Jump to content

Πως κλαδευω?


Recommended Posts

Καλησπερα.Πως κλαδευω την βαλισνερια γιγαντεα?Απλα κοβω στο υψος που θελω τα φυλλα?

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς, κόψε με το χέρι ή με ψαλίδι για πιο ίσιο κόψιμο!

Link to comment
Share on other sites

εαν κλαδεψουμε το κερατοφυλλο και φυτεψουμε το κλαδεμενο διπλα πιανει και μεγαλωνει??(ρωταω εδω γιατι το post μιλαει για κλαδεμα)!

Link to comment
Share on other sites

εαν κλαδεψουμε το κερατοφυλλο και φυτεψουμε το κλαδεμενο διπλα πιανει και μεγαλωνει??(ρωταω εδω γιατι το post μιλαει για κλαδεμα)!

το κλαδευεις κοβοντας το οπου θελεις με το χερι,αλλα το κερατοφυλλο δεν φυτευεται.το πιανεις με μια πετρα στο βυθο σαν να ειναι φυτεμενο,η το αφηνεις χυμα στην επιφανεια..... Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει προβλημα εαν ειναι φυτεμενο?γιατι εγω τα εχω φυτεψει,σαν αρχαριος κανουμε και λαθη!!!ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τήν ερώτηση σου και βάσει τών όσων έχω διαβάσει και έχω πράξει έχω να πω το εξής:

Φυτά με μίσχο κόβεις 10-15 εκ. (ανάλογα πάντα με το ύψος, )

φυτά τύπου γρασιδιού κλαδεύεις σαν να έφτιαχνες ένα ίσιο χαλί και μάλιστα έαν είναι αρκετό hard type είναι μιά χαρά ( το έχω κάνει στη hemianthus που διατηρώ σε φυτεμένο )

pogostemon helferi , stavrogyne spec. κόβεις στο ύψος που θέλεις, αφαιρείς με προσοχή τα κάτω φύλα και φυτλευεις ( είτε έχουν ρίζακια μικρά είτε όχι, θα βγάλουν μόνα τους εφόσον έχεις καλο υπόστρωμα, λίπνση σωστή και CO2

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Στον εχινοδωρο που ειναι πισω αν κλαδεψω μπορω να φυτεψω τα κλαδεματα?

post-17095-1279926616_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στον εχινοδωρο που ειναι πισω αν κλαδεψω μπορω να φυτεψω τα κλαδεματα?

post-17095-1279926616_thumb.jpg

στον εχινοδωρο ,αν καταλαβα καλα, δεν μπορεις να κοψεις απλα ατα φυλλα και να τα φυτεψεισ διπλα. Απλα τα πετας.

Ο εχινοδωρος θα βγαλει απο την ριζα κοντα ενα κλοναρι λεπτο και μακρυ και αυτο θα δεισ επανω του να εχει αρχισει η δημιουργια καινουργιων μικρων φυτων(2-3 μισχους αναλογως). οταν γινουν περιπου 5 ποντους ,τα φυτευεις κατω στην αμμο και αυτα. Εγω πρωσοπικα ακομα δεν τα εχω αποχωρησει απο το μητρικ φυτο, το κλοναρι που λεω επανω.

Link to comment
Share on other sites

Στις κρυπτοκορινες που ειναι δεξια και αριστερα (στο παραπανω ποστ φωτο) πως κλαδευω?Τα κλαδεματα μπορουν να φυτευτουν?

Link to comment
Share on other sites

Οι κρυπτκορίνες όπως και οι εχινόδοροι αναπαράγονται με παραφυάδες από δίπλα (ή δρομείς). Οπότε απλά βγάζεις τις παραφυάδες όταν αναπτυχθούν λιγάκι και τις φυτεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...