Jump to content

Βοήθεια-Θάνατος Αpistogramma!!!


Recommended Posts

post-20393-1277203803_thumb.jpgΕίναι η 2η φορά που γράφω για το ίδιο θέμα και θα ήθελα να με βοηθήσετε please...

Το θηλυκό CACATUOIDES το βρήκα ψόφιο χθες πριν ολοκληρωθεί καν η θεραπεία με το FURAN-2 και δεν ξέρω ακόμα την αιτία.. Καμιά ιδέα για το τι έφτεξε??

Σκέφτομαι να πάρω ένα άλλο θυληκό...

Μήπως να αγοράσω κανένα Ektozon Melafix ή Pimafix ώστε να απολυμάνω πρώτα το ενυδρείο????? Είμαι μπερδεμένος γιατί δε θέλω να πάρω κάποιο άλλο και σε λίγες μέρες να αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα χωρίς να ξέρω τι να κάνω.. Ευχαριστώ προκαταβολικά :bowdown:

Στη φωτο (μια μέρα πριν ψοφήσει) με πολύ εμφανή τα μεγάλα άσπρα εξογκώματα στο σώμα της!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μου φαινονται σαν εξωπαρασιτα.

μην βιαστεις να παρεις αμεσως αλλο ψαρι.

αυτα τα σκευασματα που ειπες κανονικα επρεπε να υπαρχουν εστω και σαν προληψη στο ντουλαπι σου.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τι με συμβουλεύεις να κάνω?

πως να τα σκοτώσω αυτά τα παράσιτα για να μη μολύνουν τα ήδη υπάρχοντα ψάρια μου ή κάποιο άλλο καινούριο??

Οσο για τα Melafix Pimafix και Ektozon θα τα αγοράσω μέσα στη βδομάδα για να τα χρησιμοποιώ για πρόληψη από δω και μπρος.. Αλλά κάθε πότε? μετά από κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού είναι καλά ή λιγότερο?

Μήπως ξέρεις και πόσο κάνει η μικρή συσκευασία του Ektozon?

Το κυρίως όμως θέμα είναι τι κάνω τώρα???

Σ' ευχαριστώ πολύ για τη σύντομη απάντησή σου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά στα λίτρα σου προληπτική θεραπεία καλό ειναι να μην κάνεις,θα έχεις πρόβλημα με τη βιολογία σου, καλό θα είναι να κόψεις την κατεψυγμένη τροφή για καιρό.Συνεχίζεις την θεραπεία κανονικά,τα ψάρια σε τι κατάσταση είναι?Ξύνονται?Στο νεκρό ψάρι μήπως και έριξες μια ματιά στα βράγχια του?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά στα λίτρα σου προληπτική θεραπεία καλό ειναι να μην κάνεις,θα έχεις πρόβλημα με τη βιολογία σου, καλό θα είναι να κόψεις την κατεψυγμένη τροφή για καιρό.Συνεχίζεις την θεραπεία κανονικά,τα ψάρια σε τι κατάσταση είναι?Ξύνονται?Στο νεκρό ψάρι μήπως και έριξες μια ματιά στα βράγχια του?

Εγώ νόμιζα πως το EKTZON Pimafix και Melafix δεν επηρεάζουν την βιολογία του φίλτρου οπότε γιατί να μην κάνω προληπτική θεραπεία??

Η κατεψυγμένη τροφή γιατί όχι??

Τα ήδη υπάρχοντα ψάρια (1 αρσενικό Cacatuoides και 5 Neon) δεν τα έχω δει να ξύνονται αλλά ούτε φαίνετε περίεργη η συμπεριφορά τους ή το χρώμα τους κ.λ.π

Τι λέτε και οι υπόλοιποι??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,φίλε μου έχεις ανοιξει 2 ποστ για το ιδιο θεμα και καταλαβαίνεις....πέρα απο την βιολογία σκεψου το ενδεχόμενο μυθριδατισμού στα ψάρια και οταν θα χρειαστείς να κανεις θεραπεία.... :bowdown::bowdown: Η κατεψυγμένη τροφή χαμηλής ποιότητας ή αποψυγμένη και ξανα κατεψυγμένη είναι εστία δημιουργίας ενδοπαρασίτων και εξοπαρασίτων....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,φίλε μου έχεις ανοιξει 2 ποστ για το ιδιο θεμα και καταλαβαίνεις....πέρα απο την βιολογία σκεψου το ενδεχόμενο μυθριδατισμού στα ψάρια και οταν θα χρειαστείς να κανεις θεραπεία.... :bowdown::bowdown: Η κατεψυγμένη τροφή χαμηλής ποιότητας ή αποψυγμένη και ξανα κατεψυγμένη είναι εστία δημιουργίας ενδοπαρασίτων και εξοπαρασίτων....

Πραγματικά λυπάμαι απλώς ήμουν αγχωμένος με το θέμα μου και ήθελα να του δωθεί περισσότερη σημασία (μάλλον με λάθος τρόπο :bowdown: )

Ευχαριστώ για την απάντησή σου απο 'δώ και μπρος κομμένη η κατεψυγμένη τροφή και πολύ σύντομα θα προμηθευτώ τα απαραίτητα για να εκκολάπτω που και που μαζί με την αποξηραμένη τροφή και ζωντανή αρτέμια!!!!

Τι ενοείς με τη λέξη ''μυθριδατισμού''???

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο του μυθριδατισμού στα ψάρια παρουσιάζεται σε περιπτώσεις όπου τα ψάρια δέχονται τακτικά προληπτικά κάποια θεραπεία π.χ αποπαρασίτωση,κάποια στιγμή νοσούν και το συγκεκριμένο φάρμακο ή η ίδια δοσολογία δεν επαρκούν,εν ολίγοις τα ψάρια συνηθίζουν στο φάρμακο και παθαίνουν ανοσία σε αυτό...Η λέξη προήρθε απο το βασιλιά της Περσίας Μυθριδάτη ο οποίος ήταν σίγουρος οτι θα τον δηλητηριάσουν και έπαιρνε καθημερινά δηλητήριο ώστε να αποκτήσει ανοσία σε αυτό....τελικά αυτοκτόνησε..... :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ!..Κατατοπιστικότατος!!!!

Άρα να μην κάνω προληπτική θεραπεία ούτε 2 φορές το μήνα με Pimafix και Melafix τα οποία και σήμερα παρείγγηλα?? Τι λές??

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ!..Κατατοπιστικότατος!!!!

Άρα να μην κάνω προληπτική θεραπεία ούτε 2 φορές το μήνα με Pimafix και Melafix τα οποία και σήμερα παρείγγηλα?? Τι λές??

Ασε τα στο ντουλάπι σου να υπάρχουν!!Πρόληψη-Παρατήρηση-Θεραπεία είναι τα καλύτερα που μπορείς να εφαρμόσεις!!

Ελπίζω να σε κάλυψα!!

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα στο ντουλάπι σου να υπάρχουν!!Πρόληψη-Παρατήρηση-Θεραπεία είναι τα καλύτερα που μπορείς να εφαρμόσεις!!

Ελπίζω να σε κάλυψα!!

Φιλικά Νίκος

Σ' ευχαριστώ πολύ και 'σενα και όλους όσους ασχοληθήκατε με το πρόβλημά μου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...