Jump to content

ΝΕΟΣ ΣΤΑ ΠΙΡΑΝΙΑ


thanos459

Recommended Posts

οχι τροφη σε σκονη.

αποξηραμενη αρτεμια, bloodworms, stiks, κατεψυγμενο φιλετο ψαριου σε μικρα κομματακια κ γαριδουλες αποφλιωμενες.

οτι κ να τους δωσεις θα το φανε σε αυτη την ηλικα κ οτι σε βολευει μπορεις να τους μαθεις να το τρωνε.

πολλα μικρα γευματα 5-6 την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επιτελουςςςς,,,,,ερχονται σημερα τα διαβολακια μου,,,,,αντε,,,,,ανυπομονω,,,,,απο αυριο θα εχετε τις πρωτες φωτο,,,,,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,,,ηρθανε τα διαβολακια!!!!!!!!!!!!!!μετα απο κοντα δεκα ωρες ταξιδι τα εβαλα στο ενυδρειο και φσουτ,,,,,,σε 1,20 ενυδρειο γυρνουσαν σαν τρελλα,,,,,ηταν μια δυο ωρες να συνηθισουν,,,,,τωρα σουλατσαρουν κανονικα περα δωθε,,,,,εχω δυο αποριες,,,

α)ανοιξα την αεραντλια,,,,,και στο ελαχιστο επιτρεπτο οριο βγαζει τοσες πολλες φυσαλιδες που γεμιζει με μικρες φυσαλιδες η επιφανεια του ενυδρειου,,,μηπως να βγαλω ισα ισα την εξαγωγη του φιλτρου και να δημιουργηται μια μικρη αναταραξη καλυτερα????

β)προσπαθησα να τους βαλω λιγο αρτεμια και λιγα bloddworms αποξηραμενες τροφες,,,,,τιποτα,,,,το κακο ειναι οτι μενουν στην επιφανεια και αυτα δεν την αντιλαμβανονται,,,,αντιθετως εριξα ενα χαπακι στο πλεκο μου και το κατασπαραξαν επειδη επεσε στον πατο και το αντιληφθηκαν κατευθειαν,,,,,,ειμαι πολυ χαρουμενος ,,,,,το ενα ηδη εχει τσιμπημενα πτερυγια και ουρα,,,χαχαχαχα,,και ειναι μολις 4 ποντους,,,,,,επισης επιτεθηκαν και applesnails αλλα χωρις κανενα σημαντικο αποτελεσμα,,,,γενικα τα βλεπω παρα πολυ ζωηρα και τα 6!!!!

συντομα και φωτο,,,,,,

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

παμεεεε,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,τα διαβολακια φωτογραφηθηκαν ,,,,οσο μπορουσα μιας και ειναι πραγματικα σφαιρες!!!!φαινονται να εχουν εξοικωθει με το φως αν και το χαμηλωνω,,,,,,,και σουλατσαρουν ολη μερα περα δωθε,,,,,,,,,οριστε και μερικες φωτο απο το κινητο,,,σορρυ για την αναλυση,,,

και μια γενικη του ενυδρειου....

post-12363-1272547020_thumb.jpg

post-12363-1272547045_thumb.jpg

post-12363-1272547077_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα,,,ευχαριστω!!!πιο πιτσιρικια δεν γινονται,,,,μην εχετε καμια ανυσηχια,,,,η μαμα θα τα κανει μεγαλααααααααααααα παιδιααααααααααα,,,,,χεχεχεχεχε

Link to comment
Share on other sites

ισως φανει περιεργο,,,,,αλλα μετα απο δυο μερες περιπου,,,,,,,εχω καταλαβει τον μαγκα της παρεας,,,,,αρπαζει την τροφη,,,,,και πηγαινει και κρυβεται να την φαει μονος του!!!!!!!!!!!αχχαχαχχα,,,ειναι απιστευτος,,,,,και επειδη δεν μπορει να το καταπιει ολοκληρο το κομματι,,,,το αναμασαει,,,,το φτυνει και βουρ παλι το καταπινει ολο!!!!!!!!!!!η κοιλια του πρηστηκε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:thumbup::bowdown:

ηδη τα λατρεψα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια νεα, αφου εφαν κι ολας τοσο συντομα, προβλεπω μια πολυ καλη συμβιωση και μερικες αξεχαστες εμπειριες.... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα πιτσιρίκια :angry2: και που είσαι ακόμα όσο θα μεγαλώνουν θα τα λατρέψεις περισσότερο :D

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,,,,σημερα εχαμε την πρωτη δαγκωνια σε ενα πιτσιρικι,,,στο κατω πτερυγιο που ειναι κοκκινο πριν την ουρα,,,,λειπει ενα μικρο κομματακι!!!χαχαχα

παρ ολα αυτα,,,,,τους δινω πολλα μικρα γευματα κατα την διαρκεια της μερας,,,με αρτεμια αποξηραμενη,,pellets με γαριδα και bloodworms....επισης να σας πω,,,οτι χτες εκανε η μητερα μου χταποδι,,,,εκοψα ενα πολυ μικρο κομματακι και τους το δωσα,,,,,,δεν μπορειτε να φανταστειτε τι εγινε, βουτουσε το κομματι ενα,,,,ετρεχε να το κρυψει για να το φαει μονο του,,,,και τα αλλα 5 απο πισω!!!!!!!!!!ομηρικες μαχεςςςς,,,,,,,

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

μιας και απεκτησα προσφατα ενα καινουργιο ενυδρειο 120x40x50 240 lt ειπα να αρχισω και να το στησω και να βαλω μια τετραδα red belly,,,,,,,,,,,,,,,,,

λοιπον,,,,,,,,,,,και για να αρχισω,,,,

εχω ενα εσωτερικο φιλτρο fluval 4 plus1000 λτ/ωρα και ακομα δεν εχω αγορασει εξωτερικο,,,,,,,βρηκα ενα eheim 2217 και λεω να το αγορασω,,,,η θα χρειαστω μεγαλυτερο?

εχω παρει 20 κιλα μαυρο χαλικι(θα μου φτασει???),,,,,ξυλα red moor wood τεστ της sera,βακτηρια ,αντιχλωρια, και και και,,,,και ειμαι ετοιμος να αρχισω,,,,,,,,,,,,

θα πρεπει να περιμενω να παρω και το εξωτερικο φιλτρο και να αρχισω η να αρχισω με τα υπαρχοντα το στρωσιμο??

επισης μου εδωσαν ενα υλικο purigen για να γινει καθαροτερο το νερο,,,,να το βαλω μεσα στο φιλτρο??επισης θα θελα να μου πειτε μιας και ειμαι σε νησι και το νερο ειναι σκληρο κατα ποσο πρεπει να προετοιμαζω το νερο με τυρφη σε καποιο βαρελι,,,,η να την τοποθετω μεσα στο φιλτρο,,,,,,βεβαια θα δω και αναλογως τις μετρησεις,,,,,,

περιμενω συμβουλες σας και σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!!!!!!!

φιλικα Θανος

Φίλε καλησπέρα και από εμένα εγώ δεν μπορώ να σου πω και πολλά σχετικά με τα είδος που σκοπεύεις να βάλεις στο ενυδρείο σου μιας και οι μόνη επαφή που είχα ποτέ μαζί τους ήταν όταν ήμουν 6 χρονών και είχα ένα ζευγάρι ο πατέρας μου στο ενυδρείο που είχε τότε και από ότι θυμάμαι τα αποτελέσματα ήταν καταστροφικά όταν μεγάλωσαν. Έχω όμως να σου πω για το Purigen της Seachem καταπληκτικό Προϊόν τα αποτελέσματα του στο νερό είναι μαγικά είναι σαν αν μην υπάρχει νερό μέσα στο ενυδρείο τόσο διαυγές γίνεται το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι αυξάνει το P.H. και τη Σκληρότητα του νερού εγώ το δοκίμασα σε Δισκοενυδρείο και ναι μεν το νερό ήταν πεντακάθαρο αλλά μου ανέβαζε τις τιμές και αναγκάστηκα να το βγάλω, παρόλο που η Seachem το προτείνει για Δισκοενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,,,,σημερα εχαμε την πρωτη δαγκωνια σε ενα πιτσιρικι,,,στο κατω πτερυγιο που ειναι κοκκινο πριν την ουρα,,,,λειπει ενα μικρο κομματακι!!!χαχαχα

παρ ολα αυτα,,,,,τους δινω πολλα μικρα γευματα κατα την διαρκεια της μερας,,,με αρτεμια αποξηραμενη,,pellets με γαριδα και bloodworms....επισης να σας πω,,,οτι χτες εκανε η μητερα μου χταποδι,,,,εκοψα ενα πολυ μικρο κομματακι και τους το δωσα,,,,,,δεν μπορειτε να φανταστειτε τι εγινε, βουτουσε το κομματι ενα,,,,ετρεχε να το κρυψει για να το φαει μονο του,,,,και τα αλλα 5 απο πισω!!!!!!!!!!ομηρικες μαχεςςςς,,,,,,,

κ ακομα δεν ειδες τιποτα!

θα σε τρελανουν!!

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω φιλε μου,,,αν διαβασεις ολα τα ποστ μου,,,,,θα καταλαβεις,,,,,ηδη εχω 6 διαβολακια,,,,,,εως τωρα....δεν εχω κανενα προβλημα ακλουθωντας πιστα τις συμβουλες των εμπειροτερων παιδιων,,,,,,μεχρι κ ο πλεκο που εχω μεσα δεν εχει δεχθει καθολου επιθεση,,,,,βεβαια ειναι κ πολυ μεγαλυτερος....ουτε τον ενοχλουν ουτε τα ενοχλει,,,,

ειδωμεν,,,,,,,,,αντωνη,,,,,μερα με τη μερα τα μαθαινω ολο κ πιο πολυ,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,,,,σημερα εχαμε την πρωτη δαγκωνια σε ενα πιτσιρικι,,,στο κατω πτερυγιο που ειναι κοκκινο πριν την ουρα,,,,λειπει ενα μικρο κομματακι!!!χαχαχα

παρ ολα αυτα,,,,,τους δινω πολλα μικρα γευματα κατα την διαρκεια της μερας,,,με αρτεμια αποξηραμενη,,pellets με γαριδα και bloodworms....επισης να σας πω,,,οτι χτες εκανε η μητερα μου χταποδι,,,,εκοψα ενα πολυ μικρο κομματακι και τους το δωσα,,,,,,δεν μπορειτε να φανταστειτε τι εγινε, βουτουσε το κομματι ενα,,,,ετρεχε να το κρυψει για να το φαει μονο του,,,,και τα αλλα 5 απο πισω!!!!!!!!!!ομηρικες μαχεςςςς,,,,,,,

ομορφα πραγματα!!! :D:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,,,,,,περιττο να σας πως οτι τρνε τα παντα,,,αλλα αρχιζω να εχω τα πρωτα προβληματα

εχουν αγριεψει πολυ,,,,και τι εννοω,,,βλεπω πολλες μαχες μεταξυ τους,,,,εχουν φτασει 6 ποντους περιπου,,,και δεν μιλω για δαγκωματα ουρες και τετοια,,,,

σημερα προσεξα οτι το ενα απο τα 6 εχει προβλημα στο ματι,,,,ισως να το εχασε κιολας,,,,,,δεν ξερω τι να κανω,,,,στεναχωρηθηκα παρα πολυ,,,,,,,η κορη του ματιου του εχει μεινει μιση,,,,

δεν ξερω ανα θα φτιαξει αλλα παει και κρυβεται συνεχεια,,,

εκει που δεν φοβοντουσαν το φως,,,τωρα κρυβονται συνεχεια στα φυτα και με την παραμικρη μου κινηση εκτος ενυδρειου τρεχουν βολιδες,,,

περιμενω ανυπομονα συμβουλες σας,,,,,

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,,,,,,περιττο να σας πως οτι τρνε τα παντα,,,αλλα αρχιζω να εχω τα πρωτα προβληματα

εχουν αγριεψει πολυ,,,,και τι εννοω,,,βλεπω πολλες μαχες μεταξυ τους,,,,εχουν φτασει 6 ποντους περιπου,,,και δεν μιλω για δαγκωματα ουρες και τετοια,,,,

σημερα προσεξα οτι το ενα απο τα 6 εχει προβλημα στο ματι,,,,ισως να το εχασε κιολας,,,,,,δεν ξερω τι να κανω,,,,στεναχωρηθηκα παρα πολυ,,,,,,,η κορη του ματιου του εχει μεινει μιση,,,,

δεν ξερω ανα θα φτιαξει αλλα παει και κρυβεται συνεχεια,,,

εκει που δεν φοβοντουσαν το φως,,,τωρα κρυβονται συνεχεια στα φυτα και με την παραμικρη μου κινηση εκτος ενυδρειου τρεχουν βολιδες,,,

περιμενω ανυπομονα συμβουλες σας,,,,,

ευχαριστω

To τιμημα του μικρου χωρου..... :)

Σου λεμε τοσο καιρο βαλε και αλλες ριζες, δημιουργησε κρυψωνες,καταφυγια...κανε τα να μαθουν να μπορουν να προστετεψουν τον εαυτο τους.

Ειναι που ειναι μικρο το ενυδρειο και εγινε επιφυλακτικα οτι εγινε, εχεις αφησει και ''ξεφωτα'' τα οποια ευνοουν την επιθεση των πιο δυνατων...

Τι να σε συμβουλεψουμε...παρε μεγαλητερο ενυδρειο...με στεναχωρησες...και φοβαμαι οτι θα χειροτερεψει η κατασταση... :)

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

ρε κωστα,,,,,,,,,,εβαλα και αλλη ριζα,,,,ποσες να βαλω?????τα φυτα μεγαλωσαν,,,,ζουγκλα εχει γινει.............τι αλλο να κανω??

τις συμβουλες σας ακουω,,,λες εγω να ηθελα να γινουν ετσι τα πραγματα,,,,,,αν δω οτι δεν καλυτερευει η κατασταση θα τα χαρισω,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

θα φανει περιεργο αλλα αυτη η συμπεριφορα συναντατε σε αυτες τις ηλικιες, κ πολλες φορες δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο ο ογκος του ενυδρειου.

αυτη ειναι η φυση των ψαριων αυτων, οι αδυναμοι μενουν πισω για να μπορεσουν οι δυνατοι να επιβιωσουν.

δυστυχως οι πληγες στα ματια ειναι ο χειροτερος τραυματισμος γιατι δεν επουλωνεται. ειναι συχνο φαινομενο να βλεπουμε ενηλικα πιρανχα με ενα ματι. δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα ετυχε να εχω τετοια ψαρια κ ηταν θα ελεγα κ πιο επιθετικα κ δυνατα απο τα αλλα, προσαρμοζονται πολυ ευκολα.

οταν θα αρχισουν να ενηλικιωνονται μετα τα 8 περιπου cm θα σταματησουν να ειναι τοσο επιθετικα κ θα εχουν μαθει να προστατευονται.

γνωμη μου να συνεχισεις με τα 6 που εχεις, να ταϊζεις κανονικα, να εχεις ανοιχτα τα φωτα κ να κανεις υπομονη..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αντωνη,,,,,αυτο θα κανω,,,,,,,,,,,τα αγαπαω πολυ,,,,και στεναχωρεθηκα ακομα πιο πολυ,,,,,,,,προσπαθω να τα εχω οσο το δυνατον καλυτερες συνηκες μπορω,,,μερα παραμερα μετρησεις,,,ολα καλα,,,αμμωνια οκ,,,νιτρικα οκ,,ολα καλα,,,πελλετς,,,αρτεμια ,,,,σκουλικακια,,,4-5 μικρα γευματα,,,,ολα,,,,δεν μπορω να κανω τιποτα περισσοτερο,,,,εχω κανει οτι ειναι ανθρωπινος δυνατο,,,,,,,,,,,,μεχρι και απ την δουλεια την κοπαναω νωριτερα να μην τυχον και πεινασουν,,,,,,,,,,

αυτα,,,,,ευχαριστω για τις συμβουλες και παλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...