Jump to content

Τι φιλτρο???Ποιο σκιμερ??


AngelB

Recommended Posts

Παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας!!!

Σκεφτομαι να ξεκινησω ενα reef (για πρωτη φορα) σε ενα ενυδρειο στα 180L..

Πριν αγορασω φιλτρο και σκιμερ θελω να ακουσω και τις δικες σας αποψεις απο την εμπειρια σας πανω σε μαρκες και μοντελα στα λιτρα μου...

Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν υπαρχει σαμπ,τοτες για χημικο φιλτρο ενα eheim classic 2215 h kai 2217,και απο σκιμερ deltec mc600.

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν υπαρχει σαμπ,τοτες για χημικο φιλτρο ενα eheim classic 2215 h kai 2217,και απο σκιμερ deltec mc600.

Το eheim 2215 νομιζω οτι ειναι αρκετο.Και για skimmer δες και για κανενα h&s. :(

Link to comment
Share on other sites

Και για skimmer δες και για κανενα h&s. :(

δεν νομιζω πως αυτη η εταιρεια εχει κρεμαστα για την περιπτωση του φιλου μας...
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πως αυτη η εταιρεια εχει κρεμαστα για την περιπτωση του φιλου μας...

Δεν διευκρινιζει καπου οτι θελει κρεμαστο και μπορει ο φιλος μας να εχει sump. :(

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν υπαρχει σαμπ,τοτες για χημικο φιλτρο ενα eheim classic 2215 h kai 2217,και απο σκιμερ deltec mc600.

Συμφωνω και εγω αν δεν υπαρχει sump.Αν υπαρχει οι επιλογες για skimmer ειναι πραγματικα παρα πολλες.Δες ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις αλλα παρε ενα skimmer για 500 τουλαχιστον λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας!

Βασικα οντως δεν εχω σαμπ προς το παρων και δεν νομιζω να βαλω για αρχη.

Για φιλτρο που ρωτησα σε καποια καταστηματα μου προτειναν αυτο το μοντελο τις eheim και σε σκιμερ μου προτειναν διαφορα της h&s οπως πολυ σωστα αναφερατε, Red Sea, Tuntze και TMC νομιζω!

Το προβλημα μου ειναι τι να διαλεξω αφου μερικα απο αυτα μου ειπαν οτι ειναι καποια εσωτερικα, αλλα εξωτερικα και αλλα κρεμαστα! :(:)

Βασικα εγω θελω να βρω ενα εξωτερικο για να μην αναγκαστω να κοψω το καπακι του ενυδρειου που θα παρω αλλα ουτε να ενα εσωτερικο για μεσα στο ενυδρειο!

Αλλο ενα που με προβληματισε ειναι οτι ολα αυτα ειναι πανω απο τα 200ε και δεν θελω να δωσω τοσα χρηματα χωρις να ξερω τι αγοραζω..

..Θα ηθελα τα φωτα σας κυριοι.. :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εψαξα για φιλτρο και σκεφτομαι να παρω το EHEIM 2217.

Για σκιμερ δεν εχω καταληξει ακομη! :(

Ειμαι αναμεσα σε TMCv2 400 και TMCv2 600 (ή ειναι υπερβολικο για 180λ το 600?).

Ειναι ενταξει, ενω δεν θα βαλω σαμπ προς το παρον ή να βαλω καποιο αλλο?

Έγινε επεξεργασία - AngelB
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορουσε να μου απαντησει καποιος θα με βοηθουσε ιδιαιτερα!!! :)

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν μπορουσε να μου απαντησει καποιος θα με βοηθουσε ιδιαιτερα!!! :thumbup:

Ευχαριστω!

καθώς πρόσφατα πέρασα από το ίδιο στάδιο της αναζήτησης μο,ίζω πως η προτεραιότητα σου πρέπει να είναι το σκίμμερ και όχι το φίλτρο!

Θα είναι αρκετά δύσκολο στην πορεία να συντηρείς το ενυδρείο χωρίς σκίμμερ. Εάν δεν σκέπτεσαι να βάλεις sump, τότε αναζήτησε ένα καλο κρεμαστό σκίμμερ. Πολλα μοντέλα έχουν και χώρο για να βάλεις τον ανθρακα και τον αντιφώσφορο οπότε θα είσαι πλήρως καλυμμένος. ϊσως κάποιο Deltec ή ATB εάν τα αντέχει ο προϋπολογισμός σου.

Εκτός από την απόδοση του ρώτησε και τον θότυβο που τυχόν δημιουργεί.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αποφασισα να μην βαλω χημικο φιλτρο και να φτιαξω σαμπ!

..Αγορασα ειδη ενα Η&S για 400λιτρα!

Τωρα ειμαι στο ψαξιμο για την κατασκευη του σαμπ φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Αν και κατόπιν εορτής η απάντησή μου η πιο συμφέρουσα λύση θα ήταν η αγορά του skimmer Deltec MC600 αφού έχει τη δυνατότητα να προσθέσεις μέσα σ αυτό τα χημικά υλικά διήθησης, και σε απαλλάσσει από τη αγορά του εξωτερικού φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αιολε οπως ειπα αγορασα σκιμερ τελικα και τωρα θελω να ψαξω για σαμπ οπου θα μπουν ολα εκει μεσα!

Σκεφτομαι να ειναι περιπου στα 80λιτρα απλα καθομαι και ψαχνω το πως θα πρεπει να ειναι ενα σαμπ (δηλαδη ποσα διαμερισματα να εχει και τι να βαλω που!) :thumbup:

Αν μπορει καποιος να μου προτεινει κατι σε ετοιμο η καποια κατασκευη δεκτο!!!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αν και κατόπιν εορτής η απάντησή μου η πιο συμφέρουσα λύση θα ήταν η αγορά του skimmer Deltec MC600 αφού έχει τη δυνατότητα να προσθέσεις μέσα σ αυτό τα χημικά υλικά διήθησης, και σε απαλλάσσει από τη αγορά του εξωτερικού φίλτρου.

Μπορει να ειναι hang on αλλα μπορεις να το τοποθετησεις και σε σαμπ αν χωραει στο πλατος

Link to comment
Share on other sites

Στρατο εμεις τα ειπαμε και απο κοντα! :thumbup:

Αφου ομως το σκιμερ που μου εδωσες ειναι για σαμπ πρεπει να βρω ενα!

Αν ακουσεις κατι με παιρνεις τηλεφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αποφασισα να μην βαλω χημικο φιλτρο και να φτιαξω σαμπ!

..Αγορασα ειδη ενα Η&S για 400λιτρα!

Τωρα ειμαι στο ψαξιμο για την κατασκευη του σαμπ φιλε μου!

Τότε είσαι σε ακόμη καλυτερο δρόμο!!! :thumbup: Και η συγκεκριμένη εταιρεία θεωρείται απο τις καλές! Ισως βρείς κάποιο έτοιμο sump. Προσεξε μόνο το πλάτος να ταιριαζει, με ΟΛΟ το σκίμμερ γιατι εγω στην αρχή την πάτησα καθώς δεν είχα υπολογίσει τον σωλήνα που προεξείχε στο πλάι και είχα πάρει μέτρα μόνο για τη βάση!

Link to comment
Share on other sites

τι εχεις σκεφτει για υπερχειληση?

Link to comment
Share on other sites

Τότε είσαι σε ακόμη καλυτερο δρόμο!!! :thumbup: Και η συγκεκριμένη εταιρεία θεωρείται απο τις καλές! Ισως βρείς κάποιο έτοιμο sump. Προσεξε μόνο το πλάτος να ταιριαζει, με ΟΛΟ το σκίμμερ γιατι εγω στην αρχή την πάτησα καθώς δεν είχα υπολογίσει τον σωλήνα που προεξείχε στο πλάι και είχα πάρει μέτρα μόνο για τη βάση!

Ναι θα το προσεξω αυτο γιατι αν δεν χωραει μεσα το σκιμερ θα ειναι αχρηστο!!!

Παντως ακομη ψαχνω για σαμπ μηπως βρω καποιο ετοιμο ή να φτιαξω σε καποιον που ξερει και με συμφερει και οικονομικα!

Link to comment
Share on other sites

τι εχεις σκεφτει για υπερχειληση?

Βασικα για υπερχειληση μαλλον θα αγορασω μια ετοιμη Tunze ή Grotech γιατι εχω διαβασει οτι ειναι απο τις πιο αξιοπιστες.

Δεν θελω να διακυνδινεψω να κανω τρυπες στο ενυδρειο λογω του οτι ειναι εργοστασιακο (Juwel Rio180) και εχω ακουσει οτι καλυτερα να μην το κανω!!!

Εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο φιλε alan???

Link to comment
Share on other sites

Με λίγη υπομονή κάτι θα βρείς. Ανάλογα βεβαια και την άνεση που έχεις απο θέμα χώρου για να το τοποθετήσεις.

Για την υπερχείλιση η Tunze είναι γενικά μια καλή εταιρεία. Κοιτα ωτσόσο και στο νετ γιατί παντα υπάρχουν αξιόλογα προϊόντα και σε χαμηλότερες τιμές. Εάν βέβαια δεν έχεις πρόβλημα με τις αγορες μέσω Ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα το προσεξω αυτο γιατι αν δεν χωραει μεσα το σκιμερ θα ειναι αχρηστο!!!

Παντως ακομη ψαχνω για σαμπ μηπως βρω καποιο ετοιμο ή να φτιαξω σε καποιον που ξερει και με συμφερει και οικονομικα!

Αναλογα με το σκιμμερ που πήρες, εαν είναι για παραδειγμα το 110, μπορείς να εξετάσεις το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσεις και χωρίς sump, αρκεί να μπορείς να το τοποθετήσεις πάνω απο τη στάθμη του νερου του ενυδρείου και να χρησιμοποιήσεις κάποια αντλία για να στένει το νερό στο σκίμμερ. Η επιστροφή θα γίνεται με τη βαρύτητα με κάποιο σωλήνα απο την εξοδο του σκίμμερ προς το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω ολες οι τιμες ιδιες ειναι αν βαλεις και τα μεταφορικα απο εξωτερικο!

Ναι το ξερω οτι γινεται και εκτος σαμπ αλλα πιστευω οτι ειναι πιο καλα να τα βαλω ολα μεσα στο σαμπ και να ειναι και πιο τακτοποιημενα χωρις καλωδια, σωληνες κτλπ..

Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω ολες οι τιμες ιδιες ειναι αν βαλεις και τα μεταφορικα απο εξωτερικο!

Ναι το ξερω οτι γινεται και εκτος σαμπ αλλα πιστευω οτι ειναι πιο καλα να τα βαλω ολα μεσα στο σαμπ και να ειναι και πιο τακτοποιημενα χωρις καλωδια, σωληνες κτλπ..

Το sump είναι σίγουρα πιο καλή λύση για πολλους λόγους (αθξάνεις τα λίτρα σου, την κυκλοφορία, την βιολογία, κλπ κλπ) . Απλά είναι λίγο πιο πολύπλοκη και θέλει προσεκτική μελέτη για να αποφύγεις τυχόν ατυχήματα απο μια διακοπή, βλάβη κλπ. Πάντως και εγώ τελικά σε sump υλοποίηση κατέληξα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γιαυτο δεν θα το φτιαξω μονος μονος μου γιατι θα μαζευω νερα συνεχεια! :thumbup:

Βασικα εχω αρχισει να ρωταω και να περνω και προσφορες απο μαγαζια και αν βρω κατι θα το φτιαξω!

Αν βρω παλι κατι απο καποιον που να εχει και να μου κανει το συζηταμε!

Link to comment
Share on other sites

Κατά την IMO αυτό που θα πρέπει κυρίως να προσεξεις και να μελετήσεις είναι η διάταξη και η συνδεσμολγία του εξοπλισμού που θα χρησιμοποιήσεις για την κυκλοφορία του νερού από το ενυδρείο προς το sump και την επιστροφή του. Ρίξε μια ματιά σε υπερχειλίσεις, αντλίες καθώς και ασφαλιστικές δικλείδες ώστε να μην έχεις ανεπιθύμητη επιστροφή του νερού απο το ενυδρείο στο sump με αποτέλεσμα την .. πλημμύρα !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...