Jump to content

ΝΕΟΣ ΣΤΑ ΠΙΡΑΝΙΑ


thanos459

Recommended Posts

καλησπερα σας,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

μιας και απεκτησα προσφατα ενα καινουργιο ενυδρειο 120x40x50 240 lt ειπα να αρχισω και να το στησω και να βαλω μια τετραδα red belly,,,,,,,,,,,,,,,,,

λοιπον,,,,,,,,,,,και για να αρχισω,,,,

εχω ενα εσωτερικο φιλτρο fluval 4 plus1000 λτ/ωρα και ακομα δεν εχω αγορασει εξωτερικο,,,,,,,βρηκα ενα eheim 2217 και λεω να το αγορασω,,,,η θα χρειαστω μεγαλυτερο?

εχω παρει 20 κιλα μαυρο χαλικι(θα μου φτασει???),,,,,ξυλα red moor wood τεστ της sera,βακτηρια ,αντιχλωρια, και και και,,,,και ειμαι ετοιμος να αρχισω,,,,,,,,,,,,

θα πρεπει να περιμενω να παρω και το εξωτερικο φιλτρο και να αρχισω η να αρχισω με τα υπαρχοντα το στρωσιμο??

επισης μου εδωσαν ενα υλικο purigen για να γινει καθαροτερο το νερο,,,,να το βαλω μεσα στο φιλτρο??επισης θα θελα να μου πειτε μιας και ειμαι σε νησι και το νερο ειναι σκληρο κατα ποσο πρεπει να προετοιμαζω το νερο με τυρφη σε καποιο βαρελι,,,,η να την τοποθετω μεσα στο φιλτρο,,,,,,βεβαια θα δω και αναλογως τις μετρησεις,,,,,,

περιμενω συμβουλες σας και σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!!!!!!!

φιλικα Θανος

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου φιλε και καλως ηλθες στους Θυρευτες!!! Νομιζω οτι η επιλογη σου ειναι μια χαρα... απλα τα λιτρα μου φαινοντε καπως λιγα για 4αδα... καλυτερα 3αδα θα σου προτηνα. Γιατι αν παρουμε ενα πολυ γενικο κανονα ο οποιος λεει ανα ψαρι και 80 λιτρα τα 240 τα καλυπτεις με 3 red belly.

Μιας και μιλαμε για πιρανια και μαλιστα "κοπαδι" αν μπορει να θεωριθει απο 3 μελη, και η τροφη τους ειναι το κρεας ητε φιλετο ψαριου ητε κοτοπουλο οπως καταλαβενεις η επιβαρινση του νερου ειναι μεγαλη... οποτε θα σου προτινα να αγορασεις το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 2217 της Eheim και να κρατησεις μονο αυτο. Κυριως να περιμενεις και να στροσεις το ενυδρειο με αυτο και οχι με το εσωτερικο

για το χαλικι νομιζω θα χρειαστεις λιγο παραπανω δλδ γυρω στα 25 - 30 κιλα για να μπορεις να εχεις ενα παχος γυρω στους 5 ποντους. απο τα υπολοιπα εισαι μια χαρα. αν θελεις παρε και κανα φυτο ευκολο οπως η βαλισνερια και η ανουμπια.

Τελος να σου πω οτι γενικα τα πιρανια και κυριως τα red belly ειναι πολυ ανθεκτικα και ευπροσαρμοστα ψαρια, δεν θα εχουν προβλημα στο νερο της βρυσης σου, αλλα καλυτερα να το μαλακωσεις λιγο. βαζε μεσε σε ενυδρειακη καλτσα μεσα στο φιλτρο σου λιγη τιρφη και κανε μετρισεις. Προσεχε μη το παρακανεις...σιγα σιγα...

αυτα απο εμενα για αρχη :D;)

Link to comment
Share on other sites

Γεία σου φίλε μου.Τα λίτρα σου είναι λίγα για τα ψάρια που θέλεις να βάλεις μέσα...όσο θα είναι μικρά δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά μεγαλώνοντας θα έχεις σοβαρές απώλειες.Μπορείς να βάλεις αν σε ενδιαφέρει βέβαια και κάποιο μοναχικό είδος πιράνχας από το γένος Serrasalmus.Για το φίλτρο τώρα νομίζω ότι θα χρειαστείς ένα εξωτερικό μεγαλύτερο μιας και τα Red Belly δεν είναι και πολύ καθαρά και με τις τροφές που τρώνε θέλουν ένα φίλτρο καλό.Το χαλίκι πιστεύω είναι οκ το πολύ να βάλεις άλλα πέντε κιλά.Άρχισε το στρώσιμο τώρα με το υπάρχον φίλτρο και αργότερα βάζεις και το άλλο, όσο για την τύρφη βάλ την μέσα στο φίλτρο και αν μπορείς πάρε και μία αντίστροφη όσμωση.Αυτά από μένα για περισσότερα ρώτα τον φίλο τον Αντώνη που είναι MASTER στα Piranhas :D

Link to comment
Share on other sites

Οντως οπως ειπε και ο Νικος πηγαινε σε καποιο απο τα μοναχικα ειδη.

Ποιος ο λογος να εχεις 3 red belly απο τη στιγμη που δεν θα συμπεριφερονται σαν κοπαδι?

Και ειναι και λαθος αναλογια, δεν θα δεις την συμπεριφορα τους.Ασε που σε τετοιο αριθμο, μαλλον θα υπαρξουν και απωλεις.

Τα 3 θα γινουν 2 και μετα......παλι με 1 ισως καταλληξεις.

Υπαρχει και η αλλη λυση να κρατησεις 4-5 με καθε επιφυλαξη αλλα να τα αποχωριστεις πριν την ενηλικιωση...

:D

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

μιας και απεκτησα προσφατα ενα καινουργιο ενυδρειο 120x40x50 240 lt ειπα να αρχισω και να το στησω και να βαλω μια τετραδα red belly,,,,,,,,,,,,,,,,,

λοιπον,,,,,,,,,,,και για να αρχισω,,,,

εχω ενα εσωτερικο φιλτρο fluval 4 plus1000 λτ/ωρα και ακομα δεν εχω αγορασει εξωτερικο,,,,,,,βρηκα ενα eheim 2217 και λεω να το αγορασω,,,,η θα χρειαστω μεγαλυτερο?

εχω παρει 20 κιλα μαυρο χαλικι(θα μου φτασει???),,,,,ξυλα red moor wood τεστ της sera,βακτηρια ,αντιχλωρια, και και και,,,,και ειμαι ετοιμος να αρχισω,,,,,,,,,,,,

θα πρεπει να περιμενω να παρω και το εξωτερικο φιλτρο και να αρχισω η να αρχισω με τα υπαρχοντα το στρωσιμο??

επισης μου εδωσαν ενα υλικο purigen για να γινει καθαροτερο το νερο,,,,να το βαλω μεσα στο φιλτρο??επισης θα θελα να μου πειτε μιας και ειμαι σε νησι και το νερο ειναι σκληρο κατα ποσο πρεπει να προετοιμαζω το νερο με τυρφη σε καποιο βαρελι,,,,η να την τοποθετω μεσα στο φιλτρο,,,,,,βεβαια θα δω και αναλογως τις μετρησεις,,,,,,

περιμενω συμβουλες σας και σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!!!!!!!

φιλικα Θανος

εγω θα προτεινα να ξεκινουσες με 4 ή το πολυ 5 ατομα εφοσων ειναι μικρα.

3 δεν θα προτεινα γιατι σε περιπτωση απωλειας του ενος θα ειχες προβληματα...

το εξωτερικο οπως για καθε ενυδρειο με τετοια ψαρια ειναι απαραιτητο. ειναι καλο να ξεκινησεις το στρωσιμο με αυτο. 2217 πολυ καλη επιλογη.

το purigen δεν το εχω δοκιμασει.

δες καποια ενυδρεια για να βρεις τι σου αρεσει σαν διακοσμηση κ θα σε κατατοπισουμε!

μετρα το νερο της βρυσης κ πες μας.

καλη συνεχεια :D

Link to comment
Share on other sites

καλα ολοι οι θηρευτες online ειναι?? ;)

κ τα μοναχικα εχουν τη χαρη τους!

σκεψου το.......... :D

Link to comment
Share on other sites

καλα ολοι οι θηρευτες online ειναι?? :huh:

κ τα μοναχικα εχουν τη χαρη τους!

σκεψου το.......... ;)

Και στον υπνο μας εδω ειμαστε! :D

Link to comment
Share on other sites

Οντως οπως ειπε και ο Νικος πηγαινε σε καποιο απο τα μοναχικα ειδη.

Ποιος ο λογος να εχεις 3 red belly απο τη στιγμη που δεν θα συμπεριφερονται σαν κοπαδι?

Και ειναι και λαθος αναλογια, δεν θα δεις την συμπεριφορα τους.Ασε που σε τετοιο αριθμο, μαλλον θα υπαρξουν και απωλεις.

Τα 3 θα γινουν 2 και μετα......παλι με 1 ισως καταλληξεις.

Υπαρχει και η αλλη λυση να κρατησεις 4-5 με καθε επιφυλαξη αλλα να τα αποχωριστεις πριν την ενηλικιωση...

:unsure:

Κατα την γνωμη μου εισαι λαθος, δεν στιριζω σε καμια περιπτωση να εχουμε κοπαδοψαρα στο ενυδρειο μας σε μικρο αριθμο οπως ειναι τα 2 - 3. Αλλα υπαρχουν πολοι χομπιστες που διατηρουν χρονια πχ σε 200 λιτρα 2 red belly.

Σιγουρα το να βαλει καποιο serrasalmus θα ειναι πολυ καλυτερη επιλογη αλλα το παιδι για red belly ρωτησε για red belly του απαντησα.... :D;):huh::unsure:

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου εισαι λαθος, δεν στιριζω σε καμια περιπτωση να εχουμε κοπαδοψαρα στο ενυδρειο μας σε μικρο αριθμο οπως ειναι τα 2 - 3. Αλλα υπαρχουν πολοι χομπιστες που διατηρουν χρονια πχ σε 200 λιτρα 2 red belly.

Σιγουρα το να βαλει καποιο serrasalmus θα ειναι πολυ καλυτερη επιλογη αλλα το παιδι για red belly ρωτησε για red belly του απαντησα.... :D;):huh::unsure:

:hysterical:

Υπαρχουν και αλλοι που εχουν πιο ιδανικες συνθηκες και απο αυτες παραδειγματιζομαστε και προτεινουμε. :rasp::unsure:

Link to comment
Share on other sites

καλα ολοι οι θηρευτες online ειναι?? ;)

κ τα μοναχικα εχουν τη χαρη τους!

σκεψου το.......... :D

Τι να κάνουμε εμείς είμαστε παντρεμένοι(Καμένοι) και την βγάζουμε στο σπίτι....εσύ έπρεπε να γυρνάς τώρα με τα πιπίνια έξω :huh:

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνουμε εμείς είμαστε παντρεμένοι(Καμένοι) και την βγάζουμε στο σπίτι....εσύ έπρεπε να γυρνάς τώρα με τα πιπίνια έξω :D

τωρα ηρθα, τα πιπινια με φαγανε ;)

κουρειο το καναμε!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα να ξεκινουσες με 4 ή το πολυ 5 ατομα εφοσων ειναι μικρα.

3 δεν θα προτεινα γιατι σε περιπτωση απωλειας του ενος θα ειχες προβληματα...

το εξωτερικο οπως για καθε ενυδρειο με τετοια ψαρια ειναι απαραιτητο. ειναι καλο να ξεκινησεις το στρωσιμο με αυτο. 2217 πολυ καλη επιλογη.

το purigen δεν το εχω δοκιμασει.

δες καποια ενυδρεια για να βρεις τι σου αρεσει σαν διακοσμηση κ θα σε κατατοπισουμε!

μετρα το νερο της βρυσης κ πες μας.

καλη συνεχεια :D

Χωρις να ειμαι ειδικος στους θυρευτες...

Θα ηθελα να συμπληρωσω τον αντωνη στο οτι πρεπει να ειναι ιδιου μεγεθους ολα μεταξυ τους.

Επίσης... το 4-5 μπορει να φανταζει υπερβολη σε αυτα τα λίτρα... γιατι λενε 80λτρ το καθενα...

Αλλα νομιζω εισαι οριακα αποδεκτα... γιαυτο και ο αντωνης σου το προτεινει.

Καλη επιτυχια σε οτι κι αν κανεις!!

Ειμαστε εδω να θαυμασουμε την προσπαθεια σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι ειδικος στους θυρευτες...

Θα ηθελα να συμπληρωσω τον αντωνη στο οτι πρεπει να ειναι ιδιου μεγεθους ολα μεταξυ τους.

Επίσης... το 4-5 μπορει να φανταζει υπερβολη σε αυτα τα λίτρα... γιατι λενε 80λτρ το καθενα...

Αλλα νομιζω εισαι οριακα αποδεκτα... γιαυτο και ο αντωνης σου το προτεινει.

Καλη επιτυχια σε οτι κι αν κανεις!!

Ειμαστε εδω να θαυμασουμε την προσπαθεια σου... ;)

το 4 -5 παει στο αν τα ψαρια θα ειναι νεαρα σε ηλικια και το προτηνουμε γιατι τα πιρανχα εχουν σχετικα αργη αναπτηξη μερικα ειδη περνουν και 2- 3 ποντους ανα χρονο... οποτε αν παρει red belly τον 4 - 6 εκατοστων δεν θα εχει προβλημα στην αρχη. αλλα μετα θα πρεπει να αποχοριστει τουλαχιστον τα μισα. :D

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους,,,,,,,,,,,,,,ωραια,,,,,,,περιμενω να μου ρθουν ολα τα πραγματακια και ξεκιναω,,,,,,,,,,,,,,θα κανω μετρησεις και στο νερο και θα σας ενημερωσω.............θα ξεκινησω με μια τετραδα,,,μιας και θα τα παρω πολυ μικρα οποτε στα 240 λιτρα πιστευω θα ειναι ανετα,,,,,,,την επομενη βδομαδα θα εχω και το 2217 οποτε θα ειμαστε ετοιμοι,,,,πιστευω να αφησω και το fluval4 plus me purigen μεσα,,,,,θα δουμε αναλογως μετρησεων,,,,φυτα σκεφτομαι κανα κερατοφυλλο και καμια vallesneria,,,,,,,θα δειξει,,,,,

ερωτηση..........οσο ειναι μικρα,,,μπορω να πεταξω κανα σαλιγκαρακι μεσα?η κανα πλεκο σε μεγαλυτερο απο αυτα μεγεθος,,,,γνωριζω οτι ειναι απαγορευτικο αλλα ειχα διαβασει οτι αν τα μαθεις απο μικρα ισως να μην εχουν προβλημα,,,,,,,,,,,,τι λετε?????

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι να τα πάρεις πολύ μικρά 3-4cm πάρε πιο πολλά(7 περίπου) γιατί θα έχεις και απώλειες.Το πολύ πολύ μετά τα πουλάς και κρατάς αυτά που θέλεις.Όσο για τον πλέκο πιστεύω ότι δεν θα την βγάλει καθαρή με αυτά τα διαβολάκια.Καλή συνέχεια και περιμένουμε φώτο από το ενυδρείο σου :D

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τα 5 ειναι υπερ αρκετα.... τα 7 μου ακουγοντε παρα πολλα....

Για σαλιγκαρι δεν θα εχεις προβλημα, καθως διατηρω 1 μεγαλο apple snail με το πιρανι μου και δεν ειχα προβλημα... ουτε που του δινει συμασια... για πλεκο δεν θα στο προτηνα γιατι εχουμε δει πολλα πιρανια να τρονε πλεκο, πλεκο να ορμαει σε πιρανια κτλ.... ;):huh: αρκεσου στους θυρευτες σου... Γνωμη μου! :D

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδεςςςςςς,,,,,,,,,,,,σας ευχαριστω πολυ,,,,,,,,,,θα τα παρω 3-4 cm,,,,,,,,,οποτε θα παρω 5-6,,,,,,,,,,,,,,αν δυστυχως εχω απωλειες βλεπουμε κ κανουμε,,,,,,,αν δεν εχω κ μεγαλωνουν κανονικα παμε για μεγαλυτερο ενυδρειο,,,,επισης σκεφτομαι το ενδεχομενο αν κ σπανια συμβαινει να μου βγει ζευγαρι,,,,,,αληθεια υπαρχει εγκυρος τροπος για να μαθεις το φυλο???

επειδη ασχολιεμαι και με παπαγαλακια,,,,σε καποια ειδη κανεις τεστ dna για να δεις φυλο,,,,,,,,,,,,,και δεν στοιχιζει ακριβα,,,περιπου 20 ευρω η εξεταση.....

βεβαια,,,,προς το παρων,,θελω υπομονετικα να γινει καλο στρωσιμο στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδεςςςςςς,,,,,,,,,,,,σας ευχαριστω πολυ,,,,,,,,,,θα τα παρω 3-4 cm,,,,,,,,,οποτε θα παρω 5-6,,,,,,,,,,,,,,αν δυστυχως εχω απωλειες βλεπουμε κ κανουμε,,,,,,,αν δεν εχω κ μεγαλωνουν κανονικα παμε για μεγαλυτερο ενυδρειο,,,,επισης σκεφτομαι το ενδεχομενο αν κ σπανια συμβαινει να μου βγει ζευγαρι,,,,,,αληθεια υπαρχει εγκυρος τροπος για να μαθεις το φυλο???

επειδη ασχολιεμαι και με παπαγαλακια,,,,σε καποια ειδη κανεις τεστ dna για να δεις φυλο,,,,,,,,,,,,,και δεν στοιχιζει ακριβα,,,περιπου 20 ευρω η εξεταση.....

βεβαια,,,,προς το παρων,,θελω υπομονετικα να γινει καλο στρωσιμο στο ενυδρειο

Νομίζω πως όχι όσο είναι μικρά αργότερα κάπου είχα διαβάσει ότι το καταλαβαίνεις αλλά δεν θυμάμαι πως.....θα το ψάξω και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

καλημερεςςςς,,,,λοιπον,,,,,στο θεμα του φωτισμου το το οποιο εχω ξεχασει τελειως,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,θελω να μου πειτε τι προτεινετε????

κανονικα παιρνει το ενυδρειο 2Χ40 watt λαμπες Τ8 105 cm,,,,,,,,,,,,,,

να βαλω μια μιας και δεν συμπαθουν πολυ το φως???αν ναι,,,,,προτεινετε με χρωμα η οχι,,,,,,,,,,,,,,

ευχαριστω και παλι,,,,,,,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Gro lux για ρομαντικο φωτισμο, και φθηνες λαμπες!(μια λαμπα οπως σωστα ειπες) ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις σχετικα καλο φωτησμο, με την προηποθεση οτι θα το γεμισεις στα φυτα επιφανιας.... ;):D

Αλλιως το πολυ μια λαμπα των 40watt....

Link to comment
Share on other sites

φυτα σκεφτομαι κανα κερατοφυλλο,και καμια valesneria,,,,,πανω στα ξυλα λεω καμια java moss,,,,,,

γενικα ευκολα φυτα ειναι,,,,δεν νομιζω να εχω προβλημα και με μια λαμπα,,,,,,

τι αλλα φυτα προτεινεται????φυσικα με γνωμονα οτι θα βαλω μια λαμπα μιας και θα ειναι καλυτερο για τους κατοικους του

Link to comment
Share on other sites

φυτα σκεφτομαι κανα κερατοφυλλο,και καμια valesneria,,,,,πανω στα ξυλα λεω καμια java moss,,,,,,

γενικα ευκολα φυτα ειναι,,,,δεν νομιζω να εχω προβλημα και με μια λαμπα,,,,,,

τι αλλα φυτα προτεινεται????φυσικα με γνωμονα οτι θα βαλω μια λαμπα μιας και θα ειναι καλυτερο για τους κατοικους του

μπορεις φιλε μου και καναν εχινοδωρο να βαλεις που ειναι και πολυ ευκολο φυτο χωρις πολλες απαιτησεις.εγω στο δικο μου που δουλευω επισης μια λαμπα και ειναι και αρκετα σκουρο το νερο μου εχω τους echinodorus blecheri και ειναι μια χαρα.και απο λιπασματα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...