Jump to content

Μονομάχος: άσπρα στίγματα


Recommended Posts

Σήμερα εμφανίστηκε στη πλάτη και στα πτερύγια του αρσενικού μονομάχου μικρά λευκά-γκρίζα στίγματα.

Σαν μούχλα.

Τελευταία είχα πρόβλημα με τη ζεστη και η θερμοκρασία έφτασε γύρο στα 30 βαθμούς...

όμως το ψαράκι φαινότανε καλά. Και τώρα καλά φαίνεται... τρώει, κάνει βόλτες... μόνο δεν κάνει της μπουρμπουλίθρεσς... παλιά πάντα έκανε...

Είναι σε ενυδρείο 10 λίτρων με χώρισμα... έχει και θηλυκά μέσα. Η θηλυκά είναι μια χαρά.

Αλλάζω το νερό τώρα.. τι άλλο μπορώ να κάνω και τι φάρμακο να πάρο αύριο???

dsc07193j.jpg

dsc07200.jpg

dsc07195il.jpg

Link to comment
Share on other sites

άλλαξα νερό και έβαλα τα ψαρια σε μικρή γιάλα 6 λίτρων...με χώρισμα, χωρίς χαλίκι και φυτά.

Τώρα θυμήθηκα ότι χτες το βραδυ το ειδα το αρσενικό να στέκεται ακίνητος με το κεφάλι του πάνω... σχεδόν όρθιος... μου φάνηκε παράξενο, δεν το έχει κάνει προτούν,... όμος μόλις τράβηξα τι προσοχή του δεν ξαναέκανε αυτό.

Και κάτι άλλο, εδώ κι 3-4 μέρες τους δείνω λίγο ζωντανή artemia...παίζει ρολο αυτό?... πάντως την ίδια artemia τρώνε τα μωρά στο άλλο ενυδρείο και αυτά φαίνονται καλά.

Πάντως πιστεύω ότι φταίει η θερμοκρασία... που ήτανε πολύ ψιλή τελευταία...

Ίσος να τους ρίξω λίγο αλάτι?

Παιδιά, Help, ανησυχω να μην χάσω τα ψαράκια μου...

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε με copy-paste ΑΥΤΗ την φόρμα για να έχουμε όλες τις πληροφορίες μαζεμένες.

Στο εν τω μεταξύ κάνε συχνές και μικρές αλλαγές νερού, προετοιμασμένου πάντα με αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

]ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 10

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): οχι, μονο Αερισμός.

- Ψάρια (είδη και αριθμός):[/color] Betta Splendens Male & Female με χώρισμα

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): [/color]Τελευταία αλλαγή 4 μέρες πριν όλο το νερό... πριν απ αυτό έκανα αλλαγή 1/4 κάθε τρίτη μέρα. Νέτο από βρύση + αντιχλοριο, προετοιμασμένα 1-2 μέρες προτούν.

τρώει γρανουλες για μονομάχους. Έχει όρεξη...εδώ κι 3-4 μέρες τους δείνω λίγο ζωντανή artemia...παίζει ρολο αυτό?... πάντως την ίδια artemia τρώνε τα μωρά στο άλλο ενυδρείο και αυτά φαίνονται καλά.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,2

- KH: 4

- GH:7

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 5

- Θερμοκρασία: 28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Strips: -eSHa- Aqua Test

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Betta Splendens

- Ιστορικό Ψαριού: den exei

- Συμπτώματα που παρουσιάζει

Περιττώματα - κανονικά,

χρωματισμός ψαριού - κανονικά,

όρεξη - κανονικά,

αναπνοή-κανονικά,

κινητικότητα - μειωμένη

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: den exei

Ο αρσενικός δεν έχει καινούρια σημάδια, πάντως αυτά στα πτερύγια που φαίνονται πιο πάνω έχουνε μεγαλώσει. Είναι σαν μικρές γκρίζες χνουδωτές μπαλίτσες στο τέλος της ουράς...

Το θηλυκό είναι μαζί του και έχουνε ασπρίσει λίγο οι άκρες από τα πτερύγια του στήθος. Πάντως αυτό είναι συνεχεια στη κίνηση, και κάνει καμάκι στο αρσενικό.

Link to comment
Share on other sites

Na πάρω το Sera Omnipur? η Sera Ectopur? η Sera Costapur???

Απ όσα διαβάζω περισσότερο μπερδεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι έκανες ολική αλλαγή νερού ;

Ζωντανή αρτέμια ;..... ταισμένη ; εσύ την εκκολάπτεις ;..... τη ξεπλένεις ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι έκανες ολική αλλαγή νερού ;

φοβήθηκα, Αφού αρρώστησαν..... σκέφτηκα οτι αν θα αλλάξω όλο το νερό θα μειώνονται τα βακτήρια.

Ζωντανή αρτέμια ;..... ταισμένη ; εσύ την εκκολάπτεις ;..... τη ξεπλένεις ;

Nαι, εγω... τη ξέπλυνα.

Link to comment
Share on other sites

φάρμακο, κανείς? Help Please...

Να πάω να αγοράσω και να αρχίσω τη θεραπεία!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, αυτές είναι σημερινές φωτό. Αρσενικού και θηλυκού.

Τώρα σκέφτηκα κάτι άλλο.

Μια εβδομάδα πριν έχω πάρει άμμο από ένα φίλο μας στο forum...το έπλυνα πολλές φορες και το έβαλα στο ενυδρείο στα μικρά και στα μεγάλα. Ίσος έφερα κάποια αρρώστια με την άμμο.

Ξανακοίταξα όλα τα μικρά και βρήκα ένα ψαράκι με φαγωμένη ουρα... όλα τα υπόλοιπα 15 ψαράκια είναι μια χαρά.

Ίσος είναι η σήψη τον πτερυγίων???

Όμως στα πτερύγια του αρσενικού μοιάζει με μύκητες. Είναι χνουδωτή μούχλα...

τι να πω, δεν ξέρω...(((

Baby

dsc07204b.jpg

Male

dsc07215h.jpg

dsc07216tq.jpg

dsc072261dragged.png

dsc07212j.jpg

Female

dsc07224.jpg

dsc07223i.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες κάποια απότομη αλλαγή στο Ph?

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν υπήρχε απότομη αλλαγή PH .

Πιστεύω φταίει η άμμος (μάλλον έπρεπε να το ψήσω πρώτα) και η ζεστη (30 βαθμούς στο ενυδρείο).

Άρχισα θεραπεία με Sera Baktopur.

Link to comment
Share on other sites

Αγχώνεσαι χωρίς λόγο και μπαίνεις σε διαδικασίες που δεν σε βοηθούν...

Πιθανότατα άλλο φάρμακο να ήταν καλό για την περίπτωσή σου, αλλά μιας και το ξεκίνησες, συνέχισέ το. Θεωρητικά από τις πρώτες 1-2 μέρες πρέπει να δεις βελτίωση. Αν όχι τότε επέλεξες λάθος φάρμακο και ταλαιπωρείς το ψάρι χωρίς λόγο!

Ενημέρωνέ μας!

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Τα 10λτ για δυο ψαρακια και χωρις φιλτρανση αποκλειουμε να έχουν παιξει τον ρολο τους στην ασθενεια?
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε βελτίωση...

τα χνουδωτά μπαλάκια έχουνε πέσει από τα πτερύγια... τώρα δεν υπάρχουν πια... Όμως τα πτερύγια στο τέλος τους είναι λίγο-λίγο-λιγο άσπρα.... δηλαδή μισό χιλιοστού μονο...

Τα μπροστινά πτερύγια του θηλικου χωρίς αλλαγές.

Και ίσος (δεν είμαι σίγουρη) τα ματια του αρσενικού είναι λίγο πιο μεγάλα.

Τρώνε καλά, με πολυ όρεξη.

Νίκο, τι φάρμακο θα έχεις βάλει εσύ? το Sera Mucopur??? Λες να ήτανε Μύκητες?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, τι φάρμακο θα έχεις βάλει εσύ? το Sera Mucopur??? Λες να ήτανε Μύκητες?

Εγώ καταρχήν δεν θα πρότεινα φάρμακο ακόμα. Τουλάχιστον όχι κάποιο "βαρύ" όπως αυτό που χρησιμοποίησες. Πιθανόν να πρότεινα Pimafix για αρχή και μετά θα βλέπαμε. Κατ'αρχήν πρέπει να βρεθεί η αιτία του προβλήματος. Οι 30 βαθμοί δεν λόγος ασθένειας. Κάτι άλλο επηρέασε το ψαράκι σου και αυτό το "κάτι" είναι που πρέπει να διορθωθεί πριν καταπολεμήσουμε την ίδια την ασθένεια.

Όπως και να έχει, εφόσον βλέπεις βελτίωση, προχώρα... Προσωπικά θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις και την μισή ή τα 2/3 της δοσολογίας του φαρμάκου.

Ενημέρωνέ μας για τυχόν εξελίξεις!

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Τα 10λτ για δυο ψαρακια και χωρις φιλτρανση αποκλειουμε να έχουν παιξει τον ρολο τους στην ασθενεια?

Όχι, δεν το αποκλείουμε, αλλά δε είναι βέβαιο πως αυτός είναι ο λόγος ασθένειας! Πέραν των τυποποιημένων απόψεων και συγκεκριμένων βημάτων που ακολουθούνται στο στήσιμο και την συντήρηση ενός ενυδρείου, υπάρχουν και οι "εξαιρέσεις".

Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα πριν έχω πάρει άμμο από ένα φίλο μας στο forum...το έπλυνα πολλές φορες και το έβαλα στο ενυδρείο στα μικρά και στα μεγάλα. Ίσος έφερα κάποια αρρώστια με την άμμο.

Έλεγξες την ασβεστολιθικότητα της άμμου? Όχι ότι είναι κάτι τρομακτικό, αλλά να έχουμε κι αυτή τη πληροφορία.

Το σημαντικό είναι ΠΩΣ την έπλυνες. Με ζεστό νερό? Την έβρασες? Με χλιαρό νερό? Έβαλες χλωρίνη? Χρησιμοποίησες φάρμακα? Δώσε κάποιες λεπτομέρειες επ'αυτού!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχάριστο Νίκο μου για πληροφορίες.

Το φάρμακο το σταμάτησα...αφού γραφει ότι η θεραπεία διαρκεί 3 μέρες... για επανάληψη δεν γραφει τίποτα.

Τα ψαράκια είναι καλύτερα. Τα δυο μπροστινά πτερύγια του θηλυκιού είναι ακόμα λίγο άσπρα. Ο αρσενικός φαίνεται καλά, όμως νομίζω έχει λίγο μεγάλα (φουσκωμένα) ματια...

Είναι κι οι δυο ζωηρά, έχουν μεγάλη όρεξη, το αρσενικό κάνει Flaring στο θηλυκό... όμως φωλια δεν κάνει (ξέρω ότι μονο υγιές ψαρια κάνουν φωλια, ένα άρρωστο δεν κάνει)... βεβαια δεν έχω σκοπό να τα ζευγαρώσω τώρα.

Νίκο, η άμμο το έπλυνα 10-12 φορες με απλό νερό της βρύσης, ούτε ζεστό ούτε κρύο... εκεί ήτανε το λάθος μου. Εκεί φταίω. Έπρεπε να το βράσω για 10 λεπτά. ((((( Πάντως αυτή η άμμος eiναi στο ενυδρείο με τα μικρά...και αυτά είναι μια χαρά.

Πριν να αρρωστήσουνε (περίπου 10 ημέρες πριν) τα ψαράκια ήτανε σε δοχεία 6 λίτρων το κάθε ένα. Με φυτά, άμμο και 30 βαθμούς ζεστη. Ίσος έπρεπε να κάνω πιο συχνά αλλαγή του νερού. Έχω κάνει 50% μια φορα στης 4-5 μέρες. Μάλλον και εκεί είναι το λάθος μου.

Άλλο δεν μου έρχεται στο μυαλό....

Όσο ζεις μαθαίνεις....(((

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

κι εγω νομιζω πως ειναιαρρωστο το καιμενο ομως οταν τοειππα στον πατερα μου τρελαθηκε για την θεραπεια. τοσο μεγαλη ιστορια που ειναι για αυτοκτονια .για πειτε μου ομως ρε παιδια 1 μερα εχω τοψαρι το πηρα απο αλλο ενυδρειο που το δαγκαγαναλλα τινα κανω??????????/ σας ικετευω πειτε μου :waaa: :waaa: :waaa:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...