Jump to content

Platy στον πάτο


khilan

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα πλατυ το οποίο έχει φουσκώσει σαν μπαλόνι και πίσω από το στομάχι του (είναι κίτρινο χρώμα) έχει κάτι κοκκινίλες εσωτερικά οπότε υποθέτω ότι όπου να ναι θα έχουμε γέννα …. Σήμερα όμως το είδα και έχει κάτσει στον πάτο και δεν κουναει ρούπι … είναι φυσιολογικό ? Το ενυδρείο είναι ζούγκλα από κερατοφυλο ξύλα ανουμπιες εχινοδορους και μερικά ακόμα φυτά και μετά από κάτι ποστ που διάβασα αποφάσισα να μην το βάλω σε γεννήστρα για να μην ταλαιπωρηθεί καλά κάνω ? από μετρήσεις είναι όλα καλά και έχω την αεραντλία να δουλεύει ασταμάτητα από τότε που το είδα στον πάτο καμιά ιδέα ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα πλατυ το οποίο έχει φουσκώσει σαν μπαλόνι και πίσω από το στομάχι του (είναι κίτρινο χρώμα) έχει κάτι κοκκινίλες εσωτερικά οπότε υποθέτω ότι όπου να ναι θα έχουμε γέννα …. Σήμερα όμως το είδα και έχει κάτσει στον πάτο και δεν κουναει ρούπι … είναι φυσιολογικό ? Το ενυδρείο είναι ζούγκλα από κερατοφυλο ξύλα ανουμπιες εχινοδορους και μερικά ακόμα φυτά και μετά από κάτι ποστ που διάβασα αποφάσισα να μην το βάλω σε γεννήστρα για να μην ταλαιπωρηθεί καλά κάνω ? από μετρήσεις είναι όλα καλά και έχω την αεραντλία να δουλεύει ασταμάτητα από τότε που το είδα στον πάτο καμιά ιδέα ? Ευχαριστώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

συμπληρωνεις την παραπανω φορμα και ερχεται το ιππικο!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

συμπληρωνεις την παραπανω φορμα και ερχεται το ιππικο!!!

Και τη δημοσιευει σε νεο θεμα στις ασθενειες :(

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=38

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει την άμεση ανταπόκριση δεν θα τη σχολιάσω καν!!!! 24/7 help desk !!!!(1000 ευχαριστώ). Τώρα για τη φόρμα τι να σας πω παιδιά το ψαράκι μέχρι σήμερα το πρωί ήταν μια χαρά δεν έχω κάτι να γράψω στη φόρμα … οι μετρήσεις είναι όλες οκ (KH=6 PH=7 No2=0 NH3,4=0 GH=12 No3=30 όλα με υγρα τεστ εκτως τοu Νο3 ) δηλαδή δεν είναι φυσιολογικό πριν τη γέννα να δείχνει λίγο νωχελικό ή κουρασμένο ? Τρώει κανονικά και τα κόπρανα του είναι όπως πάντα τεράστια και με φυσιολογικό χρώμα

Link to comment
Share on other sites

ενταξει, απλα με τη φορμα μπορει να δει καποιος αν εχεις πχ πολλα αρσενικα και το στρεσαρουν, κτλ κτλ. εγω που εχω ζωοτοκα, οταν τα θηλυκα ειναι να γενησουν πολλες φορες αποκοπτονται απο τα αλλα και μαυριζει η περιοχη πισω απο την κοιλια. ειναι τα ματακια των μικρων... αν οταν ταιζεις ανεβαινει να φαει νομιζω οτι ειναι ολα οκ. παντως αυτο το κανουν λιγο πριν γεννησουν, αλλα μην σε προβληματισει αν το κανει για κανα 2 μερες, γτ μπορει να γενναει σε δοσεις οπως και συμβαινει αρκετες φορες. αυτα τα λιγα απο μενα, που εχω εμπειρια 5 μηνων σε ζωοτοκα. τωρα υπαρχουν ατομα με χρονια εμπειρια και γνωσεις για παραπανω βοηθεια. καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

προ αμνημονευτων που ειχα κι εγω guppi και molly,ειχαν μια τετοια συμπεριφορα 1-2 μερες πριν την γεννα...μην ξεχνας οτι σε ολα μα ολα τα ζωα πριν την γεννα εχουμε υποτονικη συμπεριφορα και αρνηση τροφης

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε ελπίζω όλα να πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα ένα εξωτερικό φίλτρο και έτσι όπως καθάριζα το ενυδρείο για να το βάλω είδα το ψαρακι καλύτερα και εκτός από το ότι είναι έτοιμο να γεννήσει πρέπει να έχει και κάποιο εσωτερικό παράσιτο γιατί το στομάχι του έχει πρηστεί πολύ περισσότερο από τις προηγούμενες μέρες και σήμερα έχουν ανοίξει και τα λέπια του και έχει μια ασπρίλα … το έβγαλα από το ενυδρείο αμέσως γιατί διάβασα ότι αν πεθάνει και το τσιμπολογούν θα κολλήσουν και τα υπόλοιπα … δυστυχώς δεν είχα που να το βάλω και το έχω σε μια γυάλα :( κρίμα !!! υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να σιγουρευτώ ότι τα υπόλοιπα ψάρια είναι οκ ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το βγάλω έχει ξαπλώσει και μόνο αναπνέει δεν νομίζω να την βγάλει και χωρίς φάρμακα το είδα και μετά τις 7 και είχαν κλείσει …. Κρίμα τι να πω πάντως έχει παραμορφωθεί το στομάχι του και από το πρήξιμο έχουν ανοίξει τα λέπια του …. Και ήταν και έγκυος … κρίμα και πάλι κρίμα … σε περίπτωση που είναι παράσιτο μιας και ταιριάζουν τα συμπτώματα από τι προκλήθηκε ?

αστρικό οίδημα, ανασηκωμένα λέπια στην πρησμένη περιοχή.

Dropsy

(Malawi Bloat)

Εσωτερικό Βακτήριο

(εάν το οίδημα είναι ξαφνικό)

Παράσιτο ή Καρκίνωμα

(εάν το οίδημα είναι σταδιακό)

Θεραπεία με προσθήκη 1/8 του κουταλιού του γλυκού ανά 19 λίτρα νερού, καθαρτικού άλατος, και παρακολούθηση για δύο εβδομάδες. Μετά το πέρας επανέλεγχος για παράσιτα. Εάν υπάρχουν επανάληψη της θεραπείας.

Πρέπει να κάνω τη θεραπεία στο ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

Dropsy ειναι (εχουν καταστραφει τα νεφρα του μαλλον) απο βακτηριακη μολυσνη ή φυταμιωση των ψαριων.

Δεν εκανες τοπικ στις ασθενειες?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν το βρήκα σκόπιμο μιας και το ψαράκι δεν άντεξε μετά το ποστ … RIP απλά θέλω να μου πεις αν έκανα κάτι εγώ και το έπαθε … γιατί το συγκεκριμένο το κοιτούσα κάθε μέρα γιατί θα ήταν η πρώτη μου γέννα … και παρ όλα αυτά μέσα σε μια μέρα το χασα … και το τραγικό είναι ότι έδωσα ένα κάρο λεφτά για βλακείες όταν ξεκίνησα με μόνο τις συμβουλές του πετ σοπα , μετά έδωσα ένα κάρο λεφτά για να τις διορθώσω … και ακόμα έχω απώλειες … σήμερα πήρα εξωτερικό φίλτρο JBL e700(ξέρω ότι τα eheim είναι καλύτερα και τα σχετικά απλά δεν μπόρεσα να βρω eheim με κάδους και δεν μου αρέσει η ιδέα του χύμα υλικού, το δεύτερο και κατά πολύ μεγαλύτερο που θα μπει στο 500ρι θα είναι σίγουρα eheim) το μπόλιασα και έβαλα safe start bactozym και τα σχετικά απλά αν έχει τόσο τρέξιμο το 60ρι στο 500ρι τι θα κάνω οεο ….

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν το βρήκα σκόπιμο μιας και το ψαράκι δεν άντεξε μετά το ποστ … RIP απλά θέλω να μου πεις αν έκανα κάτι εγώ και το έπαθε … γιατί το συγκεκριμένο το κοιτούσα κάθε μέρα γιατί θα ήταν η πρώτη μου γέννα … και παρ όλα αυτά μέσα σε μια μέρα το χασα … και το τραγικό είναι ότι έδωσα ένα κάρο λεφτά για βλακείες όταν ξεκίνησα με μόνο τις συμβουλές του πετ σοπα , μετά έδωσα ένα κάρο λεφτά για να τις διορθώσω … και ακόμα έχω απώλειες … σήμερα πήρα εξωτερικό φίλτρο JBL e700(ξέρω ότι τα eheim είναι καλύτερα και τα σχετικά απλά δεν μπόρεσα να βρω eheim με κάδους και δεν μου αρέσει η ιδέα του χύμα υλικού, το δεύτερο και κατά πολύ μεγαλύτερο που θα μπει στο 500ρι θα είναι σίγουρα eheim) το μπόλιασα και έβαλα safe start bactozym και τα σχετικά απλά αν έχει τόσο τρέξιμο το 60ρι στο 500ρι τι θα κάνω οεο ….

δεν νομιζω πως φταις καπου εσυ. τελικα επρεπε να γινει η φορμα ασθενειας χτες το βραδυ, γτ ηταν αρρωστο, αλλα σου διαβαζω τι λεει ο οδηγος της sera που εχω μπροστα μου για τη dropsy: ολα οσα σου ειπε ο delta66 πιο πανω και οτι <<τα προσβεβλημενα ψαρια δεν αναρρωνουν συνηθως. πρεπει να απομακρυνθουν αμεσα και να μπουν σε ενυδρειο καραντινας για να μην προσβληθουν και τα υπολοιπα.>>

αρα λοιπον εσυ καλα εκανες. λεει για φαρμακα ειναι καλο το sera bactopur direct. ελπιζω να μην εχεις αλλες απωλειες...

Link to comment
Share on other sites

Ας το ελπίσουμε γιατί η κοπελιά μου μόλις άκουσε για φυματίωση παραλίγο να με πετάξει από το μπαλκόνι μαζί με τα ενυδρεία :( Υπάρχει περίπτωση να φταίνε οι συνθήκες στο πετ σοπ ? γιατί έχει αρκετά νεκρά ψάρια στα ενυδρεία όποτε πηγαίνω … Και στο φινάλε ξέρεις το θέμα είναι να βγαίνει κάτι όμορφο και αρμονικό όταν έχεις απώλειες συνέχεια δεν υπάρχει λόγος ….

Link to comment
Share on other sites

Ας το ελπίσουμε γιατί η κοπελιά μου μόλις άκουσε για φυματίωση παραλίγο να με πετάξει από το μπαλκόνι μαζί με τα ενυδρεία :( Υπάρχει περίπτωση να φταίνε οι συνθήκες στο πετ σοπ ? γιατί έχει αρκετά νεκρά ψάρια στα ενυδρεία όποτε πηγαίνω … Και στο φινάλε ξέρεις το θέμα είναι να βγαίνει κάτι όμορφο και αρμονικό όταν έχεις απώλειες συνέχεια δεν υπάρχει λόγος ….

λεει οτι προκαλειτε απο παρατεταμενες περιοδους αγχους που εχουν ως αποτελεσμα να πεφτει το ανοσοποιειτικο των ψαριων και να ειναι ευαλωτα σε βακτηρια.... αρα αν το πηρες προσφατα απο πετ σοπ τοτε μαλλον το ειχε ηδη. αν το εχεις καιρο μπορει να στρεσαροταν πολυ (τι αναλογια αρσενικα-θηλυκα εχεις?)... γενικα παντως εγω παρακολουθω λιγο καιρο τα ψαρια που με ενδιαφερουν για να δω πως τα πανε στο πετ σοπ και αν υπαρχουν απωλειες στο ενυδρειο που ειναι. ειδικα σε νεες παραλαβες των πετ σοπ δεν ειναι καλο λενε πολλοι να αγοραζεις...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

λεει οτι προκαλειτε απο παρατεταμενες περιοδους αγχους που εχουν ως αποτελεσμα να πεφτει το ανοσοποιειτικο των ψαριων και να ειναι ευαλωτα σε βακτηρια.... αρα αν το πηρες προσφατα απο πετ σοπ τοτε μαλλον το ειχε ηδη. αν το εχεις καιρο μπορει να στρεσαροταν πολυ (τι αναλογια αρσενικα-θηλυκα εχεις?)... γενικα παντως εγω παρακολουθω λιγο καιρο τα ψαρια που με ενδιαφερουν για να δω πως τα πανε στο πετ σοπ και αν υπαρχουν απωλειες στο ενυδρειο που ειναι. ειδικα σε νεες παραλαβες των πετ σοπ δεν ειναι καλο λενε πολλοι να αγοραζεις...

:( Έτσι ακριβώς είναι.

Και φυσικά δεν πρέπει να αγοράζεις ψάρια από καινούργιες παραλαβές, αφού εναλάσσουν συνέχεια περιβάλλοντα, και δεν προλαβαίνουν να προσαρμοστούν!

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινουν αυτα.

Εσυ προσεχε να τους παρεχεις τις καλυτερες συνθηκες για να ειναι καλα και να τα χαιρεσαι.

Διαβαζε διαφορα θεματακια για να αποφευγεις λαθη και οτι δεν καταλαβαινεις ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές ε τώρα πια μέχρι το νέο τους σπίτι με το εξωτερικό δεν πιστεύω να έχουν κανένα πρόβλημα απλά ξενερώνω γιατί περιμένω πως και πώς να γίνει η μετακόμιση να στρώσει το ενυδρείο για να βάλω corydorakia που από τη στιγμή που τα είδα τα έχω ερωτευτεί και δεν μπορώ να τα πάρω από τώρα γιατί δεν έχω άμμο στο 60ρι και δεν θέλω να τα ταλαιπωρήσω … αν γίνει καμία στραβή και μου τα δώσουν άρρωστα θα παλαβώσω …..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχασα ένα πλατυ αλλά μόλις είχαμε γεννητούρια :(:):D !!! το κακό είναι ότι δεν τα περίμενα και γέννησε χύμα στο ενυδρείο με ένα σωρό πεινασμένα μάτια να ζαχαρώνουν τα μικρά …. Έκανα μια καλή αλλαγή νερού και μέτρησα κάτω από κάτι ξύλα 3-4 μικρά μόνο …. Τώρα πως τα ταΐζω που δεν μένει τίποτα από τους φαταούλες άσε που δεν ξεμυτίζουν καθόλου από τις κρυψώνες του,ς καμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Κερατοφυλλο στην επιφανεια του νερου, μπολικη Moss

Και τροφη (baby) σε σκονη οπως και νεοεκκολαφθεισα Artemia (brine shrimp)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να υποθέσω ότι όταν πεινάσουν θα ανέβουν μόνα τους στην επιφάνεια ?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να υποθέσω ότι όταν πεινάσουν θα ανέβουν μόνα τους στην επιφάνεια ?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry385633

το παραπανω ειναι το αναλυτικο προφιλ των ψαριων σου.

δωσε προσοχη εδω:Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Πολύ απλή. Γεννούν ζωντανό γόνο και η εγκυμοσύνη διακρίνεται από τη φουσκωμένη κοιλιά και τη χαρακτηριστική μαύρη τριγωνική περιοχή στο πίσω μέρος της κοιλιάς. Τα ώριμα θηλυκά γεννούν 4 έως 6 εβδομάδες μετά το ζευγάρωμα. Με μία και μόνο γονιμοποίηση μπορούν να κάνουν από 2 έως 6 γέννες. Μπορούν να ζευγαρώσουν και πριν την ωρίμανση τους (που συνήθως γίνεται στους 3 - 4 πρώτους μήνες της ζωής τους). Το σπέρμα αποθηκεύεται από 1 έως 14 μήνες, οπότε μπορεί να γίνει η γέννα αρκετά μετά την συνεύρεση. Έτσι υπάρχει περίπτωση να έχουμε αγοράσει μια θυληκιά η οποία να γεννήσει μόνη της στο ενυδρείο αρκετούς μήνες μετά και χωρίς την παρουσία αρσενικού. Ο αριθμός των νεογέννητων ψαριών είναι 10 έως 50 σε κάθε γέννα. Θα πρέπει να έχουμε καλές συνθήκες και αρκετά φυτά επιφανείας για να κρύβονται τα μικρά ψάρια καθώς τα Platy συνηθίζουν να τρώνε τα μωρά τους. Ιδανική τροφή των μικρών είναι η ζωντανή Artemia και η καλά αλεσμένη τροφή.

ολο και κατι θα βρισκουν να φανε στην αρχη απο μικροοργανισμους, ειδικα αν το ενυδρειο ειναι ωριμο που λεμε...

ελπιζω ολα να κυλισουν οπως θες!! :(

Link to comment
Share on other sites

Γέμισε ο τόπος ψάρια οεο !!!! :):buttrock:

oeoeoe.th.jpg

Ερώτηση: να κάνω τη θεραπεία με primafix σε περίπτωση που έχει κολλήσει κανένα από αυτό που μου πέθανε ή δεν θα την παλέψουν τα μικρά ?

Link to comment
Share on other sites

Γέμισε ο τόπος ψάρια οεο !!!! :):buttrock:

oeoeoe.th.jpg

Ερώτηση: να κάνω τη θεραπεία με primafix σε περίπτωση που έχει κολλήσει κανένα από αυτό που μου πέθανε ή δεν θα την παλέψουν τα μικρά ?

Μια απλη νερού με Stress coat με aloe vera για ενίσχυση της επιφανειακής βλέννας των ψαριών και τιποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ρωταω γιατί βλέπω να φουσκώνει υπερβολικά ακόμα ένα πλατυ σαν αυτό που μου πέθανε … αλλά οκ αφού το λες εσύ αυτό θα κάνω !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...