Jump to content

σκεψεις για γαριδοενυδρειο Div


pozeras13

Recommended Posts

σκεφτομαι εδω και καιρο και προγραμματιζω απο τελη αυγουστου να αρχησω ενα γαριδαδικο...

και αφου διαβασα μερικα θεματα για γαριδες εχω στο μυαλλο μου να φτιαξω ενα κοντο ενυδρειο με μεγαλη επιφανεια επαφης και με τον αερα αλλα και για τον πατο. ετσι θα εχουν οι γαριδες μεγαλο πεδιο δρασης και πολλες κρυψωνες.

σκεφτομαι λοιπον το παρακατω:

ενυδρειο με διαστασεις: 60χ50χ20 και λεω χωρις κοντρες(γινεται?)

ειναι 60 λιτρα, πες καθαρα 50.

ανοιχτο το ενυδρειο, θα ειναι σε χωρο προστατευμενο, σε ενα δωματιο μονο για ενυδρεια που θα κανω διπλα στο δικο μου. απο πανω θα βαλω μια λαμπα κρεμαστη, γυρω στα 24 watt και υποστρωμα δεν ξερω ακομα και περιμενω γνωμες και απο σας. φυτα θα μπει μονο ενα φυτο σαν γκαζον κατω, άλλα φυτα σε αυτο το υψος να αναπτυσονται μου λετε... ξυλα και πετρες για κρυψωνες, καρυδες κτλ κτλ. ετσι νομιζω θα ειναι ενα πολυ καλο μερος για να αναπαραγονται κιολας. απο φιλτρο θα βαλω ενα που να εχει καδο 1-2 λιτρα για βιολογικα υλικα και θα πεταει το νερο λιγο πανω απο την επιφανεια με σπρει μπαρ για καλυτερη οξυγωνωση. γαριδες λεω να αρχισω με red cherry και βλεπουμε...

τι λετε?

Υ.Γ. το θεμα αισθητικης του χαμηλου ενυδρειου δεν με απασχολει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν με προβληματίζει τόσο το μικρό ύψος (αφού όπως σωστά σκέφτηκες, για γαριδάδικο δεν χρειάζεται παραπάνω), όσο το μεγάλο βάθος.

Οι 50 πόντοι βάθους είναι αρκετοί (σε συνδυασμό και με το μικρό ύψος) για να κάνουν το ενυδρείο "κοντόχοντρο" και άσχημο, σαν ταψί.

Φοβάμαι μη σου βγεί δυσλειτουργικό και να κρύβονται οι γαρίδες πίσω βαθιά και να μην μπορείς να τις απολαύσεις από κοντά.

Θα σου πρότεινα σαν πιο "σίγουρες" διαστάσεις το 60 μήκος Χ 40 πλάτος Χ 25 ύψος αν θέλεις να κρατήσεις σταθερά τα λίτρα και το μήκος.

Ή ακόμη καλύτερα και το 70 Χ 30 Χ 30 που δίνει περίπου τα ίδια λίτρα, αλλά πιο ρηχό κι εύκολο στην παρατήρηση των γαρίδων ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι επικίνδυνο ένα ενυδρείο με γαρίδες ορθάνοιχτο...Μετά το "οι κότες το'σκασαν", θα έχουμε το "τα γαριδάκια άφαντα!!"

Κάνεις που κάνεις το κόπο και τη δουλειά, κάνε και ένα καπάκι..

Link to comment
Share on other sites

εδω εισαι!!! θα πάθεις πλακα! :(:):D

http://aquariumworld.forumgreek.cοm/forum-f18/topic-t57.htm

Link to comment
Share on other sites

εχεται δικιο για το βαθος, απλα το ενυδρειο δεν θα ειναι οπως τα περισσοτερα στο τοιχο, θα ειναι κοντα στο μεσο του δωματιου, οποτε και πισω να ειναι οι γαριδες, μπορω να τις βλεπω αφου δεν υπαρχει μπροστα και πισω μερια...

για το καπακι μαλλον θα μπει ενα κοματι τζαμι γιατι το φως θα ειναι κρεμαστο. αυτο ομως ειναι που με προβληματιζει και περισσοτερο στην κατασκευη... ξερεται πως θα ανοιγει κτλ κτλ οποτε καθε γνωμη σας κρινεται απαραιτητη.

ευχαριστω για το ενδιαφερον :(:)

Link to comment
Share on other sites

εδω εισαι!!! θα πάθεις πλακα! :thumbup::thumbup:;)

http://aquariumworld.forumgreek.cοm/forum-f18/topic-t57.htm

τι ειπες τωρα ρε φιλε!!! ωραιος :(:):D

Link to comment
Share on other sites

εδω εισαι!!! θα πάθεις πλακα! :(:):D

http://aquariumworld.forumgreek.cοm/forum-f18/topic-t57.htm

βεβαια εγω ενα θελω να φτιαξω, αλλα σου δινει πολλες ιδεες ο τυπας! βεβαια ειναι σε αλλο επιπεδο με υπερχειληση, διαχωριστικα και τα λοιπα που εγω δεν εχω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το καπάκι δεν έβγαλα άκρη και τελικά το έκανα χωρίς...

Ειχα σκεφτει π.χ. ανοξειδωτος μεντεσες απο την εξω πλευρα κολλημενος με σιλικονη αλλά δεν ξερω αν πιανει στο μεταλλο - και δεν μου φαινεται και ομορφο...

Ευτυχώς τα corydoras δεν πετανε οποτε την γλυτωσα... :(

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι θα βρεις φτηνη σιλικονη στο leroy και εκει σου κοβουν επιτοπου και τζαμι στις διαστασεις που θελεις (μεχρι τις 20.00).

Στα 35λτ χρησιμοποίησα τζαμι παχους 5mm χωρις κοντρες αλλά στα 50... μαλλον θα εβαζα.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το καπάκι δεν έβγαλα άκρη και τελικά το έκανα χωρίς...

Ειχα σκεφτει π.χ. ανοξειδωτος μεντεσες απο την εξω πλευρα κολλημενος με σιλικονη αλλά δεν ξερω αν πιανει στο μεταλλο - και δεν μου φαινεται και ομορφο...

Ευτυχώς τα corydoras δεν πετανε οποτε την γλυτωσα... :(

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι θα βρεις φτηνη σιλικονη στο leroy και εκει σου κοβουν επιτοπου και τζαμι στις διαστασεις που θελεις (μεχρι τις 20.00).

Στα 35λτ χρησιμοποίησα τζαμι παχους 5mm χωρις κοντρες αλλά στα 50... μαλλον θα εβαζα.

Καλή επιτυχία!

οι γαριδες πηδανε? δεν νομιζω να βγει καμια εξω...εκτος αμα δεν γουσταρουνε το νερο. μαλλον θα το κανω 25 υψος για εχει και 5 εκατοστα χωρις νερο και να τις αποτρεπει απο αλματα... εγω θα βαλω 8αρι ή 10αρι τζαμι μαλλον. ποσο λες να μου κοστισει η σιλικονι και τα τζαμια?? στο εντελως περιπου βεβαια...

σε ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

:( Με 5αρι τζαμι θα εισαι ΟΚ, απλά για μενα βαλε και κοντρες.

Τωρα τιμες...

Η σιλικονη εχει 5,20€ και θα την βρεις στα χρωματα - στο κατ/μα της Πειραιώς ειναι στον 2ο οροφο (εχει και αλλες σε άλλα σημεια που δεν ειναι ενυδρειακες)

Ειναι υπεραρκετη η μια.

Το πιστολι σιλικονης έχει γυρω στα 3€ αν δεν εχεις ήδη

Τα τζαμια εμενα μου πηγαν 8,5€

Εσένα πες να πάνε 15-20€ και μαλλον πολλά λέω.

Αν αφησεις αποσταση 5εκ. αναμεσα στο επιπεδο του νερου και το τζαμι δεν θα πανε πουθενά οι γαριδουλες πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε σε ευχαριστω ησουν κατατοπιστικοτατος! να εισαι καλα ρε φιλε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...