Jump to content

60 λιτρα Αφρικανικο


Geosid

Recommended Posts

Μα αυτο κανω υπομονη αν δεν ειχα υπομονη απο τη πρωτη μερα θα ειχα βγαλει τις πετρες :thumbup::P:hysterical:

Δεν ξέρω αντιλαμβάνεσαι αν βγάλει κάποιος τις πέτρες σε ψάρια που ζούν σε σπηλιές τι μπορεί να συμβεί ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αντιλαμβάνεσαι αν βγάλει κάποιος τις πέτρες σε ψάρια που ζούν σε σπηλιές τι μπορεί να συμβεί ;

οταν λεω να τις βγαλω εννοω να τις μειωσω (αρκετα ) μπας και βλεπω κανα ψαρι να κανει βολτα απο τη μια πετρα στην αλλη , γιατι ετσι οπως ειναι τωρα τα ψαρια κινουντε στη πισω μερια του ενυδρειου ( πισω απο τις πετρες ) Η στα κενα , μπροστα δεν τα εχω δει να βγαινουν καθολου , ο αρσενικος αν κανει καμια βολτα η θηλυκια απο τοτε που την εβαλα μεσα δεν την ξαναειδα , εσκαψε ενα λακο (μισο μετρο ) :hysterical: και χωθηκε μεσα . τοσο πολλη πικραθηκαν που τα πηρα απο το σαμπ ? :thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ενα κόπο και κοίτα στο θεματικό φωτο από άλλους φίλους για ιδέες στησίματος σε τέτοια ψάρια και εδώ είμαστε.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα το aquascape ( δεν εβγαλα καμια πετρα ) .

Και εχω αφησει ενα κενο στο ενυδρειο οπου μερικες φορες βλεπω τα ψαρια .

Απο τροφες flakes δεν τρωνε με τιποτα , οπως την ριχνω ετσι τη μαζευω , χτες δοκιμασα και εριξα tetra discus σε bits και την εφαγαν και ειπα οτι εγινε κατα τυχη , ξανα εριξα πριν απο λιγο και παλι την εφαγαν . Καμια λυση στο προβλημα του φαγητου εχετε να προτεινεται ?

Link to comment
Share on other sites

Απο flakes δεν τρωνε τιποτα;

τις τροπικαλ πηρα ταγκανικα και ουτε που την πλησιαζουν , εριξα και σπιρουλινα ocean nutrition σε flakes παλι τιποτα ....

Link to comment
Share on other sites

Από την 7η φωτογραφια καταλαβαινεις οτι ειναι ζευγαρι!!

Αν ΔΕΝ ηταν.. θα ειχαν σκοτωθει!!

Δε θα εβγαιναν απο την ιδια τρυπα... :hysterical:

Ξεχασα να σου δωσω τροφες γιωργο!!

Εγω ταιζα το Tαγκανίνα της Τροπικαλ και το Omni της ocean.

Απο κατεψυγμενα εριχνα 1 φορα την εβδομαδα mysis ή formula two. :thumbup:

Για να βοηθήσω την συζήτηση.

:P

Link to comment
Share on other sites

αντε παλι καταθεση για τροφες ......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να επιμείνεις με τις τροφές που ήδη έχεις, οι οποίες είναι καλής ποιότητας. Μην ξεχνάμε ότι τα ψάρια έχουν δεχθεί δύο προσαρμογές μέσα σε ένα μικρό χρονικό διάστημα. Ασ'τα λίγο να πεινάσουν και μετά θα τρώνε ακόμα και τις πέτρες.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να επιμείνεις με τις τροφές που ήδη έχεις, οι οποίες είναι καλής ποιότητας. Μην ξεχνάμε ότι τα ψάρια έχουν δεχθεί δύο προσαρμογές μέσα σε ένα μικρό χρονικό διάστημα. Ασ'τα λίγο να πεινάσουν και μετά θα τρώνε ακόμα και τις πέτρες.

:thumbup:

Ετσι ακριβως!!!

Αλλα ρε συ Γιωργο.... οταν ειχα πει για τις τροφες... δε με ακουσες!! :P

Link to comment
Share on other sites

Καμία εξέλιξη είχαμε με τα ψάρια; Άρχισαν να τρέφονται κανονικά;

:excl:

τα ψαρια εχω να τα δω μερες .....

τροφη ριχνω και δεν βλεπω να μενει αφαγωτη

Απλα ξενερωνω που δεν βλεπω τα ψαρια ....

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια εχω να τα δω μερες .....

τροφη ριχνω και δεν βλεπω να μενει αφαγωτη

Απλα ξενερωνω που δεν βλεπω τα ψαρια ....

Ειναι λιγο ιδιορυθμα ψάρια,δώστους τους τον χρονο τους. :excl:

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια εχω να τα δω μερες .....

τροφη ριχνω και δεν βλεπω να μενει αφαγωτη

Απλα ξενερωνω που δεν βλεπω τα ψαρια ....

Ρε Γιωργο...............κοιταξου ρε φιλε στον καθρεπτη και θα σου λυθει η απορια............ :thumbup::excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

ναι Νικο , εδω και μερες αλλα δεν.....

Link to comment
Share on other sites

ενα μηνα (παρα κατι μερες ) τα ψαρια και ακομα να τα δω....

Οταν μου ειπατε οτι θελουν το χρονο τους μιλουσατε κυριολεκτικα ? ( χρονος = 12 μηνες ) :)

Link to comment
Share on other sites

ενα μηνα (παρα κατι μερες ) τα ψαρια και ακομα να τα δω....

Οταν μου ειπατε οτι θελουν το χρονο τους μιλουσατε κυριολεκτικα ? ( χρονος = 12 μηνες ) :)

Γεια σου Γιωργη ανυπόμονε!!!!

Φίλε τα ψάρια που έχεις είναι πετρόψαρα!Κινούνται στα βράχια στις σπηλιές τους και γύρω απο αυτά, αλλα σε πολύ κοντινη αποσταση!

Δηλαδή εχεις κάτσει μπροστά απο το ενυδρείο αρκετή ώρα και δεν εχεις δει τίποτα? ουτε ενα κεφάλι ουτε μια ουρά?

Για τη θηλυκιά είναι λογικό...αλλα ο αρσενικός ετσι μια αναγνωριστηκή βόλτα θα την κάνει καπου καπου....

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως και σεισμος να γινει κεφαλι δεν θα δω :)

Hτε ειναι ανοιχτο το φως ητε ειναι κλειστο ψαρι δεν βλεπω .

το καλο ειναι οτι τρωνε τωρα ποτε τρωνε χαμπαρι δεν περνω .

Y.G : οχι τιποτα αλλο εχω και τη γυναικα και με δουλευει και καλα οτι το ενυδρειο τρεχει χωρις ψαρια μεσα :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εχεις κάτσει μπροστά απο το ενυδρείο αρκετή ώρα και δεν εχεις δει τίποτα? ουτε ενα κεφάλι ουτε μια ουρά?

Για τη θηλυκιά είναι λογικό...αλλα ο αρσενικός ετσι μια αναγνωριστηκή βόλτα θα την κάνει καπου καπου....

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον φίλο Κωνσταντίνο.

Πιστεύω πως αν αφιερώσεις λίγη ώρα παρατήρησης στο ενυδρείο, τον αρσενικό -τουλάχιστον- θα τον πετύχεις κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Καιρος ηταν ... τη ψυχη μου εβγαλαν :):helpsmilie::helpsmilie:

DSC_1615.jpg

DSC_1616.jpg

DSC_1617.jpg

DSC_1618.jpg

DSC_1620.jpg

DSC_1621.jpg

DSC_1622.jpg

DSC_1623.jpg

DSC_1624.jpg

DSC_1625.jpg

DSC_1626.jpg

DSC_1628.jpg

DSC_1629.jpg

DSC_1631.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...