Jump to content

Κόστος πώλησης δίσκων


PATRA

Recommended Posts

Θα μπορουσες να μου πεις ποιανου εκτροφεα πιστευεις οτι ειναι ΣΩΣΤΟΙ οι δισκοι?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να μου πεις ποιανου εκτροφεα πιστευεις οτι ειναι ΣΩΣΤΟΙ οι δισκοι?

Νομιζω του Θεου................. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να μου πεις ποιανου εκτροφεα πιστευεις οτι ειναι ΣΩΣΤΟΙ οι δισκοι?

αυτουνου που κρίνονται απο κριτές σωστοι (οχι μονο απο εμας) και δεν φοβάται να παρουσιάσει τα ψάρια του κάθε χρονο σε εκθέσεις...... επείσης τα έπαθλα σημαίνουν κάτι δεν είναι για το θεαθήναι....... και τέλος το σημαντικότερο ολων ειναι οτι ο ποιο σωστός εκτοφέας ειναι αυτός που κρίνεις εσύ καλύτερος..... αλλά οταν βάλεις όλες τις παραμέτρους κάτω και κάνεις σωστή κριτική δίσκου ( σωμα σχημα, ματια, βράνχεια, πτερύγια, σταση κτλ κτλ κτλ) έχει γινει σεμινάριο και στην ελλαδα για την σωστή επιλογή δισκου......

προσωπικά δεν συμφωνω με την πρακτική του εξάγω 2000 ψάρια μηνιαίως..... αυτη δεν ειναι φάρμα ειναι βιομηχανια..... συμφωνω με τις πιο μκρες φάρμες οπου κάθε ψάρι έχει ειδικό χειρισμο...... και αλλα πολλά αν θες ανοιξε ξεχωριστο ποστ και μπορώ να μιλάω χρόνια γι αυτο το πράγμα γιατι το χω ψάξει...

Έγινε επεξεργασία - hary
Link to comment
Share on other sites

αυτουνου που κρίνονται απο κριτές σωστοι (οχι μονο απο εμας) και δεν φοβάται να παρουσιάσει τα ψάρια του κάθε χρονο σε εκθέσεις...... επείσης τα έπαθλα σημαίνουν κάτι δεν είναι για το θεαθήναι....... και τέλος το σημαντικότερο ολων ειναι οτι ο ποιο σωστός εκτοφέας ειναι αυτός που κρίνεις εσύ καλύτερος..... αλλά οταν βάλεις όλες τις παραμέτρους κάτω και κάνεις σωστή κριτική δίσκου ( σωμα σχημα, ματια, βράνχεια, πτερύγια, σταση κτλ κτλ κτλ) έχει γινει σεμινάριο και στην ελλαδα για την σωστή επιλογή δισκου......

προσωπικά δεν συμφωνω με την πρακτική του εξάγω 2000 ψάρια μηνιαίως..... αυτη δεν ειναι φάρμα ειναι βιομηχανια..... συμφωνω με τις πιο μκρες φάρμες οπου κάθε ψάρι έχει ειδικό χειρισμο...... και αλλα πολλά αν θες ανοιξε ξεχωριστο ποστ και μπορώ να μιλάω χρόνια γι αυτο το πράγμα γιατι το χω ψάξει...

Ερωτηση ασχετη μια και ξεφυγε.

Αυτοι που εχουν βραβευθει ποσα ψαρια δινουν? :bowdown:

Για το θεμα κριτων η αποψη μου ειναι οτι στηνοντε πολλα αποτελεσματα οπως εγινε προσφατα. :bowdown:

Εγω παντως θα ηθελα να λαβω καποτε μερος, αν, με δικης μου γεννας ψαρι και οχι ετοιμο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ασχετη μια και ξεφυγε.

Αυτοι που εχουν βραβευθει ποσα ψαρια δινουν? :bowdown:

Για το θεμα κριτων η αποψη μου ειναι οτι στηνοντε πολλα αποτελεσματα οπως εγινε προσφατα. :bowdown:

Εγω παντως θα ηθελα να λαβω καποτε μερος, αν, με δικης μου γεννας ψαρι και οχι ετοιμο. :bowdown:

τα ''στησήματα'' σε αποτελέσματα γινόντουσαν παλιά απο όσο γνωρίζω και σε ποιο μικρους διαγωνισμους..... σε μεγάλες οργανώσεις με πολλους κριτες δυσκολα να στηθει πλέον κάτι....... αν και υπάρχουν ακόμα μεμονομένα περιστατικα.... σίγουρα όχι σε αυτους που περνουν μέρος σε πολλες κατηγορίες......

με δικό σου ψάρι πάλι δυσκολα αν δεν έχεις κάποιο οργανομένο fish room με καλά ζευγάρια, γνωση γενετικης και έμπειρο μάτι...... ακόμα και οι εκτροφείς απο τα τόσα ψάρια που βγάζουν επιλέγουν πολύ μικρο αριθμο ψαριων απο το οποιο ξέρουν ή τουλαχιστον ελπιζουν οτι θα βγει καποιο καλό αποτέλεσμα (και πάλι απο τα λίγα αυτα ψαρια που επιλέγουν ακόμα ποιο μικρο ποσοστό τους βγαινει καλο για να παρει μερος σε ενα διαγωνισμο)...... ειναι πολυ δυσκολο και παιζουν πολλα ρολο... πρεπει να εισαι ο ''σεφ'' στις γέννες και στα μεγαλώματα...... να αφιερώσεις πολλες προσωπικες ωρες πανω στα ψάρια να κατανοήσεις τι χρειάζεται για σωστή ανάπτηξη, γνωσης χημειας για τα νερά σου και πολλά άλλα ''κόλπα'' τα οποία αλλα μαθαινεις απο δεξιά και αριστερα και άλλα βγαινουν μεσα απο την παρατήρηση και την εμπειρια..... το καλύτερο ειναι να βρεις καλό ψάρι (όχι τελικό μέγεθος αλλα ας πουμε 8-9 εκ ειναι καλο μεγεθος για να καταλάβεις αν το ψάρι έχει καλες προοπτικες για αυτο το σκοπο) και να το μεγαλώσεις συμφωνα με τις δικες σου μεθοδους και αυτα που έχεις μάθει ωστε να ξεκινήσεις απο ένα μικρό διαγωνισμο για να παρεις το ''βαφτισμα'' που λέμε..... μακάρι να διαδοθεί αυτο το χόμπυ γιατι ειμαστε πίσω σαν χωρα σε αυτο το κομματι.......

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τωρα το ειδα και θα συμφωνησω λεγοντας οτι τα πολυ καλα πλεον ψαρια

ειναι απειροελαχιστα. Κακα τα ψεματα ειμαστε πολυ μικρη αγορα. :bowdown:

Θα συμφωνήσω δυστυχώς οι επιλογές δεν είναι και πολλές, χρειάζεται υπομονή και ψάξιμο για να βρείς αυτό που θα σε ικανοποιήσει απόλυτα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν απαντησες το ερωτημα θα πω εγω οτι ολοι οι εκτροφεις, που λαμβανουν μερος σε διαγωνισμους,

ειναι για διαφημιστικους λογους καθαρα, δλδ οτι εχουν καλο εμπορευμα, αρα αυτο θα βοηθησει τις πωλησεις,

αρα μεγαλυτερο κερδος, θα δικαιολογησει την υψηλη τιμη και καλα κανουν γιατι αυτη ειναι η δουλεια τους. :bowdown:

Τωρα για τα υπολοιπα πες οτι ειμαι πιο ρομαντικος, παντως θα ειχε μεγαλυτερη αξια για εμενα και ας μην

κερδιζε που θα ηταν το πιο αναμενομενο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

TO θεμα εφυγε απο το κοστος Δισκων και πηγε στους διαγωνισμους .....

Link to comment
Share on other sites

TO θεμα εφυγε απο το κοστος Δισκων και πηγε στους διαγωνισμους .....

Δυστυχώς .. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά εγώ που έθεσα και το ερώτημα καλύφθηκα, τώρα απο εκεί και πέρα τα καταστήματα που εισάγουν δίσκους στα 30 ψάρια πχ θα πάρουν και 5 σκάρτα, δεν γίνεται να πάρουν όλα τα εύρωστα ψαράκια, το θέμα είναι αν αυτό το αντιλαμβάνεσαι ή όχι και παίρνεις ένα λιγότερα καλό κομμάτι και πόσο ? το πληρώνεις όσο θα έπαιρνες ένα σούπερ δίσκο?

Link to comment
Share on other sites

TO θεμα εφυγε απο το κοστος Δισκων και πηγε στους διαγωνισμους .....

Eχεις δικιο αλλα επηρεζουν τις τιμες τελικα. :bowdown:

Πάντως παιδιά εγώ που έθεσα και το ερώτημα καλύφθηκα, τώρα απο εκεί και πέρα τα καταστήματα που εισάγουν δίσκους στα 30 ψάρια πχ θα πάρουν και 5 σκάρτα, δεν γίνεται να πάρουν όλα τα εύρωστα ψαράκια, το θέμα είναι αν αυτό το αντιλαμβάνεσαι ή όχι και παίρνεις ένα λιγότερα καλό κομμάτι και πόσο ? το πληρώνεις όσο θα έπαιρνες ένα σούπερ δίσκο?

Μονο η πειρα μπορει να βοηθησει.

Αναμεσα σε ψαρια ακριβα ενος εκτροφεα μπορει και να μην βρεθει τοσο καλο ψαρι.

Δεν θα σου πει κανεις οτι αυτο ειναι super και κανει τοσο και το αλλο κανει λιγοτερο γιατι

δεν ειναι τοσο καλο. Μια ειναι η τιμη στο ενυδρειο για ολα τα ψαρια. Εκει αναλαμβανεις εσυ

αν μπορεις. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δικιο αλλα επηρεζουν τις τιμες τελικα. :bowdown:

Μονο η πειρα μπορει να βοηθησει.

Αναμεσα σε ψαρια ακριβα ενος εκτροφεα μπορει και να μην βρεθει τοσο καλο ψαρι.

Δεν θα σου πει κανεις οτι αυτο ειναι super και κανει τοσο και το αλλο κανει λιγοτερο γιατι

δεν ειναι τοσο καλο. Μια ειναι η τιμη στο ενυδρειο για ολα τα ψαρια. Εκει αναλαμβανεις εσυ

αν μπορεις. :bowdown:

Ναί άρα ουσιαστικά αν δεν ξέρεις να επιλέγεις μπορεί να πάρεις ένα δίσκο που τελικά να σου βγάλει κάποιο πρόβλημα στην πορεία να αρρωστήσει πχ και στο τέλος να έχεις πληρώσει ακριβά ένα ψάρι που μπορεί να σου ψωφίσει κ επομένως κάποιος που δεν έχει πείρα στην επιλογή ενός δίσκου καλύτερα να ψάξει αναπαραγωγή απο χομπίστα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γνωριζεις, ποιος σου λεει οτι και αυτο του χομπιστα ειναι καλο μορφολογικα?

Το θεμα υγειας ειναι αλλο και το πιθανοτερο να το παρεις υγιες και να το στειλεις εσυ, εγω,

επειδη δεν γνωριζουμε καποια πραγματα. Δεν φταιει το καταστημα η ο εκτροφεας εκει και

ειναι το πιο συνηθες φαινομενο. :bowdown:

Υπαρχουν και χομπιστες καταστηματαρχες μην τους απαξιωνουμε ολους πια. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γνωριζεις, ποιος σου λεει οτι και αυτο του χομπιστα ειναι καλο μορφολογικα?

Το θεμα υγειας ειναι αλλο και το πιθανοτερο να το παρεις υγιες και να το στειλεις εσυ, εγω,

επειδη δεν γνωριζουμε καποια πραγματα. Δεν φταιει το καταστημα η ο εκτροφεας εκει και

ειναι το πιο συνηθες φαινομενο. :(

Υπαρχουν και χομπιστες καταστηματαρχες μην τους απαξιωνουμε ολους πια. :D

Nαι δεν τους απαξιώνω, απλά έχω δει τραγικά πράγματα όσον αφορά άλλα ζωάκια, γι αυτό λέω ότι ουσιαστικά θέλει πολύ ψάξιμο και υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

Nαι δεν τους απαξιώνω, απλά έχω δει τραγικά πράγματα όσον αφορά άλλα ζωάκια, γι αυτό λέω ότι ουσιαστικά θέλει πολύ ψάξιμο και υπομονή :(

Aπλά το είπα κιόλας γιατί κάποιος που δεν ξέρει ουσιαστικά δεν έχει νόημα να πάρει ένα ακριβό δίσκο, πιθανότατα απο κάποιο συγκεκριμένο εκτροφέα ο οποίος θα έχει καλές συστάσεις κλπ τώρα είναι άλλο θέμα αν ξέρει να το φροντίσει, να του προσφέρει τα λίτρα που πρέπει την σκληρότητα που πρέπει κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...