Jump to content

θα εχω προβλημα??


beymakias

Recommended Posts

εφτιαξα την παρακατω diy γεννηστρα γιατι την ειδα μπουκομενη.την επιασα προσεκτικα την εβαλα μεσα εβαλα μια καρυδα για φωλια(αρκετες φορες εχει μπει μεσα)εβαλα και αερα ανοιξα και πολλες τρυπες αλλα μου γεννηθηκε εμενα η απορεια αν θα εχω προβλημα γιατι δεν εχει πολυ χωρο ακομα και αν την ενοχλει το φως....ακουω τις γνωμες σας.....

post-18214-1277302375_thumb.jpg

post-18214-1277302299_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παρααα πολυ εντονο στρες.εντελως ακαταλληλο.

τετοιες κατασκευες δεν κανουν φιλε μου για πολυ μικροτερα σε μεγεθος και συμπεριφορες ψαρακια φιλε μου.

το καλυτερο ειναι τουλαχιστον σε ενα 40λιτρο μινιμουμ ενυδρειακι με φιλτρο ετοιμο για βιολογια και με ιδιο νερο με το ενυδρειο σου.

οι καρυδες επισης ειναι καλες για φωλίες για αλλα ειδη ψαριων.στο φυσικο της περιβαλλον θελει συσταδες και κρυψωνες απο πετρες.....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

To καλυτερο θα ηταν να εχεις ενα ενυδρειο με πολλες κρυψωνες,και να αφηνες το ψαρι μεσα.

Ετσι τα μικρα θα ειχαν περισσοτερες πιθανοτητες επιβιωσης.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω αλλο ενυδρειο και η μονη λυση που σκεφτικα ηταν αυτη....δεν δειχνει στρεσαρισμενο (τουλαχιστον απο αυτα που ξερω)

αν το αφηνα μαζι με τα αλλα και στο σημειο που καθοταν σιγουρα δεν θα υπηρχε ουτε ενα μικρο....

δυσκολες εποχες για να αποκτησω αλλο ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

μην το αφησεις εκει μεσα.ειναι κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Δειξε μας μια γενική φώτο του ενυδρείου.Εχεις αρκετες κρυψώνες?Μπορεις να προσθέσεις καποιες πέτρες ακομη(υπο προυποθέσεις βεβαια),ώστε να αυξησεις τις πιθανοτητες επιβίωσης των μικρών.το ψάρι πάντως πρέπει να βγει απο εκεί. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να προσθαισω αλλες πετρες...σπηλιες υπαρχουν αρκετες αλλα αποκλειεται να ζησει κανενα μικρο.....θα μπορουσατε να μου πειτε γιατι δεν θα ζησει ετσι???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου βάλε ένα μικρό σωρό από μικρά βοτσαλάκια και εκεί θα βρουν καταφύγιο τα ψαράκια. Τα πιο έξυπνα θα επιζήσουν όπως γίνεται στη φύση. Τώρα το ψάρι και τα μικρά τα έχεις κλείσει σε κονσέρβα. Θανατηφόρο.

Link to comment
Share on other sites

την αφησα ελευθερη....το ενυδρειο μεσα εχει 2 venustus και 1 aristochromis......ο αρσενικος την κινυγαει παρα πολυ....τι να κανω αφου δεν εχω αλλο ενυδρειο ...........λετε να ειναι πιο θανατηφορο?

mod note

Θα παρακαλεσω παρα πολυ,να προσεχουμε τι γραφουμε,γιατι μας διαβαζουν και μικρες ηλικιες.

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

την αφησα ελευθερη....το ενυδρειο μεσα εχει 2 venustus και 1 aristochromis......ο αρσενικος την κινυγαει παρα πολυ....τι να κανω αφου δεν εχω αλλο ενυδρειο ...............λετε να ειναι πιο θανατηφορο?

Τα ψάρια αυτά εχουν τελικό μέγεθος, ψυχραιμία, 30 εκατοστά!!!

Θέλουν ενυδρείο με μήκος πάνω απο 150 εκατοστά.....

Είναι θηρευτές λογικό είναι να υπάρχει αυξημένη επιθετηκότητα.... :( !!!

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

θα τα βγαλω την δευτερα με κρυα καρδια αλλα τι αλλο να κανω......θα βαλω labino.... :(:)

Link to comment
Share on other sites

θα τα βγαλω την δευτερα με κρυα καρδια αλλα τι αλλο να κανω......θα βαλω labino.... :):D

Είναι οτι καλύτερο μπορείς να κάνεις! :thumbup:

Οταν θα βάλεις labido θα ανταμιφθείς απο την συμπεριφορά τους και τις γέννες!

Επι τη ευκαιρία αφου θα κανεις αλλαγές στο ενυδρείο φροντισε να δημιουργήσεις και σπηλιές και κρυψώνες για τις επόμενες γέννες! :(

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Μην απογητεύεσαι η Αφρική στο τελος παντα σε ανταμοίβει!!!

Αλήθεια για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

για 250 λιτρα μιλαμε φιλε μου αλλα δεν ξερω ποσες μπορω να βαλω........σε ευχαριστω παρα πολυ..................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

για 250 λιτρα μιλαμε φιλε μου αλλα δεν ξερω ποσες μπορω να βαλω........σε ευχαριστω παρα πολυ..................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπορείς να βάλεις άνετα ενα χαρέμι απο 1 αρσενικο και 2-4 θηλυκά και επίσης ρίξε μια ματιά ΕΔΩ και ΕΔΩ

Καλή συνέχεια εύχομαι!!Περιμένουμε νέα σου.... :(

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα μετά από μερικές μέρες με ευχάριστα νέα.......όπως είπα και πιο πάνω είχα φτιάξει μια γεννήστρα της κακιάς ώρας και είχα βάλει μέσα την θηλυκιά μετά από πολλές παρατηρήσεις την εβγαλααπό μέσα και την άφησα ελευθερη αλλά η ζωή της έγινε κόλαση από το κυνηγητό και έτσι αποφάσισα να την βγάλω αλλά που να την πιάσω .... τέλος πάντων αφού μου βγήκε η πίστη την έπιασα και την έβαλα στην γεννήστρα που είχα φτιάξει ... την πέμπτη που μας πέρσα μου μπήκε στο μυαλό να της βγάλω εγώ τα μωρά που είχε μέσα και έτσι έγινε ...την πιάνω κια βγάζω 2 πιτσιρικια το ένα μάλλον έγινε μεζές του πατέρα και το άλλο το βάζω σε ένα πλαστικό δοχείο με τρύπες και μια αντλία να ρίχνει σιγά σιγά νεράκι μέσα..... ο πιτσιρικάς όμως σήμερα ξεθάρεψε πάρα πολύ και κάνει βόλτες παντού ....Σε μια μεριά δεν μένει έτσι λοιπόν και εγώ την πιάνω πάλι και βγάζω 16 μικρά πιτσιρικάκια...... Η χαρά δεν λέγεται....

Ομως τώρα επειδή ξέρω οτι δεν ήταν ο σωστός τρόπος δέχομια τις παρατηρήσεις σας και τα σχόλια σας .... να σας πω οτι ήταν η πρώτη μου γέννα και έμαθα πολλά.....τι προβληματα έχω να αντιμετωπίσω τώρα;;; οτι η θηλυκιά δεν θα κρατάει τα μωρά στο στόμα της ?? τα μωρά δεν θα κρατάνε τα ψαράκια όταν αυτά μεγαλώσουν και ζευγαρώσουν ????

Ακόμα θα ήθελα να μου πείτε τι να τα ταίζω.....Τριμμένα φυλλαράκια κάνουν?? εχω ένα κουτί με αρτέμια αλλά την προηγούμενη φορά που το επιχείρησα να την φτιάξω δεν ξέρω πως είναι όταν γίνεται και έτσι μετά τις ώρες που λέιε την έριξα μέσα στα ψάρια όλη ......

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τους διαχειριστες για την διορθωση...... :):buttrock::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...