Jump to content

γινεται???


peter7

Recommended Posts

καλησπερα φιλοι μου.να σας ρωτησω κατι εχω ενα ενυδρειο 18 λιτρων το οποιο τρεχει εδω και τρεις εβδομαδες.εχει μεσα νεκρο βραχο και 1,7 κιλα ζωντανο βραχο.προοριζοταν για νανο ρεεφ αλλα εχω αρχισει να σκεφτομαι για f.o!!σκεφτομαι ισως για κανενα Court Jester Goby η Yellow Watchman Goby γινεται?? :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως με το τι εμπειρία έχεις τα 18 λίτρα (λογικά δεν είναι και καθαρά) ακόμα και γι αυτά τα ψαράκια είναι λίγα.Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω απλά θα πήγαινα σε κάτι λίγο μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

βάλε καμιά γαρίδα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο με τοσο λιγα λιτρα θαλασσινο,δυστυχως ειναι παρα,μα παρα πολυ δυσκολο να φιλοξενισει ζωντανους οργανισμους.Ενα ενυδρειο 45-55 λιτρα για ενα ψαρακι και κανενα σαλιγκαρι ,αλλα και παλι με καποια δυσκολια λογω μικρου ογκου,θα ειναι καλυτερα για να δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο οσα διαβασα και μου ειπατε και εσεις αλλαξα τα σχεδια μου.αποφασισα να μετατρεψω το ενυδρειο με γλυκο νερο σε f.only(η reef).μπορειτε να μου πειτε τι χρειαζομαι και πιες οι επιλογες μου.μπορω να βαλω αρκετο βραχο και δυο κλουνακια η γενικα δυο nanofish Η Ιστοσελίδα μου :):D:(

Link to comment
Share on other sites

Σωστος :(

Πες μας λιτρα,διαστασεις και εξοπλισμο του ενυδρειου για να σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι διαστασεις ειναι 59*31*31 και εχει ενα κρεμαστο φιλτρο600λιτρα/h.απο φωτισμο εχει μια λαμπα pl39 w γυρω στα 6000kelvin.

Link to comment
Share on other sites

Αρα γυρω στα 50 λιτρα νερο.

Θα χρειαστεις για ενα ενυδρειο μονο με ψαρακια αλατι,θερμαντηρα,2 κυκλοφορητες συνολο 1000-3000 λιτρα/ωρα,να βρεις μια λευκη λαμπα για θαλασσινο ενυδρειο (10.000 kelvin),ρεφρακτομετρο για την μετρηση της αλατοτητας,τεστακια (Αμμωνια,NO2,NO3 αρχικα και επειτα και Ca,KH,Mg) και ενα skimmer.Αν ξεχναω κατι ας με συμπληρωσει καποιος

2 κλοουνακια και καμια γαριδα και κανενα σαλιγκαρι αργοτερα μπορουν να μπουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...