Jump to content

Καθαρισμός Sump


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλη την παρέα.

Οπως λεει και ο τιτλος, εχω ενα ψιλο-προβλημα.

Δεν ξερω αν συμβαινει και σε αλλους ή αν ειμαι μονο εγω που εχω αυτο το προβλημα, αλλα δυστηχως το εχω.

Προφανως λόγω της απουσιας υλικών μικρο-φιλτραρισματος του νερου, οπως ειναι ο ενυδρειακος υαλοβάμβακας, στον πατο του sump, εχει δημιουργηθεί ένα πολύ λεπτο στρωμα (1-2mm), απο κατι σαν σκόνη....

Τον μόνο τρόπο απομάκρυνσης του που μπορώ να σκεφτώ, ειναι κατα την διαρκεια μιας αλλαγης νερού, να κανω μια αναροφηση με ενα λάστιχο και να τραβάω νερο απο τον πάτο, οποτε ετσι θα παρασυρθεί και αυτο τολεπτο στρώμα.

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο να κανεις και θα εισαι μια χαρα.Επισης μπορεις να βαλεις εναν κυκλοφοριτη στο sump που να χτυπαει στον πατο,ωστε να αναταρρασει τα σωματιδια και αυτα να εισερχονται στο skimmer και να αφαιρουνται.Ετσι θα ειναι συνεχεια καθαρο το sump σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλη την παρέα.

Οπως λεει και ο τιτλος, εχω ενα ψιλο-προβλημα.

Δεν ξερω αν συμβαινει και σε αλλους ή αν ειμαι μονο εγω που εχω αυτο το προβλημα, αλλα δυστηχως το εχω.

Προφανως λόγω της απουσιας υλικών μικρο-φιλτραρισματος του νερου, οπως ειναι ο ενυδρειακος υαλοβάμβακας, στον πατο του sump, εχει δημιουργηθεί ένα πολύ λεπτο στρωμα (1-2mm), απο κατι σαν σκόνη....

Τον μόνο τρόπο απομάκρυνσης του που μπορώ να σκεφτώ, ειναι κατα την διαρκεια μιας αλλαγης νερού, να κανω μια αναροφηση με ενα λάστιχο και να τραβάω νερο απο τον πάτο, οποτε ετσι θα παρασυρθεί και αυτο τολεπτο στρώμα.

Τι λετε?

To sump σου ειναι χωρις χωρισματα;

Link to comment
Share on other sites

Με χωρισματα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Με χωρισματα ειναι.

Σε ολα τα διαμερισματα εχεις αυτη την σκονη;

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα διαμερισματα εχεις αυτη την σκονη;

Ναι σε ολα τα διαμερισματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο να κανεις και θα εισαι μια χαρα.Επισης μπορεις να βαλεις εναν κυκλοφοριτη στο sump που να χτυπαει στον πατο,ωστε να αναταρρασει τα σωματιδια και αυτα να εισερχονται στο skimmer και να αφαιρουνται.Ετσι θα ειναι συνεχεια καθαρο το sump σου.

Ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Tα χωρισματα δεν θα εμποδιζουν την ροη της αντλιας; :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτο να κανεις και θα εισαι μια χαρα.Επισης μπορεις να βαλεις εναν κυκλοφοριτη στο sump που να χτυπαει στον πατο,ωστε να αναταρρασει τα σωματιδια και αυτα να εισερχονται στο skimmer και να αφαιρουνται.Ετσι θα ειναι συνεχεια καθαρο το sump σου.

σωστό..... :(

να συμπληρώσω μόνο ότι θα πρέπει πρώτα να κλείσεις την αντλία επιστροφής γιατί πάρα πολλά σωματίδια δέν θα προλάβουν να τα αναρροφήσουν οι αντλίες του σκίμερ, με αποτέλεσμα να μεταφερθούν στα επόμενα διαμερισματα και πάνω στο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αυτό που σου συμβαίνει το αντιμετωπίζω και εγώ. Απ΄ότι έχω καταλάβει, Αυτό είναι καλό πράγμα και δείχνει ότι η κυκλοφορία στο ενυδρείο σου είναι καλή και παραγωγική, με αποτέλεσμα να σπρώχνει όλο και πιο πολλά detritus έξω από το ενυδρείο. Απλά και το skimmer δε μπορεί να μαζέψει τόσο γρήγορα και με τη μία όλα τα detritus με αποτέλεσμα αυτά λόγω της βαρύτητας να κάθονται στο συγκεκριμένο μέρος του sump. Εγώ σκέφτηκα να βάλω αυτές τις κάλτσες με τις μικρές τρύπες, για να μαζεύονται εκεί αλλά φοβάμαι μην μπουκώσει και στο τέλος έχω άλλα προβλήματα.

Απλά μάζευε τα με αναρρόφηση σε κάθε αλλαγή νερού που κάνεις και θα είσαι εντάξει. :(

Έγινε επεξεργασία - fitos100
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πιο καλο ειναι η διαληση μεσω του σκιμερ με μια αντλια που ανακατευει το νερο και μετα η αναροφηση αλλα οπως σε βολευει απο θεματα αλαγων και σηνηθιων του ενυδρειου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...