Jump to content

τροφή για Apple Snails?


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδία! θελω να κάνω μια ερώτηση καθώς είμαι αρχάριος στο χόμπυ......

Έχω ένα ενυδρείο 25 λίτρων (ξέρω οτι θεωρείται λίγο μικρό) και έχω μέσα ένα black moor, δυο apple snails και μια ανούμπια. Κάπου διάβασα ότι η ανούμπια δεν χρειάζεται ιδιαίτερο φωτισμό και επίσης ότι χωρίς πολύ φως μειώνεται η άλγη που σχηματίζεται. Σκέφτομαι όμως πως τα δυο σαλιγγαράκια ίσως να μην έχουν αρκετή τροφή-άλγη, ακόμη και αν φωτίζεται κανονικά το ενυδρείο τις ώρες που πρέπει. Επίσης υπάρχει περίπτωση να φάνε την ανούμπια? :bowdown:

και τέλος, εχω ακούσει πως τα apple snails μπορούν να φάνε και απ την τροφή των ψαριών, αλλα που να προλάβουν αφού το χρυσόψαρο είναι αισθητά πιο γρήγορο.....

Γενικά, τι προτείνεται για τη "σίτιση" των σαλιγγαριών? :Ρ

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Ολο και κατι θα βρουνε να τρωνε. Μη σε ανυσηχει αυτό.

Αλλα αν αγχωνεσαι τοσο και θελεις να τα βλεπεις να τρωνε, παρε ταμπλετες βυθου, και ρίχνε μια καθε 2-3 μερες.

Εχει φιλτρο??

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο να φάνε την ανούμπια.Δοκίμασε ταμπλέτες άλγης όπως είπε ο nikoloutso κομμένες στη μέση για αρχή μέχρι να μάθεις τις συνήθειες τους.Μην τα καλομάθεις...Να κάνουν και καμιά δουλειά... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δυο μεγαλα applesnail σε 20λιτρο και το εκαναν το νερο χάλια σε μερικες μερες (χαμηλη κεχα, επεφτε το πεχα)

Φυσικα αυτο "το χάλι" περναγε και στο κελυφος τους.

Αν τωρα μπει εκει ενα χρυσοψαρο μαζι .....

Το φοβαμαι σε 25 λιτρα. :bowdown:

Ωστοσο πιστευω οτι υπαρχει ελπιδα αν δεν εχετε στη βρυση τοσο μαλακο νερο οσο εγω.

Γιατι ξεκιναγα απο χαμηλα (7pH, 7gH, 4kH)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. thanks για τις συμβουλες..

κοιταξτε, κανω αλλαγες νερου καθε δυο μερες, τουλαχιστον για αρχη, μεχρι να βρει λιγο το ενυδρειο τους ρυθμους του.

τωρα, θα προσπαθησω καποια στιγμη να κανω μετρησεις ph, αμμωνιας κτλ, και βλεπουμε...

οσο για το φιλτρο, εχω ναι, ενα της EHEIM, απ οτι το κοβω καλουτσικο ειναι. εχει ροη 50-180l/h, και το εχω ρυθμισμενο στη χαμηλοτερη σκαλα.

τωρα, με ανησυχησε αυτο που ειπες delta66 για το ph.........

Link to comment
Share on other sites

τωρα, με ανησυχησε αυτο που ειπες delta66 για το ph.........

Να μην ανησυχησεις.

Απλα να εισαι προετοιμασμενος σε περιπτωση που δεις κατι (εννοειται με μετρησεις), να ξερεις τι μπορεις να κανεις.

Ενας εμπειρος, αυτα (δλδ μετρησεις, τυχων προβληματα) τα γλυτωνει. Ξερει απο πριν τι μπορει να συναντησει και κοβει το ματι του και η μυτη του.

Ενας νεος πρεπει να προειδοποιειται και μεχρι να δουλεψει καλα το ματι του και η μυτη του στο ενυδρειο καλο ειναι να παρακολουθει στενα με μετρησεις οταν "ρισκαρει" σε λιγα λιτρα οπως εσυ :bowdown:

Απλα λοιπον παρακολουθα το και καλη συνεχεια :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...