Jump to content

Dsb.... απαραιτητο ή οχι?


Recommended Posts

Ψαροκαμμμμμένοι.....

Μετά από την ενδιαφέρουσα συζήτηση που κάναμε στο ΑΖΜΡ σήμερα, μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες (για ακόμα μια φορά) τις οποίες θα ήθελα να τις συζητήσω μαζί σας.

Σίγουρα η εμπειρία του καθενός είναι μοναδική... οπότε περιμένω να ακούσω γνώμες και μάλιστα ίσως και αντίθετες.

Παμε λοιπόν στις απορίες.

1.Ειναι απαραίτητο το dsb σε ένα θαλασσινο ενυδρείο??

2. Αν ναι... τι ακριβως κανει?

3. Τι πρεπει να περιλαμβανει?? (αραγωνητη, βραχο, κλπ)

4. Σε τι ποσοτητα???

Σιγουρ απο τις απαντησεις σας θα μου δημιουργηθουν κι αλλες απορίες... περιμενω την καταθεση της εμπειριας σας!!!

Υ.Γ. Οι περισσοτερες απο τις ερωτησεις μου εχουν απαντηθει, απλα επειδη τα γραπτα μενουν και ισως εχουν κι αλλοι τις ιδιες απορίες, ανοιχτηκε το θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ αν δεν έχετε να προσφέρετε στο θέμα μη spamαρετε .

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα νικο δεν το θεωρω καθολου απαραιτητο

μπορει ομως να λειτουργησει με θετικα αποτελεσματα,υπο προυποθεσεις

οπως σε ολα τα ζητηματα στο θαλασσινο εξαρταται πολυ απο το τι ενυδρειο εχεις η θελεις να εχεις

η μεγαλυτερη χρησιμοτητα του dsb ειναι οτι βοηθαει στην απονιτρικοποιηση

οποτε εαν εχεις οποιηδηποτε αλλο τροπο να κανεις αυτη τη διαδικασια

π.χ βοτκα,δυνατο skimming,gfo,συχνες κ μεγαλες αλλαγες κτλ δεν σου χρειαζεται

ενα μεγαλο μειον για το dsb ειναι οτι καθε περιπου 3 με 4 χρονια θελει αλλαγη αφου το οξυγονο που ειχε δεσμευτει αρχικα στα κατωτερα στρωματα κ που ειναι απαραιτητο στην ολη διαδικασια εξαντλειται με την παροδο του χρονου κ πρεπει να το αντικαταστησεις

μπορεις να μην εχεις καθολου αμμο στο κυριως ενυδρειο αλλα θα πρεπει σε καθε αλλαγη να σιφωναρεις

τα νιτρικα που θα μαζευονται με την παροδο του χρονου

μπορεις να εχεις κ λιγη αμμο 2 εκατοστα για παραδειγμα αλλα θα πρεπει αναγκαστικα να εχεις κατι που θα την αναδευει οπως αστεριας,σαλιγκαρια,ολοθουριο,γκομπυ-κατι απο αυτα

Link to comment
Share on other sites

Οόυε εγω το θεψρώ απαραίτητο και γιά αυτό δεν έχω κάτι τέτοιο.Ομως μην ξεχνάμε ότι κάτι που γιά εμέας δεν είναι απαραίτητο γιά κάποιον άλλο μπορεί να έχει εκπληκτικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ενα χαμηλο dsb με ψιλη αμμο στο κυριως ενυδρειο και οχι στο sump.Δηλαδη 8-10 cm το πολυ.

Προσφερει σταθεροτητα στο συστημα (σταθεροτητα στα σκαμπανεβασματα θρεπτικων συστατικων που ειναι πολυ σημαντικο,ΚΗ κτλ), παρεχει τροφη στα κοραλια μεσω της μικροπανιδας βακτηριων που θα αναπτυχθουν πανω του (δες και εδω)και μας δινει την δυνατοτητα να φιλοξενησουμε με επιτυχεια πολλους ενδιαφεροντες οργανισμους.

Link to comment
Share on other sites

το χαμηλό dsb , δεν είναι dsb :bowdown:

πες το όπως αλλιώς θέλεις , άλλα έχε υπ όψη σου ότι ο όρος dsb είναι <διεθνής > και σημαίνει κάτι συγκεκριμένο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

το χαμηλό dsb , δεν είναι dsb :bowdown:

πες το όπως αλλιώς θέλεις , άλλα έχε υπ όψη σου ότι ο όρος dsb είναι <διεθνής > και σημαίνει κάτι συγκεκριμένο :bowdown:

Deep Sand Bed...........

http://saltaquarium.about.com/od/filtersfi...bdiscussion.htm

Link to comment
Share on other sites

το χαμηλό dsb , δεν είναι dsb :(

πες το όπως αλλιώς θέλεις , άλλα έχε υπ όψη σου ότι ο όρος dsb είναι <διεθνής > και σημαίνει κάτι συγκεκριμένο :)

Υπαρχουν καποιοι που θεωρουν οτι 6-7cm αμμου λειτουργουν ως dsb και αλλοι που θεωρουν ως ελαχιστο τα 15cm.Γιαυτο και χαρακτιριζω τα 8-10cm ως χαμηλο ή αλλιως ρηχο dsb.

Εσυ ποσα cm αμμου θεωρεις ως dsb?

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι

όπως και εταιρίες που λένε ότι η άμμος που πουλάνε απονιτροποιεί με 2 εκ βάθος

ο όρος dsb είναι άμεσα συνδεδεμένος με τον κ R Shimek , όπως και η μέθοδος plenum με τον κ Jaubert

και δεν είναι άπλα άλλη μια μέθοδος απονιτροποιησης , με ξάφνιασε ο τίτλος του θέματος και οι απορίες του συντονιστή , αν ήμουν στη θέση του dr Shimek θα αισθανόμουν λίγη πίκρα διαβάζοντας το <... προσφέρει τίποτα ? >

http://www.reefkeeping.com/issues/2003-06/...ature/index.php

είναι και πολλά άλλα που περιγράφονται και αποτελούν ένα dsb

απονιτροποίηση γίνεται και με λιγότερα εκ άμμου , παλιότερα υπολόγιζαν την άμμο όπως υπολογίζουν τώρα το ζωντανό βράχο , κιλά άμμου / λίτρα ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι

όπως και εταιρίες που λένε ότι η άμμος που πουλάνε απονιτροποιεί με 2 εκ βάθος

ο όρος dsb είναι άμεσα συνδεδεμένος με τον κ R Shimek , όπως και η μέθοδος plenum με τον κ Jaubert

και δεν είναι άπλα άλλη μια μέθοδος απονιτροποιησης , με ξάφνιασε ο τίτλος του θέματος και οι απορίες του συντονιστή , αν ήμουν στη θέση του dr Shimek θα αισθανόμουν λίγη πίκρα διαβάζοντας το <... προσφέρει τίποτα ? >

http://www.reefkeeping.com/issues/2003-06/...ature/index.php

είναι και πολλά άλλα που περιγράφονται και αποτελούν ένα dsb

απονιτροποίηση γίνεται και με λιγότερα εκ άμμου , παλιότερα υπολόγιζαν την άμμο όπως υπολογίζουν τώρα το ζωντανό βράχο , κιλά άμμου / λίτρα ενυδρείου

Ο Σιμεκ ειχε πει 10cm dsb αν δεν κανω λαθος οταν ειχε ερθει ελλαδα.

Εσυ εχεις dsb?? Μπορεις να παραθεσεις και μια φωτο να το δουμε?? :(

Οπως και οι υπόλοιποι.

Υ.Γ. ΔΕΝ ειναι απορίες ενος συντονιστη.... ειναι οι απορίες του χομπιστα nikoloutso, οι οποίες ήδη λύθηκαν, που ασχολειται με το γλυκό και τωρα μπηκε στα νερα τα αλμυρα!!! Το περίεργο δεν καταλαβαινω πιο ειναι.

Σκοπος του φορουμ ειναι η ανταλλαγη αποψεων και πληροφοριων. :)

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Φιλε spin....

Θεωρεις οτι προσφερει το dsb??

Ενα διαμερισμα στο σαμπ 50*50*40 με 15cm αραγωνητη μπορει να προσφερει σε 1000λτρ μεικτα ενυδρείο??? :(

Η αλλη περίπτωση ειναι.... ενα ενυδρείο, οπως το δικό μου, με 12-14cm αραγωνητη στο ενυδρείο ΟΛΟ.... εχει αναγκη το dsb?? :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε spin....

Θεωρεις οτι προσφερει το dsb??

Ενα διαμερισμα στο σαμπ 50*50*40 με 15cm αραγωνητη μπορει να προσφερει σε 1000λτρ μεικτα ενυδρείο??? :(

Η αλλη περίπτωση ειναι.... ενα ενυδρείο, οπως το δικό μου, με 12-14cm αραγωνητη στο ενυδρείο ΟΛΟ.... εχει αναγκη το dsb?? :)

φυσικα και δεν χρειαζεται DSB αν εχεις 12 ποντους απανω...αλλα δεν εχεις...μετρα το.... :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα νικο δεν το θεωρω καθολου απαραιτητο

μπορει ομως να λειτουργησει με θετικα αποτελεσματα,υπο προυποθεσεις

οπως σε ολα τα ζητηματα στο θαλασσινο εξαρταται πολυ απο το τι ενυδρειο εχεις η θελεις να εχεις

η μεγαλυτερη χρησιμοτητα του dsb ειναι οτι βοηθαει στην απονιτρικοποιηση

οποτε εαν εχεις οποιηδηποτε αλλο τροπο να κανεις αυτη τη διαδικασια

π.χ βοτκα,δυνατο skimming,gfo,συχνες κ μεγαλες αλλαγες κτλ δεν σου χρειαζεται

ενα μεγαλο μειον για το dsb ειναι οτι καθε περιπου 3 με 4 χρονια θελει αλλαγη αφου το οξυγονο που ειχε δεσμευτει αρχικα στα κατωτερα στρωματα κ που ειναι απαραιτητο στην ολη διαδικασια εξαντλειται με την παροδο του χρονου κ πρεπει να το αντικαταστησεις

μπορεις να μην εχεις καθολου αμμο στο κυριως ενυδρειο αλλα θα πρεπει σε καθε αλλαγη να σιφωναρεις

τα νιτρικα που θα μαζευονται με την παροδο του χρονου..........Φίλε mad 23, .εαν σου είναι εύκολο την επόμενη φορά που θα το κάνεις εσύ στο ενυδρείο σου, τραβηξε μερικές φωτο για να δω πως είναι τα νιτρικά σε στερεά μορφή και μπορούμε να τα σιφωνάρουμε...........

μπορεις να εχεις κ λιγη αμμο 2 εκατοστα για παραδειγμα αλλα θα πρεπει αναγκαστικα να εχεις κατι που θα την αναδευει οπως αστεριας,σαλιγκαρια,ολοθουριο,γκομπυ-κατι απο αυτα

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοούσε τα συσσωρευμένα υπολείμματα τροφών κλπ, που είναι νιτρογενείς παράγοντες

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω κι αλλες απόψεις... αλλα και φωτογραφίες απο τα δικά σας dsb... αν έχετε!! :(

Link to comment
Share on other sites

Spin,με δικα σου λογια πες μας τις προσωπικες σου εμπειριες για τη χρηση dsb,τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του,καθως και τι βαθος πρεπει να εχει.Για να μαθαινουν και τα μελη που δεν μπορουν να διαβασουν ξενα αρθρα.

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι

όπως και εταιρίες που λένε ότι η άμμος που πουλάνε απονιτροποιεί με 2 εκ βάθος

ο όρος dsb είναι άμεσα συνδεδεμένος με τον κ R Shimek , όπως και η μέθοδος plenum με τον κ Jaubert

και δεν είναι άπλα άλλη μια μέθοδος απονιτροποιησης , με ξάφνιασε ο τίτλος του θέματος και οι απορίες του συντονιστή , αν ήμουν στη θέση του dr Shimek θα αισθανόμουν λίγη πίκρα διαβάζοντας το <... προσφέρει τίποτα ? >

http://www.reefkeeping.com/issues/2003-06/...ature/index.php

είναι και πολλά άλλα που περιγράφονται και αποτελούν ένα dsb

απονιτροποίηση γίνεται και με λιγότερα εκ άμμου , παλιότερα υπολόγιζαν την άμμο όπως υπολογίζουν τώρα το ζωντανό βράχο , κιλά άμμου / λίτρα ενυδρείου

Κανεις μας δεν ειναι του επιπεδου dr Shimek,και δεν χρειαζεται φυσικα να το αναλυσω ετσι;

Το οτι ειναι απορια συντονιστη γιατι σε εξεπληξε δεν καταλαβαινω..................

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

ο τίτλος του θέματος και οι ερωτήσεις ταιριάζουν σε πρωτάρη

και μπορεί να είναι πρωτάρης στα θαλασσινά ενυδρεία κάποιος αλλά παράλληλα να μπορεί να κάνει μια αναζήτηση ώστε να καλύψει τα βασικά του ερωτήματα , εκθειάζει το πλεονέκτημά του γραπτού λόγου αλλά δε κάνει το παραμικρό για να το εκμεταλλευτεί

έτσι δίνει κακό παράδειγμα , μια και είναι συντονιστής σας

Link to comment
Share on other sites

ο τίτλος του θέματος και οι ερωτήσεις ταιριάζουν σε πρωτάρη

και μπορεί να είναι πρωτάρης στα θαλασσινά ενυδρεία κάποιος αλλά παράλληλα να μπορεί να κάνει μια αναζήτηση ώστε να καλύψει τα βασικά του ερωτήματα , εκθειάζει το πλεονέκτημά του γραπτού λόγου αλλά δε κάνει το παραμικρό για να το εκμεταλλευτεί

έτσι δίνει κακό παράδειγμα , μια και είναι συντονιστής σας

Μαγκια του που ενω ειναι συντονιστης,αφου δεν εχει την πειρα που εχουν καποιοι αλλοι στο θαλασσινο μιας και τωρα το αρχισε,,ανοιγει ενα θεμα και εφραζει τις αποριες του,για να παρει απαντησεις και γνωμες απο συνχομπιστες του,αλλα και απο καποιους αλλους...............καθηγητες τους λεω εγω,που αντι να εκφρασουν γνωμη,βρισκουν την ευκαιρια να πουλησουν πνευμα και να το παιξουν ξερολες και πονηροι.

Κακο παραδειγμα δινεις εσυ,διοτι εισαι πικροχολος και εμπαθης.

Αν εχεις προβλημα με τους συντονιστες του φορουμ,κανε τα παραπονα σου στους admin,η ακομα καλυτερα,βρες ενα αλλο forum να διδαξεις........

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνουμε off-topic, αλλά εγώ θα το αναφέρω:

Ποιος είπε ότι οι συντονιστές σ' ένα φόρουμ πρέπει να είναι ξερόλες?

Απλώς, ΣΥΝΤΟΝΙΖΟΥΝ.

Βγάλτε από το κεφάλι σας ότι οι συντονιστές υπάρχουν μόνο και μόνο για να απαντάνε και να λύνουν απορίες.

Είναι κι αυτοί χομπίστες, έχουν απορίες και καλά κάνουν και τις μοιράζονται.

Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτο.....

την περιπτωση οπου ο συντονιστης ρωταει για να υπαρχει η απαντηση και για αλλους την εχουμε στο μυαλο μας?

αν ειχε την απορια ουτε να πληκτρολογει χρειαζοταν ουτε τιποτα...με ενα τηλεφωνημα σε καποιους γνωστες-φιλους του ο νικος θα μπορουσε να μαθει...το θεμα ειναι να υπαρχει η απαντηση για ο λ ο υ ς.....

οποιος εχει την γνωση και δνε την μεταδιδει,κακο στον εαυτο του κανει....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,καλυτερα να το σταματησουμε εδω.......... :(

Link to comment
Share on other sites

Φιλε spin.... (αν μου επιτρεπεις να σε απακαλω έτσι)

Οπως ειπαν... δε θεωρω κακο το να εκφραζω δημοσια της απορίες μου για να μαθουν κι αλλοι!!

Αλλωστε ΔΕ βρισκω πουθενα το κακό να μας δείξουν ορισμενοι έμπειροι το δικό τους samp.

Εσυ ως έμπειρός αρνησαι να προσφέρεις σις γνωσεις σου για το καλό του χομπι??

Προτιμάς προσωπική επίθεση απο το να μας δωσεις τις συμβουλές σου??

γιατι εγω ως προσωπική επίθεση το εκ λαμβανω.

Αλλωστε οι απορίες μου απαντηθηκαν σε προσωπικό επίπεδο... αλλα ΕΓΩ θελω να ΠΡΟΣΦΕΡΩ στο χόμπι και όχι να τα κραταω για την πάρτη μου!!

ΔΕ με νοιαζει να τσαλακωθει η εικόνα μου... αρκει να βοηθησω να παει το χομπι μπροστα...

Προς ενημερωση σου λοιπόν.... στο ΑΖ υπάρχει στην αρθρογραφία του θαλασσινου νερού από το 2006 το παρακατω άρθρο και παραθέτω ένα απόσπασμα.

Συστήματα Άμμου

"Τα πειράματα στα συστήματα άμμου δεν περιορίστηκαν όμως στο προαναφερόμενο σύστημα Plenum. Αργότερα εφαρμόστηκε και μια άλλη μέθοδος η ονομαζόμενη Deep Sand Bed (DSB), όπου ένα παχύ στρώμα λεπτόκοκκης άμμου τοποθετείται στον πυθμένα του κυρίως ενυδρείου ή ενός δευτερεύοντος ενυδρείου, απευθείας χωρίς την παρεμβολή σχάρας και πλέγματος, με διάφορες παραλλαγές που αφορούν το ύψος αυτής.

Ο Αμερικανός καθηγητής βιολογίας R.Shimek, “πατέρας” του DSB, θεωρεί ότι τα καλύτερα βιολογικά αποτελέσματα, έχουμε όταν το ύψος της άμμου κυμαίνεται από 10cm (min) έως 20cm(max). Η κυκλοφορία του νερού μεταξύ των διαστρωματώσεων της άμμου, γίνεται από το πλήθος των μικρών οργανισμών, που αναπτύσσονται εκεί, κυρίως σκουληκιών, και όχι τόσο από την ανταλλαγή ιόντων, των μορίων του νερού, όπως πίστευαν παλαιότερα.

Κατά τον καθηγητή R. Shimek, το φυσικό αυτό σύστημα άμμου, αποτελεί πλήρη εξομοίωση της λειτουργίας της άμμου των ανοικτών θαλάσσιων συστημάτων (Αθήνα 2007).

Ουσιαστικά η μέθοδος διάταξης άμμου DSB αποτελεί μια απλούστευση της προαναφερόμενης μεθόδου των πειραμάτων Jaubert με εξίσου καλά αποτελέσματα.

Η απλούστατη κατασκευή και τοποθέτηση στο ενυδρείο του συστήματος DSB, δικαίως το κατέστησε πολύ δημοφιλές στους σύγχρονους χομπίστες ενυδρειστές."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...