Jump to content

18lt Betta


ilouvatar

Recommended Posts

όπως αναφέρω και στην περιγραφή του θέματος, πρόκειται για την πρώτη προσπάθειά μου για diy γυάλα...

λόγω απειρίας, αποφάσισα να ξεκινήσω με κάτι μικρό... πρόκεται για ένα ενυδρείο διαστάσεων 30Χ25Χ25, όγκου 18 λίτρων (καθαρά καμιά 15αριά) με καπάκι και φωτιστικό 9w.

Φίλτρο έχω ένα sunsun με ροή 300lt/hr, με substrat pro και λίγο filterwool. Η θέρμανση πραγματοποιείται με έναν jager 25w και η ψύξη με το air condition του δωματίου... :bowdown:

Επίσης να προσθεσω πως έχω και diy CO2 (μείγμα ζάχαρη με μαγιά) με nano diffuser.

Έχουμε και λέμε...

Kάτοικοι του μικρού μου ενυδρείου είναι ένας betta VT, μαζί με κάποιους λαθρεπιβάτες από τα φυτά.

Από φυτά έχουμε vallisneria spirallis, java moss, bacopa monnieri, μία μπάλα cladophora aegagropila, ceratophyllum demersum και ένα είδος cryptocoryne....

Μετρήσεις :

pH : 6,9

NH3/NH4 : 0

NO2 : 0

NO3 : 12,5

θερμοκρασία αυτήν την περίοδο 27 με 27,5.

Παρακάτω μερικές φωτογραφίες...

post-14964-1277228556_thumb.jpgpost-14964-1277228587_thumb.jpgpost-14964-1277228595_thumb.jpgpost-14964-1277228604_thumb.jpg

ΥΓ. περιττό να αναφέρω πως θα ακολουθήσει κόλλημα νέου μεγαλύτερου ενυδρείου το οποίο θα φιλοξενήσει τον betta, ο οποίος μόλις αντιληφθεί ότι πάω να βγάλω φωτογραφία το ενυδρείο τρελαίνεται...δεν του αρέσουν τα φώτα δημοσιότητας.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παντωε εχεις κορυφαιο στησιμο. ξεκινα και το μεγαλο και περιμενω φωτος!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τέλειοοοο!!! :bowdown:

Μόνο βγάλε το θερμόμετρο από το μπροστινό τζάμι και βάλτο στο πλάι , για να μην φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου ...παρα πολυ ομορφο...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο :bowdown:

Ειναι μικρο το ενυδρειο αλλα κι εσυ δεν εισαι χθεσινος, μπορεις να το συντηρησεις σωστα και σε 15 λιτρα.

Το φιλτρο θα προτιμουσα να ηταν μικροτερο σε ροη.

Τα φυτα που εχεις δεν εχουν αναγκη απο εξτρα διοξειδιο αλλα δεν κανει και κακο.

Στη θερμοκρασια πιο πολυ να ποροσεχεις τις αποτομες μεταβολες, δεν τα πειραζει τοσο η ζεστη (εως ενα λογικο οριο).

Μπραβο και καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Την μπαλίστα της αλγης μπορείς να την βγάζεις και να την ξεπλένεις σε καθαρό νερο για να φεύγουν όλα τα σωματίδια που κολλάνε πάνω της και την κάνουν να φαίνεται ασχημη. Επίσης υποτιθεται οτι προκειμένου να διατηρεί το κυκλικό της σχήμα πρέπει να την γυρνά απο διάφορες πλευρες.,

Κατα τα άλλα πολύ ωραίο στήσιμο! Περιμένουμε και το μεγαλύτερο! Καλο-κόλλητο! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. :bowdown:

@psarouklas δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα το θερμόμετρο στην θέση που είναι,

@tsoum τα σωματίδια που φαίνονται στην μπάλα είναι κόκκοι από την χαλαζιακή άμμο, οι οποίοι κολλάνε με μεγάλη ευκολία επάνω της, οπότε την "καθαρίζω" σε πολύ αραιά διαστήματα,

@delta66 θα μπορούσα να μείνω σε αυτά τα λίτρα αλλά έχει μπει το σαράκι της κόλλησης... Βέβαια μην περιμένεις ότι θα πάω σε πολύ περισσότερα λίτρα... Για το φίλτρο, επειδή είναι "γεμάτο" δεν έχει ροή...ούτε κατά διάνοια τα ονομαστικά 300λίτρα που αναφέρουν... Για την θερμοκρασία, δεν υπάρχουν ακραίες μεταβολές...με ψηφιακό καλιμπραρισμένο θερμόμετρο μετράω 0,5 βαθμούς απόκλιση (το θερμόμετρο του ενυδρείου δείχνει καμιά φορά και πάνω από 1 βαθμό), οπότε δεν έχω διακυμάνσεις. Τέλος, το CO2, το έβαλα περισσότερο για να δω την διαφορά της ανάπτυξης των φυτών σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο με την παρουσία του.

Μετά το καλοκαίρι θα προχωρήσω οπότε θα ενημερώνω! :bowdown:

Ξανά, σας ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Πολύ ομορφο!

Οντως ωραιο στησιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! :bowdown:

Λέω και εγώ να κάνω παρόμοιο βήμα.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...