Jump to content

Malawi Mbuna 400lt


Guest orck

Recommended Posts

Ομορφο! :)

Αααααααααααχ αφρικη!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν ειχε μπει το νερο και μεσα στη θολουρα αρχισε το χαζεμα

orck20100406007_resize.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

@georot1981 σου εστειλα pm για τα acei, ξανα ευχαριστω

@kixlidatos το λεκανακι ειναι για την περιπτωση που το φιλτρο αρχισει να χανει νερο, δεν μιλαμε για να σκασει το φιλτρο στα δυο, ειναι για περιπτωσεις που δεν πιασει καλα ο ελαστικος περικυκλιος (credits στον diskus fan, στα ελληνικα το λεμε o-ring) και δακρυζει το φιλτρο, να μην πανε τα νερα στο επιπλο. Επισης εκει μεσα ειναι η ακρη του σωληνα για τις αλλαγες, αν και εχω εμπιστοσυνη στα βανακια της Eheim το τοποθετω μεσα στο λεκανακι εαν τυχει και δακρυσει και αυτο. Τελος μεσα στο λεκανακι βαζω τις βρεγμενες αποχες να μην σταζουν πανω στο επιπλο. Το Τ ειναι για ευκολο αδειασμα/γεμισμα ειναι ενα Τ και δυο η ενα βανακια, με αυτο το συστημα κανω τις αλλαγες. Γυρνωντας καταλληλα τις βανες αδειαζεις νερο απο το ενυδρειο και μπορεις απο την ιδια μερια να βαλεις νερο απο βρυση η απο βαρελι με ανλια.

Ουσιαστικα αυτο που περιεγραψε ο Νικος ειναι.

Ξεχασα να ευχαριστησω και απο εδω τον Σπυρο που ειχα πανικοβληθει με το φιλτρο, δεν ξεκινουσε με τιποτα, ειχα συνηθισει με το 2224 που απλα το εβαζες στο ρευμα και ξεκιναγε. Ο μστρο-Σπυρος μου ελυσε το προβλημα σε 5". Σε ευχαριστω ρε φιλε :(

Σπυρο και εγω αναπολω τις ημερες που εκανα αλλαγες στον αερα, αντε να σκασει καμια προσφορα με δωροεπιταγη 100% να παρω αλλο ενα.

Link to comment
Share on other sites

.... για περιπτωσεις που δεν πιασει καλα ο ελαστικος περικυκλιος (credits στον diskus fan, στα ελληνικα το λεμε o-ring)....

Ααααααχχχχχ τσαμπα τα φροντηστηρια :(

Τι παρακύκλιος?

Ελαστικος παράκυκλος ειναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανει το παρακατω στη φωτο και ησυχασαμε.

click

th_master4.jpg

Εγω επειδη προετοιμαζω το νερο με τυρφη και εχει και μιξη με νερο απο ΑΟ, εχω βαρελι με αντλια με καλο μανομετρικο που ανεβαζει το νερο στο ενυδρειο απο τον ιδιο σωληνα που βγαινει το νερο.

Ο Πανος συνδεει στη βρυση νομιζω, με προετοιμασμενο νερο απο ευδαπ. :(

Το ποσο και και που ριχνει αντιλχωριο, θα σας το πει ιδιος.

Οταν βαζουμε νεο νερο, κλεινουμε το βανακι του φιλτρου (και το βγαζουμε απο τη πριζα) για να μη παει το νερο μεσα στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να εμφανιστει το σχεδιο παρακατω.

Το φιλτρο μου εχει ηδη δυο βανακια στην εισοδο (ο σωληνας που κατεβαζει νερο απο το ενυδρειο στο φιλτρο) και την εξοδο του (ο σωληνας που ανεβαζει νερο απο το φιλτρο στο ενυδρειο). Οποτε αγορασα δυο βανακια και ενα Τ της Eheim. Επισης στην ακρη του σωληνα αλλαγης εχω συνδεσει εναν ταχυσυνδεσμο τυπου Garderna. Μετα τοποθετω το ειδικο γκρι μαραφετι που δεν ξερω πως λεγεται για να συνδεσω το λαστιχο κηπου μεχρι την αποχετευση.

Οταν θελω να αφαιρεσω νερο απο το ενυδρειο.

Συνδεω το λαστιχο μεχρι την αποχετευση, φηνω το φιλτρο ανοιχτο να λειτουργει, ανοιγω τον διακοπτη Γ, το νερο ηδη τρεχει πιο πολυ απο τον ευκολο δρομο που ειναι η εξοδος χαμηλα, ελαχιστη πιεση εχει το spray bar. Εαν χρειαζομαι μεγαλυτερη πιεση, βιαζομαι πολυ, τοτε κλεινω τον διακοπτη Β.

Οταν θελω να προσθεσω νερο στο ενυδρεο.

Συνδεω λαστιχο απο την βρυση (εαν γεμιζω με νερο βρυσης) η συνδεω την εξοδο της αντλιας που εχω μεσα στο βαρελι προετοιμασιας νερου (εαν εχω βαρελι προετοιμασιας νερου). Κλεινω τους δυο διακοπτες που ειναι στο φιλτρο στην θεση Α, κλεινω απο το ρευμα το φιλτρο, ανοιγω τον Β και τον Γ, ανοιγω την βρυση η την ανλια και το ενυδρειο γεμιζει.

Και επειδη θα μπει ο VIP του φορουμ, ο diskus fan να πω συγνωμη για τον παρακυκλο. Επισης προχθες αλλαξα τον υαλοβαμβακα απο το φιλτρο ο οποιος ηταν γεματος με αραγωνιτη/αμμο πουδρα. :(:)

post-1556-1277484536_thumb.jpg

post-1556-1277484593_thumb.jpg

post-1556-1277485630_thumb.jpg

post-1556-1277485643_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...