Jump to content

ξεκινημα βοηθεια!!!!


tsap

Recommended Posts

το αλλο ειναι 2 χ 150W METAL HALIDE λαμπες.....

τα λεντ θα σου προτεινα να τα αποφυγεις μιας και ειναι υπο δοκιμην ακομα.....

φιλε μου αυτες οι λαμπες μπαινουν χωρις μετατροπη στις μαμα θηκες η θελει αλλο συστημα φωτισμου?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

αλλο πραγμα εντελως.......

Link to comment
Share on other sites

οποτε παω και για φωτα!!!!!!

παιδια τους κυκλοφορητες πως τους βαζουμε?δηλαδη προς τα που να κοιτανε?

Link to comment
Share on other sites

οποτε παω και για φωτα!!!!!!

παιδια τους κυκλοφορητες πως τους βαζουμε?δηλαδη προς τα που να κοιτανε?

Να εχεις οσο γινετε καλυτερη κυκλοφορια,αποφυγε σημεια με κοθολου ροη(νεκρα σημεια).Ενας να κοιταει και πισω απο το βραχο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ενας σε καθε πλευρα ετσι ωστε να κανουν το νερο κυκλο γυρω στο ενυδρειο.και δυο να χτυπουν μπρος και πισω τον βραχο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καθε ποτε πρεπει να αλλαζουμε το νερο του ενυδρειου και ποσο ειναι καλα να αλλαζουμε???!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καθε ποτε πρεπει να αλλαζουμε το νερο του ενυδρειου και ποσο ειναι καλα να αλλαζουμε???!!!

Δεν υπάρχει απαράβατος κανόνας σε αυτό.

Βασικός δείκτης θα είναι οι μετρήεις σου και οι ανάγκες του ενυδρείου σου.Γενικά όσο περισσότερα λίτρα έχουμε και όσο με τον καιρό έχει ωριμάσει το ενυδρείο τόσο πιό εύκολα μπορεί να κρατηθεί μεγαλύτερο κενό διάστημα αλλαγών.

Γιά παράδειγμα εγω ξεκίνησα με 20% στα 800 καθαρά λίτρα στην αρχή κάθε μήνα και πλέον τώρα μετά απο 2+χρόνια ακολουθώ περίπου 10% κάθε 2 μήνες.Αυτό μου το έχει επιτρέψει πλέον το ενυδρείο και γιά αυτό το κάνω.Ανά πάσα στιγμή όμως μπορεί να χρειαστούν περισσότερες και πιό πολύ συχνές αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

καθαρα λιτρα τι εννοεις?450 λιτρα + 250 sump?

Link to comment
Share on other sites

καθαρα λιτρα τι εννοεις?450 λιτρα + 250 sump?

Υπαρχουν τα μεικτα λιτρα και τα καθαρα λιτρα.Να τα παρουμε με την σειρα.Τα μεικτα λιτρα ειναι τα λιτρα που μας δινουν οι διαστασεις του ενυδρειου.Τα καθαρα λιτρα ειναι αυτα που μενουν οταν αφαιρεσουμε διαφορα,οπως ειναι ο βραχος,ο εξοπλισμος κ.α.Σαν κανονα απο τα μεικτα αφαιρουμε το 20% για να βγαλουμε τα καθαρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τα μεικτα λιτρα και τα καθαρα λιτρα.Να τα παρουμε με την σειρα.Τα μεικτα λιτρα ειναι τα λιτρα που μας δινουν οι διαστασεις του ενυδρειου.Τα καθαρα λιτρα ειναι αυτα που μενουν οταν αφαιρεσουμε διαφορα,οπως ειναι ο βραχος,ο εξοπλισμος κ.α.Σαν κανονα απο τα μεικτα αφαιρουμε το 20% για να βγαλουμε τα καθαρα. :)

καταλαβα!!!!

αλλη μια ερωτηση!!!

εχει μεινει καμποση αλγη στα τσαμια του ενυδρειου.πως φευγει τωρα αυτη?ειναι αδειο το ενυδρειο τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα!!!!

αλλη μια ερωτηση!!!

εχει μεινει καμποση αλγη στα τσαμια του ενυδρειου.πως φευγει τωρα αυτη?ειναι αδειο το ενυδρειο τωρα!!!

Οταν εννοεις αδειο εννοεις χωρις νερο;Και κατι ασχετο.Απο πιο μερος εισαι στην Φθιωτιδα;

Link to comment
Share on other sites

Οταν εννοεις αδειο εννοεις χωρις νερο;Και κατι ασχετο.Απο πιο μερος εισαι στην Φθιωτιδα;

ναι το εχω αδειασει για να το κανω reef!!!!και μου εχει κολησει καμποση στα τζαμια!!!!!!

αγιο κωνσταντινο μενω μονιμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω αδειασει για να το κανω reef!!!!και μου εχει κολησει καμποση στα τζαμια!!!!!!

αγιο κωνσταντινο μενω μονιμα!!!!

Με λιγο νερο και ξυδι και περασε το.Παρε και ενα ξυραφι απο αυτα που πουλανε στα χρωματοπωλεια για ξυστρα και τριψτην.Προσοχη να μην χαραξεις το τζαμι.Εγω εχω γεννηθει στην Λαμια και εχω εξοχικο στον Μωλο.Την αλλη βδομαδα ανεβαινω πανω για διακοπες μιας εβδομαδας.

Link to comment
Share on other sites

Με λιγο νερο και ξυδι και περασε το.Παρε και ενα ξυραφι απο αυτα που πουλανε στα χρωματοπωλεια για ξυστρα και τριψτην.Προσοχη να μην χαραξεις το τζαμι.Εγω εχω γεννηθει στην Λαμια και εχω εξοχικο στον Μωλο.Την αλλη βδομαδα ανεβαινω πανω για διακοπες μιας εβδομαδας.

εχω την ξυστρα ενυδρειου!!!!!!!θα το καθαρισω ετσι λοιπον.

εχω συγγενης στον μωλο και φιλους αρκετους!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω την ξυστρα ενυδρειου!!!!!!!θα το καθαρισω ετσι λοιπον.

εχω συγγενης στον μωλο και φιλους αρκετους!!!

Μπορεις να το μουσκεψεις με το νερο και το ξυδι να το αφησεις για λιγο και να το τριψεις με το χαρτι κουζινας.Η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα κανεις δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Α και ξεχασα να σου πω οτι την αλλη βδομαδα που θα ειμαι πανω καθε βραδυ εχει ψαρεμα στο Ασπρονερι. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το μουσκεψεις με το νερο και το ξυδι να το αφησεις για λιγο και να το τριψεις με το χαρτι κουζινας.Η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα κανεις δουλεια.

ουτε ο μαγνητης θα κανει δουλεια?θα δοκιμασω και θα δουμε μαλλον!!!

Link to comment
Share on other sites

Α και ξεχασα να σου πω οτι την αλλη βδομαδα που θα ειμαι πανω καθε βραδυ εχει ψαρεμα στο Ασπρονερι. :buttrock:

παμε για τσιπουρες,σαργους και τετοια? :)

Link to comment
Share on other sites

παμε για τσιπουρες,σαργους και τετοια? :)

Τσιπουρες,σαργους και μουγρια.Απο ολα εχει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειδα σε ενα pet shop ενα θαλλασινο του οποιου του ειχε βαλει αεραντλια και σε ενα σημειο αναμεσα στον βραχο εβγαλε μπουρμπουλιθρες!!!!!

χρειαζεται και τετοιο?το σκιμμερ δεν οξυγονονει καλα το νερο μονο του?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι μπουρμπουλήθρες παίζουν διακοσμητικό ρόλο στο θαλασσινό και δεν συνίστανται, εκτός και αν πραγματοποιεί κάποια θεραπεία, διότι μερικά φάρμακα απαιτούν επιπλέον αερισμό με αεραντλία.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι μπουρμπουλήθρες παίζουν διακοσμητικό ρόλο στο θαλασσινό και δεν συνίστανται, εκτός και αν πραγματοποιεί κάποια θεραπεία, διότι μερικά φάρμακα απαιτούν επιπλέον αερισμό με αεραντλία.

ευχαριστω φιλε μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια τα φωτα ποσες ωρες χρειαζονατι να ειναι αναμενα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα φωτα ποσες ωρες χρειαζονατι να ειναι αναμενα στο ενυδρειο?

Εξαρταται απο το ενυδρειο και τους κατοικους του.Για τι ενυδρειο μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το ενυδρειο και τους κατοικους του.Για τι ενυδρειο μιλαμε?

λιγα κοματια μενουν για να ξεκινισω το θαλασινο μου ενυδρειο.τωρα μολις στροση απο αρχη ποσο θα θελει τα φωτα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...