Jump to content

Απορίες για σαλιγκάρια


Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει κάτι σαλίγκαρους να κόβουν βόλτες . Δεν με ενοχλούν καθόλου αισθητικά απλά επειδή το ενυδρείο τώρα ότι φιλοξενεί θα μπει σε ένα μεγαλύτερο σε 2 μήνες που έχω σκοπό να το κάνω με φυτά δύσκολα και γενικά γεμάτο πρασινάδα , και δεν θέλω να έχω σαλιγκάρια βλαβερά για τα φυτά !

Μετά από ένα γουγλαρισμα νομίζω ότι είναι physa snail kai Ramshorn Snail δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί είναι ακόμα μικρά και το καβούκι τους είναι διάφανο !

Και μια ερώτηση για τα apple snails έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ ότι αυτά τα σαλιγκάρια αλλάζουν το φύλο τους κατά βούληση ενώ στο applesnail.net ότι το φύλο τους δεν αλλάζει τι ισχύει τελικά ?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι έχουν και τα 2 αναπαραγωγικά όργανα, αλλά αποφασίζουν ποιο θα χρησιμοποιήσουν σε κάθε "ενωση"

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το λινκ σου οκ λύθηκε η απορία ,ευχαριστώ τώρα για τα physa ξέρουμε αν είναι οκ με τα φυτά ?

Έγινε επεξεργασία - khilan
Link to comment
Share on other sites

Και τα physa snail και τα Ramshorn Snail δεν τρωνε φυτα,απλα να προσεχεις την ποσοτητα της τροφης που ριχνεις για να μην πολλαπλασιαστούν ,να ταιζεις οση τροφη καταναλωνουν τα ψαρια ωστε να μην μενει πολυ στο βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...