Jump to content

λυθηκε το θεμα με τη ψυξη


pozeras13

Recommended Posts

ανεμιστηρακι primo απο το praktiker. ειναι 6 watt, κανει μονο 5 ευρω, ειναι 10 cm, εχει και θυρα usb και μπορεις να το χρησιμοποιησεις και στο pc σου... παραθετω και φωτος

post-19192-1277130007_thumb.jpg

post-19192-1277130023_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειναι σταθερα τοποθετημενο λογω των στιριγματων που εχει, δεν υπαρχει δηλαδη θεμα να πεσει μεσα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι 230V ειναι μια καλη λυση για ανοιχτα ενυδρεια και ενυδρεια που δεν εχει ψαρια που πηδανε και γινεται να μενει ανοιχτο το καπακι και μεχρι ενος μεγεθους ενυδρειο.

Πες κανενα στατιστικο.

Σε ποσα λιτρα δουλευει?

Ποια η θερμοκρασια δωματιου?

ΥΓ Θυμηθηκα το πρωτο μου καλοκαιρο με ενυδρειο.

Πρεπει να βγαλω φωτο το ... "συστημα ψυξης" του.

Το εχω φυλαξει αναμνηστικο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει και εναν ανταπτορα. αλλα δεν λεει πανω volt. μπορει να ειναι και 230. λεει primo 10cm fan model:ef10

6vdc 4watt

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι στα 70 λιτρα καθαρα περιπου, θερμοκρασια δωματιου 26 οποτε σημερα δεν το ανοιγω καν, γενικα ειναι δροσερα στο υπογειο εδω και μονο σε μεγαλες ζεστες θα ανοιγει. στο ενυδρειο ειχε 27 βαθμους πριν που το εβαλα μπροστα και σε κανα τεταρτο ηταν στους 26 οποτε κια το εκλεισα.

το ενυδρειο εχει καπακι αλλα ανοιγει μπροστα για την τροφη και σε αυτο το ανοιγμα προσαρμοστηκε το ανεμιστηρακι.

παντως βγαινει και μπαινει πανευκολα και δεν προκειτε να πεσει απλα και μονο αν το τοποθετησεις λιγο καλα αφου εχει στηριγμα απο κατω...

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου κάνω μια άσχετη ερώτηση...πόσα λίτρα είναι το δίπλα ενυδρείο άμα είναι 60λ μπορείς να μου πεις τι φίλτρο έχεις βάλει και τι φωτιστικό?δεν φοβάσαι μην παίσει μέσα στο νερό το ανεμιστήρας...εγώ το δικό μου το έχω μεταφέρει στο υπόγειο όπου έχει κάπου 22c

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει και εναν ανταπτορα. αλλα δεν λεει πανω volt. μπορει να ειναι και 230. λεει primo 10cm fan model:ef10

6vdc 4watt

Αυτη δεν ειναι η απαντηση;

O ανταπτορας που μπαινει στη μπριζα πρεπει να ειναι τροφοδοτικο.

Για να δουλευει με usb θυρα δεν νομιζω να ειναι 230V...

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου κάνω μια άσχετη ερώτηση...πόσα λίτρα είναι το δίπλα ενυδρείο άμα είναι 60λ μπορείς να μου πεις τι φίλτρο έχεις βάλει και τι φωτιστικό?δεν φοβάσαι μην παίσει μέσα στο νερό το ανεμιστήρας...εγώ το δικό μου το έχω μεταφέρει στο υπόγειο όπου έχει κάπου 22c

ειναι 30-35 λιτρα με κρεμαστο φιλτρο και δεν πεφτει μεσα για 2 λογους: 1ον γτ εχω τζαμι που δεν ξερω αν φαινεται στη φοτο, 8αρι τζαμι κατω απο το φως και 2ον γτ ειναι πολυ καλα στηριγμενο στο καπακι του αλλου. φιλε στο υπογειο εισαι αρχοντας...εμενα ειναι στους 24-26 και αυτο γτ ειναι ημιυπογειο. τα underground ενυδρεια ειναι must!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη δεν ειναι η απαντηση;

O ανταπτορας που μπαινει στη μπριζα πρεπει να ειναι τροφοδοτικο.

Για να δουλευει με usb θυρα δεν νομιζω να ειναι 230V...

ναι αυτο ειναι φιλε μου εχεις απολυτο δικιο. σου λεω τι γραφει: λεει input 220-240v

και output dc5v= 500mA

αρα εξω βγαινει με 500mA :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ειναι 30-35 λιτρα με κρεμαστο φιλτρο και δεν πεφτει μεσα για 2 λογους: 1ον γτ εχω τζαμι που δεν ξερω αν φαινεται στη φοτο, 8αρι τζαμι κατω απο το φως και 2ον γτ ειναι πολυ καλα στηριγμενο στο καπακι του αλλου. φιλε στο υπογειο εισαι αρχοντας...εμενα ειναι στους 24-26 και αυτο γτ ειναι ημιυπογειο. τα underground ενυδρεια ειναι must!!!

παραληψη μου: το τζαμι ειναι 12αρι...

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια 12 volt ειναι? ας μας πει καποιος για τον τυπο γτ απο ηλεκτρισμο δεν ασχολουμε...

ειναι 6 watt και 500mA

ειναι ο τυπος: volt=w/A=6/0,5=12 ????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει και εναν ανταπτορα. αλλα δεν λεει πανω volt. μπορει να ειναι και 230. λεει primo 10cm fan model:ef10

6vdc 4watt

6 volt DC

Link to comment
Share on other sites

6 volt DC

καταρχας ευχαριστω αλλα πανω στην πριζα ελεγε 5...

τελος παντων οποτε ειναι 6 volt αρα ακομα καλυτερα!!

ευχαριστω ολους :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω αλλα πανω στην πριζα ελεγε 5...

τελος παντων οποτε ειναι 6 volt αρα ακομα καλυτερα!!

ευχαριστω ολους :bowdown:

εννοω οτι πανω στο ανεμιστηρακι ελεγε 6vdc και στην πριζα 5vdc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εμενα που ηδη μου εχει ανεβασει 30βαθμους...θα μου κανει καθολου δουλεια στο 54λ μη βαλω τα ψαρακια μου μεσα και κανω ψαροσουπα :)

που να σφιξουν κ οι ζεστες!!!! :buttrock::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εμενα που ηδη μου εχει ανεβασει 30βαθμους...θα μου κανει καθολου δουλεια στο 54λ μη βαλω τα ψαρακια μου μεσα και κανω ψαροσουπα :P

που να σφιξουν κ οι ζεστες!!!! :hysterical::hysterical:

ναι θα σου κανει. εγω σε 60-70 λιτρα σε μιση-μια ωρα ειμαι οκ!! 25 βαθμους, και μολις ανεβαινει μισο βαθμο το ανοιγω και πεφτει, αλλα θες κοντρολερ καλυτερα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ναι θα σου κανει. εγω σε 60-70 λιτρα σε μιση-μια ωρα ειμαι οκ!! 25 βαθμους, και μολις ανεβαινει μισο βαθμο το ανοιγω και πεφτει, αλλα θες κοντρολερ καλυτερα :thumbup:

εννοείται ότι θες κοντρόλερ ή εφόσον ασχοληθείς πάαααρα πολύ, μπορείς να συνδέσεις τον ανεμιστήρα σε έναν χρονοδιακόπτη. Αλλά και πάλι θέλει προσοχή αφού δεν μπορείς να έχεις απότομες και μεγάλες μεταβολές στην θερμοκρασία.

Δηλαδή, δεν μπορείς από 30 να το πηγαίνεις 25 και όταν το ξαναθυμηθείς το ίδιο...

Το καλύτερο είναι να μείνουν σταθερές οι τιμές της θερμοκρασίας πράγμα που επιτυγχάνεται σίγουρα με έναν κοντρόλερ.

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι θες κοντρόλερ ή εφόσον ασχοληθείς πάαααρα πολύ, μπορείς να συνδέσεις τον ανεμιστήρα σε έναν χρονοδιακόπτη. Αλλά και πάλι θέλει προσοχή αφού δεν μπορείς να έχεις απότομες και μεγάλες μεταβολές στην θερμοκρασία.

Δηλαδή, δεν μπορείς από 30 να το πηγαίνεις 25 και όταν το ξαναθυμηθείς το ίδιο...

Το καλύτερο είναι να μείνουν σταθερές οι τιμές της θερμοκρασίας πράγμα που επιτυγχάνεται σίγουρα με έναν κοντρόλερ.

ακριβως!! εγω εβαλα ενα χρονοδιακοπτη να ανοιγει για μια ωρα στις 3 με 4 το μεσημερι. εμενα εκει που ειναι τα ενυδρεια φτανει περιπου 26 και μονο με μια ωρα παει στους 25 και μενει εκει. απο τις 2 το μεσημερη μεχρι της 4 ο,τι ανεβει .... αλλα αν φτανει σε μεγαλα επιπεδα δεν πρεπει να εχεις αποτομες μεταβολες, οποτε κοντρολερ!!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως!! εγω εβαλα ενα χρονοδιακοπτη να ανοιγει για μια ωρα στις 3 με 4 το μεσημερι. εμενα εκει που ειναι τα ενυδρεια φτανει περιπου 26 και μονο με μια ωρα παει στους 25 και μενει εκει. απο τις 2 το μεσημερη μεχρι της 4 ο,τι ανεβει .... αλλα αν φτανει σε μεγαλα επιπεδα δεν πρεπει να εχεις αποτομες μεταβολες, οποτε κοντρολερ!!

Εσυ δεν χρειαζεσαι καν ψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν χρειαζεσαι καν ψυξη.

:thumbup: απλα για σιγουρια να δω οτι δουλευει καποιο υποτυποδες συστημα ψυξης, μην χρειαστει καποια στιγμη απο κανενα γερο καυσωνα...

Link to comment
Share on other sites

συμφορουμίτη το πήρα και εγώ αυτό το ανεμιστηράκι από το Practiker της Θεσσαλονίκης προς 7,30 € και μάλιστα είχα ένα ατυχηματάκι (μου έπεσε μέσα στο ενυδρείο το φουρφούρι) και παρόλα αυτά συνέχισε να δουλεύει !!! όντος κάνει δουλειά και είναι μια πολύ καλή και οικονομική λύση... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

συμφορουμίτη το πήρα και εγώ αυτό το ανεμιστηράκι από το Practiker της Θεσσαλονίκης προς 7,30 € και μάλιστα είχα ένα ατυχηματάκι (μου έπεσε μέσα στο ενυδρείο το φουρφούρι) και παρόλα αυτά συνέχισε να δουλεύει !!! όντος κάνει δουλειά και είναι μια πολύ καλή και οικονομική λύση... :thumbup:

τωρα ειμαι αθηνα αλλα πριν 3-4 μερες που πηγα και γω πρακτικερ στη σαλονικη για να παρω ελαφροπετρα για μια λιμνη που καναμε σε ενα χωριο κοντα στο λαγκαδα(ασχετο), ειδα οτι τα ειχε απλα ηταν πιο ακριβα λιγο απο αθηνα. εδω εκανε 5 ευρω. ναι ειναι καλο και οικονομικο και ευτυχως λιγα βολτ(οποτε γλιτωσες την ηλεκτροπληξια). παντα τυχερος φιλε!!! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:excl: pozeras13 με προλαβες

Κατι αντιστοιχο πηρα και εγώ απο το leroy merlin (5€)

Ειναι το εικονιζομενο και ειναι ιδιαιτερα χρησιμο σε ανοιχτα ενυδρεια. Εγώ το χρησιμοποιώ στο ενυδρειο με τα παντακια και ειμαι πολύ ευχαριστημένη.

Επίσης το ίδιο χρησιμοποιειται σε 60λτ ενυδρειο με χρυσοψαρα

Στεκεται πολύ καλα και χωρις βαση (δεν εχει πεσει ποτε και δουλευει 10ωρα)

Εγώ παρατηρησα 2-3 μερες που ημουν σπιτι πόσο κατεβαζει την θερμοκρασία και πλεον φροντιζω να αναβει μαζι με τον φωτισμο.

Επιλεγοντας την σωστη κλιση η θερμοκρασια μου κυμαινεται στους 25-26

Link to comment
Share on other sites

:excl: pozeras13 με προλαβες

Κατι αντιστοιχο πηρα και εγώ απο το leroy merlin (5€)

Ειναι το εικονιζομενο και ειναι ιδιαιτερα χρησιμο σε ανοιχτα ενυδρεια. Εγώ το χρησιμοποιώ στο ενυδρειο με τα παντακια και ειμαι πολύ ευχαριστημένη.

Επίσης το ίδιο χρησιμοποιειται σε 60λτ ενυδρειο με χρυσοψαρα

Στεκεται πολύ καλα και χωρις βαση (δεν εχει πεσει ποτε και δουλευει 10ωρα)

Εγώ παρατηρησα 2-3 μερες που ημουν σπιτι πόσο κατεβαζει την θερμοκρασία και πλεον φροντιζω να αναβει μαζι με τον φωτισμο.

Επιλεγοντας την σωστη κλιση η θερμοκρασια μου κυμαινεται στους 25-26

Ξεχασα τις φωτο

post-18547-1280046080_thumb.jpg

post-18547-1280046107_thumb.jpg

post-18547-1280046138_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...