Jump to content

Μεταφορική εταιρία


Recommended Posts

Χαιρεται.

Θα παρω καποια ψάρια απο ενα φίλο ο οποίος όμως δεν είναι Θεσσαλονίκη ή εδω κοντά. Επίσης θα ειναι σε νησι οπότε δεν μπορουν να μπουν σε ΚΤΕΛ. Επισης μίλησα και με την BlueStar (η μόνη που έχει δρομολογιο απο το συγκεκριμένο νησι κατευθείαν προς την Θεσσαλονίκη) και μου είπαν οτι ασυνοδευτα δεν μπορούν να έρθουν και δεν νομίζω να έχει ο φίλος όρεξη για 21 ωρες ταξίδι!!!

Θέλω να σας ρωτησω αν γνωρίζεται καποια μεταφορικη εταιρία που μπορεί να το αναλάβει η οποία να είναι γρηγορη, αξιοπηστη και σχετικα φθηνη.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να δηλωθουν και να ερθουν με συνοδεια?

Σαν ασυνοδευτο δεμα δεν ερχεται με το καραβι?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν θα δηλωθούν σαν ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

Μια επεξήγηση στο παραπάνω;

Λεω "ενα δεμα προς Θεσσαλονίκη" και τέλος ιστορίας; Το θέμα είναι τι μεταχείρηση θα έχει...;

Εκτος αυτού αντέχουν τα ψάρια τόσες ώρες (23 τελικά όχι 21) σε μια σακούλα με 2-3 λίτρα νερό (στην καλύτερη)

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Wow! Πολύ καλό. Υπάρχουν συστάσεις, έχουν γίνει δοκιμές απο συμφορουμίτες σε τέτοιου ειδους σακουλες.

Αυτό που μου ήρθε τώρα είναι οτι η κούτα λογικά θα βρίσκεται στον χώρο αποσκευών δίπλα απο των χώρο σταθμευσης των αυτοκινήτων. Και χώρος σταθμευσης αυτοκινήτων= καυσαέρια. Λογικά θα περνάνε και αυτά. ή όχι;

Νομιζω πως με ένα συνδυασμό χαπιων οξυγόνου και αυτών των σακούλων θα πρέπει να γίνει δουλεία.

Απλα τα ψαρια δεν είναι π.χ. γκαπυ ή νεον που τα βρίσκεις παντού και γι'αυτό ανυσηχώ πολυ... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκανα συκευασια αναλογα τις οδηγιες της breathing bag που θα επαιρνα (δεν θα εβαζα τιποτα αλλο εξτρα απ'οτι λεει στις οδηγιες) μετα σε φελιζολενιο ψυγειακι και ολο σε κουτα με ενδειξη ευθραστο και βελακι up down.

Παραδοση για φυλαξη στον τομεα με τα ευθραστα.

Καλο ειναι να γινει η συσκευασια απο καποιον που ξερει πχ απο τον επαγγελματια που θα αγοραστουν οι σακουλες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω ως τώρα έχω δεί μονο στο εξωτερικο. Στα μαγαζια που ξέρω εδω Ελλαδα δεν βρήκα...

Και ποια είναι η πιθανότητα να υπάρχουν στη Ροδο οι συγκεκριμένες σακουλες;

Ο μόνος τρόπος είναι να τα παραγγείλουμε απο το εξωτερικό και να τα συσκευασει ο φίλος εκει... Επίσης επειδή διαβασα πως λειτουργούν πρέπει να υπάρχει φρέσκος αέρας για να μπορει να υπαρχει οξυγονο και να λειτουργόυν σωστά οι σακούλες. Αμα είναι κλειστά σε φελιζολ πως θα γίνει η δουλεία.

Θα ρωτησω αυριο τον Αζόρες που είμαστε και γνωστοί να μου πεί πως κανει εισαγωγές και πως του έρχονται αυτουνού. Αν δεν ξέρει αυτος δεν νομίζω να ξέρει κανένας αλλος!!! (απο την άποψη του οτι είναι επαγγελματίας!)

Link to comment
Share on other sites

Ε τι είπα εγώ; Μονο στο εξωτερικό τις βρήκα!

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον της ανευρεσης των λίνκ παντως :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για Θεσσαλονίκη τα ζωντανά ταξιδεύουν χωρίς ''ειδικευμένες'' σακούλες περίπου τόσες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν ξέρω. Πως λεει η παροιμία: "οποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά" ή κάπως έτσι... :bowdown:

21 ώρες μου φαίνονται πολλές παντως για να αντέξει ένα ψάρι σε κοινη σακούλα. Οι πετσοπαδες δίνουν 5 με 7 ώρες το πολυ μεσα στην σακούλα. Βεβαια όταν το καθε ψάρι θα είναι σε δική του σακούλα και η κάθε σακούλα έχει πολύ περισσότερο νερό, λογικά αυτός ο χρόνος πολλαπλασιάζεται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...