Jump to content

Αντίστροφη Όσμωση ΑΓΟΡΑ


Raptor

Recommended Posts

Θα θελα να αγοράσω μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης για να ρίξω τις τιμές KH GH και pH(φιλοξενώ Apistogramma Cacatuoides και Neon Tetra σε ενυδρείο με καθαρά 50lt).

Επειδή λογικά θα θέλω λιγότερα από 25lt τη βδομάδα μπορείται να μου προτείνετε κάποιες μικρές συσκευές κάτω των 100 Eυρώ (προσωπικά θα θελα γύρω στα 60Ευρώ :bowdown: ) για να κάνω την δουλειά μου αλλά να μην είναι και για πέταμα :bowdown: ????

Είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό αρκεί να μην είναι τεράστια τα έξοδα αποστολής

Κάθε γνώμη αποδεκτή :bowdown: Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τις απαιτήσεις σου θα πρότεινα αυτή εδώ

Σ 'ευχαριστώ για ακόμη μια φορά Νίκο :bowdown:

Πάντως χωρίς να΄χω γνώσεις ένα πράγμα είναι σίγουρο προς στιγμή από εμφάνιση και τιμή νομίζω ότι μου κάνει χεχε

Πείτε και άλλοι αν γνωρίζετε για να μπορέσω να κάνω συγκρίσεις πριν πάρω οριστική απόφαση..

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή λύση. :bowdown:

την ίδια έχω κι εγώ αλλά με τα 150 γαλλόνια ανά ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Για το σκοπο που τη θες πολυ καλη. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στη συσκευή αυτή που μου συστήνετε όλοι έχει επιλογή μεμβράνης 50,70,100,150 GPD με αντοίστιχη αύξηση του κόστους όπως και για το flush kit όπου είναι με ή χωρίς..

Τι ρόλο παίζουν αυτά και τι είναι καλύτερο για τις ανάγκες του ενυδρείου μου??

Να 'στε καλά όλοι για την άμεση βοήθειά σας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στη συσκευή αυτή που μου συστήνετε όλοι έχει επιλογή μεμβράνης 50,70,100,150 GPD με αντοίστιχη αύξηση του κόστους όπως και για το flush kit όπου είναι με ή χωρίς..

Τι ρόλο παίζουν αυτά και τι είναι καλύτερο για τις ανάγκες του ενυδρείου μου??

Να 'στε καλά όλοι για την άμεση βοήθειά σας :bowdown:

Στις μεμβράνες, ουσιαστικά επιλέγεις την παραγωγή της όσμωσης σε "καθαρό" νερό. Η μεμβράνη με 50γαλλόνια την ημέρα παραγωγή (δηλαδή περίπου 200 λίτρα) υπολόγισε πόσο χρόνο θα σου κάνει να σου δώσει το νερό που θες. Επιλογή σου είναι το πόσο γρήγορα θες αυτα τα 25 λίτρα που λες.

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στη συσκευή αυτή που μου συστήνετε όλοι έχει επιλογή μεμβράνης 50,70,100,150 GPD με αντοίστιχη αύξηση του κόστους όπως και για το flush kit όπου είναι με ή χωρίς..

Τι ρόλο παίζουν αυτά και τι είναι καλύτερο για τις ανάγκες του ενυδρείου μου??

Να 'στε καλά όλοι για την άμεση βοήθειά σας :bowdown:

για το ενυδρείο σου το μοντέλο με τα 61 ευρώ με μεμβράνη 50gpd και χωρίς flush kit (που το κάνεις μόνος σου μια το τοσο) είναι ότι πρέπει :bowdown:

*gpd = gallons per day

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

για το ενυδρείο σου το μοντέλο με τα 61 ευρώ με μεμβράνη 50gpd και χωρίς flush kit (που το κάνεις μόνος σου μια το τοσο) είναι ότι πρέπει :bowdown:

*gpd = gallons per day

Τι είναι τελικά το Flush kit??? και τι εννοείς θα το κάνω μόνος μου μια στο τόσο???

Link to comment
Share on other sites

Flush μπορεις να κανεις αφερωντας απο την εξοδο του ακαθαρτου νερου τον περιορηστη ροης (πολυ απλα ξεβιδωνοντας μια βιδα με το χερι). Ετσι το νερο στην εξοδο θα τρεχει με πιεση και με αυτο τον τροπο καθαριζεται η μεμβρανη! :bowdown: Καλο θα ηταν την διαδικασια αυτη να την κανεις πριν απο καθε χρηση και για μισο περιπου λεπτο (για τα λιτρα που θες να παρεις απο την οσμοση).

Την ιδια εχω και εγω και κανει μια χαρα την δουλεια της! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα της τιμης για την 100αρα μεμβρανη εινα μηδαμινη μπροστα στο κερδος χρονου με τη διαφορα ταχυτητας παραγωγης νερου.

Το ιδιο και η επιπλεον τιμη για το Flush kit.

Θα πρεπει χωρις το flush kit να ξεβιδωνεις (αναλογα και με τη χρηση, που κανουμε αλλα κανονικα θελει πριν και μετα απο τη χρηση Flush) το πλαστικο παξιμαδι στην εξοδο του βρωμικου και να βγαζεις απο μεσα το flow restrictor μετα να αφηνεις να τρεχει νερο να ξεπλενεται η μεμβρανη και μετα ξανα μεσα στο restrictor και βιδωμα.

Με το flush kit απλα ανοιγεις το βρυσακι και το κλεινεις

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29896

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν μια μεμβράνη βγάζει 100GPD (378.54 λτ/μερα) είναι σωστό να υποθέσουμε οτι βγάζει περίπου 15,8 λτ/ωρα με απλή μέθοδο των τριών?

Link to comment
Share on other sites

Αν μια μεμβράνη βγάζει 100GPD (378.54 λτ/μερα) είναι σωστό να υποθέσουμε οτι βγάζει περίπου 15,8 λτ/ωρα με απλή μέθοδο των τριών?

για να τη βαζεις μπροστα κανα δυο ωρες πριν την αλλαγη ε? σωστος! ναι λογικα ετσι ειναι απλα δεν ξερω κατα ποσο σε μια μερα θα βγαινουν τα λιτρα που λεει ή ειναι το μαξιμουν. για να εισαι σιγουρος ξεκινας και μισι ωρα πιο πριν :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν μια μεμβράνη βγάζει 100GPD (378.54 λτ/μερα) είναι σωστό να υποθέσουμε οτι βγάζει περίπου 15,8 λτ/ωρα με απλή μέθοδο των τριών?

Nαι, αλλά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως την ποιότητα του νερού του δικτύου, την πίεση του δικτύου, την κατάσταση της μεμβράνης...

Link to comment
Share on other sites

πόσο νερό χάνετε (ή πάει για άλλες δουλείες) 50%? δηλαδή για να αποθήκευσης 100GPD (350 λτ/μερα) χάνονται (ή αποθηκεύονται) περίπου 400 λτ/μερα ?

ΥΓ: συνολική δαπάνη για περίπου 800 λτ/μερα ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είστε ολοι φοβεροι!! Μέσα σε λιγότερο από μια μέρα εμαθα τι μου γινετε χωρις προσθετο διαβασμα! χεχε :bowdown: Να στε καλά όλοι και ευχαριστώ για τις συμβουλές :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

για να τη βαζεις μπροστα κανα δυο ωρες πριν την αλλαγη ε? σωστος! ναι λογικα ετσι ειναι απλα δεν ξερω κατα ποσο σε μια μερα θα βγαινουν τα λιτρα που λεει ή ειναι το μαξιμουν. για να εισαι σιγουρος ξεκινας και μισι ωρα πιο πριν :bowdown:

Υπολογισε 10-13 λιτρα την ωρα πραγματικα σε νορμαλ συνθηκες.

πόσο νερό χάνετε (ή πάει για άλλες δουλείες) 50%? δηλαδή για να αποθήκευσης 100GPD (350 λτ/μερα) χάνονται (ή αποθηκεύονται) περίπου 400 λτ/μερα ?

ΥΓ: συνολική δαπάνη για περίπου 800 λτ/μερα ?

Υπολογισε 1 λιτρο "καθαρο" προς 2.5 "βρωμικο" (στο περιπου παντα και αναλογα το νερο του δυκτιου κλπ)

Αυτο το "βρωμικο" μπορει να χρησιμοποιηθει αν συλλεγεται για ποτισμα, πλυσιμο, ακομα και για καζανακι αν γινει η καταλληλη εγκατασταση.

Φυσικα για οποιο δεν θελει μεγαλη "απωλεια" νερου μπορει να παρει με διπλη ή τριπλη μεμβρανη την λεγομενη "οικολογικη οσμωση" και να πεταει πολυ λιγοτερο νερο.

Διαβαστε το θεμα "Οικολογικές οσμώσεις υψηλής απόδοσης" εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=235

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε 10-13 λιτρα την ωρα πραγματικα σε νορμαλ συνθηκες.

Υπολογισε 1 λιτρο "καθαρο" προς 2.5 "βρωμικο" (στο περιπου παντα και αναλογα το νερο του δυκτιου κλπ)

Αυτο το "βρωμικο" μπορει να χρησιμοποιηθει αν συλλεγεται για ποτισμα, πλυσιμο, ακομα και για καζανακι αν γινει η καταλληλη εγκατασταση.

Φυσικα για οποιο δεν θελει μεγαλη "απωλεια" νερου μπορει να παρει με διπλη ή τριπλη μεμβρανη την λεγομενη "οικολογικη οσμωση" και να πεταει πολυ λιγοτερο νερο.

Διαβαστε το θεμα "Οικολογικές οσμώσεις υψηλής απόδοσης" εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=235

1 προς 2.5 ? Με μια μόνο μεμβράνη; Είσαι σίγουρος; Η όσμοση που συζητάμε επειδή την έχω δουλέψει παίζει περίπου στο 1/4. Επίσης να πω οτι το σημαντικότερο πράγμα στη ροή της όσμωσης είναι η θερμοκρασία του νερού του δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το flush kit.

Δηλαδή όταν παράγω νερό το βρυσάκι το έχω κλειστό και όταν θέλω να καθαρίσω τη μεβράνη ανοίγω τη ροή;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το flush kit.

Δηλαδή όταν παράγω νερό το βρυσάκι το έχω κλειστό και όταν θέλω να καθαρίσω τη μεβράνη ανοίγω τη ροή;

Ευχαριστώ

ναι... βγάζεις ουσιαστικά τον περιοριστή ροής από την μεμβράνη!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα κι εγώ τη συσκευή που προτείνετε σ' αυτό το θέμα. Ισχύει ότι πρέπει να παραμένει η υγρή η μεμβράνη κι ότι αν στεγνώσει θα καταστραφεί;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ναι,ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Και ποια σωληνάκια πρέπει να παραμένουν βουλωμένα; Και κάποιος τρόπος ίσως;

Έγινε επεξεργασία - Bubbles
Link to comment
Share on other sites

Και ποια σωληνάκια πρέπει να παραμένουν βουλωμένα; Και κάποιος τρόπος ίσως;

τοποθέτησε την οριζόντια και μια φορά τη βδομάδα ανοιγέ την να τρέχει λίγο νερό :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...