Jump to content

Fan Filters (φιλτρα σκονης) πανω ή/και κατω?


delta66

Recommended Posts

Σκεφτομαι και λεω:

Λεμε οτι στα ενυδρεια που πηδανε τα ψαρια, δεν μπορουμε να εχουμε ανοιχτο το καπακι για να βοηθαμε την εξατμιση και συνεπως την πτωση της θερμοκρασιας και βαζουμε ανεμιστηρακια απο PC στο καπακι εχωντας το κλειστο για ασφαλεια κλπ κλπ

Αν λοιπον πηδανε τα ψαρια μας και πεσουν πανω στου ελικες απο τα ανεμιστηρια τι θα γινει?

Μηπως θα επρεπε να βαζαμε τα φιλτρα σκονης απο κατω απο τα ανεμιστηρια και οχι πανω για τη μοστρα και μονο?

Μηπως και πανω και κατω?

Το εχει επιχειρησει κανεις να μας πει λειτουργικα τις παρατηρησεις του?

Τι λετε γενικα επι του θεματος?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι και λεω:

Λεμε οτι στα ενυδρεια που πηδανε τα ψαρια, δεν μπορουμε να εχουμε ανοιχτο το καπακι για να βοηθαμε την εξατμιση και συνεπως την πτωση της θερμοκρασιας και βαζουμε ανεμιστηρακια απο PC στο καπακι εχωντας το κλειστο για ασφαλεια κλπ κλπ

Αν λοιπον πηδανε τα ψαρια μας και πεσουν πανω στου ελικες απο τα ανεμιστηρια τι θα γινει?

Μηπως θα επρεπε να βαζαμε τα φιλτρα σκονης απο κατω απο τα ανεμιστηρια και οχι πανω για τη μοστρα και μονο?

Μηπως και πανω και κατω?

Το εχει επιχειρησει κανεις να μας πει λειτουργικα τις παρατηρησεις του?

Τι λετε γενικα επι του θεματος?

Σπυρο σε ρωτησα και εγω για το ιδιο ακριβως πραγμα σε αλλο προσφατο θεμα περι ανεμιστηρα.

Εγω σκεφτηκα να παρω πλαστικη λεπτη μαυρη σιτα και να βαλω ενα κομματι κατω και ενα κομματι πανω απο τα ανεμιστηρακια χωρις να βαλω φιλτρα η' να βαλω πλαστικα φιλτρα απο πανω να μην φενοντε οι βιδες και απο κατω σιτα.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο σε ρωτησα και εγω για το ιδιο ακριβως πραγμα σε αλλο προσφατο θεμα περι ανεμιστηρα.

Εγω σκεφτηκα να παρω πλαστικη λεπτη μαυρη σιτα και να βαλω ενα κομματι κατω και ενα κομματι πανω απο τα ανεμιστηρακια χωρις να βαλω φιλτρα η' να βαλω πλαστικα φιλτρα απο πανω να μην φενοντε οι βιδες και απο κατω σιτα.

Δεν το θυμαμαι αλλα απο εκει λογικα θα ξεκινησε υποσυνειδητα η αναρωτηση μου. :bowdown:

Το υφασμα δεν το φοβασει μηπως η υγρασια μαζι με τη σκονη που θα κραταει, φτιαξει ενα καλο μερος για μουχλα και βρωμια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θυμαμαι αλλα απο εκει λογικα θα ξεκινησε υποσυνειδητα η αναρωτηση μου. :bowdown:

Το υφασμα δεν το φοβασει μηπως η υγρασια μαζι με τη σκονη που θα κραταει, φτιαξει ενα καλο μερος για μουχλα και βρωμια?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=407753 :bowdown:

Θα ψαξω να βρω πλαστικη οχι υφασματινη,σαν αυτη που βαζουν στους προφυλακτιρες στα αυτοκινητα αλλα οσο το δυνατον μικροτερες τρυπες και μεγαλυτερες απο την υφασματινη.

Μολις κανω την ερευνα αγορας θα ενημερωσω με τιμες και φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Από την κάτω πλευρά δεν είναι απαραίτητο η σήτα να είναι λεπτή γιατί θα κόβει πολύ σε συνδυασμό με την επάνω.

Σ αυτή τη περίπτωση μια σήτα με χοντρό πλέγμα από τη κάτω πλευρά θα ήταν καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...