Jump to content

Metriclima Estherae αργοσβήνει..(;;;;;)


Delijohn

Recommended Posts

Γεια χαρά στην παρέααααα... έχω 1 μήνα και κάτι που έχω μπει κι εγώ στην παρέα των αφρικάνων. Αθόρυβα μεν, αλλά σας διαβάζω ανελιπώς δε... είστε μεγάλη πηγή γνώσης!!!!

Αφήνω τις μεγάλες εισαγωγές γιατί έχω πρόβλημα και μάλλον είναι σοβαρό... κρίμα που ξεκινάω τα ποστ μου εδώ έτσι, αλλά τι να κάνουμε!

Έλειπα όλη μέρα και γυρνάω τώρα και βλέπω μια metriaclima estherae (red zebra) που αγόρασα πριν 2-3 μέρες με περίεργα συμπτώματα.. έχει κάτσει στη γωνία του ενυδρείου...ακίνητη.. στο βυθό... δείχνει σαν να ανασαίνει γρήγορα με ανοιχτό το στόμα... τα ψάρι δείχνει υγιές εξωτερικά και δε φέρνει σημάδια πάλης ή σπασμένα πτερυγιάκια.. είναι νέα στο ενυδρείο μαζί με τον σύντροφό της αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να έχει... οι συνθήκες νερού είναι μια χαρά.. μπορώ να σας τις δώσω αν θέλετε... κι ανεβάζω και φώτος ευθύς αμέσως... μπορώ να την προλάβω;; Να κάνω κάτι;;; Μη τη τρέχω αύριο άδικα από εκεί που την πήρα... πιο πολύ το λυπάμαι το καημένο το ψαράκι... :(:):D

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες στην παρεα φιλε μου.

Το ψαρι οταν το αγορασες σε τι κατασταση ηταν;

Τι αλλα ψαρια εχεις μεσα;Μηπως εφαγε υπερβολικο κυνηγητο;Εχεις παρατηρησει κατι;

Τι λιτρα εχεις,και τι φιλτρανση;Ποσα ψαρια εχεις συνολικα;

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες στην παρεα φιλε μου.

Το ψαρι οταν το αγορασες σε τι κατασταση ηταν;

Τι αλλα ψαρια εχεις μεσα;Μηπως εφαγε υπερβολικο κυνηγητο;Εχεις παρατηρησει κατι;

Τι λιτρα εχεις,και τι φιλτρανση;Ποσα ψαρια εχεις συνολικα;

Φαινόταν σε καλή κατάσταση... απλά όταν μου το έβαλαν με το ζευγάρι του στη σακούλα με το νερό, έβαλαν λίγο νερό και μέχρι να πάω σπίτι ίσως πάλεψαν λιγάκι.. δεν είμαι σίγουρος αν είναι το αρσενικό ή το θηλυκό...

Τα ψάρια είναι τα εξής:

4 x Labidochromis caeruleus (Lion's Cove) 3-4cm

2 x Cynotilapia Afra 3-4 cm

2 x Metriaclima Estherae (Red Zebra) 5-6 cm

2 x Sciaenochromis Fryeri 5-6 cm

Τα 4 τελευταία τα πήρα την Τετάρτη... ήταν οκ.. κυνηγητό normal τπτ ιδιαίτερο.. κι είχα άνθρωπο σπίτι που τα παρατηρούσε γενικώς... έχω αρκετές κρυψώνες νομίζω ώστε να φυλαγόταν.. τώρα το είδα που "ξάπλωσε" με το πλάι.. μάλλον το έχω χάσει ήδη... :(

Λίτρα έχω 240... Φίλτρα έχω το εσωτερικό της jewel γεμάτο σφουγγάρια και siporax και ένα eheim 2215 γεμάτο βιολογικά και σφουγγαράκια πάλι... πεντακάθαρα όλα και πολύ καλή βιολογία...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σηκώθηκε πάλι... πήγε στην επιφάνεια... έκατσε λιγάκι... και μετά κολύμπησε μέχρι την πιο ψηλή πέτρα και έχει μείνει πάνω και "ανασαίνει" γρήγορα... τι έχει ρε παιδιά;;; Τα άλλα ψάρια στη κοσμάρα τους.. και δε βρίσκω ίχνη πάλης!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρατηρησει κατι περιεργο στο σωμα του ψαριου;

Εχει φουσκωμενη η ρουφηγμενη κοιλια;

Link to comment
Share on other sites

Η κοιλιά του ήταν λίιιιγο φουσκωμένη... φυσικά το ψαράκι δεν άντεξε ούτε μέχρι το πρωί. Στο μαγαζί που το πήρα, μου είπαν πως μάλλον είναι από φυσικά αίτια κι απλά να κοιτάω τα άλλα ψάρια 3-4 μέρες μην έχω τα ίδια.. τότε μου είπαν θα είναι κανά βακτήριο και θα πρέπει να κάνω θεραπεία με αντιβίωση..

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμία εξέλιξη με τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου; Έχεις παρατηρήσει τίποτα περίεργο;

:(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

Ευτυχώς τίποτα... ήσυχα κι ήρεμα όλα.. το αρσενικό Fryeri κυνηγάει λίγο το αρσενικό afra επειδή είναι πιο μικρό αλλά στα πλαίσια του φυσιολογικού! Γενικώς υγιή φαίνονται.. κι όρεξη έχουν και παιχνιδάκια κάνουν! Λέω να αφήσω να περάσει η βδομάδα και να πάω να πάρω καμιά θυληκιά red zebra για να έχει παρέα ο αρσενικός..

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να μην έχεις κανένα άλλο περιστατικό και να έχεις στο μυαλό σου ότι με τακτική παρατήρηση του ενυδρείου και των ψαριών, μπορείς να προλάβεις πολλά. Ειδικά βλέποντας πως συμπεριφέρονται κατά την ώρα του φαγητού.

:(

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά! Έτυχε η άτιμη η μέρα που έλειπα από το σπίτι ως αργά κι έλειπαν κι όλοι οι υπόλοιποι από το σπίτι. Με παρηγορεί το ότι όντως μπορεί να το έχασα το ψαράκι από φυσικά αίτια... 11:00 μπήκα σπίτι και άντεξε το πολύ ως τις 3:00.

Γενικώς τα παρατηρώ και περίμενα να έχω περισσότερες αψιμαχίες. Προς το παρόν τα "φτύνω" και είμαι συνέχεια από πάνω τους! :-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...