Jump to content

Malawi Mbuna 400lt


Guest orck

Recommended Posts

Παρακατω ειναι μια συντομη παρουσιαστη του ενυδρειου μου, εχω ενα προβλημα με τις φωτογραφιες, οι παρακατω ειναι οι καλυτερες που καταφερα να τραβηξω.

Προκειται για το Juwel Rio 400, εχει σαν backround το Juwel stone, ο βυθος ειναι αραγωνιτης aragamax sugar size ανακατεμενος με χαλαζιακη αμμο σε παρομοιο χρωματισμο. Οι πετρες ειναι κροκαλα βαλσατης περιπου 120κιλα, δεν ειναι κολημενες αλλα πατανε πολυ γερα και ειναι πολυ δυσκολο να πεσουν ετσι οπως εχουν μπει.

Για την ωρα εχει μεσα 9 ατομα απο Metriaclima estherae (Red zebra) και 4 ατομα απο Pseudotropheus acei (Yellow tail). Ειναι ολα μικρα και ειναι ακομη μια χαρουμενη παρεα. :bowdown:

Για φιλτρανση εχω ενα εξετερικο της JBL το CristalProfi 500 γεματο με siporax και σκεφτομαι για sump. Το ενυδρειο εχει επισης και εναν κυκλοφορητη 3000 λιτρων.

pH 8,2

gH 10

kH 10

Temp ~27°C

Δεκτο καθε σχολιο, ειδικα εαν βλεπετε κατι στραβο. Ευχαριστω πολυ.

IMG_3346-1.jpg

IMG_3366.jpg

IMG_3358-1.jpg

IMG_3357-1.jpg

IMG_3356-1.jpg

IMG_3351-1.jpg

IMG_3363.jpg

IMG_3357.jpg

DSC020631024x768.jpg

IMG_3365.jpg

IMG_3366.jpg

IMG_3336.jpg

Και οι 5 αφρικανοι συντονιστες ειναι αστερια, σας ευχαριστω ολους. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Παναγιωτη... :bowdown:

Η δεξια πλευρα ειναι πολυ αγρια ετσι οπως φαινεται στην φωτογραφια :bowdown:

Θα προτινα καποιο μικρο ξυλακι η καποια Vallisneria για να κρυψουν τον εξοπλισμο και να σπασει η μονοτονια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη κουκλί το ενυδρείο, να το χαίρεσαι. Οι πέτρες πραγματικά πανέμορφες και με την άλγη που θα κάτσει πάνω θα δείξει ακόμα περισσότερο.

Διόρθωσα ένα σύνδεσμο γιατί μία από τις φωτογραφίες δεν εμφανιζόταν. Θα παρακολουθώ την εξέλιξη του ενυδρείου με πολύ ενδιαφέρον.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο!Μου αρέσει το χρώμα σε φόντο και πέτρες! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εχω τις λαμπες τις Juwel μια Color 54Watt και μια Day 54Watt. Ειναι υπερβολικο φως για τετοια ψαρια, το καλο ειναι οτι θα βοηθησουν τις αλγες. Για την ωρα αναβουν απο τις 17:00 μεχρι τις 12:00.

Μια διορθωση στα παραπανω, 5 ειναι οι αφρικανοι συντονιστες :bowdown:

Εαν το εφτιαχνα σημερα δυο πραγματα θα εκανα διαφορετικα, το backround δεν θα το εβαζα αλλα θα εβαφα το τζαμι εξωτερικα (αν και εχει το μειονεκτημα οτι το τζαμι καθρεπτιζει) και δεν θα αγοραζα το επιπλο της Juwel αλλα θα εφτιαχνα επιπλο δικης μου σχεδιασης απο ξυλο, το συγκεκριμενο επιπλο δεν ειναι καθολου βολικο.

Ξεχασα να αναφερω οτι στο επιπλο εχουν μπει φωτιστικα που αναβουν οταν ανοιγουν τα πορτακια (ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ) και μαγνητικες κλειδαριες, αορατες απο εξω, επειδη κυκλοφορει ενα πιτσιρικι στο σπιτι που ψαχνει τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο σε ρωτησα για το φωτισμό, εδειχνε έντονος....

Δες το πως θα πάει κ αργοτερα καταλήγεις οπου θές....

Προτίμισε λάμπες μεχρι 6.000kelvin!

Καλή συνέχεια! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους γεμισεεεεε :bowdown::bowdown::bowdown:

Μπραβο ρε φιλε.Εμενα μου αρεσει και η πλατη,αλλα και οι πετρες.Η μονη ενσταση που εχω,ειναι οτι θα τις ηθελα λιγο περισσοτερο ατημελητα τοποθετημενες.

Τα μικρουλια δεν τα κυνηγανε τα zebra;

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλώς τον !

Μπράβο Παναγιώτη πολύ καλό !

Στο έπιπλο, στο μεσαίο τμήμα μπορείς να βάλεις μία ωραία γυάλινη πόρτα με αμμοβολή με μεντεσεδάκια τζαμιού (Leroy Merlin) θα δείξει πολύ ωραίο και θα κρύψεις τα πράγματα που έχεις εκεί.

:(:):D

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη καλώς ήλθες μου αρέσει το ενυδρείο.Οι λάμπες από οτι καταλαβαίνω είναι Τ5.θα πρότεινα λοιπόν το εξής.Την day να την κρατήσεις και στην colour να πειραματιστεις δηλαδή να πάρεις

μια seraplant T5 που ταιριάζει στα juwel http://www.sera.de/index.php?id=1025&L=14 και να την αλλάξεις για να δεις τις διαφορές στην ανάδειξη των χρωμάτων των ψαριών.

:(:)

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα γραψω και γω κατι να μη λεει ο γκρινιαρης γεροπαραξενος οτι δεν εγραψα στο θεμα του.

Καλο ειναι.

Συμφωνω με τους απο πανω.

:(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

φιλε αμα σκασει μυτη στο σπιτι κανενα υπουργιο πολιτισμου και ψαχνει για αρχαια στην πλατη του ενυδρειου σου, μην ξαφνιαστεις!! τελεια δουλεια φιλε! και εγω που δεν ξερω απο αυτου του ειδους ψαρια- διακοσμηση εχω αποσβολοθει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ....

Επιτελους ψαρια στο ενυδρειο του παναγιωτη!!! :(

Ρε συ... πολυ γκρι!!! :)

Βαλε ενα κομματι ξύλο μεσα!!!

Βαλε και κανενα φυτο...

Και θα γινει αστερι!!!

Link to comment
Share on other sites

@Στρατο για να πω την αληθεια θα ηθελα και αλλο μηκος, οσο τυχαια και να τις εβαζα εφτιαχνα μια ενιαια μαζα, ηθελα να εχω ενα κενο χωρο στο κεντρο. Δεν αποκλειω αναδιαταξη στις πετρες, δεν ειναι κολημενες.

Οι ζεβρα κυνηγανε λιγο τα μικρα, οχι ξυλο πραγματικα ομως, δεν τα φτανουν ουτε για αστειο, τα μικρα στην ωρα φαγητου ξεμυτανε και βοσκανε κανονικα. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω δει ποτε πανω απο δυο ταυτοχρονα...

@Ανδρεα με ενδιαφερει αυτο που λες με τα μεντεσεδακια γυαλιου, μηπως εχεις φωτογραφια να δω πως ειναι αυτο το πραγμα;

@ Σωκρατη εχω αλλη μια τριτη λαμπα την nature η οποια δινει πιο "μαλακο" φως απο την day και την color, για την ωρα ομως ΘΕΛΩ ΑΛΓΗ οποτε λεω να δανειστω κανενα φωτιστικο να την ταισω

@Σπυρο φτου σου, δεν το περιμενα απο εσενα αυτο :(

@pozeras σε εχει επηρεασει ο συντονιστης απο επανω ετσι; μην τον ακους δεν ειναι αληθεια...

@Νικο θα δεχθω με χαρα μια βαλισνερια οταν και εαν κλαδεψεις ξανα, για μια πρασιναδα κανω μια παραχωρηση, μετα απο αυτο τιποτε αλλο, εξαλου εχει στην λιμνη πρασιναδες;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Φίλε καταπληκτικό! Εύγε!!!

Εμένα πάλι μ αρέσουν τα χρώματα.....!! Θα μεγαλώσουν και οι κιχλίδες και θα είναι άψογο!

Ακόμα καλύτερα με βαλισνέριες.. ! :( έχω και εγω μπόλικες αν θες..

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο, μπράβο . εύχομαι να το χαρείς... πολύ καλή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

@Στρατο για να πω την αληθεια θα ηθελα και αλλο μηκος, οσο τυχαια και να τις εβαζα εφτιαχνα μια ενιαια μαζα, ηθελα να εχω ενα κενο χωρο στο κεντρο. Δεν αποκλειω αναδιαταξη στις πετρες, δεν ειναι κολημενες.

Οι ζεβρα κυνηγανε λιγο τα μικρα, οχι ξυλο πραγματικα ομως, δεν τα φτανουν ουτε για αστειο, τα μικρα στην ωρα φαγητου ξεμυτανε και βοσκανε κανονικα. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω δει ποτε πανω απο δυο ταυτοχρονα...

@Ανδρεα με ενδιαφερει αυτο που λες με τα μεντεσεδακια γυαλιου, μηπως εχεις φωτογραφια να δω πως ειναι αυτο το πραγμα;

@ Σωκρατη εχω αλλη μια τριτη λαμπα την nature η οποια δινει πιο "μαλακο" φως απο την day και την color, για την ωρα ομως ΘΕΛΩ ΑΛΓΗ οποτε λεω να δανειστω κανενα φωτιστικο να την ταισω

@Σπυρο φτου σου, δεν το περιμενα απο εσενα αυτο :(

@pozeras σε εχει επηρεασει ο συντονιστης απο επανω ετσι; μην τον ακους δεν ειναι αληθεια...

@Νικο θα δεχθω με χαρα μια βαλισνερια οταν και εαν κλαδεψεις ξανα, για μια πρασιναδα κανω μια παραχωρηση, μετα απο αυτο τιποτε αλλο, εξαλου εχει στην λιμνη πρασιναδες;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ

Μην βιάζεσαι με την άλγη - το έγραψα και αλλού- ας αφήσουμε το ενυδρείο να τρέξει και η άλγη θα έλθει το κατάλληλο χρόνο.Ας μην προσθέτουμε λάμπες σε ενα ενυδρείο ( αφρικάνικο) το οποίο ούτε ιδιαίτερες απαιτήσεις έχει σε φωτισμό ούτε απαιτεί έντονο φως.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο :( .Εχω μια απορια του αρχαριου.Γιατι το φιλτροσου ειναι μεσα στην λεκανη ? Και το Τ στην δεξια πλευρα σε τι χρησιμευει ? :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο :( .Εχω μια απορια του αρχαριου.Γιατι το φιλτροσου ειναι μεσα στην λεκανη ? Και το Τ στην δεξια πλευρα σε τι χρησιμευει ? :D

Εγω νομιζω οτι ειναι για πιθανή απώλεια μεσα στον κουβα από το λαστιχο που υπάρχει στο Τ.

Το λαστιχο στο Τ πρεπει να ειναι για αδειασμα του ενυδρείου. Κλεινωντας τη βανα επιστροφής.... και ανοιγοντας το Τ.... στελνει το νερό έξω.

Σωστα παναγιωτη?? :)

Υ.Γ. Βαλισνερια ΔΕΝ εχω αλλη... την ξήλωσα όλη οταν ξεστησα το ενυδρείο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό !!!!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσε οπως ηταν παλια.

Αδειο.

Ειχε κατι ιδιαιτερο.

Οσο παει και χειροτερευει.

Γινεται σαν τα αλλα ενυδρεια.

Στην αρχη.

ΤΟ ενυδρειο.

Στα ποδια του σφαχτηκαν και εκαναν μπανιο παλλικαρια.

2795619737_144a94e356.jpg

Η αρχη της πτωσης του μυθου.

2802845421_b02a563fe7.jpg

Το γκρεμισμα

2934072652_2630c0b537.jpg

Ακομα και ενα μικρο ενυδρειο ειναι ομορφο αδειο

2934072824_f2b6f6117d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα μετα απο το στησιμο του ενυδρειου του προεδρου .... υποθετω πως διαλυεται και ο συλλογος :(:):D:thumbup:

http://atono.wordpress.com/2008/07/18/asfe/

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...