Jump to content

110lt χρυσόψαρα


bouldoza

Recommended Posts

Επιτέλους μετά από αρκετό καιρό, πολλά βάσανα και κόπο καθώς όπως οι περισσότεροι αρχάροια ξεκίνησα λάθος είμαι στην ευχάριστη θέση να σας παρουσιάσω το ενυδρείο μου :bowdown::bowdown::bowdown:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

ενυδρείο: juwel record 800

λιτρα:110

διαστασεις: 81 x 36 x 45

υποστρωμα: χαλίκι ψιλόκοκο

φιλτρανση: το εσωτερικό που είχε με σφουγκαρι, siporax mini και ενυδρειακο υαλοβαμβακα.

θερμοκρασια-θερμανση: 25-27 βαθμους,(λόγω καύσωνα) Heizer 100 Watt (απενεργοποιημένος)

φυτα: 1 Aponogeton longiplumulosus, 1 Hygrophila corymbosa, 2 Αnubias barteri var angustifolia, 1 Anubias barteri var nana, 2 Bacopa caroliniana, 1 Echinodorus 'Rubin'

ξυλα: 1 ρίζα mopani

πετρες: 3

ψαρια:3 χρυσόψαρα

λιπανση: jbl ferropol

θερμομετρο: αναλογικο

φωτισμος: 2χ18 watt juwel 7 ώρες καθημερινά

τροφες: tetra goldfish flakes, tetra goldfish sticks, tetra pro vegetables (spirulina)

βιταμινες:sera fishtamin

βακτηρια:sera bio nitrivec

αντιχλωρια: sera aquatan, jbl biotopol.

ρουτινες: Καθημερινό τάισμα με mix τροφών, αλλαγές νερού κάθε 10 μέρες 25-30% με σκούπα βυθού , λίπανση κάθε εβδομάδα με jbl ferropol, βιταμίνες σε κάθε αλλαγή νερού :bowdown: .

pH: 7,6

Γενική σκληρότητα (GH): 7-14

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Τρέχει 1 μήνα.

Σχολιάστε, κάντε παρατηρήσεις και συμβουλέυτε με έτσι ώστε να γίνει καλύτερο στο μέλλον.

post-19873-1277225726_thumb.jpg

post-19873-1277225748_thumb.jpg

post-19873-1277225767_thumb.jpg

post-19873-1277225781_thumb.jpg

post-19873-1277225804_thumb.jpg

post-19873-1277225821_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bouldoza
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλεία! Ελπίζω να μην τα πιασουν πείνες τα χρυσοψαρά σου και την πέσουν στα φυτα!

Μπορείς να κάνεις "καλλιεργια" κάποιου ευκολου φυτού (π.χ. κερατόφυλλο) και να τα ταϊζεις.

Για το λίπασμα που λες, δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο χρειάζεται. Παντως κακό δεν κάνει! :bowdown:

Ο θερμοστάτης δεν νομίζω οτι χρειαζεται ούτε τον χειμώνα ούτε το καλοκαίρι. Τα χρυσόψαρα ζουν μεταξύ 20-25 οπότε μπορείς και να μην τον χρησιμοποιεις.

Επίσης μπορείς να βάλεις κάποιο σκουρόχρωμο χαρτόνι (μαυρο, καφε, γκρι, σκουρο πρασινο) πισο απο το ενυδρείο. Θα φαίνεται πολύ διαφορετικά!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε, πολυ ωραιο και ανετο ενυδρειο τους εφτιαξες.

Συμφωνω με τα σχολια του tsoum αλλα δεν ειναι βασικα λαθη αυτα.

Θα δεις και στην πορεια πως θα πανε με τα φυτα και κανονιζεις αναλογα.

Στη διακοσμηση μπορεις να παιξεις λιγο ακομα, με αλλαγη θεσης του ξυλου, προσθεση καποια στοιβαδας με ομορφες πετρες κλπ

Μπραβο και παλι. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το ειδα.

Η αεροπετρα μαλλον δεν χρειαζεται για οξυγονωση με την αναταραξη που κανει η εξοδος του φιλτρου.

Χανεται και το λιγο διοξειδιο που υπαρχει για τα φυτα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια διακοσμιση! :bowdown: :bowdown: ...τα χρυσοψαρα δεν ειναι οριακα στα λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια διακοσμιση! :bowdown: :bowdown: ...τα χρυσοψαρα δεν ειναι οριακα στα λιτρα?

ναι

μια χαρα ειναι

και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω, το ενυδρείο σου είναι όμορφο και καλοστημένο.

Ωστόσο θα πρότεινα και εγώ να βάλεις ένα σκούρο φόντο, και να ''παίξεις'' όπως είπε και ο delta66 λίγο με την διακόσμηση.

Θα πρότεινα να βάλεις μερικά ψηλά φυτά στο πίσω μέρος του ενυδρείου και μπροστά από το φίλτρο.

Συνέχισε έτσι, το πας πολύ καλά! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για την βοήθεια προκειμένου να στηθεί αυτό το ενυδρείο. Η αλήθεια είναι ότι επειδή ξεκίνησα στραβά και εν τέλει μετά από πολύ κόπο και απώλειες τα κατάφερα να προσφέρω ένα πιο βιώσιμο σπιτικό για τα ψαράκια μου είμαι πάρα πολύ χαρούμενος.

Οσον αφορά τον αριθμό των ψαριών το γνωρίζω ότι είναι οριακά (3 στα 110 λίτρα) αλλά προς το παρών δεν νομίζω ότι υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Η αλήθεια και η κρυφή μου φιλοδοξία είναι να μεγαλώσουν αρκετά, (να φτάσουν στο τελικό μέγεθος τους), και γιατί όχι στο μέλλον να δω και μικρά ψαράκια. :bowdown::bowdown::bowdown: χαχαχα το ξέρω έχω μεγαλεπήβολα σχέδια :bowdown:

Οσον αφορά την διακόσμηση θα γίνουν αλλαγές στο μέλλον (βλέποντας και κάνοντας). Με τα φυτά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα όσον αφορά άλγες και μαράζωμα (ανοίγω νέο post στην σχετική κατηγορία, αλλά από εκεί και πέρα νομίζω ότι έχει αρχίσει να δρομολογείται η κατάσταση.

Ακούω προτάσες για βελτίωση και συμβουλές :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - bouldoza
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...