Jump to content

Μονομάχος σε κατάσταση εντατικής!


Recommended Posts

Γεια χαρά, πρώτη δημοσίευση και δυστηχώς πρέπει να σώσω το ψαράκι.

Έχω ένα 30Lt. ενυδριάκι γνωστής εταιρείας και έχω μέσα 4 ψαράκια.

χρησιμοποιώ εδώ και 1 έτος 3 τεστ για PH, αμμωνία, και νιτρίτη.

Τα τεστ όλο αυτό το διάστημα δείχνουν ότι το νερό βρίσκει τα παραπάνω στοιχεία σε φυσιολογικες τιμές κλπ.

Επίσης έχω κάτω χαλίκι, και ένα πλαστικό φυτό.

Η λυχνία φωτισμού δυστηχώς δεν ανάβει διότι το προφοδοτικό του εν λόγω ενυδρίου ήταν της πλάκας και χάλασε από το πρώτο έτος !

το ένα από αυτά είναι ένας μαυρο-μπλε μονομάχος ο οποίος ζει ήσυχα εδώ και 1,2 χρόνια περίπου.

Το Πρόβλημα:

εδώ και 2 ημέρες ο μονομάχος έχει γίνει σαν ΓΑΜΑ, με φουσκωμένη κοιλιά και ίσως και γουρλομένα μάτια!.

Κάπου διάβασα ότι το δυνατό χτύπημα στο κρύσταλο μπορεί να τα τρελάνει.... και μπορέι κάτι τέτοιο να έγινε.

Η κόρη μου είναι 4άρων και προχθές καθώς περνούσε από μπροστά του έκανε κάτι τέτοια.... τώρα η νευρικό είναι το θέμα ή βιολογικό...μάλλον ψυχοραγεί

Σήμερα έκανα αλλαγή νερού 2/3 και πρόσθεσα απλώς το αντιχλώριο.

Θα σας ανεβάσω Photo και εάν σας είναι εύκολο να το βοηθήσουμε θα είμαι υπόχρεος!

περιμένω τις συμαντικές σας οδηγίες. !!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καταρχας καλως ορισες!! να ευχηθω ολα καλα με τον ψαρι σου και να σου πω μια αποψη μονο... ειναι μεγαλος σε ηλικια. μπορει και το στρες απο το χτυπημα του τζαμιου να επιδεινωσε την βιολογικη του πτωση λογω ηλικιας. ΟΜΩΣ λογω συμπτωματων φαινεται οτι υπαρχει αρρωστια και πρεπει να περιμενεις τους εμπειρους να σου πουν...

καλη επιτυχια ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καμια φωτο?

Καλυτερα συμπληρωσε και κανε επικολληση εδω τη φορμα σθενειας να παρουν τα απαραιτητα στοιχεια οσοι μπορουν να βοηθησουν.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Κανεις copy paste οσες πληροφορίες μπορείς απο εδώ οι φωτο ειναι απαραίτητες!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, πρώτη δημοσίευση και δυστηχώς πρέπει να σώσω το ψαράκι.

Έχω ένα 30Lt. ενυδριάκι γνωστής εταιρείας και έχω μέσα 4 ψαράκια.

Σε 30 λιτρα μπορει να ζησει μοναχα ενας μονομαχος

χρησιμοποιώ εδώ και 1 έτος 3 τεστ για PH, αμμωνία, και νιτρίτη.

Τα τεστ όλο αυτό το διάστημα δείχνουν ότι το νερό βρίσκει τα παραπάνω στοιχεία σε φυσιολογικες τιμές κλπ.

Εχει στρωθει καθολου το ενυδρειο? ..καθε ποτε κανεις αλλαγες ? ..σφοσων εχεις υψηλες τιμες κανε συνεχως αλλαγες γιατι η αμωνια ειναι καταστροφικη

Επίσης έχω κάτω χαλίκι, και ένα πλαστικό φυτό.

Η λυχνία φωτισμού δυστηχώς δεν ανάβει διότι το προφοδοτικό του εν λόγω ενυδρίου ήταν της πλάκας και χάλασε από το πρώτο έτος !

Αντικατεστησε την ! :bowdown: ...εχεις θερμοστατη ? ο μονομαχος ζει περιπου στους 27 βαθμους κελσιου ..συν πλην

Κάπου διάβασα ότι το δυνατό χτύπημα στο κρύσταλο μπορεί να τα τρελάνει.... και μπορέι κάτι τέτοιο να έγινε.

Η κόρη μου είναι 4άρων και προχθές καθώς περνούσε από μπροστά του έκανε κάτι τέτοια.... τώρα η νευρικό είναι το θέμα ή βιολογικό...μάλλον ψυχοραγεί

Ολα τα ψαρακια οταν τα ''ενοχλεις'' στρεσαρονται ..δεν κανει να χτυπαμε καθολου τα κρυσταλα του ενυδρειου

Σήμερα έκανα αλλαγή νερού 2/3 και πρόσθεσα απλώς το αντιχλώριο.

Θα σας ανεβάσω Photo και εάν σας είναι εύκολο να το βοηθήσουμε θα είμαι υπόχρεος!

περιμένω τις συμαντικές σας οδηγίες. !!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :bowdown:

Κανε συνεχως μετρισεις και κανε αλλαγες νερου οταν ειναι απαριατητο (υψηλη αμμωνια) ..επισης βαλε αγγελια για μπολι για στρωθει αμεσα το ενυδρειο σου ..καποιος στην περιοχη σου θα εχει σιγουρα! ..τι φιλτρο εχεις?

Το ποιο συμαντικο απο ολα αυτα που σου ειπα Συνεχεις αλλαγες νερου με αντιχλωριο ανεβασε ΦΩΤΟ για βοηθηθεις με καποια θεραπεια

Link to comment
Share on other sites

Σε 30 λιτρα μπορει να ζησει μοναχα ενας μονομαχος

Εχει στρωθει καθολου το ενυδρειο? ..καθε ποτε κανεις αλλαγες ? ..σφοσων εχεις υψηλες τιμες κανε συνεχως αλλαγες γιατι η αμωνια ειναι καταστροφικη

Αντικατεστησε την ! :bowdown: ...εχεις θερμοστατη ? ο μονομαχος ζει περιπου στους 27 βαθμους κελσιου ..συν πλην

Ολα τα ψαρακια οταν τα ''ενοχλεις'' στρεσαρονται ..δεν κανει να χτυπαμε καθολου τα κρυσταλα του ενυδρειου

Κανε συνεχως μετρισεις και κανε αλλαγες νερου οταν ειναι απαριατητο (υψηλη αμμωνια) ..επισης βαλε αγγελια για μπολι για στρωθει αμεσα το ενυδρειο σου ..καποιος στην περιοχη σου θα εχει σιγουρα! ..τι φιλτρο εχεις?

Το ποιο συμαντικο απο ολα αυτα που σου ειπα Συνεχεις αλλαγες νερου με αντιχλωριο ανεβασε ΦΩΤΟ για βοηθηθεις με καποια θεραπεια

Σας ευχαριστώ όλους. Είναι συγκινητικό που ασχολείστε τόσοι άνθρωποι με το δικό μου πρόβλημα που έχει το ψαράκι μας. Είστε αξιέπαινοι !!!!

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

εδώ και 2 ημέρες ο μονομάχος έχει γίνει σαν ΓΑΜΑ, με φουσκωμένη κοιλιά και ίσως και γουρλομένα μάτια!.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 1 για 50 lt.

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): δεν γνωρίζω

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2έτη

- Ψάρια (είδη και αριθμός): χρυσόψαρα - 4

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

Τάϊσμα κάθε 2 ημέρες. Αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα, ή εάν δω ότι ανέβει λίγο η αμμωνία κλπ.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7.0

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0mg/lt

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0mg/lt

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία: άγνωστο

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Sera

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: μονομάχος

- Ιστορικό Ψαριού: Ζει μαζί μας 1έτος και 2 μήνες περίπου.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

Σχεδόν ακινησία, αλλα αναπνέει, ερυθρά μάτια

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Δεν εχει ξαναπαρουσιάσει προβλήματα εκτός από μία φορά πριν από το Πάσχα όπου κατέβαινε στο χαλίκι για αρκετή ώρα.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: AMMONIA DETOX, STRESS ZYME+

-Δοσολογία: 1 καπάκι την εβδομάδα για το stress zyme+, 1 καπάκι για το Detox.

-Χρόνος Χρήσης: 2 Μήνες περίπου

-Αναλυτική περιγραφή:Το μαγαζί που μου προμηθεύει τροφές κλπ μου είπε αφού είχε ανέβει η αμμωνία να ρίχνω σε συγκεκριμένες δοσολογίες το AMMONIA DETOΧ και το STRESS ZYME+ για στώσιμο του φίλτρου κλπ. Ακολούθησα τις οδηγίες τους και όλα καλά το ψάρι άρχισε πάλι να κινέιται φυσιολογικά μερικές ημέρες μετά την θεραπεία αυτη!

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

http://www.4shared.com/photo/zWC7JDlu/monomachos1.html

Link to comment
Share on other sites

Αν ναι, εγω θα το εβγαζα θα το εβαζα σε ενα ταπερ με νερο απο το ενυδρειο και θα το εβαζα στη καταψυξη.

Link to comment
Share on other sites

ευθανασια δυστυχως,,, :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κολυμπαει το ψαρι καθολου?

Τρωει? (μη ταισεις τωρα, απλα παρατηρησε οταν πεφτει τροφη)

Πως ανασαινει?

Ειναι μονομαχος?

Εχει καποια πληγη?

Γιατι εχω δει ψαρι που παει και ξαπλωνει για να αναρρωσει απο τραυμα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως μου εμοιαζε για μαυρο χρυσοψαρο μολις το ειδα, αυτο με τα πεταχτα ματια!!! και βεβαια το ενυδρειο θελει βελτιωση σε πολλα θεματα οπως λενε και παραπανω τα παιδια...

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως μου εμοιαζε για μαυρο χρυσοψαρο μολις το ειδα, αυτο με τα πεταχτα ματια!!! και βεβαια το ενυδρειο θελει βελτιωση σε πολλα θεματα οπως λενε και παραπανω τα παιδια...

Αυτο που μας ενδιαφερει καταρχην ειναι η υγεια του ψαριου.

Δεν ηθελα να το επισημανω και πιο πανω στο Kriso, ελπιζωντας οτι θα σταματησουμε εκει.

Δεν πρεπει να γεμισουμε το θεμα με τα λαθη στο στησιμο (κατι που ομολογω εκανα και εγω παλιοτερα).

Μια απλη αναφορα φτανει, οτι η προληψη (με σωστες συνθηκες και ενυδρειο) ειναι η καλυτερη μεθοδος.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μας ενδιαφερει καταρχην ειναι η υγεια του ψαριου.

Δεν ηθελα να το επισημανω και πιο πανω στο Kriso, ελπιζωντας οτι θα σταματησουμε εκει.

Δεν πρεπει να γεμισουμε το θεμα με τα λαθη στο στησιμο (κατι που ομολογω εκανα και εγω παλιοτερα).

Μια απλη αναφορα φτανει, οτι η προληψη (με σωστες συνθηκες και ενυδρειο) ειναι η καλυτερη μεθοδος.

:bowdown:

οκ καταλαβα :bowdown: ..ελπιζω να τα καφερει τελικα η ψαρουκλα σου φιλε :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Κολυμπαει το ψαρι καθολου?

Τρωει? (μη ταισεις τωρα, απλα παρατηρησε οταν πεφτει τροφη)

Πως ανασαινει?

Ειναι μονομαχος?

Εχει καποια πληγη?

Γιατι εχω δει ψαρι που παει και ξαπλωνει για να αναρρωσει απο τραυμα.

δεν τα κατάφερε το ψαράκι .... :bowdown:

σας ευχαριστώ όλους.... θα συνεχίσω να διαβάζω διάφορα θέματα στο forum αυτό.

πιστεύω έτσι να μάθω... και να προφυλάσω στο μέλλον τους φίλους μας.

ζητώ συγγνώμη που άθελά μου είμαι η αιτία για το χαμό του φίλου μονομάχου, αλλά ελπίζω να μάθω από τα λάθη μου.

και πάλι ευχαριστώ παιδιά!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα διαβασμα.

Δεν ειναι δυσκολο να εχεις υγειη ψαρακια και να αποφυγεις τις δυσκολες καταστασεις.

Ομως να εχουμε υποψιν οτι, ζωντανα ειναι, μπορει να αρρωστησουν (θα τα φροντισουμε, ως εχουμε υποχρεωση) και μπορει και να πεθανουν (μπορει και απο γηρατεια).

Ολα μεσα στο προγραμμα ειναι.

Εμεις απλα ενημερωνομαστε για να μπορουμε να επεμβαινουμε εκει που χρειαζεται.

Και φυσικα οπως ειπαμε η προληψη ειναι η καλυτερη μεθοδος και θεραπεια.

Η προληψη ειναι "σωστο και καθαρο νερο".

Το καθαρο νερο ειναι κοινο για ολα τα ειδη. Το σωστο ομως νερο για ενα ειδος μπορει να ειναι λαθος για αλλο, δλδ θερμοκρασια pH (πεχα) σκληροτητα (gH).

Ολα ειναι στα αρθρα γραμμενα.

Ξεκνα με αυτα

Ο κύκλος του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

Μετα τα προφιλ των ψαριων.

Χρυσοψαρο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36771

Μονομαχος http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770

Και,

Εξοπλισμός γλυκού νερού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26715

Τα πρώτα μου βήματα (βασικά άρθρα για νέους στο χόμπυ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Και οτι απορια εχεις ανοιγεις θεμα στην καταλληλη κατηγορια ή χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης για ενημερωση σε θεματα που σε ενδιαφερουν και εχουν ξανασυζητηθει.

Μαθε να χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης του φορουμ ειναι πανω δεξια στη μπαρα που λεει Gallery Βιβλιοθήκη Άρθρων Arcade Forum κλπ, πηγαινε το ποντικι πανω απο τη λεξη "Forum" > (ανοιγει πινακακι) πατα "Αναζητηση".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...