Jump to content

χρυσόψαρο με κόκκινες γραμμές στην ουρά του. Ασθένεια?


Recommended Posts

Αν και είναι αποτελεσματικό φαρμακο το Furanol θα σου πρότεινα να συνεχίσεις με αυτό που άρχισες δηλαδή bactopur direct,απο μετρήσεις πως είμαστε??φαντάζομαι σε εχει κουράσει αυτός ο κυκλος θεραπειων αλλά σύντομα θα κλείσει :thumbup::P !!

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν οι μετρήσεις που πήρα πριν από λίγο:

pH 7.6

GH 7

kH 6

NH4 <<0.05

NO2 0

NO3 <1

Οσον αφορά τα φάρμακα επειδή bactopur direct δεν βρήκα να ρίξω το furanol?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι μετρήσεις που πήρα πριν από λίγο:

pH 7.6

GH 7

kH 6

NH4 <<0.05 Μεσα στο φίλτρο πόσο siporax mini υπάρχει?Εαν δεν μηδενίσει ότι θεραπεία και να κάνουμε δεν θα είμαστε σίγουροι για τιποτα... :thumbup::P Με ποιάς εταιρείας tester έγινε η μέτρηση?ΤΟ νερό σου έχει κάποια οσμή?Καθε πότε καθαρίζεις το φίλτρο σου και με ποιό τρόπο?Ποιά είναι η κατάταξη των υλικών φίλτρανσης ?

NO2 0

NO3 <1

Οσον αφορά τα φάρμακα επειδή bactopur direct δεν βρήκα να ρίξω το furanol?

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

της jbl. ειναι στην πρώτη ένδειξη δηλ. <0.05. και πιο κάτω από αυτήν. Δεν έχει ένδειξη για 0. Μέσα στο φίλτρο από βιολογικά υικά έχω mini siporax. Το φίλτρο ήταν στρωμένο. Τώρα με τις θεραπείες δεν ξέρω τι έχει γίνει

Link to comment
Share on other sites

κάτω κάτω μπλε σφουγγάρι, μετά mini siporax όλο το κουτί μετά άνθρακα (στη θέση του πράσινου σφουγγαριού και μετά υαλοβαμβακας) το φίλτρο μια φορά το έχω καθαρίσει με νερό ενυδρείου

Έγινε επεξεργασία - bouldoza
Link to comment
Share on other sites

της jbl. ειναι στην πρώτη ένδειξη δηλ. <0.05. και πιο κάτω από αυτήν. Δεν έχει ένδειξη για 0. Μέσα στο φίλτρο από βιολογικά υικά έχω mini siporax. Το φίλτρο ήταν στρωμένο. Τώρα με τις θεραπείες δεν ξέρω τι έχει γίνει

Εχεις περισότερα απο ένα κουτί siporax mini?Εαν δεν βρείς απο δευτερα baktopur ξεκινα με το Furanol θεραπεία,χαηλωσε τη στάθμη του νερού σου,να είναι ενα δαχτυλο κάτω απο το στόμιο του κυκλοφορητή ώστε να έχουμε μεγιστη ανατάραξη επιφανείας,εαν εχεις 2 και περισσότερα siporax τότε βγάλε ενα μπλε σφουγγάρι,εαν τα έχεις όλα οπως ηταν απο την αρχη :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαίνεται και στις φώτο η κατάσταση είναι η εξής: Στο άσπρο ψαράκι το αιμάτωμα μετακινήθηκε από την ουρά του στην βάση της με το υπόλοιπο σώμα και στο άλλο ψαράκι το αιμάτωμα φαίνεται να χειρωτέρεψε από τότε που αφαιρέθηκε το φάρμακο. Λεω να μην περιμένω μέχρι την Δευτέρα και να ξεκινήσω σήμερα με furanol.

post-19873-1278786996_thumb.jpg

post-19873-1278787026_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bouldoza
Link to comment
Share on other sites

σημερα η άκρη της ουράς απο το πορτοκαλί έχει σχιστει σε πολλά μικρα κομματια. προσπαθει το καημενο να κολυμπισει, αλλα κυριως καθεται κατω :P ξεκίνησα χθες τη θεραπεία με furanol. η λευκη φαινεται καλύτερα, πιο ζωηρη.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σημερα η άκρη της ουράς απο το πορτοκαλί έχει σχιστει σε πολλά μικρα κομματια. προσπαθει το καημενο να κολυμπισει, αλλα κυριως καθεται κατω :P ξεκίνησα χθες τη θεραπεία με furanol. η λευκη φαινεται καλύτερα, πιο ζωηρη.

:thumbup:

Φίλε μου,έχει αρχίζει να με προβληματίζει η πολυπλοκότητα της ασθένειας,κυρίως γιατί δεν υποχωρεί άμεσα ώστε να ησυχάσεις εσυ και τα ψαράκια σου..ελπίζω το furanol να είναι η λύση στα προβλήματα σου...

Στο test της JBL αφήνεις να περάσει 10 λεπτά να περάσουν για να διακρίνεις το σωστό χρώμα??

Ρίξε λίγο σκορδάκι! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,έχει αρχίζει να με προβληματίζει η πολυπλοκότητα της ασθένειας,κυρίως γιατί δεν υποχωρεί άμεσα ώστε να ησυχάσεις εσυ και τα ψαράκια σου..ελπίζω το furanol να είναι η λύση στα προβλήματα σου...

Φοβάμαι μήπως έχουμε να κάνουμε με κάποια ίωση... Σε αυτή τη περίπτωση δεν υπάρχει θεραπεία, αλλά πρέπει να προσφέρουμε στο ψάρι πολύ καλές συνθήκες και να το παλέψει μόνο του.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά από δω και πέρα...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολυ! τι να πω, μακαρι να συνέλθει... η ουρά του μπορεί να ξαναγίνει φυσιολογική από μόνη της ή να μην έχω ελπίδες για το συγκεκριμένο ψαρακι?

το τεστ το κανω ακριβώς όπως λένε οι οδηγείες. μετά από 15 λεπτά (έτσι λέει μέσα) συγκρίνω τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδες υπάρχουν πάντα... Αν το ψαράκι γίνει καλά, θα επανέλθει από μόνη της η ουρά. Υπομονή κι ενημερωνέ μας για τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

κολύμπισε ελάχιστα πριν απο λίγο και ετσι κατάφερα να τον γωαλω φωτο. αιμάτωμα και διαλυμένη ουρα... :thumbup:

post-19873-1278866015_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σημερα τα πραγματα έχουν ως εξής : η λευκή φαίνεται σε αρκετα καλύτερη κατάσταση, οι κοκκινες γραμμες παραμένουν σχετικά έντονες αλλα το αιμάτωμα έχει σχεδον εξαφανιστει. πολύ καλή διάθεση, όρεξη για φαί.

από την άλλη ο μικρός (πορτοκαλί) σήμερα νομίζω κάνει πιο πολλές βολτες, αν και ειλικρινα δε ξερω πως τα καταφερνει, η ουρά του έχει τελείως διαλυθει και το αιμάτωμα παραμένει αρκετα εντονο. φαίνεται να το παλεύει πάντως. ανοιγει και λίγο τα άλλα πτερύγια, ειδικά αυτό στη πλάτη, που είχε ξεχάσει ότι υπήρχε,αλλά εννοείται ότι είναι ακόμα πολύ αδύναμος και δεν είναι για πολυ κολύμπι. νομίζω ότι τα άλλα δυο του τη ψιλοπέφτουν που και που. α και απο ορεξη για φαί , ρημάζει τα φυτά μαζί με τα υπόλοιπα. αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Με ανησυχεί πολύ το ότι αναφέρεις συνεχώς την όρεξη,ενώ εγώ τα ψάρια τα βλέπω σκελετωμένα.

Σκορδάκι και αρακά έδωσες?

Επίσης φοβάμαι πως ένα λάθος σου εξ'αρχής δημιούργησε μεγαλύτερα προβλήματα. Σου είπαμε να ρίξεις ΕΚΤΟΖΟΝ κι εσύ έριξες αλάτι. Με αυτή σου την κίνηση και σε συνδυασμό με την όρεξη που αναφέρεις αλλά το σκελέτωμα που βλέπω, φοβάμαι μήπως έχουν πάθει τα ψάρια οσμωτικό σοκ και χάνουν υγρά από το σώμα τους...

Link to comment
Share on other sites

αρακά ναι τους έδωσα. Κοίτα τα άλλα 2 δεν μου φαίνονται σκελετωμένα, κάθε άλλο. Το πορτοκαλί είναι όμως πάρα πολύ αδύναμο. Λες να την πάτησα από το αλάτι? Πάντως τα άλλα 2 σήμερα φαίνονται υγιέστατα. Μόνο το μικρό ταλαιπωρείται ακόμα. Ετσι όπως έχει καταντήσει η ουρά του έχει μείνει η μισή κάτι σαν fin rot

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία λήγει την Τετάρτη. Οπως ανέφερα και παραπάνω τα 2 από τα 3 ψαράκια φαίνονται υγιέστατα ( αν εξαιρέσουμε τις κόκκινες γραμμές στην ουρά του ενός) και το τρίτο σε αρκετά άσχημη κατάσταση. Σκέφτομαι την Τετάρτη να λήξω την θεραπεία στο ενυδρείο. Για το τρίτο ψαράκι σκέφτομαι να το βάλω σε ένα μικρότερο ενυδρειάκι που έχω 10-15 λίτρα αφού του βάλω μέσα νερό από το μεγάλο ενυδρείο ( αφού πρώτα έχει γίνει αλλαγή 30% και καθαριστεί το νερό με άνθρακα) και να του συνεχίσω θεραπεία μάλλον για fin rot. Καμιά ιδέα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εαν κάνεις συνεχώς εναλλαγές φαρμάκων τα ψάρια θα την ακούσουν κάποια στιγμή,εγώ θα πρότεινα να συνεχίσεις furanol στο ιδιο ενυδρείο για να είμαστε σίγουροι οτι τα ψάρια "καθάρισαν" εντελώς,τώρα εαν είσαι σίγουρος οτι είναι 100% εντάξει τότε βάλε το ψάρι στην καραντίναμε καλή φίλτρανση και συνέχισε furanol.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

ΤΑ ΚΑΛΑ ΝΕΑ

Τα 2 ψαράκια φαίνονται επιτέλους υγιέστατα οπότε άυριο τερματίζεται και η θεραπεία τους. Εκτός από αλαγή 30% και άνθρακα πρέπει να συμπληρώσω και με ΕΚΤΟΖΟΝ? Μετά μήπως πρέπει να ρίξω κάποιο άλλο φάρμακο πχ MELAFIX ή κάτι τέτοιο για την πιο ομαλή μετάβαση μετά από τα αντιβιωτικά?

ΤΑ ΚΑΚΑ ΝΕΑ

Το πορτοκαλί ψαράκι δεν την παλεύει καθόλου. Μετακινήθηκε σε ενυδρείο καραντίνα (με ΕΚΤΟΖΟΝ και FEROPOL) . Η ουρίτσα του έχει διαλυθεί τελείως, δεν μπορεί να κολύμπησει καθόλου ούτε να ισοροπήσει και το τραβάει το φίλτρο. Επίσης δεν ακομπάει την τροφή του. Αμα βγάλει την νύχτα θα είναι θαύμα. Αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

ΤΑ ΚΑΛΑ ΝΕΑ

Τα 2 ψαράκια φαίνονται επιτέλους υγιέστατα οπότε άυριο τερματίζεται και η θεραπεία τους. Εκτός από αλαγή 30% και άνθρακα πρέπει να συμπληρώσω και με ΕΚΤΟΖΟΝ? Μετά μήπως πρέπει να ρίξω κάποιο άλλο φάρμακο πχ MELAFIX ή κάτι τέτοιο για την πιο ομαλή μετάβαση μετά από τα αντιβιωτικά?

ΤΑ ΚΑΚΑ ΝΕΑ

Το πορτοκαλί ψαράκι δεν την παλεύει καθόλου. Μετακινήθηκε σε ενυδρείο καραντίνα (με ΕΚΤΟΖΟΝ και FEROPOL) . Η ουρίτσα του έχει διαλυθεί τελείως, δεν μπορεί να κολύμπησει καθόλου ούτε να ισοροπήσει και το τραβάει το φίλτρο. Επίσης δεν ακομπάει την τροφή του. Αμα βγάλει την νύχτα θα είναι θαύμα. Αυτα....

Ο Νίκος πιο πάνω σου πρότεινε να συνεχίσεις με άλλη μία δόση του feropol για να σιγουρευτούμε ότι η ασθένεια έλαβε τέλος. Επειδή όμως κανένας μας δεν βλέπει τα ψάρια όπως τα βλέπεις εσύ, κρίνε εσύ τι είναι καλύτερο. Αν βλέπεις πλήρη αποκατάσταση, δεν χρειάζεται να περάσεις από κάποιο μεταβατικό στάδιο.

Το ΕΚΤΟΖΟΝ ξαναχρησιμοποίησέ το σε δυο-τρεις αλλαγές από τώρα και καλό είναι μια φορά τον μήνα να το χρησιμοποιείς στην προληπτική του δοσολογία.

Link to comment
Share on other sites

οκ! τελικά πριν από λίγο που πήγα να δω τι κάνουν ο μικρός RIP. Δεν άντεξε ο καημενούλης. Τέλοσπάντων, όσο για τα άλλα 2 εμένα μου φαίνονται πιο καλά από ποτέ. Οπότε λέω να μην τους ρίξω και άλλο φάρμακο.

Πάντως σας ευχαριστώ όλους ειλίκρινά για την βοήθεια και τις πολύτιμες συμβουλές :thumbup: Ελπίζω να είναι το τελευταίο ωαράκι που χάνω. Σας ευχαριστώ και πάλι :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...