Jump to content

μονομαχακι


roza

Recommended Posts

ένα τελευταίο, κάτι μαύρες κηλίδες που έχει πάνω στα πτερύγιά του τι είναι;; μήπως είναι στρεσαρισμένος;

Δεν νομίζω να έιναι επειδή είναι στρεσαρισμένος.Τα σημάδια του στρές είναι:πολύ γρήγορη αναπνοή και αποχρωματισμός σώματος(προς το λευκό),χλωμιάζει δηλαδή

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο Aquazone :(

Για αρχη ελλατωσε το τασιμα εκει που ηταν.

Αυτα που διαβασες για 2-3 τασιματα, ειναι σε ενυδρειο με φιλτρο.

Με το πολυ ταισμα λερωνεται το νερο με τοξικα που δηλητηριαζουν αμεσα ή αργα το ψαρι.

Διαβασε για τον κυκλο του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Link to comment
Share on other sites

Έχθες σκεφτόμουν γυάλες και τα προβλήματα που έχουν κυρίως απο την έλειψη βακτηρίων.. Δηλαδή τη ΜΗ ουσιαστικά δυνατή διαβίωση των ψαριών σε αυτές.. Όπως και να έχει..

Αφού κάποια στιγμή η αμμωνία θα τα σκοτώση...

Αν όμως ΑΝ λεω.. Κάποιος έκανε το ΛΑΘΟΣ (γιατί για λάθος πρόκειτε) να πάρει γυάλα.. και δεν έχει λεφτά για ενυδρείο ..

Στο θέμα τον βακτηρίων. Αν βρει το άτομο αυτό και τοποθετήσει στην γυάλα.. στρωμένο χαλικάκι και μια στρωμένη πέτρα με anubia nana δεν θα καλυτέρευαν τα πράγματα? Δηλαδή να πάρει μια πέτρα 6 τουλάχιστον μηνών σε στρωμένο ενυδρείο (μικρή σε μέγεθος) και υπόστρωμα στρωμένο γεμάτο βακτήρια.. Θα καλυτέρευαν τα πράγματα?? Η θα πέθεναν τα βακτήρια???

Και αν μετά τις προσθήκες στρωμένης πέτρας και υποστρώματος πρόσθετε τακτικά και υγρά βακτηρίων????

Μια ιδέα λέω.. Μια σκέψη

Link to comment
Share on other sites

Έχθες σκεφτόμουν γυάλες και τα προβλήματα που έχουν κυρίως απο την έλειψη βακτηρίων.. Δηλαδή τη ΜΗ ουσιαστικά δυνατή διαβίωση των ψαριών σε αυτές.. Όπως και να έχει..

Αφού κάποια στιγμή η αμμωνία θα τα σκοτώση...

Αν όμως ΑΝ λεω.. Κάποιος έκανε το ΛΑΘΟΣ (γιατί για λάθος πρόκειτε) να πάρει γυάλα.. και δεν έχει λεφτά για ενυδρείο ..

Στο θέμα τον βακτηρίων. Αν βρει το άτομο αυτό και τοποθετήσει στην γυάλα.. στρωμένο χαλικάκι και μια στρωμένη πέτρα με anubia nana δεν θα καλυτέρευαν τα πράγματα? Δηλαδή να πάρει μια πέτρα 6 τουλάχιστον μηνών σε στρωμένο ενυδρείο (μικρή σε μέγεθος) και υπόστρωμα στρωμένο γεμάτο βακτήρια.. Θα καλυτέρευαν τα πράγματα?? Η θα πέθεναν τα βακτήρια???

Και αν μετά τις προσθήκες στρωμένης πέτρας και υποστρώματος πρόσθετε τακτικά και υγρά βακτηρίων????

Μια ιδέα λέω.. Μια σκέψη

οσο πιο πορωδης ειναι η πετρα τοσο το καλυτερο, εγω στρωσιμο εκανα και με πετρες και με μπολι. πετρες ηφαιστειακες που εχουν απειρους πορους. οποσδηποτε ομως θα ηθελες φιλτρο ή κυκλοφορητη γιατι χωρις ροη νερου δεν γινονται πολλα...

και βεβαια οι ηφαιστειακες δεν ενδεικνειτε για μονομαχο, γτ θα πιαστουν τα πτερυγια του...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα τον βακτηρίων. Αν βρει το άτομο αυτό και τοποθετήσει στην γυάλα.. στρωμένο χαλικάκι και μια στρωμένη πέτρα με anubia nana δεν θα καλυτέρευαν τα πράγματα? Δηλαδή να πάρει μια πέτρα 6 τουλάχιστον μηνών σε στρωμένο ενυδρείο (μικρή σε μέγεθος) και υπόστρωμα στρωμένο γεμάτο βακτήρια..

οποσδηποτε ομως θα ηθελες φιλτρο ή κυκλοφορητη γιατι χωρις ροη νερου δεν γινονται πολλα...

Αν στην δίλιτρη γυάλα, βάλει φυτά, πέτρες και κυκλοφορητή τα καθαρά λίτρα για το μονομάχο θα μηδενιστούν!!!

Επιπλέον, δεν πρέπει να βάζουμε ψάρια σε γυάλες, γιατί οι κινήσεις τους, προκαλούν δονήσεις στο νερό, που αντανακλούνται στα ψάρια μέσω του κυρτού γυαλιού. Και τα ψάρια λαμβάνουν συνεχώς τη δική τους ''ηχώ'' μέσω των πλευρικών τους αισθητήριων οργάνων. Αποτέλεσμα είναι το μόνιμο στρες στα ψάρια. (πηγή: sera.de)

Link to comment
Share on other sites

Αν στην δίλιτρη γυάλα, βάλει φυτά, πέτρες και κυκλοφορητή τα καθαρά λίτρα για το μονομάχο θα μηδενιστούν!!!

Επιπλέον, δεν πρέπει να βάζουμε ψάρια σε γυάλες, γιατί οι κινήσεις τους, προκαλούν δονήσεις στο νερό, που αντανακλούνται στα ψάρια μέσω του κυρτού γυαλιού. Και τα ψάρια λαμβάνουν συνεχώς τη δική τους ''ηχώ'' μέσω των πλευρικών τους αισθητήριων οργάνων. Αποτέλεσμα είναι το μόνιμο στρες στα ψάρια. (πηγή: sera.de)

για τον κυκλοφορητη δεν μιλουσα για 2λιτρη γυαλλα :(:) γενικα το ειπα...

να ρωτησω, αν για καποιον ειναι οικονομικο το θεμα αλλα εχει ηδη το ψαρακι και δεν θελει να το αφησει τοτε πως σας φαινεται η λυση ενος πλαστικου ταπερ απο τα πρακτικερ που ειδα που ηταν ακουσον ακουσον 30 λιτρα???

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω, αν για καποιον ειναι οικονομικο το θεμα αλλα εχει ηδη το ψαρακι και δεν θελει να το αφησει τοτε πως σας φαινεται η λυση ενος πλαστικου ταπερ απο τα πρακτικερ που ειδα που ηταν ακουσον ακουσον 30 λιτρα???

Δεν μας ειναι υποχρεωτικη η διατηρηση ψαριων απο καποιον νομο.

Αν δεν μπορουμε να διατηρησουμε εξιπρεπως ενα ζωντανο, μπορουμε να βαλουμε αγγελια και να το χαρισουμε/πουλησουμε ή να το επιστρεψουμε πισω στο πετσοπ που μας το πουλησε σε γυαλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ειναι υποχρεωτικη η διατηρηση ψαριων απο καποιον νομο.

Αν δεν μπορουμε να διατηρησουμε εξιπρεπως ενα ζωντανο, μπορουμε να βαλουμε αγγελια και να το χαρισουμε/πουλησουμε ή να το επιστρεψουμε πισω στο πετσοπ που μας το πουλησε σε γυαλα.

ε καλα και εγω αυτο λεω... απλα υπαρχουν καποιοι που δεν θελουν να το δωσουν πισω μετα, παρολο που ειναι λαθος να το κρατησουν. η ερωτηση ειναι οτι ειναι καλυτερα μια γυαλα 2 λιτρων απο ενα πλαστικο δοχειο 20-25? μπορει να εχουν και την ιδια τιμη. παντως για να μην χαλαμε και το θεμα της κοπελας συμφωνο με ττην αποψη που ειπες και ειναι και η δικη μου. :(

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα επειδή και εμένα μου έκαναν ένα μονομάχο δώρο μετά από διάβασμα στο forum πήρα ένα ενυδρείο 50λτ και λέω σιγά σιγά να το ξεκινήσω .ελπίζω στην βοήθεια σας επειδή από το πολύ διάβασμα τα έχω μπερδέψει λίγο. θέλω κάποια στιγμή να βάλω και κάποιο σαλιγκάρι, τον μονομάχο των βάζουμε μέσα όταν έχει στρώση το ενυδρείο η και πιο πριν; :(

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα επειδή και εμένα μου έκαναν ένα μονομάχο δώρο μετά από διάβασμα στο forum πήρα ένα ενυδρείο 50λτ και λέω σιγά σιγά να το ξεκινήσω .ελπίζω στην βοήθεια σας επειδή από το πολύ διάβασμα τα έχω μπερδέψει λίγο. θέλω κάποια στιγμή να βάλω και κάποιο σαλιγκάρι, τον μονομάχο των βάζουμε μέσα όταν έχει στρώση το ενυδρείο η και πιο πριν; :(

καλημερα. λοιπον καλως ηρθες φιλε. πρεπει να μας κανεις καταρχας μια παρουσιαση σου για να σε καλωσορισουμε στην αναλογη κατηγορια. μετα να ανοιξεις δικο σου θεμα στο στρωσιμο ενυδρειου. μετα θα ανοιξεις αλλο ενα στα λαβυρινθοψαρα, που ειναι και ο μονομαχος και ολες σου η αποριες θα λυθουν. οσο για αυτο που ρωτησες ΠΡΩΤΑ στρωνουμε, ΜΕΤΑ το ψαρι μεσα...(αν δεν στρωνεις με ψαρι και καλα κανεις). αυτα :D:thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. λοιπον καλως ηρθες φιλε. πρεπει να μας κανεις καταρχας μια παρουσιαση σου για να σε καλωσορισουμε στην αναλογη κατηγορια. μετα να ανοιξεις δικο σου θεμα στο στρωσιμο ενυδρειου. μετα θα ανοιξεις αλλο ενα στα λαβυρινθοψαρα, που ειναι και ο μονομαχος και ολες σου η αποριες θα λυθουν. οσο για αυτο που ρωτησες ΠΡΩΤΑ στρωνουμε, ΜΕΤΑ το ψαρι μεσα...(αν δεν στρωνεις με ψαρι και καλα κανεις). αυτα :D:thumbup::(

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=11

να στο παραπανω κανεις νεο θεμα αρχικα και μετα συνεχιζεις... ολα θα στα λυσουμε εδω φιλε :)

Link to comment
Share on other sites

ο μονομάχος μου τρελαθηκε, κολυμπάει πολυ γρηγορα πάνω κάτω σαν τρελος, να ανησυχήσω?

Link to comment
Share on other sites

ο μονομάχος μου τρελαθηκε, κολυμπάει πολυ γρηγορα πάνω κάτω σαν τρελος, να ανησυχήσω?

Δεν ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα.

1. Φουσκωνει ταυτοχρονα τα βραγχεια του και τα πτερυγια του? σαν να κανει επιδειξη?

2. Υπαρχει καποιο σκουρο φοντρο ή οτιδηποτε που να δημιουργει αντανακλαση του ειδωλου του?

Κανε προληπτικα μια (σωστη) αλλαγη νερου

Συμπληρωσε τη φορμα ασθενειων για παν ενδεχομενο σε περιπτωση που δεν συμβαινει κατι απο τα παραπανω και δεν βλεπεις να ηρεμει με την αλλαγη και ανοιξε νεο θεμα στις ασθενειες να μη χανεται χρονος.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=38

Στη ιδια κατηγορια θα βρεις πανω πανω και τη φορμα διαγνωσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...