραψες.

Καλυτερα να εχει πιο αδυναμη ψυξη αν δεν υπαρχει ελεγκτης :bowdown:

Εκτος κι αν ειμαστε αποφασισμενοι να αφησουμε μεσα το θερμαντηρα για να επεμβει σε περιπτωση που πεσει δραματικα η θερμοκρασια και φυσικα δεχομενοι το γεγονος οτι θα εχουμε μεγαλυερη καταναλωση ρυεματος και εξατμιση.

Στα ποσα να φυσανε και να ρουφανε διαφωνω.

Προτεινω να φυσανε περισσοτερα, εως και ολα να φυσανε, αν υπαρχουν ανοιγματα στο ενυδρειο πχ τα juwel εχουν ανοιγματα για ταιστρα και για σωληνες, για τα ενυδρεια χωρις καπακι ειναι περιττο να αναφερθουμε, οπως και για ενυδρεια που δεν πηδανε τα ψαρια του εξω απο το νερο οπου μπορουμε να αφησουμε ανοιχτο το καπακι.

Γενικοτερα αν υπαρχουν ανεμιστηρια που φυσανε εξω ή ανοιχτο καπακι, ακουγεται περισσοτερη φασαρια.

Προσοχη σε :

1. Αναπληρωση με απιονισμενο λη απο ΑΟ αν δεν θελουμε να σκληραινει το νερο.

2. Χρονοδιακοπτη στα ανεμιστηρακια αν εχουμε ταιστρα που να τον ρυθμιζουμε να ειναι κλειστα οταν ερχεται η ωρα ταισματος (10-15 λπετα πριν και μετα το ταισμα για να εχουμε και τις ανοχες απο χασιμο ωρας των ρολογιων)

Link to comment
Share on other sites

Καλα το εγραψες.

Καλυτερα να εχει πιο αδυναμη ψυξη αν δεν υπαρχει ελεγκτης :bowdown:

Εκτος κι αν ειμαστε αποφασισμενοι να αφησουμε μεσα το θερμαντηρα για να επεμβει σε περιπτωση που πεσει δραματικα η θερμοκρασια και φυσικα δεχομενοι το γεγονος οτι θα εχουμε μεγαλυερη καταναλωση ρυεματος και εξατμιση.

Στα ποσα να φυσανε και να ρουφανε διαφωνω.

Προτεινω να φυσανε περισσοτερα, εως και ολα να φυσανε, αν υπαρχουν ανοιγματα στο ενυδρειο πχ τα juwel εχουν ανοιγματα για ταιστρα και για σωληνες, για τα ενυδρεια χωρις καπακι ειναι περιττο να αναφερθουμε, οπως και για ενυδρεια που δεν πηδανε τα ψαρια του εξω απο το νερο οπου μπορουμε να αφησουμε ανοιχτο το καπακι.

Γενικοτερα αν υπαρχουν ανεμιστηρια που φυσανε εξω ή ανοιχτο καπακι, ακουγεται περισσοτερη φασαρια.

Προσοχη σε :

1. Αναπληρωση με απιονισμενο λη απο ΑΟ αν δεν θελουμε να σκληραινει το νερο.

2. Χρονοδιακοπτη στα ανεμιστηρακια αν εχουμε ταιστρα που να τον ρυθμιζουμε να ειναι κλειστα οταν ερχεται η ωρα ταισματος (10-15 λπετα πριν και μετα το ταισμα για να εχουμε και τις ανοχες απο χασιμο ωρας των ρολογιων)

Σπυρο το ειπα με τη εξης σκεψη:

Aν δεν εχω ελεγκτη θα βαλω 3 και θα κανονιζω με το αυτι για τον υπνο και με το θερμομετρο για τη θερμοκρασια ποτε θα τα ριξω στροφες και αν θα πρεπει να ριξω στροφες αναλογα με την θερμοκρασια της συγκεκριμενη μερας.

Αν βαλω ελεγκτη δεν θα δουλευουν το ιδιο καθε μερα και τις ιδιες ωρες,τα κανονιζει ολα αυτονομα το συστημα.

Κατι σαν το clima και το απλο air condition στο αυτοκινητο.

Τι γινετε αν τα ψαρια πηδηξουν και χτυπισουν στον ανεμιστηρα που γυρνα με τοσες στροφες;

Θα μπορουσαμε να βαλουμε πλαστικη λεπτη μαυρη σιτα πανω κατω στον ανεμιστηρα(χωρις φιλτρα);

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Ζηταω συγνώμη για την καθυστέρηση...

Οριστε οι φωτο....

img8.jpg

img7.jpg

img6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ζηταω συγνώμη για την καθυστέρηση...

Οριστε οι φωτο....

Mηπως ειναι διαφορετικα τα καπακια σε rio 125 με Τ8 λαμπες και rio 125 με Τ5 λαμπες;

To rio 125 δεν εχει 2 x 28 W λαμπες;

Aπο τις φωτογραφιες βλεπω οτι οχι μονο εχεις χωρο για 80mm ανεμιστηρακια αλλα ισως και για 120mm.

Αν δεις το rekord 800 που ειναι περιπου στις ιδιες διαστασεις και εχει 2 λαμπες T8 εχει πολυ λιγοτερο χωρο απο τη λαμπα μεχρι το χειλος που στηριζεται το καπακι στο τζαμι.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...