Jump to content

άλγες και μαράζωμα φυτών.


bouldoza

Recommended Posts

Λοιπόν έχουμε και λέμε: το εωυδρείο μου: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44332

φυτά: 1 Aponogeton longiplumulosus, 1 Hygrophila corymbosa, 2 Αnubias barteri var angustifolia, 1 Anubias barteri var nana, 2 Bacopa caroliniana, 1 Echinodorus 'Rubin'

Οπως φαίνεται και στις φώτο που επισυνάπτω, αρκετά φύλλα από τα φυτά μου έχουν άλγες και όλα μου φαίνονται μαραζομένα. Εχω φωτισμό 2χ18 watt juwel 7 ώρες καθημερινά και από λίπασμα χρησιμοποιώ jbl ferropol μια φορά την βδομάδα - 2 δόσεις μέχρι τώρα - σε λίγο μικρότερη δοσολογία από αυτήν που λέει η εταιρία ρίχνω 10 ml στα 110 λίτρα ενώ λέει 10 στα 80. Α! τα ΝΟ3 εχουν πέσει στο 2-5

Από την άλλη επειδή έχω χρυσόψαρα και δεν αφήνουν τίποτα όρθιο, τσιμπάνε τα πάντα, κάποια φύλλα έχουν μαυρίσει -έχουν σαπίσει άραγε? - και σκέφτομαι να τα κόψω. Καλά θα κάνω ή έχουν ελπίδες ανάρρωσης?

Τώρα για τις άλγες τι να κάνω? Δεν θέλω να εξαπλοθούν σε όλα. Να κόψω τα φύλλα που έχουν ή να προσπαθήσω να τις αντιμετωπίσω και πώς?

Για τα μαράζωμα αρκεί ο φωτισμός και η λίπανση ή αλλίως τι άλλο μπορεί να βοήθησει στην ανάκαμψη.

Το ξέρω ότι το post είναι πυροβόλο ερωτήσεων αλλά προσπάθησα να μαζέψω όλες τις απορίες μου σε ένα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Η βοήθεια και οι συμβουλές σας πολύτιμη :bowdown::bowdown::bowdown:

post-19873-1277322086_thumb.jpg

post-19873-1277322101_thumb.jpg

post-19873-1277322112_thumb.jpg

post-19873-1277322126_thumb.jpg

post-19873-1277322138_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bouldoza
Link to comment
Share on other sites

1. Καλησπέρα φίλε, καλύτερα που μάζεψες όλες τις απορίες σε 1 post, βοηθάει.

2. για 110 λίτρα τα 36 wat που έχεις δεν είναι τίποτα :bowdown: χρειαζόμαστε πιο πολύ φως

3. στο link που δίνεις το φίλος Σπύρος Delta σου πρότεινε να βγάλεις την αερόπετρα καθώς βοηθά στην απομάκρυνση των CO2 από το νερό, κάτι που χρειάζονται τα φυτά για να μεγαλώσουν.

4. ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: τα φυτά τρώνε ΝΟ3, πρέπει να το διατηρείς γύρω στο 20, μήπως ταΐζεις πολύ λίγο;

5. Κατά την γνώμη μου και όσο μπορώ να δω από τις φωτογραφίες το πράσινο των φυτών σου είναι όμορφο και ικανοποιητικό στα περισσότερα σημεία. Έχε υπόψιν ότι και τα φυτά εγκλιματίζονται σιγά σιγά στο νέο περιβάλλον.

6. για το feropol δεν ξέρω, προτιμώ ταμπλέτες!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να χρησιμοποιούσες ένα γενικής χρήσης υγρό λίπασμα όπως το seachem flourish και ταμπλέτες για τα φυτεμένα. Λίγος φωτισμός παραπάνω θα έκανε καλό πάντως.

Συμφωνώ ότι και εμένα δεν μου φαίνονται τόσο χάλια, άλλωστε το ενυδρείο είναι ακόμα στην αρχή του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους παραπάνω υπογράφοντες, επίσης δέν γράφεισ πουθενά για CO2 , οπως και τί υπόστρωμα χρησιμοποιείς,

αν δέν έχεισ CO2 βάλε , αν όχι φτιάξε, τί υπόστρωμα έχεις?

Πρόταση μου είναι Floyrish excel toylaxiston 1 cap foul τήν πρωτη εβδομάδα και αυξησε το φωτισμό σε 8-9 ώρες.

δεν γράφεις παραππανω στοιχεία για το setup σου........ οπότε δέν μπορώ να δώσω μεγαλύτερη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω υπόστρωμα. Μόνο χαλίκι. ούτε και CO2

Link to comment
Share on other sites

Δωσε χρονο στα φυτα να προσαρμοστουν.

Δινε λιγο γενικο λιπασμα μονο και αυτο μικρη δοσολογια για να μη εχεις αλγες, βγαλε αεροπετρα και τυχων (σφουγγαρι) ανθρακα.

Χρυσοψαρα εχεις, οτι επιζησει επεζησε.

Δοκιμαζεις και αλλα σκληρα φυτα στην πορεια (πχ εγω εχω microsorum pteropus και πανε μια χαρα)

Link to comment
Share on other sites

εάν δέν έχεις υπόστρωμα σωστο, τα φυτα σου 8α αρχισουν να μαυριζουν οι μισχοι και επειτα οι ριζες τους, σημαδια οτι 8α αρχισουν να σαπίζουν, η ελειψη ικανοποιητικού φωτός σε ικανοποιητικές ώρες μαζί με ΄την έλειψη CO2, λυπαμε που στο λέω είναι καταδικασμένα σε θανατο.

( απο την μικρη μου εμπειρία τα 10 χρόνια που ασχολούμε)

Link to comment
Share on other sites

εάν δέν έχεις υπόστρωμα σωστο, τα φυτα σου 8α αρχισουν να μαυριζουν οι μισχοι και επειτα οι ριζες τους, σημαδια οτι 8α αρχισουν να σαπίζουν, η ελειψη ικανοποιητικού φωτός σε ικανοποιητικές ώρες μαζί με ΄την έλειψη CO2, λυπαμε που στο λέω είναι καταδικασμένα σε θανατο.

( απο την μικρη μου εμπειρία τα 10 χρόνια που ασχολούμε)

Επειδή είναι λίγο ασαφής η παραπάνω διατύπωσή σου και επειδή τελειώνεις κάπως δραματικά για την τύχη των φυτών του φίλου μπορείς σε παρακαλώ να επαναδιατυπώσεις τη φράση σου ώστε να φαίνεται καλύτερα αυτό που εννοείς ? είναι καταδικασμένα λόγω υπσοτρώματος, φωτός, CO2 ή όλα μαζί ?

Link to comment
Share on other sites

ναι εντάξει ισως έχεισ δίκιο.

ολα μαζί νομίζω που ανέφερα.

δέν είναι θέμα να γίνω δραματικός, απλώς το έχω αντιμετωπίσει παρα πολύ παλια και εξηγώ τους λόγους:

το χαλίκι απο μόνο του δέν προσφέρει κανένα θρεπτικό συστατικό για τίς ρίζες τών φυτών, ειδικά εάν είναι μετριο ( σε μέγεθος) δημιουργέι ρευματα που δέν κατακρατούν κανένα συστατικό για τα βακτηρια του βυθού καθώς και θρεπτικά συστατικα που χρειάζονται τα φυτά.

Απουσία επαρκούς φωτισμού ( τουλάχιστον 8-9 ώρες)

Απουσία Co2 που έιναι ζωτικής σημασίας για τα φυτά μιάς και το χρειάζονται για τήν φωτοσύν8εση.

εαν διαβαστεί το άρθρο σχετικά με τα φυτεμένα ενυδρεία απο μόνος του θα κατανοήσει αρκετα

οσο λυπηρο και να φένετε πρίν απο 8 χρόναι που ασχολήθηκα κι εγς σαν αρχαριος κατεστρεψα πολλές φορές τα φυτα μου λογω ελειψης γνώσης και εμπειρίας εάν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως ότι ίσως δεν είναι τόσο απόλυτα κάποια από τα παραπάνω. :bowdown:

Δηλαδή θα συμφωνούσα με το φωτισμό αλλά με το υπόστρωμα και το CO2 όχι κατανάγκη μια και αυτό έχει να κάνει και με τα φυτά. Στο κάτω κάτω δεν τρέφονται όλα από το υπόστρωμα (ο φίλος μας έχει και ανούμπια).

Θα έλεγα ότι έχω κρατήσει πετυχημένα φυτεμένο ενυδρείο με συνδυασμό υγρών λιπασμάτων και ταμπλετών. Ούτως ή άλλως το υπόστρωμα κάποια στιγμή θα ξεθυμάνει. Όσο για το CO2, πάντα είναι καλό αλλά όχι και πάντα απαραίτητο για κάθε φυτό.

Φαντάζομαι εννοείς αυτό το άρθρο ?

Link to comment
Share on other sites

οσων αφορά το αρθρο ναι αυτο

οκ, απλως είπα τήν αποψη μου.........

Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές. Συζήτηση κάνουμε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ειπα την αποψη μου πιο πανω περι μη αναγκαιοτητας ιδιαιτερης περιποιησης στο συγκεκριμενο setup, γιατι το ενυδρειο πιο κατω στη φωτο το διατηρουσα με σκετο νερο και αντιχλωριο.

Δεν ηταν για το διαγωνισμο του aga στα φυτεμενα αλλα ηταν υγειες πρασινο και το χαιρομουν και εγω και τα ψαρια. :bowdown:

κλικ

th_180ltaquascape3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...