Jump to content

Αντίστροφη Όσμωση ΑΓΟΡΑ


Raptor

Recommended Posts

Ούτως ή άλλως μια φορά τη βδομάδα θα λειτουργεί για την αλλαγή νερού. Εάν τοποθετήσω και τα σωληνάκια ψηλά λογικά δε θα έχει πρόβλημα...

Ας δοκιμάσουμε λοιπόν...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 προς 2.5 ? Με μια μόνο μεμβράνη; Είσαι σίγουρος; Η όσμοση που συζητάμε επειδή την έχω δουλέψει παίζει περίπου στο 1/4. Επίσης να πω οτι το σημαντικότερο πράγμα στη ροή της όσμωσης είναι η θερμοκρασία του νερού του δικτύου.

Ναι την ειχα μετρησει με πετονακια.

ΕΒγαζε ενα καθαρο και πεταγα 2.5 βρωμικο.

Υποψιν το νερο της βρυσης μου εβγαζε 170tds

Εχω παει σε αλλη περιοχη τωρα και η βρυση μου εχει 110tds.

Μπορει να εχω καλυτερη αποδοση ακομα.

Θα μετρησω παλι καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Ο βαθμός απόδοσης επηρεάζεται περισσότερο από τη πίεση

του δικτύου και πολύ λιγότερο από την καθαρότητα του

νερού.

Η προσθήκη αντλίας booster είναι το πρώτο που πρέπει να

κάνει κάποιος για οικονομική παραγωγή νερού με ΑΟ.

Μετά από κάποια έργα της ύδρευσης στη περιοχή έφτασα

1/2 από 1/4 που είχα πριν αλλά χάλασε το καζανάκι και

ο ηλιακός :) .

Βέβαια με 1/2 η ζωή της μεμβράνης μειώνεται κατά πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι με τη συγκεκριμένη και σαν πρώτη χρήση έβγαλα 1.5 λίτρο ακάθαρτο και 0.75 περίπου καθαρό. 1/2 δηλαδή.

Έχω αρκετή πίεση στο δίκτυο. Αν μειώσω θα αλλάξει και η αναλογία με περισσότερο ακάθαρτο δηλαδή;

Καλύτερα λιγότερη πίεση;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η νορμαλ πιεση για μια κοινη ενυδρειακη οσμωση ειναι 60-65 psi

Πιο χαμηλα πεφτει η αποδοση της ΑΟ, πιο ψηλα εχει πιο γρηγορη φθορα η μεμβρανη αλλα και τα υδραυλικα του σπιτιου γενικα.

Δες στα χαρτια της θα λεει τα στοιχεια για max min pressure.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Kαι να τα λέει δεν έχω όργανο να μετρήσω την πίεση της βρύσης μου...

Link to comment
Share on other sites

τοποθέτησε την οριζόντια και μια φορά τη βδομάδα ανοιγέ την να τρέχει λίγο νερό :)

[/quot

εγω την εχω μονιμα κρεμασμενη στον τοιχο υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Να δεν μππρει να βρεις ταπες εχε τις ακρες των σωληνων πιο ψηλα και ανοιγε τη για λιγο καθε εβδομαδα το αργοτερο.

Κανονικα πριν και μετα τη χρηση θελει flushing.

Αν ειναι σε εξωτερικο χωρο να μαζευεται στον παγετο να μη παγωσει

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και τη στερέωσα κάθετα στον τοίχο κοντά σε παροχή νερού και τώρα την έχω συνδεδεμένη μονίμως στη βρύση. Τα σωληνάκια καθαρού και ακάθαρτου βγαίνουν από την πάνω πλευρά της θήκης της μεμβράνης και αφού κλείσω τη βρύση αδειάζουν. Υπάρχει περίπτωση να στεγνώσει και η μεμβράνη; Ρωτάω συνέχεια γιατί δεν είμαι σίγουρος για τον τρόπο που λειτουργεί και φοβάμαι μην τη χαλάσω ακόμα δεν την πήρα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και τη στερέωσα κάθετα στον τοίχο κοντά σε παροχή νερού και τώρα την έχω συνδεδεμένη μονίμως στη βρύση. Τα σωληνάκια καθαρού και ακάθαρτου βγαίνουν από την πάνω πλευρά της θήκης της μεμβράνης και αφού κλείσω τη βρύση αδειάζουν. Υπάρχει περίπτωση να στεγνώσει και η μεμβράνη; Ρωτάω συνέχεια γιατί δεν είμαι σίγουρος για τον τρόπο που λειτουργεί και φοβάμαι μην τη χαλάσω ακόμα δεν την πήρα.

Ευχαριστώ

εφόσον φεύγουν προς τα πάνω και τη χρησιμοποιείς μια φορά την βδομάδα είσαι οκ !

Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτή

είναι ακόμα σε δημοπρασία αλλά εν τέλη σίγουρα θα βρεί πιο οικονομικά(μαζί με τα μεταφορικά)

Πώς σας φαίνεται;

και κάτι ακομα,βλέπω πολλοί στις μεβράνες εχουν και το ''RO'' δίπλα απο το ''GPD'' και άλλοι δεν το έχουν(για τις ενυδρειακές οσμώσεις).Είναι σημείο που πρέπει να προσέχουμε ή απλά μπορεί και παραλείπεται;

Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτή

είναι ακόμα σε δημοπρασία αλλά εν τέλη σίγουρα θα βρεί πιο οικονομικά(μαζί με τα μεταφορικά)

Πώς σας φαίνεται;

και κάτι ακομα,βλέπω πολλοί στις μεβράνες εχουν και το ''RO'' δίπλα απο το ''GPD'' και άλλοι δεν το έχουν(για τις ενυδρειακές οσμώσεις).Είναι σημείο που πρέπει να προσέχουμε ή απλά μπορεί και παραλείπεται;

RO = Reverse Osmosis

GPD = Gallons Per Day

:)

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα είχα υπόψη μου,ευχαριστώ.για το αν υπαρχει πρόβλημα εκεί που δε γράφουν ''RO'' στη μεβράνη καμία άποψη;

για τη συγκεκριμένη που έδωσα λινκ τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

το μανόμετρο σε τι βοηθάει στην α/ο?επίσης α/ο με διπλή μεμβράνη τι παραπάνω προσφέρει?

Link to comment
Share on other sites

το μανόμετρο σε τι βοηθάει στην α/ο?επίσης α/ο με διπλή μεμβράνη τι παραπάνω προσφέρει?

με το μανομετρο μπορεις να βλεπεις το ποσο πιεση εχει το δικτυο σου , εαν εχεις λιγη πιεση θες μπουστερ , εαν εχεις αρκετη πιεση πιθανον να μπορεις να δουλεψεις και οσμωση με 2 μεμβρανες .

Η διπλη μεμβρανη προσφερω , περισσοτερα λιτρα παραγωγη ανα ημερα και εκτος αυτου μειωνεις τη ποσοτητα του βρωμικου νερου και αυξανεις τη ποσοτητα του καθαρου νερου που παραγει η οσμωση

Link to comment
Share on other sites

πώς μπορώ να δω πόση πίεση έχει το δίκτυο για να μην αγοράσω τζάμπα με διπλή μεμβράνη. στο site δεν έχει με διπλή μεμβράνη α/ο ή δεν το έχω ψάξει καλά?α και τι προσφέρει η α/ο 4 σταδίων...

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

πώς μπορώ να δω πόση πίεση έχει το δίκτυο για να μην αγοράσω τζάμπα με διπλή μεμβράνη. στο site δεν έχει με διπλή μεμβράνη α/ο ή δεν το έχω ψάξει καλά?

με ενα μανομετρο :)

τ

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστά...αλλά άλλος τρόπος...δλδ πρώτα να αγοράσω ένα μανόμετρο και μετά την α/ο ή μπορώ να προσθέσω τη 2ή μεμβράνη

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

ναι σωστά...αλλά άλλος τρόπος

εγω προσωπικα δεν γνωριζω .

Εαν θα παρεις οσμωση μπορεις να την παρεις με μια μεμβρανη και μανομετρο και απο εκει και περα εαν δεις οτι το δικτυο σου σηκωνει δευτερη μεμβρανη χωρις μπουστερ , απλα προσθετεις μια μεμβρανη ακομα .

Link to comment
Share on other sites

στο site δεν έχει με διπλή μεμβράνη α/ο ή δεν το έχω ψάξει καλά?α και τι προσφέρει η α/ο 4 σταδίων...

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν γνωριζω .

Εαν θα παρεις οσμωση μπορεις να την παρεις με μια μεμβρανη και μανομετρο και απο εκει και περα εαν δεις οτι το δικτυο σου σηκωνει δευτερη μεμβρανη χωρις μπουστερ , απλα προσθετεις μια μεμβρανη ακομα .

τι είναι το μπούστερ και που μπορώ να βρώ?Τέλος το χειμώνα στη λαχειοφόρο κέρδισα 2 πρόφιλτρα το ένα μέχρι 0.75gpm και το άλλο 50gpm kai ta 2 psi 125 και μία μεμβράνη που δεν ξέρω πόσο είναι άμα πάρω από το site με 150 gpd μεμβράνη μπορώ να βάλω και πιο μικρές

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

τι είναι το μπούστερ?

αμα σου δωσω λινκ να δεις θα μου πουν οτι προτεινω καταστηματα :):buttrock:

Link to comment
Share on other sites

βασικά θέλω να πω σε pet shop θα βρω σε μαγαζί με υδραυλικά?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

σε μαγαζια που πουλανε συστηματα αντιστροφης οσμωσης ( κανα 2 μαγαζια ειναι ) μην πηγαινεις απο εδω και απο εκει :)

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

το χειμώνα στη λαχειοφόρο κέρδισα 2 πρόφιλτρα το ένα μέχρι 0.75gpm και το άλλο 50gpm kai ta 2 psi 125 και μία μεμβράνη που δεν ξέρω πόσο είναι άμα πάρω από το site με 150 gpd μεμβράνη μπορώ να βάλω και πιο μικρές

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...