Jump to content

Θυληκο dwarf gurami


Wizart

Recommended Posts

Καλημερα παιδια! :lmao: Ξερετε που μπορω να βρω κανα θυληκο dwarf gurami? Δεν μ'αρεσει να βλεπω το αρσενικο μου να περιπλανιεται μονο του! Αν γνωριζετε καποιο μαγαζι ενημερωστε με! ΤΗΝΧ :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγώ μερικά και σκέφτομαι να τα δώσω γιατί θέλω να αδειάσω το ενυδρείο τους.

Στείλε μου με pm κάποιο τηλέφωνο να σε πάρω να το συζητήσουμε, εάν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανονίσεις να πάρεις θηλυκά φρόντισε να πάρεις τουλάχιστον δύο και να έχεις πολλές κρυψώνες μια και ο αρσενικός θα τα ρημάξει στο κυνηγητό.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια....ξεχωριζονται τα θυληκα απο τα αρσενικα dwarf gourami???

Link to comment
Share on other sites

- Το ραχιαίο στα αρσενικά είναι λίγο πιο μακρύ και σαφώς πιο μυτερό, από των θηλυκών, που είναι στρογγυλό στην άκρη.

- Το εδρικό τους πτερύγιο, επίσης είναι λίγο μακρύτερο στα αρσενικά.

- Τα θηλυκά είναι λίγο μικρότερα σε μέγεθος από τα αρσενικά.

Τέλος, τα θηλυκά ξεχωρίζουν σαφέστατα όταν κάθονται και... πλέκουν! (ενώ οι αρσενικοί παίζουν... τάβλι!) :lmao:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ντίνου νομίζω ότι ξέχασες το πιο σημαντικό!

Τα αρσενικά έχουν χρώματα ενώ τα θηλυκά είναι γκρίζα!

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου αμα τα δεις, μόνο γκρίζα δεν είναι!

(στη 2η φωτο, το μπροστινό μπλε, είναι ο αρσενικός)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια αμυδρή εντύπωση ότι τα ψάρια που μου δείχνεις είναι άλλο είδος gourami και όχι dwarf!

http://www.aquariumfish.net/catalog_pages/...rf_gouramis.htm

Αν δεν κάνω λάθος διακρίνω Blue Gourami (που είχα παλιότερα)!

http://www.hartz.com/Fish/Fin%20FactsFriends.asp?A=1&SKU=T38

Μια και δεν μπορώ να διακρίνω με βεβαιότητα (εξάλλου δεν είμαι και ειδικός) ας μας πει και κάποιος άλλος την γνώμη του!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο πιστευω! Δεν πρεπει να ειναι dwarf! Να δω που θα βρω κοπελα για το φιλαρακι μου! :lmao:

Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχετε δίκιο για τα ψάρια. Τα δικά μου πρέπει να είναι Trichogaster trichopterus. Τα dwarf είναι μικρότερα και λίγο διαφορετικά.

Η αλήθεια είναι ότι δεν την έχω πολυψάξει σχετικά με αυτά. Από τότε που τα πήρα, απλώς τα διατηρώ όσο πιο προσεκτικά μπορώ. Το ενδιαφέρον μου είναι κυρίως σε αυτά που εκτρέφω (ζωωτόκα και Μονομάχοι).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Wizart αν θες να πάρεις θηλυκά απλά δες την φώτο και πήγαινε στα petshop!

Ξέρω κάποιο που έχει σίγουρα αλλά δεν θα στο πρότεινα μια και σφάζει λίγο!

Αν θες στείλε ΠΜ!

Μην πάρεις όμως μόνο ένα γιατί μπορεί να στο σκοτώσει ο άντρακλας!

Τουλάχιστον 2 και πάνω!

Πόσα και τι ψάρια είπαμε πως έχεις μαζί τους;

Πόσες κρυψώνες (φυτά - ξύλα) έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Wizart ο φίλος kouzman έχει δίκιο τα gourami σου δεν είναι dwarf είναι blue gourami και τα άλλα είναι gold gourami.

Φίλε filoxenos τα δικά σου πρέπει να είναι three spot gourami.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 3 BLUE ΓΚΟΥΡΑΜΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΦΑΓΗ ΚΗΝΗΓΗΤΟ ΑΝΕΛΕΗΤΟ ΤΟΣΟ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ 2 GOLD ΠΟΥ ΕΧΩ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ? ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΑ 2 ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΧΕΙΛΙΑ ΤΟΥΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ Η΄ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Για τα περισσότερα είδη Gourami υπάρχει μια σχετική ασυμβατότητα ανάμεσα στα αρσενικά!

Αν δεν υπάρχουν πολλά λίτρα (όπως το παράδειγμα του φίλου jojo) καλό είναι να έχουμε ένα αρσενικό με πολλά θηλυκά!

Το ζευγάρωμα είναι εφικτό αν και δύσκολο μόνο σε αυτές τις αναλογίες (1m/2f τουλάχιστον) και τότε ο αρσενικός μπορεί να ζευγαρώσει με όλα τα θηλυκά που έχουν φτάσει σε επίπεδο αναπαραγωγής!

Το φιλάκι που παρατήρησε ο φίλος Zapetros το έχω δει και εγώ ανάμεσα στα θηλυκά μου (dwarf gourami) και μάλλον δεν είναι διαμάχη αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος!

Αυτά τα φιλάκια είναι το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των Kissing Gourami!

«Their common name is derived from what appears to be kissing; however scientists still aren’t sure of the true purpose of the behavior. It’s believed to be a harmless challenging behavior, which generally occurs between two males. This conjecture is supported by the fact that aging seems to diminish the need to challenge one other. With age comes wisdom, or at least the ability to peacefully cohabit with others.»

http://freshaquarium.about.com/cs/anabanti...singgourami.htm

Οπότε μάλλον είναι ένα χαρακτηριστικό που το έχουν τα περισσότεροι είδη Gourami!

Πάντως εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει προς το παρόν κάποιο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Για τα περισσότερα είδη Gourami υπάρχει μια σχετική ασυμβατότητα ανάμεσα στα αρσενικά!

Αν δεν υπάρχουν πολλά λίτρα (όπως το παράδειγμα του φίλου jojo) καλό είναι να έχουμε ένα αρσενικό με πολλά θηλυκά!

Το ζευγάρωμα είναι εφικτό αν και δύσκολο μόνο σε αυτές τις αναλογίες (1m/2f τουλάχιστον) και τότε ο αρσενικός μπορεί να ζευγαρώσει με όλα τα θηλυκά που έχουν φτάσει σε επίπεδο αναπαραγωγής!

Το φιλάκι που παρατήρησε ο φίλος Zapetros το έχω δει και εγώ ανάμεσα στα θηλυκά μου (dwarf gourami) και μάλλον δεν είναι διαμάχη αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος!

Αυτά τα φιλάκια είναι το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των Kissing Gourami!

«Their common name is derived from what appears to be kissing; however scientists still aren’t sure of the true purpose of the behavior. It’s believed to be a harmless challenging behavior, which generally occurs between two males. This conjecture is supported by the fact that aging seems to diminish the need to challenge one other. With age comes wisdom, or at least the ability to peacefully cohabit with others.»

http://freshaquarium.about.com/cs/anabanti...singgourami.htm

Οπότε μάλλον είναι ένα χαρακτηριστικό που το έχουν τα περισσότεροι είδη Gourami!

Πάντως εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει προς το παρόν κάποιο πρόβλημα!

31448[/snapback]

ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ 2 ΓΚΟΥΡΑΜΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 100 ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΕΠΙΔΕΙΞΕΙΣ ΜΕΤΑΞΗ ΤΟΥΣ ΠΛΑΓΙΑΖΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΣΤΡΑΒΩΝΟΥΝ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?

ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΔΙΑΜΑΧΗ ΤΟ ΒΛΕΠΩ

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κάνουν και οι δικές μου!

Έχουν χωρίσει το ενυδρείο και αυτό συμβαίνει μόνο όταν η μιά περάσει τα όρια της άλλης!

Δεν έχουν όμως κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα απ' ότι βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΑΡ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι!

Όταν τα έβαλα μαζί ο αρσενικός άρχισε κατευθείαν να κατασκευάζει την φωλιά του!

Είχε ρημάξει όλες τις κοπέλες και όποιο άλλο άτυχο ψάρι περνούσε κοντά από την φωλιά!

Δυστυχώς μου έπαθε dropsy και τον έχασα οπότε μέχρι εκεί μπορώ να σου πω από την εμπειρία μου!

Πάντως θα βρεις πολλές πληροφορίες στο νετ!

Να ξέρεις ότι μετά την γέννα θα πρέπει να απομακρυνθούν σταδιακά οι γονείς οπότε λάβε και αυτό υπόψη σου!

Επίσης, στο μέλλον τα αρσενικά μικρά θα αρχίσουν να μαλώνουν και θα πρέπει να τα χωρίσεις! Κλπ κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Όχι!

Όταν τα έβαλα μαζί ο αρσενικός άρχισε κατευθείαν να κατασκευάζει την φωλιά του!

Είχε ρημάξει όλες τις κοπέλες και όποιο άλλο άτυχο ψάρι περνούσε κοντά από την φωλιά!

Δυστυχώς μου έπαθε dropsy και τον έχασα οπότε μέχρι εκεί μπορώ να σου πω από την εμπειρία μου!

Πάντως θα βρεις πολλές πληροφορίες στο νετ!

Να ξέρεις ότι μετά την γέννα θα πρέπει να απομακρυνθούν σταδιακά οι γονείς οπότε λάβε και αυτό υπόψη σου!

Επίσης, στο μέλλον τα αρσενικά μικρά θα αρχίσουν να μαλώνουν και θα πρέπει να τα χωρίσεις! Κλπ κλπ!

31493[/snapback]

ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΩ ΣΤΟ 1 ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΜΕΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΤΑ ΜΙΚΡΑ.ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Μετα το ζευγαρομα θα πρεπει να απομακρηνεις οποσδηποτε το θηλυκο γιατι ο αρσενικος θα στο σκοτωσει και μετα τις 3 μερες και τον αρσενικο και φροντισε η σταθμη του ενυδρειου σου να ειναι 15 ποντους οχι παραπανω

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΖΙΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΔΥΣΚΟΛΟ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...